Lambrecht Van Loo Partijvergaderingen WAARSCHOOT BELLEGHEM SWEVEGHEM DEERLIJK Strijdkas Te bekomen Schoenmakerij Dré HERTOG Middencomiteit van Brugge Alle Woensdagen, om 8 1/2 ure zeer stipt, vergadering in ons gewoon lokaal. Geene uitnoodigingen worden gezonden. Trompettersclub Alle Zondagen om 9 1/2 ure, zeer stipt, algemeene oefeningen voor al de leden van den club, bij vriend Champion, ten einde nieuwe marchen aan te leeren. Niemand mag ontbreken. Het Bestuur- Alle eerste Maandagen en derde 2 on- dagen der maand kostelooze raadpleging dior M. Hector Plancquaert, in Prins B mdtwijn markt) te Kortiijk, van 9 tot 11 ure EECLOÜ. Alle vierde Donderdagen der maand, van 8 tot 10 uren, kostelooze raid- pleging door H. Plancquaert, voor werklieden, boeren en kleine burgers, In den Ossekop. DEYNZE. Alle tweede woensdagen, van 8 tot 10 ure voormiddag, te Deynze, In den Mexicaan, Gentstraat. GENT. Alle Vrijdagen van 1 tot 2 ure in den N 'uwen Boer, lokaal der West-Vlami ïgen op de Koornmarkt. Op Zondag, 27 October, was een prachtige dag voor onze kristene Volkspartij. Wij hadden een vergadering, waar onze vriend en voorzitter, M. Hector Plancquaert tegenwoordig was met een groot getal leden van onzen bond en verscheidene vrienden van Zomerghem. De vergadering werd geopend met een woord van dank van onzen voorzitter voor de talrijke opkomst. Dan nam onze voorzitter nogmaals het woord en hij deed uiteen op welke wijze wij moeten werken om vooruit te gaan. Wij zullen hier zijne woorden aan onze vijanden niet bekend maken zij zullen het wel gewaar worden op welke wijze wij zullen werken. Onze bond, die 5o leden telt, sloot zich aan met den bond van Zomerghem, die ook 5o leden heeft, dus hon derd leden te samen. En nu vooruit, vrienden en niet meer ge slapen, de tijd van rusten is uit en gij weet dat rusten roest. Wij moeten meer werken dan ooit voor den vooruitgang van onzen bond, voor 't welzijn der werkersklassen en voor brood voor ons volk. Jan wever. Er werd op i5 October 11., hier eene ver gadering van den gemeenteraad gehouden die liep over het verbeteren van scholen. Er zijn hier slechts twee opposanten in den raad. Deze kwamen op om een gemeenteschool op te rich ten op het gehucht den Katteberg die dicht bevolkt is en omtrent 25 minuten van de plaats afligt en zou toe laten alle kinderen het gemak te geven de lessen te volgen van het lager onder wijs. Het gemeentebestuur oordeelde er anders over en stemde de oprichting van eene vrije bewaarschool voor de kinders van beider kunne tot hunne acht jaren. De katholieken maken hier veel gewag dat dit zeer véél zou gekost hebben een nieuwe gemeenteschool op te richten en maken met een gebruik de twee onafhankelijke raadsleden uit te maken voor verdedigers van ongodsdienstig onderwijs, enz. Hier is geen spraak van ongo Jsdienstig onderwijs, maar wel van geheel iets anders. De onafhankelijken kennen en begrijpen de ver antwoordelijkheid welke op een gemeente- i3 MENGELWERK GESCHIEDKUNDIGE RIDDER-ROMAN UIT DE ELFDE EEUW door H. Plancquaert Wat was alles vrolijk en levendig In een klein hoveken, achter het slot van Schoorisse, in den lommer der droevig neder- hanger.de takken eener treurwilg, zat de jonge Godelieve. Helaas, zij nam geen deel aan de lustige opgeruimdheid der natuur. Zij was droef, somber, weemoedig. Geen heldere glans in hare oogen. Dof en treurig stond haar oog op den grond of liever in het niet gevestigd. Diepe moedeloosheid lag op haar gelaat te lezen. Op hare knieën lag een handwerk, doch het vorderde weinig. Soms schudde zij wanhopig het hoofd, soms ook scheen zij als verschrikt, wendde de oogen af, en stak de banden vooruit als wilde zij een vreeselijk spook verwijderen. De zuivere maagd zij dacht aan Lambrecht, en dit gedacht verontrustte hare reine kuische ziel. Moest zij binnen eenige weken de vrouw niet worden van den heer van Gavere Wilde het de stijfhoofdige Hugo het niet zoo Wat zij ook deed, het beeld van den jongen heer van Worteghem bleef haar voor den geest zweven. Eindelijk zuchtte zij Ah Lambrecht, wat moet gij lijden I En wist gij wat ik lijd 1 Ongelukkige die ik ben, de dag der bluiloft door iedereen als een zalige dag aanzien, moet ik afwachten als een zondaar de onwederroepelijke veroordeeling des Opper sten Rechters, met schrik, afgrijzen en wan hoop. Rozenkransen, kleederen gestikt in goud en zilver, gezang, gejubel, feesten en malen zullen de uiterste blijdschap verbeelden. Hoe menig meisje zal mijn geluk met benijdende oogen aanzien Maar helaas I voor mij zal dat alles slechts een prachtige grafzerk zijn, die de bestuur weegt in zake van onderwijs.Zij hebben lang de Belleghemnaren zien kwijnen in de grootste ongeleerdheid en onwetendheid, met zijn droeven nasleep van zedelijke en stoffelijke ellende, en daarom wilden zij eene volledige gemeenteschool ter beschikking stellen op voor noemden wijk om de verst afwonendeu van de plaats alle gemak te verschaffen de lessen zoo wel 's winters als zomers bij te wonen, ten einde zooveel mogelijk de ongeleerdheid te keer te gaan. Ziedaar hun doel welke zij wilden bereiken. Aangaande de onkosten zijn deze nooit te groot wanneer het geldt een goed onderwijs te verschaffen aan zijn ingezetenen omdat dit het verstandelijke en geestelijke voed sel is zoo onmisbaar als brood, als lichaamlijk voedsel. Met een onwetend en ongeleerd voik heeft eene gemeente allerhande onkosten, die voort spruiten uit de zedelijke en stoffelijke ellende, zooals gedeeltelijk onderhoud vau armen en zieken, het plaatsen in verbeteriDgsscholen of in koloniën Hoogstraeten het nemen van bijzondere policie maatregelen enz., die door een deugdelijk onderwijs grooten deels ver meden worden en het volk zelf er mede geluk kiger maakt cn op eenen hoogeren trap van beschaving brengt. Indien de Belleghemschj?, katholieken het volk hier trachten te verbluffen zullen zij zich deerlijk bedrogen worden. Over eenige weken schreven wij hoe het christen syndikaat alhier zijne leden drilt om hen zoo onbewust mogelijk te houden van hunne volle rechten. Dit schrijven wordt nu zelf bewezen door den Textielbewerker 20 Octo ber laatstleden. Na eenige reclamatiën van vereenigden, en door tusschenkomst van het syndikaat voldoe ning bekomen te hebben prijst het blad het verstandig en eensgezind optreden der leden waardoor zij voldoening bekwamen. En het vervolgt in dezer voege Dat is ons dunkens wel beter dan ons bezig te houden met algemeene werkstaking, stemrecht en ander politieke zeever, waarmee de werklieden zeker niet veel boter zullen koopen. Hebt hij het vast Hoe knoopt men dat samen Men prijst het eensgezind en verstan dig optreden voor het bekomen van een recht, terwijl men terzelvertijd een ander recht ont kent dat ook kan en moet bekomen worden door het eensgezind optreden tot nut en welzijn van het volk. Wat zegt gij daarvanchristen syndikalisten? Ziet gij nog geen klaar in dit spel Een weinig uitleg zal alles seffens ophelderen. Het ontbreekt volstrekt onze katholieken niet aan sluwheid. Zij zijn nu beginnen met de jongheid te drillen in zoogezegde jonge wachten waaruit later stuk voor brok gansch het bestuur van het syndikaat zal gevormd worden. Daar uit zal een haan-voor uit op hooger commando er het kooge woord voeren, en is er hier of daar een tegenkribbelaar te vinden, hij zal wel door een of ander middel uit de talrijke waarover zij beschikken, tot zwijgen gebracht worden, en zoo zal mettertijd dit syndikaat ontpoppen in een zuiver versterk ingswerk der katholieke partij, waar de vakbelangen nog slechts tot bijwerk zullen dienen. Zeker die tijd is nog niet aangebroken, want zij kennen tegenwoordig te goed hunne leden waarin oader velen nog een te groote vrijheids geest heerscht die moet stilaan gedempt en uitgedoofd worden om dat doel te bereiken. Ziedaar de toekomst van het zoogezegd chris ten syndikalisme Aan u, die nog den vrijheidsgeest voelt in uwen boezen zwellen roepen wij u toe, gij zijt dood mijns harten, het eeuwig verderf der bron mijner vreugden moet verschuilen en verbergen. i En zij snikte, de arme maagd en dook haar gelaat met smart in de handen. Berisklaps vaagt zij hare tranen af, neemt haar handwerk, en herbegint naarstig te arbeiden. Ginder kwam haar vader op haar toe. Zij trachtte hem glim lachend te ontvangen, doch wat is er hartver- scheurender dan de glimlach eens ongelukkigen Hugo bemerkte de droevige stemming zijner dochter. Godelieve, Godelieve, wederom reeds aan 't treuren 1 sprak hij zacht verwijtend. Schijnt het u een zoo groot onheil uw lot aan dat van eenen deugdzamen jongeling te verbinden Duizende jonkvrouwen zouden juichen van geluk mochten zij hunne jeugd aan zulken schitterenden ridder als Raas van Gavere wijden En gij weent, gij weent ik moet u om zoo te zeggen, tot uw heil verplichten O vader smeekte Godelieve, ik ben immers nog zoo jong 1 Hoevele, die nog uwe jaren niet tellen, zijn reeds lang moeder, wedervoer Hugo. Oh vader, heb medelijden met mij, sprak het meisje met hartverscheurende stem. Wist gij met welken angst ik op die verbintenis zie Men rukt mij voor altijd uit de armen van den teedersten der vaders, om mij in de handen te leveren van eenen vreemdeling die ik nauwelijks ken I Zal onze aard overeenstemmen De eerste drift eens vervlogen zal de heer van Gavere in mij nog immer die volmaaktheid vinden, die zijn verblinde geest nu in mij schijnt te bewon deren Zal hij immer zoo zacht, zoo teeder bejegenen, of zal hij mij later verwaarloozen, ja misschien verstooten Welk schrikkelijk geheim Vader waarom die haast Laat ons nog eenige jaren wachten. Stel het geluk van uw kind niet als op eenen teerlingworp 1 De vrees verblindt uwen geest, antwoord de Hugo. De deugden, de edelmoedigheid van Raas zijn elkeen wel bekend. Hij is goed, koen en dapper. Daarbij zijnen naam is niet onbekend in Vlaanderen. Rijkdom, eer, glorie en liefde, wat vergt eene vrouw meer om den hemel op aarde te genieten daar niet op uwe plaats. Vereenigt u in de vrije vakvereenigen waar niet het minste opgekomen wordt tegen het veroveren van uw volle recht op elk gebied. Vrije mannen moeten vrije man nen de hand reiken en alle kakkemannen den rug toekeeren. Daarin alleen ligt de toekomst. Drie weken geleden overleed onze vriend en medelid van den christen demokratischen bond van Deerlijk, Gentiel Ovaere. Volgens de voor schriften van ods regelement doet de bond eene mis lezen voor een afgestorven lid. Verleden maandag giogen twee leden van den bond bij Mijnheer de Pastoor van Deerlijk eene mis aan vragen, en vroegen als minnelijk schikking, opdat hij ze zoude willen afroepen van wegens de vrienden van den overledene. Mijnheer de Pastoor weigerde vlakweg, en giDg op 't eerste woord de deur openen. Wij drongen niet aan, doch deden Mijnheer de Pastoor opmerken dat de geestelijkheid er dus bepaald aan houdt ons voortdurend te behandelen als verstootelingen van de Heilige Kerk. De mis zal dus gedaan worden, evensls ze verleden jaar gedaan wierd voor Alois Caveye, in de Kerk der Eerw. Paters te Nieuwenhove, op Zondag 17 November aanstaande, om 91/2 ure voormiddag. Al de partijgenoten worden dus verzocht in deze mis tegenwoordig te zijD en deel te nemen aan de offerande. Voor de bond van Deerlijk. De Schrijver, R. V. DEERLIJK Zondag, 3 November pintje dek, bij Henri Caveye, in Prins Baudewijn Deerlijk plaats. Demokraten, bezoekt uwe vrienden. De kiezerslijst voor 1912-13 ligt ter inzage in ons lokaal. Deze die volgens hun recht niet ingeschreven staan moeten zich spoeden want 't zijn de laatste dagen. MEENEN Op Zondag, 3n November, om 5 1/2 uren 's avonds vergadering voor den bond bij Alfons Favoreel, barakken. Er is een belangrijk dagorde, niemand mag ontbreken. WAARSCHOOT Op Zondag, 17 November, is het vergadering voor al de leden van onze bonden, bij Jules De Baerdemaecker, in de Kerkstraat, van 3 tot 4 ure namiddag voor de stichting van den Ouderlingen Bijstand en een Tooneelbond. Een vriend van Aalst zal komen spreken, j alsook Mijnheer Plancquaert. Dus, alle man op post. Arrondissement Kortrijk De Meetingeü van Sweveghem, Avelghem, Deerlijk en Harelbeke zijn door onvoorzien geval tot een lateren te bepalen datum moeten verschoven worden. Arrondis8ementsbond van Kortrijk Tot heden hebben wij nog geen antwoord ontvangen, op onzen brief, verleden week in K Het Recht verschenen en verzonden den Dinsdag avond, 22" dezer, betrekkelijk de bijtreding aan de belegde betooging den Zondag ion volgende, en gestuurd aan den H Debunne, yoor de socialistische partij van 't Kortrijksche. Maar gij, vader, wat zult gij geworden Wie zal u verzorgen vervolgde Godelieve, Moeder, eilaas, is sedert lang niet meer en ik hl-.b geene zuster om mij op te volgen. En onze kleine Koen Het arme kind, moet het in vreemde handen vallen Zoo vroeg van de teederheid eener duurbare moeder beroofd, moet hij nu nog de zorgen zijner minnende zuster ontberen r Daarin zal ik wel verzorgen, sprak Hugo. Wees gerust de kleine Koen staat onder de hoede van eenen vader die hem bemint. Ik zelf zal uwe plaats aan zijne zijde vervangen. Nu wees redelijk, mijne goede Godelieve. Staak dat onnuttig tegenkanten. Gij kent nog de zaligheid niet het hoofd te mogen Tusten op een borst die slechts ademt en hijgt voor uw geluk uwe zwakheid te mogen stutten met den moed en de dapperheid van eenen deugdzamen jonge ling. Uwe nare vooruitzichtenzullenzichweldra in eene heilvolle wezenlijkheid veranderen. Godelieve zweeg en schudde weifelend het hoofd. En zoo ik eens door een onvoorzien voorval kwam te sterven, sprak Hugo nog, wie zou het erfdeel van onzen kleinen Koen tegen de afgunst en de baatzucht onzer vijanden verweren O vader, riep Godelieve met vuur, en zij dacht aan Lambrecht, er zijn altijd edelmoedige harten, bereid eene ongelukkige wees ter zijde te springen. De wereld is heden zoo eigenbaatzuchtig, mijn kind, wedervoer Hugo. Hij is wel te be klagen die zich op de edelmoedigheid zijner naburen moet steunen. Met ons aan het mach tig huis van Gavere te verbinden verzekeren wij ons tegen allen onvoorzienen voorval. Gij zult het gelukkig middel zijn waardoor onze stam met eenen nieuwen luister zal opgehelderd worden. Morgen komt de heer van Gavere ons bezoeken en wij stellen den dag des huwelijks onwederroepelijk vast. Vader, vader snikte de arme maagd. Zwijg, koppig kind, riep Hugo, om dien wederstand eensklaps ongeduldig geworden. Ik wil het. Een pijnlijk stilzwijgen volgde op deze woor- Bericht aan de partijgenooten Ons manifest voor Alg. St. en E. V. za' verschijnen in den loop der toekomende week» om den Zondag ion uitgedeeld te worden. Uitdrukkelijk verzoek vooraf en aanstonds te laten weten, hoeveel afdruksels, elke afdee- ling of partijgenoot begeert, om uit te dragen. Voor 't algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging. DEERLIJK. Van eenige vrienden na de vergadering van den bond Omdat al de jonge gasten zouden mede strijden voor Alg. St. en E. V. o,ro fr.Leve Alg. St. en E. V. Parmentier 0,10 fr. Omdat de gazette Plet Volk hare broederlijkheid uitgespuwd heeft over de ten onrechte op straat gezette werklieden van Deerlijk 0,10 fr. Omdat die oude goede (III) geene algemeene werkstaking zouden willen en daarom 't Alg. St. zouden geven 0,10 fr. Werklieden op voor Alg. St. met E. V. o, 10 fr. Omdat al demokraten een stoot aan de karre zouden geven voor Alg. St. en E. V. 0,10 fr. Geen enkele werkman die zijn eigen acht kan onverschillig blijven 0,10 fr. Alg. St. vragen is niet de kerk of godsdienst bestrijden 0,10 fr. Inte gendeel 't is werken voor de rechten van het kristen volk 0,10 fr. Want de rijke drie en vier stemmers zijn geene kristenen o,o5 fr. KORTRIJK. Omdat al de christenen demokraten mijn voorbeeld zouden volgen A. Mullie o,5o fr. Alles word in dank ontvangen bij R. Van- derschelden, te Deerlijk. bij de verkoopers van Het Recht t te Deerlijk, Waereghem, Anseghem, Gijselbrechteghem, enz. DE VLAAMSCHE VOLKSALMANAK, uitgegeven door de demokraten van Aalst, een nuttig en schoon boekje aan 10 c. Ook het nieuw liederenboekje der kristene volkspartij met verscheidene nieuwe liederen der partij. Demokraten koopt het I Het best geassocieerd Huis in Schoeisels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. Amerikaansche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméables van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie. Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent. Tennisspel: Roqaetten en ballen enz. Brugsche samenwerkende Brouwerll GAMBRINUS ST. KRUIS (Brugge) Bier van ie kwaliteit tegen voordeelige prijzen. Omer Van Wynendaele APOTHEKER S. Miohialsstraat, 17, GENT (bij de S' Michielskerk) Prijsvermindering voor de leden onzer bonden die het arrondissement Gent bewonen. den. Vader en dochter waren in droevige gedachten verslonden. Een heldere bazuinklank, eenen vreemden ridder aankondigende, trok hunne aandacht. Wie mag dat zijn, vroeg Hugo nieuws gierig. Een dienaar verscheen Heer, sprak hij, Lambrecht, de edele heer van Worteghem, wacht op u in de benedenzaal. Hij verlangt u te spreken. Bij het hooren van Lambrechts naam dook Godelieve haar aangezicht in de handen. Zij begon luidop te snikken en haar hart brook in eenen vloed van tranen. Hugo liet zijnen strengen, doordringenden blik op zijne dochter vallen. Waarom deed die eenvoudige aankondiging baar aldus ontstellen? Eensklaps herinnerde hij zich hoe de jonge Lambrecht zijne Godelieve immer met eene bijzondere heuschheid had bejegend; het aardig tooneel van het steekspel van Oudenaarde kwam hem insgelijks voor de oogen. Een ge dacht als de bliksem, schoot hem iu den geest. Op de tanden knarsend van spijt, sprak bij halfluid als tot zich zeiven De ellendeling, zou hij het hart mijner dochter hebben verleid Een gil ontvloog Godelieve 's borst. O vader vergeef het mij, riep zij uit, en al weenende vluchtte zij naar hare kamer. Hugo's blik vlamde van toom. Geen twijfel was meer mogelijk.De ontsteltenis zijner doch ter had haar hart verraden. De stijve Hugo voelde zich in zijnen hoogmoed gekrenkt. Een nijdige grijns betrok zijnen mond. Nochtans poogde hij het tempeest te stillen dat zijnen boezem omwentelde. Uiterlijk kalm doch met streng gelaat en gefronsde weakbrouwen richtte bij zich naar het slot en trok de voorzaal binnen. Lambrecht verwachtte hem. De jongeling had weinig moed. Zou de fiere Hugo den machtigen heer van Gavere afwijzen om eenen armen ridder?Daar aan viel niet te denken. Hij waagde slechts den vernederden stap uit liefde voor Godelieve. Lambrecht groette deu heer var» Schoorisse. Hugo antwoordde zeer koel. ('t Vervolgt),

Het Recht | 1912 | | pagina 3