Lambrecht Van Loo BELLEGHEM f Ronse Strijdkas inzittenden opeengeperst waren gelijk haringen in eene ton. En nochtans was de tegenwerking nzer oversten niet klein geweestnatuurlijk Want alwie wil medegaan met- tijd en om standigheden, of niet oliedom is, en hunne eer- en pronkzucht niet ophelpt en; zich niet slaafs wil buigen, moet worden gebroken, versmacht, vernietigd, ja zelfs gebroodroofd, uitgehongerd worden. De menigvuldige onder vindingen zijn daar om het te bevestigen. Gansch den Moenschen adel 1 gemeente- heeren, alsook wat onnoozele "erstompte boeren en slaafsche onderdanen van pasmoor of koster had zich niet durven wagen die ver- tooningen bij te wonen. Waarom? Liet de opvoering onder zedelijkheid mis schien iets te 'wenschen gelijk gij de verleden keer hebt uitgestrooid, of was de slechten tap zooals gij hem noemt weer in gevaar van in te storten of misschien is het dat gij als eerlijke lieden als het mij toegelaten is niet bij dat krapuul mocht gezien zijn maar wel uwe centen, die hier gebruikt worden tot iets goeds, moeten naar het volksbuis bij mij slavenhuis gedragen worden tot onder steuning van fanatieker; die niet anders kunnen dan twist en tweedracht zaaienen in de herten der jongeren reeds den haat doen ontstaan, tegenover zijne ook geschapenen door eenen en denzelfden God Wat ook in het oog sprong was hunne loensche bespiedingen van door hen gezondene kinders in het openbaar en van volwassen slaven en overdragers in den duik. Ja tot zelfs papi enteniers telde deze dweepershende :>lzoo denkende bij hun aanschijn ar' eenige halve vrije mannen te kunnen achtten uden, en ze van die verderfelijke 11 aanlokspelen af te houden. Maar ongelukkiglijk voor heD, de bewaar dersharing onzer groote koppen braadt niet meer. Het volk komt vrij het ziet dat zij van langsom meer de vijanden worden der mindere wereldlijken en wie een weinig gezond ver stand heeft-, weet bij ondervinding dat in plaats van het volk op te leiden tot den ont wikt clingsstaat, zooals bij middel van deugd zame tooneelvertooniDgen enz. in zijne volle werkelijkheid, zij dat volk hoe dommer hoe liever hebben. Ook wat geen onbekend feit is, is de ge- meene manier van de scheuring der vorige, in den tap bestaande tooneelgilde door hen bewerkt alsook de wijze waarop men met leden en tooneelgerief, die meer dan een duizendtal frank waarde had, heeft gehandeld.. Werkt maar voort, heeren bewaarders uw werk is laf, vuil, schandalig. Het stoot tegen de borst van alle rechtzinnige welopgebrachte menschen, die beseffen wat eergevoel is, wat werk het heeft gekost de volksverheffing tot den huidigen toestand te brengen. En al is bet dat gij hier of daar kunt of tracht eenen strijder op Moen voor de volkszaak te treffen, denk dat er hier dagelijks menigvuldige kinderhandjes zich ten hemel verheffen, den Heere smcekende toch u in uwe satao spannen niet te laten gelukken en u van den verdoolden weg af te leiden alsook de slachtoffers uwer wreede beulswerken, te laten voort werken tot veredeling aan alles wat de mensch duurbaar kan zijn. Ja heeren, slaat op uwe borst en zegt Mea culpa, mea maxima culpa 't is mijne schuld mijne allergrootste schuld, dat er op Moen zooveel twist en tweedracht heerscht dat men degene die vroeger vrienden waren, nu herschapen heeft in aartsvijanden door onder- duimsche en loensche streken, welke gesmeed wierden niet in eerlijke plaatsen maar wel d&ir waar geheel de gemeente overlegd werd, en waar ik nog persoonlijk ben geweest, en het MENGELWERK GESCHIEDKUNDIGE RIDDER-ROMAN UIT DB ELFDE EEUW door H. Plancquaert Ja, zij schijnt dezelfde zoetaardigheid te hebben en dezelfde goedheid. En daarbij zoo schoon, zoo bevallig Ondertusschen waren Lambrecht en Gode- lieve afgestegenDe jonge ridder wendde zich tot zijn volk en op Godelieve wijzende Vriendeo, sprak hij, ziet hier uwe jonge meesteres. Van dezen stond af, staat gij allen onder haar gebied. Dat baar alle eer en hulde bewezen worden v/elke ooit voor eene mevrouw van Worteghem zijn gepleegd geweest. Lambrechts dienaren juichten geestdriftig en heetten de jonkvrouw hartelijk welkom. Gedurende dit kort tooneel was Godelieve droefgeestig gebleven. Toen Lambrecht h-ar echter uitnoodigde hem in de burcht te volgen, stapte zij gewillig nevens hem. Elkeen bewon derde het schoone paar en sprak Ja, zij zijn waarlijk voor elkander geboren. Lambrecht en Godelieve trekken de burcht binnen. De jonge ridder leidde zijne geliefde tot de prachtige kamer van zijn slot. Het was eene schoone ruime zaal. De enge vensters gaven zicht op het voorhof en al over de hooge wallen ontwaarde het oog de boschrijke toppen der hoogten van Nukerke, Sulsieke en Quare- mont. De wanden waren versierd met grove muurschilderingen. Zij verbeelden de helden daden in vroegere tijden door Lambrechts voor ouders gepleegd. Hier zijt gij alleen vorstin, sprak Lam brecht tot Godelieve, na haar het vertrek ge toond te hebben. Ik zelf, ik sta binnen dit beluik, onder uw gebied. Niemand mag hier binnentreden tegen uwen wil. geluk heb gehad daar eens tegenwoordig zulke dagelijfcsche spektakels bij te wonen. Eene rilling doorliep gansch mijn lichaam bij het aanhooren van dat zedelijk moordenaarswerk zoo barbaarsch, zoo euvelachtig waren daar de besprokene ontwerpen. En nu dat de heringerichte tooDeelgilde op goeden voet, ja rotsvast is, zult gij ze door alle middels trachten ter neer te drukken. Gaat het niet, men zal ieder persoonlijk trachten te vinden doch wees verzekerd, Moenschen bewaardersboel, hoe meer tegenkanting des te steviger zal onze werkzaamheid zijn, en zult gij in uwe vuiligheid stikken. Sluitende, een woord van dank aan allen die aan het tooneelfeest hebben medegewerkt hun aanmoedigende immer het goede staande te houden. Zes dagen geslegen op het aanbeeld en den zevenden dag op den kop onzer tegen strevers. Maurits Devos. De Ste Ceciliafeestviering van hel nieuw muziek Zondag laatst wierd hier voor de eerste maal dit feest plechtig gevierd. Van den vroegen morgen liet het weder veel te wenschen, doch hoe nader het uur van den uitstap hoe schooner het werd, toen het eindelijk gansch opklaarde en de zon hare zachte stralen uitwierp juist wanneer alles in regel werd gebracht om den tochtte beginnen. Dezen ving aan om n x 14 uur onder het uitvoeren van fraaie stukken. De' muziekmaatschappij bevatte omtrent veertig uitvoerders en er volgden omtrent honderd vijftig leden. Dus bijna twee honderd mannen samen. Deze nieuwe maatschappij werd zeer bewon derd door de toeschouwers zo wel om het groot getal uitvoerders als leden. Alles ging in de beste orde. Eenige vrienden en medewerkers werden bezocht, waarna men zich terug begaf naar het lokaal bij M. H. Vandeputte alwaar het banket moest plaats hebben om 2 ure. Eene korte toespraak van aanmoediging werd hier gehouden door de bijzonderste leden die geheel wel in den smaak der toehoorders viel. 's Namiddags om 4 ure werd nogmaals een uitstap gedaan en nog eenige medeleden be zocht en zoo eindigde die dag in volle geest drift voor allen welke er deel aan nemen. Waarlijk, de stichters van deze maatschappij verdienen allen lof. Laat ons ook M. Vanaerde den muziekoverste en zijne broeders van j Rolleghem niet vergeten, die met eenen on- wankelbaren moed en eene onwrikbare taaiheid zoo aanhoudend hebben gewerkt om alles zoo wonderbaar goed in korter tijd tot st md te brengen. Van eenen anderen kant dient de houding van allen hoewel het grootste deel werklieden die deel namen aan het feest geprezen te werden. Allen verbieffen fier het hoofd, een echt kenteeken van onafhankelijkheidgeest welke men op weinig gemeenten van Vlaanderen waarneemt. Met het oprijzen der iy.aatschappij is een groot deel onzer bevolking in waardig heid toegenomen en dit is reeds ruimschoots een aangename vergelding voor dezen die zich j zooveel opoffering hebben getroost tot dezer stichting. Hier en daar stond ook onder weg een toe- schouwer met een bedeesd gezicht die zeker uitgezonderd waren om toch iets te kunnen j opnemen voor te laten verschijnen in het een 't of ander snullebladje, doch die jongens zijn van eene kale reis t'huis gekomen. Willen"zij onpartijdig zijn dan zullen zij met ons zeggen Belleghem vooruit. P. S. In toekomend schrijven zetten wij den gemeentestrijd voort. Hij zweeg. Godelieve zonder een woord te spreken richtte zich fier en statig naar eenen zwaren leunstoel die bij het veDSter stond en i liet er zich in vallen. Verder scheen zij niet de minste acht op den jongeling te slaan en liet haar mijmerend oog over de duistere kruinen der Overscheldsche heuvelen dwalen, wier aar- dige wendingen den gezichteinder begrensden. Lambrechts blik poogden eenigen tijd dwars door dat koud en ernstig gelaat der maagd tot aan haar hart te boorenWelke gedachten mochten nu in Godelieve's geest woelen Eensklaps weerklonk de alarmbazuin. Daar is ridder Hugo, sprak Lambrecht halfluid, en door het venster starend. Eene rilling doorliep Godelieve's leden en zij verbleekte. Zij bedwong zich terstond en haar wezen hernam zijne koele uitdrukking Lambrecht had de ontroering der jonkvrouw niet belet. Hij groette ze eene laatste maal en stormde buiten. Weldra stond hij op zijne wallen. In de verte, te midden eene dikke wolk van stof, zag bij vijf ruiters in volle vlucht kotnen aangerend. Lambrecht herkende zonder moeite den heer van Schoorisse, vergezeld van vier zijnnr wapen knechten. Terstond deed Lambrecht een tiental zijner lieden te wapen springen en trok met hen de aankomenden tegen. De heer van Schoorisse had hem alras in 't oog. Hij zag het, hij kwam te laat de roover had zijnen buit in zekerheid gesteld; Godelieve, zijne duurbare Godelieve was gevangen I Wie zou de woede van den gehoonden vader kunnen afschetsen? Hij schuimde van razernij; als bliksems schoten zijne oogen stralen. In zijne dolle gramschap wilde Lambrecht op het lijf vliegen. Zijne makkers weerhielden hem. Was het niet zeker den dood te gemoed loopen, den heer van Worteghem in 't zicht van zijn slot en omringd van zijn volk aan te randen Hugo liet zich met moeite overhalen en lenigde zijne gal in eenen onafgebroken vloed van bedreigingen en verwenschingen. Eerlooze schaker, laffe zegevierder over weerlooze vrouwen, schreeuwde hij Lambrecht dreigend toe. Wee u, ellendeling 1 Met u wil ik het huis der van Loo's voor altijd van de aarde v Ze spotten met het volk ló een omzendbrief, uitgaande van den bond der katholieke kringen, en gezonden aan meest al de katholieke bladen, hebben de bewaarders ook eens hun oordeel uitgedrukt over den huidigen toestand des lands en over de bran dende kwestie's welke hier thans aan het orde van den dag zijn, te weten den strijd voor A. S. en de algemeene werkstaking. Bij bet lezen van dit meesterstuk zouden wij schier onze oogen niet geloofd hebben, indien wij van ouds af de verstoktheid en verblindheid der bewaarders niet gekend hadden Immers op onbeschaamderwijze met het volk den spot drijven zou men niet kunnen. Vooreerst wat betreft de stemrecht kwestie Het meervoudig kiesrecht is geen voorrecht voor de rijken, zeggen de bewaarders integen deel 't is een echt demokratisch stelsel de 3 en 4 stemmers zijn in het bereik van een ieder mits in het bezit te zijn van eenen kleinen eigendom, heeft men er recht aan, enz. Met ziet het, 't is niet moeielijker dan dat, volgens de bewaarders. Als dat nu met het volk den spot niet drijven isj dan weten wij niet wat het is. IVervolgens wordt er in dit stuk ook nog gijsproken over denstoffelijkenen economischen i—stand des lands en, zooals men wel denken E;'h, wordt Belgie daar geroemd als het rijkste eh voorspoedigste land van Europa, als een paradijs, een luilekkerland voor iedereen, zoo wel voor werklieden als voor rijken. Nu wanneer iedereen weel, dat in Belgie de loonen veel lager en de werkuren veel langer zijn dan in al de andere naburige landen, dan vragen wij ons weder af hoe het mogelijk is, op zoo schaamtelooze wijze 't volk in 't gezicht te durven spuwen. Dat is dus de liefde die de bewaarders voor het volk koesteren. Maar wat wij hier ook niet meer verstaan, dat is de positie waarin de anti socialisten of zoogezegde katholieke demo- kraten, zich hier bevinden Immers, wanneer het meervoudig stemrecht, geen voorrecht is voor de rijken, wanneer het lot der werkende klasse nu toch onverbeterlijk is, dan is hun strijd nutteloos, dan hebben zij zelfs geene reden meer van bestaan. En zeggen dat er nog dutsen van werklieden zijn, die zich door zulke poesjenellen laten ver blinden... Maar toch mogen wij hopen dat de doek hun eens van de oogen zal vallen, want de. rol dien de anti socialisten thans gedwongen zijn te spelen moet onvermijdelijk vroeg of laat tegen hen zei ven keeren. Demokraten, laat u niet ontmoedigen Alhoewel meest al onze propagandisten en strijders met eene vurige geestdrift bezield zijn, wanneer het er op aankomt te strijden voor onze partij en gedachten toch komen er zekere oogenblikkeo, dat zij zoovele moeielijkheden en hinderpalen op hunnen weg ontmoeten, j soiminigen geneigd zouden zijn, zich eenigzins te laten ontmoedigen dat nu moet ten allen prijze vermeden worden. Dat onze taak hier moeielijk is dat de strijd hier hard en lastig is, dat bekennen wij hier 1 rechtuit Vooreerst, wij zijn eene arme partij, bestaande uit niets anders dan eenvoudige werkjoDgeDS wij beschikken dus over de noodige geldelijke middels niet om onze propa- ganda met kracht door te voeren wij hebben hier ook niet ten onzen dienste, advokaten, j schoolmeesters en andere geleerde zooals het geval is met de socialisten en anti socialisten wij hebben ook geene betaalde leiders, zooals de anderen, die er hunnen tijd en hun werk kunnen van maken, propagande te maken vagen. Uw slot zal ik verdelgen en lang zullen zijne puinen bij het nageslacht getuigen van mijne gerechte wraak en uwe onuitwischbare schande. Dan viel zijn oog op de gekanteelde wallen en de hooge torens van Lambrechts kasteel De ongelukkige grijzaard het docht hem hij zag dwars door de muren heen, in eenen engen kerker zijn rampzalig kind uitgestrekt op eene ellendige bedstede, afgemat, uitgeput, afgefol terd. De bleekheid harer uitgemergelde wan gen, 't uitgedoofde vuur harer oogen, getuigden genoeg van haar lijden en van Lambrechts wandaden, Smeekend stak zij de armen uit als bad zij om verlossing en wraak. Bij deze gedachten versmelt de gloeiende toorn des grijsaards in eene onbeschrijfelijke smart. Een dikke nevel sluierde denglaDS zijner gramme oogen en tranen rolden als stroomen lapgs de diepe groeven zijner wangen. Rampzalig kind 1 kreet bij met hartver scheurende wanhoop. O duurbare Godelieve, bloem der maagden, luister mijner hardstede, roem en glorie van mijn huis l Welk schelmstuk bevlekt toch ons geweten uws vaders dat zulk wee, zulke ramp op het hoofd van zijn onschul dig kind komt nederploffen r Mijn hart, mijn troost, mijn hoogmoed Eilaas, wee mij den rampzaligsten der vaders En wanhopend wrong de oude vader de handen, en hij stuurde als verwijtende blikken ten hemel. Hugo's smart had Lambrecht diep getroffen Hij boog het hoofd en het schaamrood kleurde zijne waDgen. Maar de maagd wedergeven daar dacht hij niet aan, of liever hij wilde er niet aan denken Heer van Schoorisse, riep hij den ouden ridder toe, wees om uwe dochter niet ongerust, Geen leed zal haar geschieden. Zij is vorstin in mijn slot ik ben de eerste harer onderdanen. Doch ik wil beletten dat gij zulke schoone, zulke deugdzame jonkvrouw, tegen haren wil en dank, verbindt aan eenen man dien zij verfoeit. wij worden ook niet geldelijk ondersteund, zooals bij sommigen het geval is, door rijke burgers wij hebben ten onzen dienste niet den invloed van fabriekanten, bestuurders en ondermeesters, zooals zekere groepen. Ja, wij herhalen het, onze strijd is lastig, de hinderpalen op onzen weg zijn talrijk maar toch, dit mag geene reden zijn om ons te ont moedigen integendeel, het moet ons opwekken tot nog meer iever in geestdrift. Want, vrien den, ons programma, ons ideaal, met een woord, het doel van onzen strijd is toch zoo schoon en edel Wij zijn daarbij ook nog de eenige partij van vrije kristene werklieden, die fier den kop mogen omhoog steken, omdat wij vrij en onafhankelijk op ons eigen bestaan en aan niemand verbondeu zijn, 't zij door 't geld ofgandere invloeden. En als wij nu dit alles overwegen, dan zal onze moeite en onzen arbeid ons licht schijnen, en zullen wij hoopvol de toekomst te gemoet blikken Want wat onze vijanden en belagers ook zeggen of doen mogen tegen ons, toch hoort de toekomst aan ons want al die werkersgroepen die onder den dwang staan der rijken, zullen vroeg of laat door het klassenbewuste werkvolk verlaten worden, en dan ontgoocheld zijnde, zullen zij nog enkel in iets hunne hoop stellen, dat is in onze vrije kristene volkspartij, onder wier reine groene vlagge zij zich zullen komen scharen. En dat die dag zal aanbreken partijgenooten, daarvan moogt ge zeker zijn, en misschien nog eerder dan gij denken zult. Demokraat. Bij plaatsgebrek verschoven artikel over de IJZERENWEGBEDIENDEN TE GENT Arrondissement Kortrijk In den schoot van den arrondissementbond is eene samenwerkende maatschappij gesticht van samen aankoop onder benaming HELPT ELKANDER De voornaamste voortbrengt der maatschappij is voor het oogenblik de koffie die van heden af verkrijgbaar is. Voor den aan koop wende men zich tot Remi Vanderschelden te Deerlijk. De partijgenooten die in hunne maatschappij koopen kunnen wij verzekeren dat gij goed en goedkoop zullen gediend wor den, zij steunen hunne partijen zijn deelzaam aan de winsten. Geen een partijgenoot dus of bij zal het zich als plicht rekenen bij zijne maat schappij te koopen. Alsook bij vrienden en kennissen trachten de waren aan de man te brengen. HELPT ELKANDER Op Maandag avond, 2 December, om 5 ure, bijzondere vergadering in Prins Boudewijn Groote Markt. Bijzonderlijk deafgeveerdigden van Kortrijk, Meenen, Sweveghem, Deerlijk, Avelghem, Moen, Anseghem, Heule, Moeskroen, Vichte enz., worden in deze vergadering verwacht. Belangrijke bespreking. Het Bestuur. Op Zondag iS December, om 9 ure voor middag, zal er eene belangrijke maandverga dering gehouden worden, ten hoofdlokale Prins Boudewijn Groote Markt, te Kor trijk. Er zal verslag gegeven worden over de gewichtige zitting van den middenraad, en verscheidene belangrijke punten zullen behan deld worden. Niemand mag thans nalaten in die vergadering aanwezig te zijn, en er wordt stellig gerekend op minstens twee afgeveerdig- den van eiken bond.De hoofdman Plancquaert zal ook tegenwoordig zijn. Alleman dus op post 1 DEERLIJK Heden Zondag, in December, pintedek ter herberg Het Katje bij de Wed. Ovaere. Demokiaten, bezoekt uwe vrienden. 't Vervolgt. Voor 't Algemeen Stemrecht en Evenredige Vertegenwoordiging. WA ARM A ARDE Van een vriend die van 't Frau- sche komen is, 2 5 c. Omdat andere vrienden, die ook hun rechten begeeren, 25 c. Vooraf hun penning zouden geven, 25 c. 't Is ons plicht onze hoofdmannen die voor ons rechten zorgen, te ondersteunen, 25 c. DEERLIJK. Omdat de demokraten die aan de betoogiog voor A S. en E. V. geen deel hebben durven nemen wat sterker van moed zouden worden, A P. xo c. Omdat ze wat vaster van gedacht zouden worden, Ach. Vanderschelden, 10 c. Voor den vooruitgang van het A. S. en E V. 10 c. Ik ken maar eene soort van men schen die het algemeen stemrecht niet weerdig is, 10 c. Dat zijn de werklieden die het algemeen stemrecht be strijden. 10 c. Welke werklieden bestrijden er het alge meen stemrecht 10 c. Deze die zich laten inlijven in de katholieke syndikaten, 5 c. KORTRIJK..Auidtulujd alleen zoude staan, Camiel Nys, 1 fr. Demokraten zooveel niet geklapt en malkaar de ooren afgezaagd, maar gewerkt op elk gebied, A. Mullie, 5o c MEENEN. Omdat al de demokraten van Meenen mijn voorbeeld zouden volgen, Ern. de kleermaker, 5o c. DEYNZE. Voor den strijd van het algemeen stem recht 10 c. En tot ontvoogding van ons vervallen vlaam- sche volk, loc. De socialisten van Vooruit zouden beter ons volk niet verachten, 10 c. Leest a Vooruit van 24 November, de rechterzijde had beslist eene vlaamsche kwestoi te nemen en M. Debue, kamerlid van Brussel werd gekozen. Vooruitschrijftvoor ons is het oud lood of oud ijzer, maar voor sommige flaminganten kan het een suikerstok zijn. Dat het hen goed smake 20 c. Welke bittere spotternij met zijn eigen ras en volk, 10 c. Vooruit zou er liever een zien benoemen uit den franschen theater maar Eedje fiegareerd, 10 c. Eedje is toch zoo voor de vlaamsche gaaien welke hij met een suikerstok kan paaien. 10 c. En gij, F. H,, gij zet 'ne man tusschen pinten kan, dat het u smake I Laat gerust de vlaamsche zake. 10 c. Want als het volk zal klaar zien in de zake zal uwen boel wel krake. 10 c. Wel, lezers, leest eens het blad De Waarheid uit Gent, Vooruit wordt uitgekleed tot op zijn hemd. Dat blad is vrij, maar socialist, het gaat recht in zijne schoen en heeft geene gaaien noch knikkers van doen, 0.20. Weest volksgezind en vrije man, dan is onze strijd op de rechte baan, 0.20. Laat ons niet spotten met vlaamsche mannen en vlaamsche wetten om den goeden strijd te beletten, 0.20. AUons, allen samen goed gewerkt voor het A. S. en ons vlaamsche recht, en niet malkander be vechten, 0.20. Leve Priester Fonteyne en Petrus Daens, voor hunne redevoering in de Kamer verleden week, 20. Alles wordt in dank ontvangen bij R, Vanderschelden te Deerlijk,

Het Recht | 1912 | | pagina 3