Nog de Landwacht DE CINEMA Vergunningsrecht afgeschaft XII Vlaamsche Mutualisten Landdag Ronse fabriek toe. Geen wederlegging dus, dit lastig broeden is nu 'nog op een zwalpei afgeloopen. Immers onze medewerker heeft gelijk de katholieke normaalscholen leveren een onder wijzend personeel van mindere waarde. 1Lijk in alle katholieke onderwijsgestich ten is het toezicht niet voldoende. Al wie in een bisschoppelijk kollegie geleerd heeft weet hoe daar alles een beetje gaat lijk of't gaan wil. De hoogere overheid laat ieder kollegie roo maar begaan zonder een voldoende toe zicht te houden of 't onderwijs daar wel ge geven wordt zooals 't behoort en zonder zich op de hoogte te stellen met denzelfden geest van vooruitgang en van verbetering als in Staats- gestichten van de nieuwere leerwijzen. Na korten tijd trekken veel leeraars er van onder om onderpastoor te worden en worden weder om vervangen door jonge menschen zonder ondervinding. 2. Bijkans geen leeraars in bisschoppelijke gestichten hebben een geschikt vakonderwijs als leeraars ontvangen. Wat hebben de meesten onder hen van pedagogie geleerd Van de verschillende onderwijsstelsels of m -thoden Velen voorzeker volstrekt niets. 3. Gedurig gaan een groot getal jongens van minder gehalte naar de normaalscholen. Sinds de vrije onderwijzer een knecht geworden is wordt de onderwijzers loopbaan door v<_el verstandige doch ook vrijgezinde katholieke jongens verlaten. Zoodra men een andere vrije positie vindt vlucht men uit dat vernederend kot dat men katholiek onderwijs noemt. Ook in de katholieke normaalscholen is men niet moeilijk om diploma's toe te kennen. Er zijn jaren geweest dat omtrent niemand gebuisd werd, alleman werd gediplomeerd, waarom Hoe meer onderwijzers, hoe meer concur rentie, dus hoe meer men in de katholieke scholen op het loon der onderwijzers mag knoeien. M. de pastoor steekt het vierde of het derde der jaarwedde in zijnen zak en daarvoor mag de onderwijzer handel drijven, winkel houden, enz., tot groote schade van het onder wijs der kinderen. Hoe meer onderwijzers hoe meer er ook gereed staan om in de plaats der anderen te springen. Van daar algemeene verslaving van de katholieke onderwijzers die moeten buigen en knikken veel meer dan een fabriekwerker voor nen meestergast. Indien de Landwacht eens begeert te weten hoe het met het katholiek onderwijs in het algemeen gesteld is (zeker zijn er goede katho lieke onderwijzers, doch om 't katholiek onder wijs te beoordeelen moet men een middelmaat nemeD) raden wij hem aan eens te gaan onder zoeken wie er zooal onderwijst in de meisjes school te Zomergem H. Pl. Italië n der vreest k het rierijk orden! eeno, dat zulke uitvinding ook dient om g^P. iijke misdaden, lichtzinnige en onbeperkte zeden feiten en tal van laffe en geestverdervende voor stellingen te geven, die zeer dikwijls den ver- ierfelijksten invloed na zich sTepen en dit alles in tegenwoordigheid van zeer joDge kinderen van onschuldige schepselen wiens geest, die nog den weg van het goede niet kent, reeds gespannen staat op die ondeugden, en dat die reine en pas ontloken zielen, reeds voorbeelden zien van al wat afgrijselijk mag genoemd wor den, van al het dierlijkte welke de mensch nog in zich heeft. Begaat men aldus geene groote misdaad tegenover de maatschappij, tegenover de goede opleiding van het kind Denkt men niet, dat het soms noodig is, dat er eene wet kwam, die de kinderen op zulke voorstellingen ontzegde, zooals het in andere reeds het geval is En zulke wet schijnt ons, op gebied van geestontwikkeling des kinds van allergrootste belang, ja zelfs noodzakelijk. Liza. We willen alleen de kiesbervorming om de katholieken te kunnen kloppen, schrijft de Landwacht. We willen zuiver stemrecht omdat het recht vaardiger is dan het tegenwoordig stelsel en ook omdat het meervoudig stemrecht aanleiding kooft- (jpgpupn tot kolossale kiesvervalschingen en kiesknoeierijen. De eenige oplossing der kieskwestie is A.~S. zooals in Zwitserland, Vrankrijk, Duitschland, Noorwegen, Zweden. Bij middel van 't meer voudig stemrecht verijdelt men den natio- nalen wil. Ware de liberale partij in Belgie geen partij, geleid door ezels en lafaards, een toestand als deze in Belgie zou niet kunnen voortduren. De katholieke leiders en ook veel liberalen zijn voor 't meervoudig stemrecht omdat het hen eene macht geeft die grooter is dan ze zou moeten zijn volgens recht en billijk heid, doch in den geest van het volk is het meervoudig stemrecht veroordeeld. H. Pl. Schoone, kunstige, leerrijke en verzettelijke uitvinding. Wonder toch, hoe ons hedendaagsch, wezent- lijke gebeurtenissen, heerlijke tafereelen, won deren uit mijlen verre landen en zeeën, evenals de koddigste grappen en toeren voor oogen ligt. Iedereen, jong en oud, arm en rijk vindt er genot in. Ja, indrukwekkend mogen sommige ver- tooningen genoemd worden, want hoe aange naam voor een reisgezant bijvoorbeeld hoe toovert men hem nier op het witte doek, de In de Kamerzitting van Woensdag 11 December is het Vergunningsrecht afge schaft met 93 stemmen tegen 26 ont houdingen. Eene belasting van 10 centiemen per liter wordt in de plaats geëischt op den genever die rechtstreeksch uit de stoke rijen komt. Verders is de volgende taks gelegd bij het openen van ieder nieuwe herberg 300 fr. in gemeenten tot 5000 zielen 400 n d van 5 tot 15ÓOO 500 15 tot 30000 750 7) n 30 tot 60000 1000 n v meer dan 60 duist De taks voor de tijdelijke of reizende herbergen, zooals barakken, tenten, booten, enz., is voor allen gelijk!500 fr. in eens te betalen. Dezelfde taks is door elk nieuwen herbergier verschuldigd. Worden beschouwd als nieuwe] herber giers 1/ Degene die eene nieuwe herberg opent of eene bestaande herberg over neemt. 2/ Degene die eene herberg wjelke ge sloten is geweest, opnieuw in exploitatie stelt, tenware de herberg binnen de zes maanden door denzelfden persbon op nieuw in exploitatie wordt gestelij. 3/ Degene die zijne herberg van eene gemeente naar eene andere gemeente overbrengt, die de eerste niet aangrenst of er geen deel van maakt. Worden als geen nieuwe herbergiers be schouwd a/ Degene die in hetzelfde lokaal, de herberg voortzet gehouden door zijn echtgenoot, vader, moeder of anderen bloedverwant in opgaande lijn. b/ Degene die deelgemaakt hebben van een genootschap of gemeenschap ten voordeele waarvan de herberg gehouden werd, de herberg in 't zelfde lokaal voor eigen rekening voortzet. c/ Degene die zijne herberg naar een ander lokaal in dezelfde gemeente over brengt. Doch binnen de 15 dagen moet men aan den ontvanger der belastingen deze veranderingen vermelden. De taksen worden dadelijk bij de indiening der aangifte van een nieuwe herberg of nieuwen herbergier, INEENS BETAALD. Verders voorziet de nieuwe wet harde en strenge straffen voorde overtredingen. De wet is uitvoerbaar verklaard en verplichtend vanaf den 10 December 1912, dus oogenblikkelijk. In alle geval de vergunningswet is ver dwenen, doch de verplichtingen, taksen en lasten tegenover brouwers en herber- giers, zullen niet min zwaar wegen op en. O.' ix en 12 Mei aanstaande, zijnde de Sinxendagen, wordt te Gent het 120 Vlaamsch Mutualisten Congres gehouden, met welker inrichting bet Verbond der Maatschappijen van OnderÜDgen Bijstand van 't arrondissement Gent door het Bestendig Komiteit van de Vlaamsche Mutualisten Landdagen is gelast geworden Het Inrichtings- en't Propaganda komiteit (waarin een tweetal te Gent verblijvende. West vlamingen zetelen) zijD met den besten wil bezield en zijn reeds ieverig aan 't werk om het wellukken van den Landdag onder alle opzichten te verzekeren. De H. H. Gouverneur der Provincie Oost- Vlaanderen en de Burgemeester der Stad Gent, wien 't Eere Voorzitterschap is aangeboden gewordeD, hebben wtdwiii-ind dit Eereambt aanvaardt. Het Eerelidscbap ir. i gelijks reeds aange nomen geworden door de H. H. Schepenen der Stad Gent. de Senateu-s, Volksvertegen woordigers, de Burgemeesters der aanpalende. Gemeenten, alsmede, menig ander hoogwaar digheidsbekleder en bijzondere, wier zedelijke werirïjdV'gkelFe.sajï nu af /eedsjs toegezegd, ding der Vlaamsche Mutw-Uotor» c dc zijneaalles overtreffen, wat we tot nog toe mochten vaststellen. Vooral op eene talrijke opkomst van wege de mutualisten vau West-Vlaanderen wordt gerekend. Het is namelijk ook hun plicht broederlijk met alle mutualisten mede te werken, malkan der te steunen en de verwezenlijking te be trachten van het algemeen welzijn aller werkers. Solidariteit en zelfbewustzijn moeten bij ons op den voorgrond treden en het ideaal zijn aller mutualisten. Hoogst belangrijke punten, welke eene zeer leeriijke bespreking zullen uitlokken, worden aan den vlaamschen mutualisten onderworpen, o. a. de Maatschappelijke Herverzekering, tot 65 jarigen cuderdom, met eenen onderstand van minstens i,5o frank per dag, voor de geriDge storting van enkele centiemen per week; de vrije geneesdienstde ouderdoms pensioenen de levensv rzekering het kraam bedfonds 't hulpfonds voor weduwen en weezen alsmede andere belangrijke punten, die zich opdringen, om in 't lot der beproefde werkersgezinnen de noodzakelijke verzachting en opbeuring te brengen, die er zoo hoogst van noodè is. Mutualisten van Vlaamsch Belgie en gij vooral, Westvlaamsche broeders, bereidt U voor den I2n Vlaamschen Mutualistendag 1 Legt geregeld uwen penning ter zijde, sticht in uwe ziekenkassen of gemeenzaamheden en ver- eenigingen, spaarfondsen om te Gent den heer lijken Lai.ddag te kunnen bijwonen. Wij vau onzen kant, zullen betrachten dat het een glanspunt weze in uw mutualistisch leven, waarop met innige zelfsvoldoening zal kunnen teruggeblikt worden De li en 12 Mei, t. k. moeten niet alleen onze Hoogdagen zijn, het moeten tevens mobiüsatiedagen zijn voor het vlaamsch mutua- listenleger, dat vooral in de tegenwoordige omstandigheden getuigenis moet afleggen van zijne macht en zijne onwrikbare gehechth id aan de grondbeginselen van ons gemeenschap pelijk streven. Voorontwerp van dagorde en feestelijkheden zullen kortelings medegedeeld worden. In den loop der maand Jai.uari zal door de zorgen van ons verbond, te Brugge eene ver gadering belegd worden, waarop de bestuurs leden der Maatschappijen van Ouderlingen Bijstand van Brugge en omliggende zullen genoodigd worden en waar de noodige uitleg gingen en m ;dedeelingenzuUen gedaan worden. Den wensch wordt uitgedrukt, al de maat schappijen van O. B. op die vergadering vertegenwoordigd te zien. A. Ardenois Het manifest dat wij, christene democraten, bier in de stad verspreid hebben ten voordeele van het A. S., en waarin wij vooral h-bben doen uitschijnen het schaDdig verraad der anti-socialisten in dezen strijd, is nog al zwaar op hunne maag gevallen. In hun bladje Rechtuit geven zij een antwoord op ons schrijven, hetgeen wij, van onzen kant ook niet zonder wederantwoord mogen laten. Zij beginnen met ons te verwijten dat wij in alles de socialisten navolgen en in alles op dezer commando handelen, en dit omdat wij, evenals dezen laatstee, vrij en vrank voor het A. S. durven vooruit komen. Dat wij even als de socialisten bereid zijn tot het uiterste te strijden tot verovering van het A. S. dat bekennen wij ronduit. Maar daarin een bewijs zien dat wij daarom de socia listen iD alles zouden volgen, is dwaas en be lachelijk. Immers voor het A. S. zouden wij gelijk met wie strijden. Willen de anti socia listen eene bewegiog in dien zin op touw zetten, wij zullen huu mot even veel geestdrift volgen Overigens wat recht hebben de anti socia listen ons daa:ia-een verwijt te maken. Weten zij dan niet meer, dat in 1890 in den strijd voor de eerste grondwetherziening, de huidige katholieke ministers Renkin ca Cartoa en vele andere zoogenaamde katholieke democraten van dien tijd, gezameatlijk met de socialisten en progressisten, streden en meetings gaven ten voordeele van het A. S. Men ziet het, zij hebben alle reden om te zwijgen over dit punt. Nu telkenmale dat die zoogenoemde volks- bonders gedwongen zijn te spreken over het A. S., is het oprecht geestig en kurieus te be- statigen hoe zij zich rond die zaak wringen en kronkelen, hoe zij zich gedurig tegenspreken en tot over den kop er zich inklappen. Hoor liever hoe zij zeeveren in hun ant woord aa:; ons Omdat onze vakvereenigingen aan geene poli tiek meêdoen mogen we de gelden der vakver eenigingen aan eene politieke werkstaking niet verkwisten. BuiteD de vakvereeniging hebben onze leden het recht en zelfs de plicht te strij den voor hunne politieke rechten, 't Is hetgeen zij doen, en zij gaan verder zij eischen ook stemrecht voor de vrouwen. Om nu zulke dingen op papier te zetten moet men maar durven, hé 1... Hunne vakbonden doen niet mêe aan poli tiek, zeggen zij Nogthans hoe dikwijls hebben hunne meesters, de katholieke bewaar ders, toen ze vroeger op politiek gebied eene klopping ondergingen, den noodkreet niet geslaaktsticht overal vakbonden dAar alleen is onze redding En nebben uie fameuze volksbonders zelven, er onlangs niet op geroemd in 't Volk van Ronse dat zij in den laatstcn kiesstrijd, het hardnekkigst gestreden hadden voor de school wet, enz. Ha, we weten het wel dat zij ons hier zullen antwoorden dat hunne vakbonden daarom aan geen politiek meêdoen dat als hunne strijders en 'leden aan politiek meêdoen dit buiten de MaarjiifèY*?SA?t[ is uc<. u» ,».j willen I Indien hunne leden het recht en zelfs den plicht hebben, zooals ze zeggen, buiten huune vereeniging te strijden voor huune politieke rechten, waarom trekken zij zich dan achteruit wanneer het geldt het eerste en heiligste recht van den werkman te veroveren In den laatsten kiesstrijd hebben de volks bonders al het mogelijke gedaan om door woord en pen de katholieke bewaarders te steunen. Hetzelfde hebben wij gezien ten tijde der schoolwet, het waren ook zij die ze hardnek kigst verdedigden Nu zij verklaren zich ook aanhangers van het zuiver algemeen stemrecht zij bekennen zelfs dat hun recht is er voor te strijden en nogthans hebben wij nog niets van hunne werking gezien, niet één enkele meeting hebben zij er voor gegeven, niet het minste vlugschrifje hebben zij er over verspreid. Hoe die houding nu uitgelegd, anders dan dat het verboden is door hunne meesters, de katholieke bewaarders Want ware het hun toegelaten te strijden voor het A. S., zij zouden zich vrijwillig ont houden, dan zouden zij de grootste huichelaars en volksbedriegers mogen genoemd worden, die er op de wereld te vinden zijn I... Ja maar, zij onthouden zich, zeggen ze, omdat ze aan de algemeeue werkstaking niet willen meêdoen. Maar laat ons nu nog aannemen dat zij het recht hebben de A W. niet goed te keuren, dit ware echter geen beletsel om door hun woord en hunne pen den strijd voor A. S. te steunen En wij zijn innig overtuigd, dat indien zij den moed hadden krachtdadig te strijden voor A. S. de A. W. er niet noodig zou zijn de katholieken zouden zich immers gedwongen vinden toe te geven aan de rechtmatige eischen dt_s volks. Eq dan ten minsten zouden zij het bewijs leveren dat zij niet gedwongen zijn in alles de katholieke kopstukken tc volgen. Maar neen, dit zullen zij niet doen de rol die hun door de bewaarders opgelegd is, is zooveel mogelijk den strijd voor A. S. te dwars- boomc.il en tege^ te werken. 'Dit immns kan men bespeuren uit gansch hunne houding. Zoo bijvoorbeeld wanneer zij voor den dag komen met het vrouwenstemrecht zij verdedigen dit enkel om het stemrecht der mannen tegen te werken Telkenmale dat dc anti-socialisten ons aan vallen, is het niet ons programma, noch onze princiepen die ze weerleggen. Neen, het is vooral op onze hoofdmannen dat zij het ge munt hebben. Volgens die kerels zouden al onze hoofdmannen verkocht zijn aan de geu zen en vrijmetselaars. 't Ware belachelijk indien het zoo hatelijk niet ware I Onze hoofdmannen verkocht aan de vrijmet selaars Zij die alles, hunne fortuin, hunne positie, hunne toekomst voor de volkspartij geofferd hebben. M. Daens zou nu verkocht zijn aan de vrij metselaars, en over een paar jaren toeu hij zoo kloekmoedig het christen onderwijs verdedigde in de Kamer, dan huilden de anti-klerikalen dat hij verkocht was aan de katholieken 1 Hoe rijmt men dit nu te saam M. Plancquaert ook zou verkocht zijn aan de vrijmetselaars 1... En iedereen weet hoe dikwijls liberalen en socialisten door hem hun nen bol gewasschen werden over enkele weken nog werden de liberalen door hem duchtig onder de hand genomen om hunne houding jegens A. S. Priester Fonteyne werkt, volgens die zelfde mannen, met het geld van den eenen of den anderen vrijmetselaar I Daarin apen zij de lib-ralen na, die het den volkspriester niet vergeven kunnen, hunnen Thooris te doen hebben in 't zand bijten. Men ziet het, 't is hatelijk en walgelijk Maar A propos van verkocht zijn, hoe dur ven die mannen die woorden uitspreken zonder rood te worden van schaamte zij die de hand langers zijn eener kl'ek, die hier in de laatste gemeentekiezing het geld met volle handen heeft rondgestrooid I De fameuze volksbonders vinden het ook nog noodig op onze vakvereeniging te zinspelen en schijnen er mede bekommerd te zijn. Immers zij weten dat onze vereeniging niet ondersteund wordt noch van katholieke noch van liberale burgers en dat wij onze leden zoowel betaald hebben als de hunne, dit weten zij ook. En dit nu schijnen zij maar niet te begrijpen.

Het Recht | 1912 | | pagina 2