Lambrecht Van Loo P. SCHAPELINCK Ons uitstapje naar Aalst VERBONDSRAAD Kristene Volkspartij Kiezerslijsten Steunfonds ALPH. DEHAEN-DELACROIX Schoenmakerij Dré HERTOG J. COLLETTE - RONCHAINE Hotel de Nederlanden Het rijwiel LE GLOBE Gebroeders DUJARDIN die zijnen pachtbrief niet heeft laten registreeren door den kooper uitgedreven worden. Art. 1743 van het Burgerlijk Wetboek zegt dat duidelijk. Tot hiertoe hebben de belanghebbenden, op weinige uitzonderingen na, het gevaar van uit gedreven te worden verkozen, wat geene klei nigheid is, liever dan de betrekkelijk aanzien lijke rechten te betalen, welke de registratie meêbracht. Sinds de wet van 3o Augusti 1913, kan de pacht of huurceel geregistreerd worden tegen betaling vaD eene kleinigheid 5o centiemen, indien de jaarlijksche huurprijs de 5oo frank niet overtreft 1 frank, indien hij de 2000 fr. niet bereikt 2 frank tot aan de 10,000 frank, en 3 frank tot boven de 10,000 frank. Elke huurder kan bijgevolg aan zijn huurceel eene algeheele uitvoering verzekeren, mits eene onbeduidende taks te storten. Zelfs de huurders die voor de maand augusti 1913 een huis of land gehuurd hebben, kunnen tot den 14 maart 19x4, aan den tarief der nieuwe wet hunnen toestand regelen. III van art. 60 (de overgangsbepalingen) zegt uitdrukkelijk Binnc-n de zes maanden, te rekenen van den dag waarop de wet verplich tend is, worden tot de registratie, volgens de rechten in art. 8 opgesomd, zonder boete aan- veerd de onderhands of buitenlands verleden akten van vroegeren datum betreffende de ver huring, onderverhuring, indeplaatsstelling, af stand en wederafstand van pacht of huur van in België gelegen onroerende goederen. Bijgevolg moeten al de pachten of huurceelen zonder onderscheid, die nog van kracht zijn en niet geregistreerd zijn, geregistreerd worden dus zoowel de huurakten verleden voor als na de stemming van de nieuwe wet. Bijvoorbeeld eene pacht over 6 jaar voor een tijdverloop van 9 jaar aangegaan, moet geregistreerd worden. Voegen wij erbij dat het voorzichtig is de huurceelen te laten registreeren. Inderdaad, voortaan zullen al degenen die zullen verwaar- loozen hun huurceel, binnen de drie maanden na de onderteekening, aan de registratie te onderwerpen, eene boet van 25 frank moeten betalen. Er dient aangemerkt te worden dat deze boet niet alleen door den huurder, maar ook door den eigenaar zal verschuldigd zijn. Opgelet dus 1 Zondag zijn eenige Brugsche Democraten met een groep turners, naar het vlaggefeest geweest van Aalst. 't Was de volkrijke wijk van Mijlbeek,.vol gens de bewaarders een sterk woestenestje, die zondag in volle leven en beweging was voor de inhuldiging van hunne nieuwe vlag. Wat wij Zondag in dit groot en uitgebreid volksgewest hebben gezien, getuigt dat er daar veel, zeer veel kloeke en onvermoeibare demo craten zijn, want in den volkstoet, stapten er honderden van die taaie werkers achter hunne nieuwe vlag, die, na sclioone en hertroerende aanspraken van Petrus Daens en Priester Fon- teyne, overhandigd werd aan de woning van den dapperen strijdmakker Rombaut, voorzitter van den wijkclub van Mijlbeek. Dit feest, zoo broederlijk, zoo geestdriftig en zoo deftig, zal lang in't geheugen blijven van de democraten en van gansch de bevolking van dit volksgewest. Onze turners ook zullen lang dien vreugde vollen feestdag onthouden, want hun bezoek aan de vrienden van Aalst, was zoo broederlijk en zoo genegen, dat wij er geen gedacht kunnen van geven. Verbeeldt u, vrienden, dat al onze jongelingen ten huize werden genoodigd bij de vrienden en daar als kinderen van den huize, alles wierden 60 MENGELWERK GESCHIEDKUNDIGE RIDDER-ROMAN UIT DB ELFDB EEUW door HL Plancquaert Dit was vrouw Utenhove ter ooren gekomen en veroorzaakte haar niet weinig verdiet. Zij voelde toch zooveel genegenheid voor de goede, zachte Godelieve. Was de deugdzame jonge edelvrouw niet het evenbeeld harer Aleidis Aleidis ook was het vaderlijk dak ontvlucht, uit liefde voor haren bruidegom, doch zij had den Goddelijken bruidegom boven alle andere verkoren. De diepten van een streng klooster, hielden voor altijd hare schoonheid aan het bewonderend oog hare moeder verholen. Alle de andere kinderen van vrouw Katharina waren insgelijks gehuwd, en waren den moeder lijken schoot ontvlogen. Geen wonder dus dat de verlatene moeder zich tot de jonge vrouw van den heer vaa Loo voelde getrokken. Godelieve was voor haar eene herinnering uit vroegere tijden, een aan genaam en vroolijk gezelschap. Ook behandelde vrouw Utenhove haar als haar eigen kind. Denkt hoe het gedacht, van Godelieve ook weldra geschieden te worden, haar verdriet aandeed en haar pijnigde Zij kon haar leed niet verkroppen, Zij moest immer het gesprek over Lambrechts noodlottig besluit brengen. Dan spaarde de goede vrouw hare vermaning en hare voorzeggingen niet. Hadde men haar geloofd, in den vreemde was niets te oogsten dan ellende, tegenspoed, schrik kelijke onheilen, en de dood, maar een afgrijse lijke dood, ver van vrienden en kennissen, zonder eenige hulp of zonder eenigen troost. De vergrootingen en sombere voorspellingen van vrouw Utenhove deden Jakob, Lambrecht en Godelieve soms hartelijk glimlachen. Daarom gegeven, lekker noenmaal, allerhande voldoe ningen, enz. 't Was als een van die schoone familiefeesten die getuigt dat de democraten in den bitteren en harden volkstrijd, altijd malkaars lijden en vreugde dcelen en als ware broeders van eene familie malkaar lief hebben en beminnen. Die kloeke banden van broederlijkheid en menschlie.vendheid onder de democraten moet de bewaarders razende maken, zij die ze nooit anders dan haten, tergen, en martelen, en dit alles uit haat en wraak tegen al wat volksgezind is. Dergelijke feestjes geven onze strijdmakkers, meed en sterkte om voort den edelen strijd te voeren voor God en Volk B. M. van Onafhankelijke en Christen Demokra- tische Maatschappelijke werken In zijne bestuursvergadering van Zondag laatst gehouden te Brugge, is er wederom veel goed werk afgelegd geweest. Bijzondere besluiten voor vakvereenigingen en ziekebonden zijn genomen wij hopen dat alle afgevaardigden ze zullen, elk in zijn arron dissement, goed bewerken. Wij verwachten ook van al onze afgeveerdig- den het gevraagde verslag over de inrichting in hun arrondissement. De vergadering heeft ook besloten den schrijver met mogelijks andere bestuurleden, naar de vergadering van heden Zondag te Waarschoot te zenden. Dus, mannen van Waarschoot en omliggende wij hopen op eene talrijke bijeenkomst, alle democraten moeten op post zijn 1 De toekomende bestuursvergadering van de verbondsraad, zal plaats hebben te Gent, op 26 October aanstaande. De Schrijver, G. Buysscnaert. MIDDENBESTUUR Op Zondag, 12 Oktober igi3, om 10 ure voormiddag, buitengewone ver gadering van het middenbestuur bij Vandenbossche, Toekomststraat, 48, Gent. Al de arrondissementen worden ver zocht hunne afgeveerdigden te zenden. Aan onze partij ge nooten van Gent Zondag 5 October, om 3 uren namiddag, 1 vergadering te WAARSCHOOT, bij De Baer- demaker, voor de vrienden van Waaischoot, Zomergem, Eecloo, Oost-Eecloo enz. Wij rekenen op eene goede opkomst. KORTRIJK. De kiezerslijst van Kortrijk stad ligt ter inzage der belanghebbenden in het lokaal Prins Boudewijn, Groote Markt. Wij zetten onze partijgenooten aan te gaan nazien of zij zijn ingeschreven en wel met het getal stemmen waaraan zij recht hebben. De belanghebbenden, die zelfde kiezerslijst niet kunnen gaan nazien, mogen schriftelijk inlichtingen vragen ten lokale, 't zij bij post kaart met betaald antwoord ofwel met 5 cen tiemen te voegen bij hunne aanvraag voor het antwoord. Men mag zich ook aldaar wenden voor klachten en navragen gedurende de maand October. SWEVEGHEM. De kiezerslijst ligt ter inzage bij Aimé Vangheiuwe. verloor Katharina den moed niet; en geen dag liep voorbij zonder dat zij haren goeden vriend, haren braven, moedigen, doch roekeloozen Lambrecht eens des morgends, eens des mid dags, en eens des avonds, met eene wondere hardnekkigheid, duchtig de les voorlas en de toekomst voorspelde. Welke booze geest mag u toch zulke ge dachten in het hoofd hebben gestoken klaagde Katharina zekeren avond. Voor eenen vreemden vorst uw bloed en uw leven gaan verpanden Denkt gij er wel aan, heer Lambrecht Ah, gij weet niet hoe bitter het brood van den vreemde smaakt Waarom niet liever bij ons gebleven, in uw vaderland, bij uwe vrienden Wat hebt gij hier te vreezen U w schoonvader zal niet altijd op u gestoord blijven, en dan keert gij gerust in uwe heerlijkheid terug. Lambrecht wist hoe stijfhoofdig Hugo van i Schoorisse was, en hoe lang hij naar zijne ver zoening zou mogen wachten. Hij antwoordde Vrouw Utenhove, gaarne zou ik uw aan- bod aanvaarden. Doch heeft de goede God mij sterke armen gegeven om mijnen tijd in ledigheid te verslijten Op de krijgsbaan hebben mijne voorouders eer en roem verwor- j ven, dezelve baan wil ik inslaan en volgen. Katharina zuchtte en schudde wanhopig het hoofd. Jakob zat in diepe gadachten ver slonden. Zijn gelaat was ernstig, ja treurig, want hij ook zag met smart zijnen vriend naar den vreemde vertrekken. Eensklaps heft hij het hoofd op. Maar heer Lambrecht, sprak hij, indien gij die baan bier in Gent kondet vinden, zoudt gij ons nog willen verlaten Lambrecht overdacht zich eenige stonden. In dit geval neen, antwoordde bij. Dan bleef ik liever hier. Hoor dan, vervolgde Jakob, ik ga u een voorstel doen. Gij weet hoe de Duitschers ons hier van uit hunne burcht teisteren. Wij moeten gestadig op onze hoede zijn. Goed en dapper krijgsvolk is voor ons onontbeerlijk. Twee onzer hoofdmannen zijn verledene week onder het staal der vijanden gevallen. Wilt gij de plaats van een hunner vervangen? Sinds de heldhaftige verdediging van uw slot zijt gij overal bekend Partijgenooten, gaat zien of gij er op staat met het getal stemmen waaraan gij recht hebt. Stel het niet langer uit, want na de maand Oktober hebt gij geen recht meer van klachten te doen. DEERLIJK. De kiezerslijst voor 1914- ig[5 liggen ter inzage in 't lokaal der demo craten voor al de belanghebbenden. Democraten, gaat zien of gij er op staat met het getal stemmen waaraan gij recht hebt. Na de maand Oktober hebt ge geen recht meer van te reklameeren als wanneer gij niet ingeschreven zijt ofwel het getal stemmen niet zijt toegekend die u toekomt. KORTRIJK Demokratische Vlaamsohe Volksband Belangrijke vergadering, Zondag 5 October, om 5 uren, in Prins Boude wijn Groote Markt. DagordeMededeelingen Maatschappelijke werken Meeting te Kortrijk. Vrije Vakvereeniging 4-lgemeene vergadering, Zondag 12 October, omj5 uien stipt, in De Zwarte Vos Brugge- poprt, bij A. Anseele. 5'agordeInlichtingenVakbelangen Voor dracht over wettelijke erkenning van vakveree nigingen. Ziekenbond en Spaargilde Een bode word aangesteld, van af Zondag, 12 October, komt hij ten huize, werkt voor nieuwe leden. BELLEGHEM Vlaamsche Meeting. Zondag namiddag, 19 October. Strooibriefjes zullen alles nader bekend maken. Voor arme Brugsche familien WAARSCHOOT. Rondgehaald bij eenige vrien den in de fabriek, firma Loesberg op Beke, door een vriend, 1,25 fr. Van Alfons Joos, tot leniging der smart vai>onre diepbeproefde strijdmakkers, o,5o c. Van den heat Henri Aerens, van Somerghem, o,5oc. Uit Gyse- gh?m, van ne groene democraat, i.oofr. Uit Eyghem Apfcelterre, de leden van den bond De Groene Strij ders voelen ook medelijden met hun noodlijdende strijdbroeder van Brugge, en wee hen die zich wreken op'twee arme pasgeboren kinders. 5,oo fr. Van de democraten van Moorsel, 2,00 fr. Voor 't Arrondissement Kortrijk. VOOR HET NIEUW VAANDEL lïORTRIJK. Ontvangen van een goede dame, omdat het nieuw vaandel den iever der kristene demo- kratcn zou verdubbelen, 1.00 fr. MEENEN. Van Ernest de kleermaker, 0,25 fr. SWEVEGHEM. Een ware vriend, U. W. offert het werk dat hij verricht heeft ten voordeele van den strijd voor den bond van Sweveghem i,5o fr. en voor den arrondissementsbond ook i,5o fr. Alle partijgenoo ten zijn hem daarvoor dankbaar. MATRASSENMAKERIJ GEERAARDSBERGEN Overal bekend om zijne trouwe en spoedige bediening Matrassen windhaar 25 fr. Travërsin 6.50 fr. Hoofdkussen 3.25 fr. Echte VLAAMSCHE MATRASSEWOL van af 2.20 fr. de kilo. Verzendingen door heel het Land franco tegen remboursement i als dapper en niet onervaren in de krijgskunst, i Daarbij ik tel hier veel vrienden en veel Gent- sche kooplieden zijn u en uwe voorouders, voor i bewezen diensten, veel dank verschuldigd. Indien gij wilt, verantwoord ik u dat gij de I plaats bekomen zult. r O heer Lambrecht, riep vrouw Utenhove, neen, zulk voorstel kunt gij van de hand niet wijzen. Denk aan uwe jonge vrouw Wilt gij haar ver van haar vaderland in vreemde streken slepen I Niet waar Godelieve, gij bleeft liever i bij ons Godelieve glimlachte i Ik moet mij jonnen overal waar mijn echtgenoot gaat, antwoordde zij bedaard en eenvoudig. Katharina zag haar boos en verwijtend aan, terwijl Lambrecht en Jakob om de bezorgdheid der goede vrouw zaten te glimlachen. Nochtans, na eenige stonden overwegens aanvaardde Lambrecht het voorstel van zijnen vriend, tot groot genoegen der minzame burgers. 's Auderdaags reeds, ging heer Utenhove bij al zijne magen en kennissen om hunne hulp ten gunste van den heer van Wortegem in te roepen. De Utenhove's waren zeer machtig en daarbij volkslievend. Jakob lukte in zijne po gingen zonder groote moeite, en Lambrecht die werd aan het hoofd gesteld van een aanzienlijk deel der Gentsche krijgsmacht. XXIX. EDELMOEDIGE DAAD Reeds vijf jaren zijn verloopen. Dank aan de zorgen van Jacob Utenhove, heeft Odo bij een rijken poorter van Gent eenen treffelijken dienst bekomen. Wat Lambrecht en Godelieve betreft deze wonen op de Meire, in een klein huisje van eenen liefdelijken bloementuin omringd. De zegen des Heeren is mildelijk over het jong huwelijk gedaald. Godelieve is reeds drie maal moeder geworden. Het oudste kind is een knaap, van rond de vijf jaren. Het is een schoone, blonde jongen, wild en woelig als een leeuwken, met dikke krullende lokken, en levende oo^en. Welke hel in 't nederig huisje sinds 't duivelsch kereltje kan loopen 1 Jacob Utenhove, zijn mildadige peter, heeft hem eenen zilveren hoorn geschon- De partijgenooten warm aanbevolen. GROOT KLEERMAGAZIJN 10, Kortesteenstraat, 10 KORTRIJK- Overgroote keus van alle slach van MANS- KOSTUMEN gereed gemaakt en op maat, gesneden naar de laatste modellen. Bijzondere schoone keus van KINDERKOS- TUMEN, gereed gemaakt in alle kleuren, te beginnen van fr. 4.50. Alsook witte broeks in tennis en kaki, vesten in pacha en coutil, bureel-paletots enz. enz. Men lette wel op 't adres 10, Kortesteenstraat, 10, KORTRIJK Huis van Vertrouwen Er wordt 5 °/0 afgestaan aan Helpt Elkander (samenaankoop). Het best geassorteerd Huls In Schoeisels is voorzeker de groote 5, Vlamingstraat, BRUGGE Fraaie en sterke schoenen en bottinen in alle slach voor heeren, damen en kinderen. Amerikaansche en Rationnelle Modellen. Het huis houdt ook Imperméables van de beste Engelsche firmas. Schoone en deugde lijke Regenschermen. Laatste nieuwigheden. Onmogelijke concurrentie Sportdepot van het huis G. Verbist van Gent.Tennisspel: Roquetten en ballen enz. GROOT KLEIN voor uwe ZADEN, BLOEMBOLLEN, PLANTEN EN ROZELAREN richt u tot het belangrijkste huis (Société Anonyme) Opvolgers van H. COLLETTE C" Oude Bruy straat, HO El (Belgie) Geïllustreerde prijslijst. Franco en gratis op aanvraag. INVOER UITVOER Vlaandorenstraat (Zuidstatie) GENT Tripelen Uitzet. Duitsche en Engelsche bieren. Hulscamp-gencver. Extra koffie. Hamers voor rt izigers. DE VLAMINGEN AaN BEVOLEN. Banden RUSSIAN is een ernstig merk van vertrouwen, het schoon ste en best verzorgd der rijwielen.De groote vraag naar deze machienen is het beste bewijs hunner goede hoedanigheid. Algemeene Agenten voor België: AUTRYVE, bij Kortrijk Parijs-Brest-Parijs, eerste prijs gewonnen door P.-J. HEUSGHEM, van Ransart, afzonder lijke rijder op rijwiel LE GLOBE Velomakers vraagt het Agentschap van het Rijwiel LE GLOBE ken. Den ganschen dag tuit de speelzieke knaap op het speeltuig, zooniet zoo luid, toch met zooveel woede en zooveel hardnekkige razernij als Roelant te Ronceveaux. Banken, stoelen, tafels, nooit staat iets naar zijn zin. Het klingelen en klangelen van afge- stuikt aardewerk en van verbrijzelde glazen, doet op hem hetzelfde uitwerksel, als het wapen gekletter op een ouden afgedankten krijgsman. De houten speer in de hand, den degen aan de zijde oorlogt hij dagelijks in den kleinen hof. Boompjes, struiken en bloemen vallen voor het geweld zijner wapens. De kleine Hugo (zoo had men hem genoemd op de bede van Godelieve) de kleine Hugo moest zeker reeds de romein- sche geschiedenis bestudeerd hebben en een overtuigd bewonderaar van het vae victis van Brennus zijn, want de verschrikkelijke vernie ling,de gruwelijkste verdelging, de volkomenste verwoesting was gewoonlijk den overwonnene beschoren. Die jongen was voor Godelieve eene gedu rige oorzaak van kommer, van angst en van moederlijke gramschap; voor zijn zustertje, de jongere Machteld een voorwerp van ontzag en diepgevoelden schrik. Machteld was zachtmoedig en de degenslagen van haren krijgszuchtigen broeder. Zij zat liever bij moeder, en wiegde en streelde reeds haar kleinste broertje, Lambrecht. Dit was nog een zuigeling. Toch kon het ook reeds zijne oogskens zoo schelmachtig doen fonkelen, en het lachte zijne moeder zoo minzaam tegen sal zij de armen naar hem uitstak, en het zoo aan lokkend met hare engelachtige stem toeriep. Het klein huisgezin leefde stil en gelukkig, vereerd met de algcmeenejachting, Lambrecht, dank aan de bescherming van Jakob Utenhove, en vooral aan zijne eigene dapperheid en krijgs kunde, was reeds een der bijzonderste hoofd mannen van het Gentsche burgcrlegcr. Door moed en behendigheid had hij zich eenen roem rijken naam weten te verwerven. Hij was de schrik der Duitschers de hoogmoed, de hoop, het vertrouweu cn de bewondering zijner krijgs lieden. Sinds de jonge ridder aan het hoofd der burgers stond, dachten de vijanden er tweemaal op vooraleer eenen inval in de stad te wagen.

Het Recht | 1913 | | pagina 3