"ik Centrale Lelebank proifincieraaii van öasi-vlaand. Het Indexcijfer op 15 Juli Le Mi! du iierd iele Onze Financiën Hoe een oningewijde de financièele v kwestie in België oplossen zou. Welk is de oorzaak van den val van den frank, of liever, hoe is het mogelijk dat gewetenlooze nijveraars en financiers met het doel zelve cenige millioenen te verdienen, hunne medeburgers voor nil- liarden schade berokkenen Wijl er te veel papieren geld is in Bel gië. Met papieren geld dat niet lijk goud door zijn eigen, waarde heeft,doch alleen lijk zijne waarde aan het vertrouwen der burgers te danken heefi, gaat het net als met iedere koopwaarals er te veel is, vermindert het in waarde. De triestige heeren die ons land na den oorlog bestuurd hebben, hebben niet al leenlijk mliliarden door de vensters ge worpen, doch ook, om hunne uit/innige verkwistingen te verduiken, immer meer papiereogeld gefabrikeerd. Hadden ze hunne ui gaven door Renin gen gedekt en terstond de cynsen dezer leeningen door de daartoe noodige belas tingen opgebracht, zooals Engeland het gedaan heefr, zoo zou o-.ze frank zijne waarde behouden hebben, en inplaats van 42 milliard schuld, zouden wij er hoog stens 12 14 gehad hebben en ons volk zou niet ae milliarden verloren hebben, die al wie uit vaderlandsliefde zijn geld geofferd heeft, nu verloren heeft en nog dagelijks verliest. Wat moet er eerst gedaan worden De 10 milliarden papiergeld moet ver dwijnen en vervangen worden door nieu we. Ik zou al dit papier afscha'fen op de volgende wijze. De frank staat aan 15 goudcentiemen. Al wie 1.000 fr. inbrengt krijgt een nieuw briefje van 150 fr. met goudwaarde. Ik zou dus al het tegenwoordige papier buiten koers stellen, doch al de bezitters van oude briefjes zouden aan de staatskas om een nieuw briefje komen tegen 15 c. per frank. Op deze wijze verdwijnen de 10 mil liarden papier en worden vervangen door ongeveer 1 milliard en half nieuwe brief jes. Hoe zou ik nu deze milliard en half goudwaarde verzekeren Ik zou een stelsel inv eren lqk of men het hier in Duitschland met de rentemaik ingevoerd Pf)uitsch!and kon zijne nieuwe munt niet met goud dekken. Het had 't grootste deel van zijn goud aan zijn vijanden moeten afleveren. Hoe heeft het zijne rentemark gedekt Het heeft ze gedekt door als waarborg te geven een dee! van den grond. De belgische staatsspoorwegen, de belgische ufficieele gebouwen, onze kunst schatten hebben eene waarde van onge veer vijf milliarden goudfranken (volgens vroegere ministeriéele verklaringen). Deze 1 1/2 milliard papier zouden gelden als eerste hypotheek op deze waarde, en zoo zou de goudwaarde dezer briefjes gewaarborgd zijn beter nog als voor den oorlog ons milliard papier ge waarborgd was door de 300.000 millioen goud die in de nationale bank lagen. Doch nu komt de tweede kwestie. Als de belgische frank goudwaarde bekomt, dan wordt onze schuld op eens 42 mil-, liard goudfrank en dat kan België nfet betalen. Zeer juist. Daarom zou de terug keer tot den goudstandaard moeten ge paard gaan met een tweede wet. De hondeid (rank die onze landgenoo- ten voor de leeningen gestort hebben, hebben tegenwoordig nog eene goud waarde van 15 fr. en als men den koers der beurs in acht neemt zelfs maar van 11 fr. (goud). Als ik nu met deze leer.ingen 't zelfde stelsel zou volgen als met de bankbriefjes zou ik deze 40 milliard ütkeeren met 11 fr. per 100 franken en zoo zou onze schuld zijn 40 maal 11 is 4,400,000,000 (vier honderd millioen. Doch het ware een groot onrecht. De belgische burgers hebben uil vaderlands liefde en in volle vertrouwen in de eer lijkheid onzer bestuurders (een hoop dom koppen en schurken, ja, ja, er zijn groote schurken ook bij, die de vernietiging van den frar.k in de hand werken) hun geld gegeven. Wat moet België hen terug geven 't Geen het kan. Daarom zou ik voor de staatsobligaties van 100 fr. eene nieuwe geven van 25 fr. die den gewonen Intrest zou opbrengen en daarenboven nog eene schuldbekentenis van 10 fr. die geen interest zou opbrengen, doch terug zou betaald worden naarmate de financiëele toestand van het land het zou toelaten. Hoe zou onze schuld er dan uitzien O tze schuld beloopt 40 milliard, mis schien iels meer. Aangezien ik voor eene obligatie van 100 frank eene geef van 25 fr., valt deze schuld op 10 milliard. Doch aangezien ik aan den bezitler van deze nieuwe schuld nog daartoe een schuldbtitf van 10 fr. teven per obligatie van honderd frank, zoo komt er nog een milliard bij, doch dit milliard geeft geen interest, maar moet teruggeschonken worden naarmate de geldelijke toestand van het land verbetert. Is deze schu'd te groot voor België? ✓Neen, tienmaal neen. Voor den oorlog hadden we eene schuld van 6 milliard "'deze schuld vermeerderde jaarlijks met 250 a 300 millioen. Zonder oorlog zouden we nu waarschijnlijk ach! a negen mil liard schuld gehad hebben. Doch dan had België niets te goed op anderen. En ru I 1°) Duitschland moet ons nog 3 milliard oorlogschade betalen 2°) We liggen nog met 7a 8 milliard j Duitsche bankbtiefjes, van deweHem n niet meer spreekt, (waarom Ik weet het 'iet) en voor dewelke Duitschland ons reeds 4 millard aangeboden heeft (ten minste). Tegenover deze 10 milliard intresten opbrengende schuL'un en een milliard die j geen inlrest opbrengt, staat dus een I te goed van ongeveer 7 milliard. Zoo I eene schuld ware vpor een rijk land als België een kinderspel, Indien het bestuurd wierd door eerlijke menschen en niet door domkoppen en schurken. En de schulden die gemaakt zijn tijdens den minderwaardigen frank Dat is wat moeilijk. Bijvoorbeeld gij hebt duizend frank geleend loen de frank 20 cmt. goud waard was Gij zijt dus 200 fr. goud schuldig. Deze brol van slecht papier moet ver dwijnen. Daar ligt de wortel van alle kwaad. Doch, zegde mij voor eenige dagen de bestuurder van ee der grootste sociëtei ten van Zuid-Duitschland, de titjveraars en financiers willen geen gezond geld; want door speculaliën e i allerhande voor deden die ze trekken uit de waarde vermindering van h.et geld, worden zij te gemakkelijk rijk op de aimiede hun-.er medeburgers 1 Daar ligt da knoop 1 in ons paile.neni ziuen diij si rten menschen veel domkoppen (al is 't dat sommigen veel babbelen), veel schurken en eenige eerlijke mensch.n die tcrzelver- tijd verstand hebben, doch deze kunt ge op de vingers der eene hand tellen. Nooit heeft een minisierie het zoo schoon gehad als 't minisierie Poullet- Vander Velde om door eene gezonde geldpolitiek de demokratie in achting te doen stijgen. Ongelukkiglijk die heeren wier schoone reden zooveel schoone ver wachtingen gewtkt hadden, hebben de hoop der eerlijke menschen niet ver wezen t lijkt. Ze waren onbehendig en vervaard. Oh God, wat waren die helden van een beetje gerucht vervaard i En nu loopen deze k3pitalisten'vreters aan het leikoordeken van de verstokste reaktionnairen om wille van een minister zetelken Och Heere I God moge het nen naasten keer beteren. H Pl. Hei Vlaamsch in den De zitting van den provincieraad is voor ons Vlamingen niet zonder belang geweest, om er geen woordje over te schrijven. Onze vertegen woordigers hebb n zich flink geweerd in de cofnmissiën en open bare zittingen, wanneer hc-t gold om de misbruiken te bestrijden, de verbeterin gen aan te wijzen en het recht van elkeen te verdedigen. We stellen met genoegen vast dat door huQ kranig optreden, de provincie Oost- Vlaanderen, zich thans heel en al als eene Vlaamschc provincie heeft uitgesproken, spijts de franskiljon sche geest van eenen gouverneur, die zich noodgedwongen neerleggen moet bij de beslissing van een vlaamsche meerderheid. In den provincieraad spreekt men vlaamsch. Bijwijlen hoort men de fransche taal van den liberaal Boddaer, wiens stemmetje zoo flauw is dat zijne dichtste geburen hem niet verstaan kun nen. Toen onze provincieraadsleden, ais gevolg van een besluit dat in Decemb r laatst genomen was gewee t, om alle provinciale stukken in 't vlaamsch te drukken, de aandacht van den raad trok op de reglementen welke in 't franse en in 't vlaamsch opgesteld waren, beriep de heer voorzitter van den raad zich op het provinciaal reglement van 23 Juli 1889, welke onder artikel twee het volgende zegde Alle ontwerpen van reglementen zullen in de twee talen aan den raad wor den voorgesteld. De vlaamsche tekst zal voor de fransche worden besproken en De taak zal thans zijn met een oplet- tend oog er de toepassing van gtide te slaan. j We doen langs dezen wberoep op de j openbare besturen en pets n om de naleving ingeval van verwaa Uiairg er van ie eiscben, opl,.t het itmijti-f van van onze provincieraadsleden niet doel loos zou zijn en opdat men in uwe onver- 1 schilligheid geene aanmoaliging zou vinden om onze verlangens te dwars I boomer. Een leutig incident deed zich voor. De I heer De Ryckere, een katholiek vlaamsch- 1 l ater, se' old de s~ciil sten, de vhamsch- gezinde katnoiieken en M De Rop voor sektarissen en activisten uit, ter gelegen heid van de weigering der toelage aan de franscne hoogeschool Ecole des heu'es éiudes» te Gent en de bespreking van het aangehaald reglement. Hij verliet de zitting der 3de commissie onder de bedreiging van ontslag te Een vlaamscligezinde katholiek schreef hem onmiddelijk den tekst van zijn ont slag voor. M. De Ryckere gaf zijn ont- M-g rit n 'I schoonste van al, wanneer in de openbare .uiting over het reglement gestemd werd, stemde hij mede,, omdat bij het reglement de wetsbepaüög van art. 3 en 7 voorzien was. -*£<- - Eeu advokaat zooals voornoemd heer schap, weet n g niet dat geep enkel provinciaal reglement bij maclde is om eene wet te vervangen. De katholieken hebben aan ffém ëen.e ferme gentsche kracht, die hetjwellicht nog aardige foeren zal spelen. Deswegens bleek bet weldra dat het eerste besluit dus eene leemte aan duile lijkheid had, die zoo gauw mogelijk hoefde opgeklaard te worden. De heer De Rop wou dus klaren wijn schenken en vertoefde niet lang om een nieuw reglement in te dienen, dit in zien zelf want het reglement van 1889 had geen reden meer van bestaan Ce schrif telijke bekrachtiging was van de bestuu lijke taalwet van 31 Juli 1921. Het voorst d luidde als volgt Art. één. De raad zal zich bedienen van het vlaamsch voor alle stukk-n. Art. 2 Alle ontwerpen vai regle menten zullen uiisluitehjk in de vlaam sche taal worden voorgesteld. Art. 3, De provinciale beambten zullen voor de behandeling van alle ambtelijke zaken de vlaamsche taal ge bruiken. Art. 4. De bestuurlijke briefwisseling zal altijd in 't vlaamsch geschieden. Er zal enkel uitzondering worden gemaakt voor de gemeenten die uitdrukkelijk zul len verklaren de fransche taal ie ver kiezen op voet van artikel 3 der wet van 31 Juli 1921, en voor de personen volgens de bepalingen vaAartikel 7, alinea 2 en 3 van dezelfde wxt De socialist Dp- Block gaf er verslag over in de openbare zitting, volgens de wenken en uitleggingen die door den heer De Rop in de derde commissie gegeven waren geweest. Het r-glement werd aangenomen met 66 stemmen tegen 4 stemmen der libera len. Het is voorwaar eene schoone over winning van onze vertegenwoordigers, die trapsgewijze naar de vervulling van i ons programma gaar.. Wat hebben v tigentlijli; verkrë Door de toepassing zubc i iwe nog slechts vlaamsche jeglemenienvbp orize gemeentehuizen en openbare jfèbouwea zien hangen. De provincieraad -".zal zich nog slechls van de Vlaamxhe 'taal bediejen Tille stukken welke aan' de raadsleden mede"- gedeeld worden, zullen nog slechts h>de vlaamsche.taai mogen opgesieid 'zijn. Het bestuur zal voor ambtelijke zanen slechts de vlaamsche taal mogen gt.biui- ken en hare briefwisseling rr'Jt de be sturen en de personen zal n otize moe dertaal wezen, zooals het iinitiers past in eene vlaamsche ptd^incie. De twee wanlsEjie gemeenleA die van onze provincie deelmaken kujinen van artikel 3 der wet van. 31 Juli 1921 ge bruik maken, evenals de walen tan artikel 7, alinea 2 en 3, van de toepassing der fransche taai te vergen. België tegen Amnestie Het amnestievraagstuk in den provincieraad vdn\ In de zitting van 22 Juli had di' king plaats over den wensch tot alaheele amnestieyvoor politieke daden erTle in vrijheidstelling vatfallé oudstrijders.' Deze werd onderteekend dqor al de leden van de kristen-democratische groep van dën provincieraad. De heer TEURLINCKX, kafh., opende de bespreking. Hij begon,met te zeggen, dat de rechterzijde niets gemeens heeft met den uitgebrachten wensen. Zijn er leden der uiterste rechterzijde 'die het voorstel hebben onderteekend, het is op hunne algeheele verantwoordelijkheid. Spreker kam zich heftig tegen het'voor-' stel en ziet er eene beleediging in tegen over de gesneuvelden, aan de o'udstrij Jers van den grooten.oorlog. Hij kan niet dul den dat diegenen, die zich aan aktivisme hebben plichtig gemnakt en oi/gestraft in het buitenland verblijven, waar zij hürine verdeeiingspolitiek voorïzetieb, terug in het land zouden komen.jHet zou" bene schande zijn den we.isch ft'stemmen. De h. VAN BENEDEN' (kath.) ;sluit zich bij de zienswijze vah vórigen spre ker aan. Hij leest eeti half dpzijn papier tjes af met gedempte stem waar wij nu en dan uit veistaan mlsérabi'es, valets, boches, Borms, traitres ena. Hij ver zoekt ook dea Raad den werfsc'n te ver werpen. De h. LAUREYS (kalh. in 'tVi.) houdt vervolgens een flink pleidooi voor amnes tie. De h. SEMINCK (soc. secretaris der oudstrijders) breekt ook eene lans ten voordeeevan amnestie. Als oudstrijder weet hij mede te spreken over het lijden, de folteringen van Vlaamsche suldaten. Terloops geeft hij een priempje aan den h. Goeverneur, die verbood op het Vll- voordsche stadhuis, de leeuwenvlag raast de nationale driekleur te hangen Hij wordt gedurig onderbroken, vooral door de liberalen, wat aanleiding geeft tot wcelige tooncelen, vooral met den liberalen Brusselschen schepen Jacqmain. Wanneer de heer VAN DEN BOOM, communist, eveneens ten gunste van am nestie spreekt, stijgt het ru noer ten top. Intusschen wordt er gedurig over en weer geioopen door de tegenstanders van het voorstel, van den Goeverneur naar den Voorzitter. Er wordt iets beraamd. Met ongeduld wordt de stemming te ge- moet gezi n. Blijkbaar is er eene meer derheid om den wensch er door te halen. Maar dan heeft men niet gerekend met den Brabantschen diktator, die M. Beco heet. En opeens klinkt het tot ieders ver rassing uit den mond van den edelen baron Au nom du Roi, in naam des Konings, verklaar ik den gewonen zittijd van den Provincieraad gesloten Op de banken der katholieke Vlamin gen en der socialisten heerscht een oonen- blik verslagenheid en verontwaardiging over 'dien diktaforialen maatregel. Een Nftnmlooze Vennootschap 53, Grootï Markt, S3, Kortrijk AANGESLOTEN BIJ DE BANQUE DE BRUXELLES Maatschappelijk Vermogen Fr. 290,000,000 BIJHUIZIII IE Audenaarde, Becelare, Betchem (Audenaarde), Bisseghem, Dadizeele, Gheluwe, Harelbeke, Ledeghem, Meenen, Mee- nen (Barakken), Meessen, Moeskroen, Nieuwkerke, Ploegsteert (Bizet), Ruyen, St-Maria-Hoorebeke, Sweveghem, Syngem, Waereghem, Waaste.i, Werviek, Wevelghein. Op zicht 4,00 °/o Op ééne maand 5,50 0 Op 3 maanden 5,75 Op 6 maanden 6,00 Óp den jaar 6,50 Veertiendaagsche rekeningen 6,00 (van 26 Juli tot 10 Oogst 1926. Stortingen te doen vóór 26 Juli 1926). Alle Bank- Wissel- en Beurszaken. De wisselkoersen worden op aanvraag door telefoon medegedeeld. onbeschrijflijk kabaal breekt los. Socia listen en konununisten roepen en schreeu wen Weg met den Koning 1 Leve de soclaierepubliek I enheffen ten slotte in koor de Internationale aan I En zoo eindigde de zitting van d< Provincieraad van Brabant. En zeggi Hat al dit rumoer, al die woelige toone;- len veroorzaakt worden door den heer Beco, die niet kon dulden dat het recht zegevierde, die aan den raad verhinderde zich vrij uit te spieken over eene zoo be langrijke kwestie als amnestie, die er t'óch zal komen, spijts al de dictatoriale middeltjes van den Gouverneur van Bra bant. De belooging te Leuven verboden. Naar aanleiding van dit hatelijk verbod 'schreef de heer H. Van Puymbrouck ii De Schelde. Wij moeten den moed hebben het eens te zeggen, dat Dr. Borms slechts kan worden verlost door een krachtige, lang durige, onafgebroken Inspanning door de organisatie van alle Vlaamsche krach- tén:,Geen verbod kan ons daarbij hinde ren/De stiengste censuur en de sterkste tyranie hebben niet kunnen verhinderen, dat nieuwe gedachten zich in Rusland een weg hebben gebaand. Ook voor ons komt het historisch oogenblik en wee ons, indien wij niet bereid, niet vaardig, niet georganiseerd zijn. Maar daar is geen vrees, dat wij de noodzakelijkheid van de organisatie zullen inzien. Een verbod als dit Leuven dwingt ons op nieuwe middelen te zinnen en zij zullen gevonden den. Moeien wij afzien van alle betooging Verre van cli arEen nieuwe betooging ligt reeds in het verschiet, deze v. Augustus te Diksmuide I Zij belooft achtigte worden. Het programma -ziet een hulde aan de dooden, die meen den dat hun offer zou ten goede komen aan Vlaanderen. En verder een tochtje nèar.de Vlaamsche kust, waar het frans kiljonisme hoogtij viert. Het ideëele nut, het practische vereenlgd I Voortreffelijk Laat ons zorgen dat wij er bij zijn I Vol gens de suggestieve teekeDing met kom mentaai van De Standaard eenmaal is -4jiet altijd en met UIT ANTWERPEN NAAR DIKSMUIDE Zeker, wij moeten ons gedragen naar het ordewoord der inrichters, geen anar chisme I Maar niemand kan ons beletten 'van mond tot mond het offer van Borms te huldigen, de stille, persoonlijke propa ganda te voeren voor Amnestie, zielen te winnen voor de Vlaamsch nationale ge dachte. En als ook deze betooging verboden wordt Des te beier, des te beterWij kunnen niet genoeg geslagen worden, en wij zullen naar een historisch* woord, zoolang verslagen worden, tot wij zullen hebben geleerd te overwinnen. Een sprong van 58 punten Het ministerie van Nijverheid en Arbeid deelt ons het index-cijfer mede op 15 Juli; voorgansch het land, 637punten; voor de provincie Antwerpen, 651; Brabant, 650; Westvlaanderen, 622; Oostvlaanderen, 737; Henegouw, 658; Luik 631; Limburg, 638; Luxemburg, 622; Namen, 628. Voor Antwerpen en omstreken, 680; voor Brussel en omstreken, 692; Gent en omstreken, 638; Luik en omstreken, 628; Mechelen, 643; Leuven, 658; Brugge, 632, Kortrijk, 618; Doornijk, 654. Het gemiddeld index cijfer der beide Vlaanderen is 629 1/2. Hetgemiddeld index-cijfer bedroeg voor gansch het land, in funi 579; in Mei 558; in April 529; in Maart 521; in Ftbruan 526; in fanuari 527. In juli 1925, 509; in fuli 1924, 493; in Juli 1923, 429; in Juli 1922, 366; in Juli 1921, 379; in Juli 1920, 453in Juli 1919. 354. De geweldige stijging van het index cijfer zal voor gevolg hebben dat de staats-)■ agenteu twee schijven levensduurte meer zullen ontvangen; voor den Staat zal zulks een bijkomende uitgave beteekensn van boven de 100 millioen frank. Leest en verspreidt ons Blad O E SANK CREDIT DU NORD tc Rijssei geslicht in 1848 Kapitaal 100 millioen frank Reserven 50 millioen frank opent hare winketten op 9 Oogst aan staande in de lokalen van de Kortrijkiche Krediet en Deposiet Bank voorheen Bank P. Verschoore Co KORTRIJK PARTIJGENOOTEN, wordt allen be- schermlid ot eereiid onzer muziekmaat schappij Hooger Opl van Kortrijk. Laat U inschrijven in het lokaal Helpt Elkanderof bij een bestuurlid. PENSIOENKAS Helpt Elkander De leden die nog hun nummer der lijf rentkas niet ontvangen hebben gelieven het te komen halen naar het lokaal Helpt Elkander, Casinoplaats, 11. De leden die geboren zijn in de maand Juli, gelieven van nu af hun stortings- kaart te vragen aan hun patroon en ze zoohaast mogelijk te breDgen naar ons lokaal. Ten allerlaatste moeten deze kaarten binnengebracht worden tegen Maandag 9 Oogst. De leden hebben er alle belang bij daarvoor te zorgen. Op Zondag 15 Oogst om 4 uren na middag, algemeene vergadering der vak- vereeniging Helpt Elkander in het lokaal op de Basinopiaats, mil. Wijzigingen aan het reglement en andere belangrijke besprekingen. Er worden geene uitnoodigingskaarten rondgezonden Wie afwezig is verklaart zich akkoord met de genomen besluiten. Het Bestuur. Kroostrijke gezinnen. Men vraagt ons bekend te maken dat er op 29 Oogst een belangrijk kongres van Kroostrijke gezinnen zal plaats heb ben te Thielt, waar als sprekers zullen kunnen gehoord worden Fr. Van Cauwe- en A Vandevijvere. BEDEVAART NAAR DIKSMUIDE ONDERNOMEN DOOR B. V. O. S. KORTRIJK. 1Bericht aan de medereizenden. Op Woensdag 4 Oogst 1926, om 8 u., verplichtende vergadering voor al de in geschrevenen, in ons lokaal. Dagorde a. Schikkingen voor de reis. b. Aanleeren der bedevaartsliederen. 2. Bericht aan de achterblijvers. Een derde autobus werd gehuurd en we beginnen hem reeds te vullen. De achter blijvers moeten zich)' haasten indien ze willen bij de 100.000 vlaamsche bede vaarders zijn, die dit jaar aan den Yzer zullen staan. Inschrijvingen bij Victor Demets, Door- nijkstraat, 52, T/S. Spotprijs10 frank. Burgerstand i Kortrijk: Mannelijk 5. Vrouwelijk 7. OVERLJJDENS I Jan Esquenet, 69 jaar, paardenmake- laar, echtg. Cuttebeke, Vooruitg>mgstr. Gustaaf Godderis, 23 jaar, metser, ge hucht Marionnetten. Maurits Vlieghe, 33 j., meubelmaker, echtg. Vacquit, Herderstraat. Hendrik Vantilborgh, 82 j., Staatgep. echtg. Vanfleteren, Groeninghelaan. Leopold Depestele, 88 j., z. b. wedr Lammertyn, Toekomststr. Cyriel Hellebuyck, 39 gasthofhoud. echtg. Morant, Budastr. HUWELIJKEN I Jozef Oost, magaz. te Heule en Maria De Buyck, diens'm. Doornijkstr. Jan De Backer, bediende. St Denysstr. en M. Callewaert, winkelj.Staceghemstr. Steunfonds voor ons blad Met Recht Moescroen 5.00 Sweveghem 5,00 Deerlijk 5,00 Kortrijk Kamlel Nys, H. Mullie, M.

Het Recht | 1926 | | pagina 2