1/ Diksmuide ■J Sii de nieuwste Uituinding des Duivels DE DICTATUUR Bedevaart naar den vzer i\M Het Recht WEEKBLAD. - TOLK DER VL^AHBCHE KRISTEN VOLKSPARTIJ Zondag 22 Oogst 1926 STICHTER AHnCQUAERT 33" Jaar - Nummer 34 0,20 Inschrijvingen BUREEL EN .OPSTELRAAD 12 maanden fr. 10,00 j HELPT ELKANDER 6 maanden fr. 5,50 I Casinoplaats, 11 Kortrijk 3 maanden fr. 3,00 i telefoon 20 postcheck 1716,73 Hejrècht om te leven is het eerste recht ffêfteede is een man te zijn, geen knecht R. DE CLERCQ. Aankondigingen Voor prijzen, voorwaarden, enz., zich wenden ten bureele van 't blad. In het Belgisch leger zijn zoowat 5000 officieren, Wij mogen voor die heeren jaarlijks zoowat 80 miljoen opbrengen. Het land zit in de penarie de openbare schuld is verpletterend. Waarom worden er niet ten minste drie duizend van die 5000 officieren naar huis gezonden Omdat België niet mag. België is geen viij land, België is een vassaalstaat van Frankrijk. Want we zijn nog altijd gebonden door het militaire akkoord met Frankrijk en generaal Maglinse gewezen opperhoofd van den Belgischen staf heeft zelf in 't openbaar, namelijk in een zitting van de militaire commissie verklaard dat,we door dit akkoord verplichtingen op ons hebber, genomen voor wat betreft de getalsterkte van het leger, en de duur van den dienst tijd. En daarom alhoewel we kraken onder den druk der immer verzwarende belas tingen, mag er niet bezuinigd worden op 't leger. Zeshonderd miljoen te ja re aan sol daterij. Zeshonderd miljoen om te mogen knechtspelen van Frankrijk. En moeter bezuinigd, men zal bezui nigen maar niet op het leger. De Staatsbedienden moeten 't ontgelden. We aten en we eten reeds bruin brood om Frankrijk's oorlogswapen te kunnen in stand houden. De houders van sciatkis bons zullen later uitbetaald worden, omdat we anders Frankrijk deere konden doen met de uit wisseling van onze marken tegen Eupen en Malmedy. Nu moeten de siaatsbedienden er aan gelooven ze krijgen een spiksplinler- nieuwen buikriem met veel, veel gaatjes om hem heel nauwljes te kunnen toerij gen. Wel hebben de socialisten beloofd, vroeger in dentijdalszestemmen moesten visschen, dat niemand zou afgedankt worden, maar hadden ze den zesmaand schendienst ook niet beloofd en het brood aan 80 centiem en verk'aarde hun eigen gekozene, Brunfaut, voor drie weken zelf niet in het Volkshuis te Brussel dat er niets, niets terecht was gekomen van hun verkiezingsprogramma van 't jaar 25?! Hoe ze de Staatsbedien den gaan pesten. Het is een fijne beul die het nieuw regiem heeft uitgedacht. Ziehier wat moet bereikt zoo' snel mogelijk het aantal bedienden terugbren gen tot het cijfer van 1914. Hoe gaan ze dat aan boord leggen Ze gaan Je sukkelaars wegtreiteren. Het personeel dat op 1 Augustus 14 in dienst getreden was zal behouden wor den. De afgestorvene en gepensioneerde leden van het personeel zullen vervangen worden door agenten die na dien datum in dienst getreden zijn. Al de agenten die naden 1 Augustus 1914 werden aange worven zullen als overtal aanschouwd worden. Deze agenten zullen een wacht geld genieten van hetzelfde bedrag als hun laatste jaarwedde. Doch de agenten die minder dan tien dienstjaren tellen zullen dan eerst het wachtgeld genieten wanneer zij zich ge dragen volgens de schikkingen van de Arbeidsbeurs die op het kabinet van den Eersten minister onder de le'ding van den h. Brlant bestaat en welke voorschrijft dat op wachtgeld gestelde agenten aan andere Beheeren mogen aan 't werk ge zet worden. Deze agenten moeten dan ook lederen oproep tot weder in diensttredlng beantwoorden. Hun zal tevens opgelegd worden gedurende een vastgesteld aantal uren beroepsleergangen te volgen, name lijk oversnelschrift, machienschrift, boek houding en bestuurlijke leer. De agenten die deze schikkingen niet naleven willen zullen als ontslagnemende agenten beschouwd worden. Niet waar, een prettig leventje in 't vooruitzichtziet ge al die brave sukke laars weer met hun lel onder den arm naar de klas optrekken En braaf zijn, hoor, en wel leeren, an ders een kwade noot en bij zooveel kwade nooten wordt ge aanschouwd als ont slagnemend agent lijk ze dal in 't Bel gisch noemen. Daar waren eens enkele officieren in overtalMen zond die heeren naar huis dezen die wel wilden naar huis gezon den worden met drie jaar volle wedde en een pensioen voor hun verdere levens dagen. Maar het leger, nietwaar, l'armée l?l... Hebben we dat leger dan noodig Het antwoord van senatorBorah Kent ge senator Borah Spreek dien naam uit in de aanwezig heid van een lezer van de Nation Beige en 's mans haren zullen te berge rijzen. Voor de Nation Beige, de zuiverste Fransche rcho van Brussel en officieus orgaan van Belgie's eersten minister, is de Amerikaansche senalor Borah deQuln- tessens van hetjodendom, extract, Liebig en Bowil van Joderij, Shylock opnieuw menschgeworden, een bloedzuiger, een vampier, de man die absoluut zijn pond vleeschwil snijden uit het afgeteerde lijf van la doulce France. Is die Borah dan zoo een vreeselijke vent en al de Amerikanen met hem Geen kwestie van, maar Amerika heeft Frankrijk in zijn sterke stevige vuisten en wil niet lossen. Frankrijk wou alleen meester zijn in Europa, daarom moest Dallschland kapot. Engeland en Amerika wilden vrede, om handel en nijverheid weer tot bloei te brengen. Frankrijk wou geen rede verstaan en vond de oorlogsschulden uit, om Duitsch- land gedurende honderd jaar druppel voor druppel het bloed af te tappen. Frankrijk dacht zich zeer behendig, maar het rekende buiten den waard. Frankrijk had schulden tegenover En geland en Amerika. Frankrijk zette Duitschland de duim schroeven aan en draaide, draaide. Maar Amerika-Engelard zetten aan Frankrijk ook de duimschroeven aan en draaiden... draaiden.... Frankrijk zette eerst een vies gezicht, trachtte te glimlachen, vroeg of er geen abufs in 't spel was... Maar Amerika vijsde, vijsde maar al door aan de duimschroeven, tot eindelijk de ouwe Clemenceau overeind sloof en scheidde op de Amerikanen dat' het stof in de geburen vloog.... Eerst antwoordde Borah en toen Colidge En toen de brandbrief van Clemenceau zoowat overal bekend was, liet senator Borah zich interviewen en zegde o. m. Als de Franschen de vernietiging van hun schulden wenschen, laten ze dan al de oorlogsschulden op een hoopken voe ren, al de oorlogsschulden en al de scha devergoedingsbetalingen, en laten we dan aan al die schulden, zoowel die van Duitschland aan Frankrijk als die van Frankrijk aan Amerika een brandend luci fertje steken en een flikker slaan rond dit vreugdevuur van de laatste overblijfsels van den oorlog. Aldus door deze alge- meene kwijtschelding zullen deFranschen bewijzen dat ze dealgeheeie menschheid willen van deze weldaden deelachtig ma ken, zullen ze bewijzen dat het niet in hun bedoeling ligt door een eisch naar eenzijdige kwijtschelding de imperialisti sche doe'elnden te dienen van een kliek, die nog altijd haar best doet om bevol kingen te verpletteren, die in geen opzicht schuld hebben aan den oorlog. U begrijpt dat Clemenceau, m t Poin- caré, een van de groote misdadigers van Versailles, sip langs zijn neus kijkt. Maar ik heb u het antwoord van presi dent Coolidge beloofd... Wel naar aanleiding van de achtste verjaardag van de Weimaarsche Grond wet heeft hij een telegram van geluk- wenschen gestuurd aan president Hin denburg en in dat telegram wenscht hij Duitschland voorspoed en welvaart toe Die Coolidge moet een late achterneef zijn van onzen Uylenspiegel en zeker droogscheerder van stiel. Wie zijn... verbrand, zit op de blazen. Frankrijk voelt dat het in de nepe zit en men begint er nu te denken op het ant woord van senator Borah Kwijtschei ding van al de oorlogschulden En als men In Frankrijk begint na te denken, doen ze dat in Brussel achterna en men spreekt er ook van kwijtscheldin gen van Eupen en Melmedy. Maar wij zitten er weer tusschen. Duitschland moet ons veel meer be talen, dan wij moeten betalen aan Ame rika. Aldus b. v. moeten wij in 1932 twee millioen 900 000 dollar aan Amerika ter wijl Duitschland ons in dat jaar ongeveer 15 millioen zal moeten afstuiken. Maar de Beige /jatten het verbrand en ze zullen er nfferfnpzitten. We werden v Iden-tJ Versaiilj^ door de groote patr|sche uiuilhelden die België daar he n vertegenwoordigd Hymans, Seger an der Velde. Die heeren sp en daar van annexee- ren en desannerten dat het een aard had.... van ons adevergoedlng hande len was de heer .eel te min en Albert van Saksen wetjaar Vetsail'es verzon- in unifc/ivan roi chevalier aan dringen ojjet scheefslaan van Zeeuwsch Vlal^ren en Hollandsch- Limburg. aura, maal uuul u België was ft eenlge land dat r^cht 1 genomen geworden had op schadagoeding, omdat het, I Voor het veroveren van het a'gemeen België alleen, kn schuld had, noch j stemrecht js veertig jaar gestreden. De rechtstreekschejhqch oprechtstreeksche dekraten van alle kleur en de kris Wij beleven een zonderlingen tijd. De, emoties van den oorlog hebben de men schen gehard, of meer, zij hebben ze on verschillig gemaakt voor minder brutale, minder gruwelijke gebeurtenissen. van strijd en zegden Al staat er in de grondwet allo macht komt uit het volk I wij verloochenen de grondwet van den Belgiek en geven toe dat a'le macht zal komen uit de bankiers, 'is het"in de werkelijkheid niet zóó. het uit het kapitaal. Zij zullen het parlement schijnt toch wel zóó te zijn. Hoe anders ontvangen Zij zullen alle macht heb- zou het inrichten van de financieele dicta- ben tuur die eigenlijk DE d clatuur is, zoo Met een licht gemoed stemden ze dat, naïef, zoo onbezorgd door de Walen niet die goeie apostelen alleen, maar door de Vlamingen zijn op- het ultbrekêvan dén oorlog. Maar onze p|.o(ische vertegenwoor digers hebben t|;elaténdato->zetn;st!ge oorlogsschuld \i 'n vijftal miljard goud- frank verdronkftn verzopen werd in de bespottelijke raring van 300 milliard goudfrank diè de geallieerden aan Duitschlard terefaling zanboden. En intusschej heeft België met zijn waanzinnige jotmogendheidspolitiek. al de symphatl^erbeu'd die het zich met ten. et langer voor de oogen la Belgique martyrc maar als de lak 1 van de oorlogszuchtige Marianne. brandt, moet op de bla- Los van Frankrijk. We moeten dallakelenkosiuum van ons lijf trekken, zoo l&Pg we rondloopen in dat harlekijns'p.Jk, zullen we behandeld worden ais la lay Maar er is (iaar.éón middel om dit lak.eienkostuumiv<v>' "oerlaf te leggen... Dat we van b'nnen zelfstandig worde.i, dat we met ons eigen zelf te eerbiedigen, respect te hebben voor ons eigenaard, ons eigen kuituur, ons eigen taal en zeden ons eigen.nationale geaard heid. Zoolang we in ons eigen binnenste al wat Vlaamsch is aanzien als minderwaar dig en al wat Fransch als meerwaardig, zoolang zullen we de knechten zijn van Frankrijk. Lie genezing moet in ons zelf beginnen we moeten fier worden over ons Vlaming-zijn. In andere woorden de Vlaamsch- nationale gedachte moet Vlaanderen ver nieuwen. heropbeuren, zich zelf maken en groot. De Vlamingen moeten tot het besef komen dat het Vlaamsch nationalisme geen liefhebberijtje is van studenten of gestudeerden; die liefhebberen met taal of kuituur. De Vlamingen moeten leeren inzien dat het Vlaamsen nat onalisme de eerste en groote eisch is van een gezond welvarend ten demokraten niet het minst hebben er voor geijverd, er voor geofferd, gele den. De socialisten hebben de besten on der hen zien vallen onder de moordende kogels van gendarmen en soldaten. Bloe dige bladzijden zijn geschreven in de ge schiedenis van die rechtvaardige verove ring. In de kiescampagne van 1925 hebben ze meer dan eens gewezen op al het goede en schoone dat het volk te danken had aan de socialisten, hebben ze totde massa geschreeuwd dat het kapitalisme er op uit was die veroveringen ongedaan te maken, Indien het kapitaal het won. Al gemeen stemrecht in gevaar; ach'urige arbeidsdag in gevaar; kosteloos ouder domspensioen in gevaar; crisisfonds en werkloozensteun in gevaar; alle de ar- beiderswetten in gevaar. De goe gemeente heeft geloofd en z'hebben voor die brave mannen gestemd die met de ouwe leus geen geweer, geen kanon, geen cent meer geen nieuwe belastingen meer, met ons het brood tegen 80 centl- men van leer irokken. En zie, met 10 of 11 volksvertegen woordigers meer heeft het volk, de de- mómüe,dle goeie apostelsnaar de Kamer gezonden. Zonder hen regeeren ging nici op zij hadden wat te brokkelen in de pip te Brussel. Het volk had geloofd, had vtrtrouwd; het volk hoopte. Nooit zijn hit vertrouwen, het geloof, de hoop op schaamteloozer wijze bedrogen ge worden. Nieuwe miljoenen werden ge stemd voor das militSr pensioenen van 50.000 fr. gestemd voor generaals 2,5 miljard nieuwe belastingen gestemd voor 6 maand dienst was niets te doen het brood ging tot 3,40 fr. - En de kroon zetten ze op het werk ze stemden de dictatuurze streken de vlag voor de bankiers ze vergooiden de over winningen bekomen na tientallen jaren De vreemden moeten hier builen uit alle leidende posten de vreemden zor gen niet voor Vlaanderen maar voor hun eigen land. We moeten voor ons zelf zorgen, an ders blijven we s'echt verzorgd. Om Frankrijk te dienen hebben we Z-euwsch-Vlaanderen en Hollandsch- Limburg begeerd, zi'n we naar Francfort en naar den Roer geweest, hebben we Eupen Malmedy geannexeerd, onderhou den we een reuzenleger h tr en een bezet- tings'eger in Ryriand, om Frankrijk te believen hebben we alle sympathie in 't bu tenland verbeu d en ons belachelijk gemaakt in aller oigen. Los van frankrijk moet de leus zijn, weg met het'militair ankcord. Vlaanderen aan de Vlamingen. Alleen het Vlaamsch-nationalisme kan Vlaanderen jed ten. OP 22 OOGST ALLEN NAAR voor de jaarlijksche socialisten, na de overtuigende», verbluffende redevoe ring van Van der Velde. De koning mag, zonder aan iemand uitleg verschuldigd te zijn \óór Nieuwjaar, doen wat alleen de Kamef doen mocht voor dezen. Hij mag 1. Nu uwe leeningen afsluiten en be palen onder welke voorwaarden die wor den afgesloten. 2. De taksen en belastingen die bestaan vermeerderen naar goeddunken. 3. Domeingoederen vervreemden en de huizen, kasteelen, bosschen, landen van Duiischers aan de meest biedenden. 4. Alle maatregelen nemen in zake voeding en bevoorrading van de bevol king. 5. De gevluchte kapitalen doen binnen komen. 6. Verbieden dat het volk op eerlijke wijze worde ingelicht over toestanden, feiten en gebeurtenissen. 7. Straifen dat 't doornijpt degenen die niet braaf zijn er. niet huilen met de wol ven in het bosch. Hoe praten de veelbelovers dat alle maal goed Ze willen den frank redden, den frank van dm spaarder, van den armen man, van den arbeider, van het boerke, den kleinen burger Om dat te kunnen zouden ze hun leven te pande stellen schreeuwen ze. Zal de frank daarmede gered zijn Bijlange niet Het pond staat hooger dan 175 De frank Is dus 14 centiemen, 7 centen waard. En een oude man die een pensioen heeit van 2 fr. per dag heeft werkelijk 14 centen van voor den oorlog. Redden Neen, verderven, verker ven, verbruien doen ze 't al I... Ze loopen in 't gareel der bankiers en... oogsten lof en eer van 't kapitalisme. Al het andere lappen ze aan hun hak ken Democratie, gij hebt ons die regeering gegeven Democratie, 't is uw plicht die ook weg te vagen 1 L Van op den Bosch. Alle ware Vlamingen abonneeren zich op ons blad Onze Opgeëischten Op een meeting te Geeraardsbergen waar enkele jaren geleden, de opgeëisch ten van het arrondissement Aalst betoog den en geestdrif ig en hoopvol stonden te luisteren naar de sprekers en... die belovers zei ik Past op, mannen, laat u niet bedotten, beloften zult ge genoeg krijgen die kunt ge missen recht moet ge bekouen dat kunt ge niet missen Maar in uw strijd, rekent vooral opu zeiven. Ik waarschuwde tegen wat te voorzien was ze namen 't niet ernstig op en... ze waren mans genoeg om desnoods de regeerders te dwingen in te gaan op hun desiderata. Voor velen is de bittere ont goocheling reeds lang gekomen. Ik weet wel dat de regeering duizenden gedepor teerden heeft gedecoreerd. Een kleine, ze delijke voldoening kan die nation. Ie er kentelijkheid wel schenker, aan sommigen de meesten geven geen zierke om dat blik 1... Wij weten niet wie de vrorstellen aan de hoogere administratie heiftge- daar; Aalstersche jongens, die niet wer den geëereteekend, hebben me verzekerd dat er onder de beloonden heel wat men- schen zijn die het waarachtig hebben verdiend, benevens anderen die er geen aansp'aaa mochten op maken. En wat in onze stad is gebeurd zal het ook wel el ders zijn 1... Bij de bespreking van de begrooting van 's lands schulden had ik de heer aan den minister te vragen waarom de 500 fr. die door het vonnis van Parijs was toege kend voor het achterhouden van de pak ken aan de opgeëischten, versmolten was tot 416,10 fr. De heer minister heeft op die bepaalde vraag geen antwoord gegeven. Als in de Kamer op een klaargestelde vraag geen antwoord komt, is dat antwoord niet ver te zoeken ofwel de minister weet het niet, of hij weet het zeer goed, maar zegt het niet gaarne. Na den parlementairen verloftijd zullen wij per schriftelijke vraag de waarheid trachten te weten. De opge ëischten die 5 frank hebben gestort voor den advokaat en wier dossier werd op gesteld hebben recht op 500 fr. Er zijn 18 duizend jongens die in regel zijn er werd hun 24 millioen frank toegekend. Door die 48 duizend man werd 240 dui zend frank gestort voor advokaat en proceskosten. De kosten zijn zeer klein geweest, want de schadevergoeding werd door overeenkomst bepaald. Van die 48 duizend opgeëischten worden nu nog eens meer dan 4 miljoen afgehouden juist getal 4.047.200 fr. We vroegen voor wie die vier miljoen waren Alleman zweeg. Maar er zijn erger dingen. Mannen welke de 5 fr. hebben gestort en hun stor tingsbewijs bezitten blijven uilgesloten. De heer Minister van Economische Zaken antwoordt op 'n klacht door mij gestuurd: «Wij blijven er buiten; wend u tot den h. Perenne, die de advocaat was». Den 23e Juli werd er naar den advokaat van de Getmania-belge geschreven. De brief is niet teruggekomen en kwam dus wel ter bestemming; tot heden werd geen ant woord gegeven. Misschien is die heer met verlof We vernamen dat meer jongens die stor ten op tijd, tot heden niets ontvingen, ter wijl enkele makkers wel werden uitbe taald. Te Schendelbeke, onder meer, ontving nog niemand een knop; men verzekert me dat Moerbeke (Viane) in 't zelfde geval verkeert, hoewel ik 't niet heb kunnen kontroieeren.Dat alles vertelt me weinig goedser moet ingegrepen worden. Er waren 100 duizend opgeëischten. Ik heb nooit kunnen aannemen dat het eerlijke recht van die 100 duizend niet werd erkend te Parijs. Velen hadden niet gestort louter uit onwetendheid, uit ar moede, wantrouwen. Op de vraag in dezelfde zitting door mij gesteld over de kwestie van de dag-

Het Recht | 1926 | | pagina 1