Li lol Ha caontetat,, Mime» GOLF Aait den V laamschen I Jzer Geneeskundig Praatje ■ORTRIJH. BROSTE Korlrijh, firooie markt, 22 33, marktstraat, 33 Wannes Flaps door Ernest Claes met 10 penteekenlngen van Felix Timmermans Prijs 18 fr. .J steunt llui uolk KOOPT HET RECHT DeDcihouderc. RvsmaR-saiiei. moorseeiesiraat. 96. Borium Ter Gouden Spade 29. Leiesiraat. 29 KORTRIJK Kwakzalversmiddelen Waarom worden er zooveel kwakzal versmiddelen gebruikt De geneeskunde beschikt over tal van uitstekende genees middelen. De dokters die ze voorschrij ven, hebben een studie van jaren achter den rug. En toch wordt boven het advies van den deskundige, zoo dikwijls uitslui tend op grond van een pakkende rekiaam een kwakzalversmiddel verkozen. In de eerste plaats moet dit worden toegeschreven aan het feit, dat de genees kunde nog niet in staat is en wel nooit in staat zijn zal om alle kwalen lot ge nezing te brengen. Daarnaast zijn er ver schillende ziekten, waarbij men langen tijd dikwijls .zoekend en tastend noodig heeft om den juisten weg te vinden om de best mogelijk resultaten te bereiken. Bij een ongeneeslijke kwaal, als een ni.t meer door een opeiade of bestraling tot beterschap te brengen kanker, bij be paalde bloedziekten, bij ernstige tuOer- culose, is net maar al te zeer begnjpeujk dat de in paknenden reclamesttji zoo stellige beloften vau genezing uóor kwak zalversmiddelen indruk maakt op den leek, die geïmponeerd wordt door de te genstelling van de aiwetendneid van den kwakzalver met de onmacnt van oen dok ter. Het aantal middelen, dat op deze wijze wordt aanbevolen en ook gebruikt, b. v. bij tuberculose, rheumatiscne ziek ten, astnma, enz., is legio. Het grooje bezwaar, dat bestaat tegen het gebruik van deze middelen is, dat zij in den regel zeer duur zyn, indesial on werkzaam, soms gevaarujk, doch bovenai dat bij net gebruik ervan zoo dikwijls de juiste tijd voor bet instellen van een doel matige behandeling wordt verzuimd, Dit geldt wel zeer in net bijzonder voor tuberculose en kanker. De tuberculosepatiënt, die den tijd waarop hij een rustkuur, mtsscnien een sanatoriumkuur zou moeten doormaken, laat voorbijgaan,is mogelijkerwijs op net oogenbiik dat nij,bemerkt, geen baat bij' de kwakzalveiij te vinden, reeds te ziek om nog te kunnen herstellen door een doelmatige behandeling. Tegenover kanker staan wij dikwijls onmachtig; siecnts indien de ziekte niet te ver voongescniedeu is, is het mogelijk hetzij door een opeiatie, netzij door oe- straling met röntgenstralen ot met radium genezing ie brengen. Uugeiuknig is de patient cr aan toe, als hij dezen uju heelt verzuimd, bn toch geschiedt het maar ai te vaak. Hetzij omdat ue patient odkuu- dig is van den aard van zijn tijden en zijn klachten terugvindt in auvenenues.waui- voor met onletibaie zekerheid oepaaldc middelen worden aanoevoien en dan ge durende eenigen tijd zijn hen daarbij zoekt, hetzij omdat de patient uit angsi voor een operatie daatbij zijn toevlucni traent te vinden*. Naast de werkelijke kwalen zijn het de vermeende kwalen, die den patient dik wijls naar den kwakzalver voeren. Ue neurastheniac, die geen baat vindt bij zijn dokter, zoekt ook zijn toevlucht bij de kwakzalverij. Ed voorts wordt een gretig gebruik van de kwakzalversmiddelen gemaakt door hen, die geen advies bij den dokter durven inroepen, omdat zij zien daarvoor schamen. Het zijn in eerste plaats de lijders aan geslachtsziekten, die aldus het slacntotfer worden van den kwakzalver. Het Nederiandsch Rijks-Instituut voor phamaco therapeutisch onderzoek aoet een goed werk met regelmatig de ver schillende kwakzalversmiddelen te on derzoeken en het resultaat dezer onder zoekingen te publiceeten. Uit de meoedeelingen van dit in stituut willen wij enkele g>epen doen. Dan vinden wij ue Naliher-pastnles, aanbevolen door oen fabrikant op grond dat het middel vet zacht of verlicht ziekte verschijnselen, die veroorzaakt worden door storingen in de spijsverteringsorga nen, in den bloedsomloop of in de wer king van delever, als voigt een op somming van 17 kralen, o. a. zinking, moeraskoorts, kinderziekten... en derge lijke ziekten. Het middel bevat o. a. verschillende laxeermiddelen en Spaansche peper. Het gebruik b. v. bij kinoerzlekte kan gevaar lijk zijn, als bij ernstige ziekte verzuimd wordt, deskundige hulp in te roepen. Blaudsche Eisenpillen blijken bij onderzoek gten Blaudspillen (d. z. een oepaala soort staalpillen) te zijn. Een middel tegen tuberculose blijkt te zïjD de zaden van een Indische plant. Tuberculose zal er wel niet door genezen worden, zegt de schrijver van de mede deelingen. Andere middelen tegen tuoerculose, waren een groene, troeoele, walgelijk ue- kende vloeistof met op den bodem der f.escb een laag groen bezinksel en een donkerbruine zait, die naar teer riekt. Nadat de zalf van den vorigen dag vau net licnaam verwijderd is, moet de patient de zieke streek met den innoud van net ficscnje bevocntigen en na 5 minuten er een nieuwe hoeveelheid zalf opdoen. De vloeistof bleek vetduude koemest te zijn, de zalf bevatte noutteer eD bestond voor een groot deel uit hars. De senrijver wijst op het walgelijke van de behandeling en op net gevaar van infectie van tubercu leuze wonden door de coii-bactllen uit Ue mest. Jackson's (plantaardig) geneesmiddel voor tuberculose blijkt 5U pet. lijnolie, suiker en een kleine hoeveelheid caictum giyceropnospnaat te bevatten. Wel zeer zeaer Dcboen wij ook nier een ouweik- Van Sptrae kruidendrank moet vol gens den fabrikant bij DumiubeiculoSc, dagelijks en regelmatig 3 of 6 keer een eetlepel worden ingenomen. De drank blijkt wat saltcyl te bevatten, te weinig, om werkzaam te zijn en was voorts rijk voorzien van scnimmeis. «Kruikjeswatet' van Jongebreur moet bij tubeiculose ei itsteis worden gebruikt. Het blijkt gewoon kalkwater te zijn, is natuurlijk veel duurder en ac dcioos. Kruiden tegen kanker bestaan uit de grof gesneden, uitgebloeide Scropnu- laiid nodaso L., en zijn ook zeker geen geneesmiddel legen deze ziel de PoedeiS tegen kanker, die volgei aanwijzing iwceoi vier maanden gebxuikt moeten worden. 1 wee ot vier kostbare maanden iaat de ongelukkige, die ze in neemt voorbijgaan, indien ue aandoening opcrrbei is. 9u pet. van de stofwisselingsziekten, Zegt de Cnem. Pabrik Lutegia, te Casscl, waaronder ook alle gevallen van suiker ziekte, zijn te wijten aan onvoldoende bloedsomloop ten gevolge vau hartzwakte enz. Nervooiutin en Pnyuosan genezen deze hartzwakte en de gevolgen uaarvan, waaronder suikerziekten, niet absolute zekerneio, enz. Dieet behoeft men nteibtj mei te houden. Deze middelen bevatten allerlei zouten, zijn waardeloos en gevaarlijk, omdai zij de patiCnt afnouuen van de eemge lo- gtscne behandeling liet dieet. Men weet niet, waar men zich meer over moet verbazen over de brutaliteit en geweteiiloosbeid der fabrikanten, of ovet ue oimoozeihetd van net publiek. Immers al deze middelen worden gekocht eu gebruikt, en werpen gtootu winsten at voor ue taonkanten. Deze zijn evenwel helaas dtkwijis gekoent met de gezond heid en net leven van velen. Dr B. H. S. Speciale teoemoetKominneti eoor de aröeldslneaiieden De invalleden van den arbrid worden in (wee reeksen verdeeld eerste reeks, de getroffenen na 30 Juni 1905 tweede reeks, de getroffenen vóór 1 Ju'i 1905. Aan de personen der eerste reeks wordt verleend a) Aan de Invallede werklieden voor dewelke het bedrag der voort iu'ende «rbeidsoneeschtktheid opien minste 30% werd vastgesteld b) aan de niet hertrouwde we luwen en aan de kinderen beneden 'te 16 Jaar, van de getroffenen door een arbeidsongeval dat den dood ten gevolge had EEN SPECIALE TEGEMOETKOMING. a) Zij die minder dan 30 t. h. arbeids ongeschiktheid hebben b) Aan de familie in opklimmende lijn van arbeiders die verongelukten wordt STEUN verleend op voorwaarde dat ze BEHOEFTIG zijn. Voot de tweede reeks, (vóór 1 Juli 1905) zal een speciale tegemoetkoming worden geschonken. a) Aan de invalleden van den arbeid die zullen kunnen bewijzen dat hun voort durende arbeidsgeschiktheid ten minste 30 Is b) Aan de niet hertrouwde weduwen van personen getroffen door een arbeids ongeval dat den dood ten gevolge had. c) De ouders of grootouders van inva lleden wier voortdurende ongeschiktheid op minder dan 30 t. h. werd vastge steld zullen kunnen geholpen worden als ze behoeftig zijn. Zij die volle vergoeding genieten (100 t. h.) hebben geen recht op nieuwe tege moetkoming. Zij die een aanvraag doen moeten op geven a) Naam en voornamen van den getrof fene en rechtverkrijgende. b) De geboorteplaats en datum van den aanvrager. c) Zijn volledig adres: straat, nummer, gemeente of stad. d) Den dag en het jaar waarop het ongeval plaats had. e) De naam der verzekeringsmaat schappij of der kas die hem vergoedt. De brieven moeten worden gestuurd aan volgend adres Heer Voorziter der Voorzorgs- en Steunkas, Tweekerkenstraat, 79 te Brussel. voor de inwoners vao Kortrijk eu omliggende Zaterdag aanstaande, 4 Juni om 6 uur 's avonds met een overgroote keus van Regenmantels, Garbardienen en Trench-Coats voor Hoeren Damen en Kinderan die zullen verkocht worden aan prijzen buiten alle concurrentie. Qllce kooper wordt ©en geschenk van groot© waarde aangeboden als gedenkenis bestaande uit wekkers, zakuurwerken, schouwgarnituren, bonbonnieren, enz., enz. Verkoop rechtstreeks van fabrikant tot verbruiker ÏO Bijhulzen In België FABRIEKDEPOT FABRIEK TE BRUSSEL L. Van op den Bosch. Stort op postcheck 93175 (L. Van op den Bosch) 18,60 ir. en ge ontvangt dit werk vrachtvrij ten huize. PARTIJ GEN OOTEN hebt ge al eens gedacht aan he Als elk van ons zijn plicht begrijpt en doet, dan komen we tot een goeden uitslag. Moederfonds te Mechelen. Het Gemeentebestuur der stad Meche len heeft het reglement over het Moeders- fonds, dat sedert April 1925 Ingericht was, als volgt herzien Bij de geboorte van een kind zal de stad een vergoeding toestaan van 50 frank tot 75 frank, in verhouding tot de vergoe ding welke de mutualiteit aan hare leden toestaat. Een bijkomende toelage van 0,50 fr. per dag en per schijf van 25 frank, welke door de mutualiteit als geboortevergoe ding wordt toegestaan uit haar eigen kas, wordt door de stad verleend, gedurende zes en dertig dagen na de bevalling, alsmede een kindertoeslag van 0,50 fr. per dag aan de 'talrijke gezinnen, vanaf het derde kind onder de veertien jaar, gedurende hetzelfde tijdperk. Bij de geboorte van tweelingen, wordt daarenboven een bijslag toegestaan, van 501. h. enkel slaande op de geboortever- goeding. 1 Juli a. s. treden de nieuwe schikkin gen in werking. J. S. ^7-UPïrt- ^UlT SUGPC- V/AM ANTWERPE Geneeskundige- en hospitaaldiensten in de njj'verheid Uit een onlangs gehouden enkwest in de Vereenlgde Staten van Noord-Amerika blijkt dat over 't algemeen elke tak van nijverheid een dienst van eerste hulp bij ongevallen bezit;407 inrichtingen hebben een geneeskundigen dienst, waarvan er 373 hospitalen of ziekenzalen hebben; 278 hebben een geneesheer, 288 een ver pleegster en 65 een hulpverpleger of ver- i i pleegster, welke de eerste hulp kunnen verleenen. De geneeskundige diensten staan soms ook open voor de gezinnen der werklie den, vooral in de mijnnijverheden, waar aan meestal verpleegsters-bezoeksters ge hecht zijn. Deze worden belast met het verzorgen der zwangere vrouwen en der zieken en met de zorg voor goede hygië nische werkvoorwaarden en hulsvesting. LEEST EN VERSPREIDT de limonade De beste der Llmonaden Hebt gij eene nieuwe «Etalage» te maken of begeert gij uwe oude te veranderente bronzen of te ver gulden Begeert gij eene Waschmachien, buaderie of wringer te koopen of hebt gij een te vermaken Hebt gij scharen, scheerzen of mes sen te slijpen of te koopen Wilt gij onroest bare lemmers op uwe schoone ta felmessen laten zetten ■LSH33 XVVO Voor 't koopen van hofgerief en alaam, voor alle huisartikelen of bouwgerief. Hebt gij slot of sleutel of wat ook te maken, te ver maken of te koo pen Moet gij voor Paschen nieuwe sloten, krukken of bronzen plinten plaatsen Begeeit gij er geen last van te hebben Wilt gij voor dezen Zomer eene kookstoof of gasvuur koopen aan nog oude prijzen MENGELWERK door REIMOND SANDERS Ze vonden een Duitscher met de beencn geklemd tusschen de balken van een ingevallen houten schuilplaats. Als door een mirakel werd hij niet getroffen. Hij kreunde en kermde van schrik als hij de vreemde soldaten komen zag. Som migen wilden in hun dronkemansdrill hem afmaken, maar de sergeant deed hem bevrijden om hem gevangen te nemen. Twee mannen grepen hem elk bij een schouder vast en verplichtten hem zijn armen omhoog te steken. Dan dreven ze hem met duwen en stooten in zijn lenden, voor hen uit tot bij den officier. Deze begon op barschen toon te tieren, en hij haalde de ecnige woorden Duitsch die hij kende, boven om den gevangene uit te maken voor al wat slecht was. Vortgehen zei deze drie vier naai. Wat zegt hij schreeuwde de luitenant kwaad, die meende dat de Duitscher iets beleedigends uitbracht. Dat we moeten voortgaan, mijn luitenant, antwoordde de sergeant Van Riet, die wat Duitsch kende. Vraag hem waarom De sergeant vroeg het aan den gevangene. Deze legde uit dat de Duitschers den post gingen beschieten. Van Riet bracht het over. Hun eigen post, waar er van hun eigen mannen ook nog zitten. Wat verkens Ge moet honden zijn om eigen volk kapot te schieten Rik Verbeert dacht aan Jef Strompels, die ook door zijn eigen landgenooten, al was het niet met opzet, stukgesla gen werd. Ja, alle groote koppen alle militaristen waren gelijk, in alle landen. Een nienschenleven van vriend of van vijand, wat maakt hun dat?... Als ze het hunne maar niet kwijtgeraakten De Duitschers begonnen inderdaad hun eigen post, e ze door de Belgen bezet wisten, te beschieten, zonder op te letten, dat er nog verscheidene van hun eigen soldaten op zaten. e mannen trokken af met hun gevangene. Ze liepen ditmaal rechtop om spoediger weg te geraken. Rik wou Jef Strompels gaan halen, maar de schoten volgden elkaar zoo dicht op, dat hij niet langer durfde blijven en de anderen achternasnelde. In eenige minuten hadden ze den voorpost bereikt, waar ze bijna beschoten werden door de schildwachten. De eersten die toekwamen, kenden het wachtwoord niet en hadden geluk dat de officier aan kwam, die het opgaf. De mannen werden geteld en natuurlijk ontbrak er een Jef Strompels. Hij is dood sergeant, zei Rik Verbeert tegen Van Riet. Ik heb hem zien liggen, maar ik mocht hem niet onderzoeken van den sergeant Ledoux. Zijt ge zeker dat hij het was Ja, ja... Hoe is dat gekomen Door wa Onze eigen artillerie heeft hem geraakt, "k Zal u dat wel uitleggen, sergeant, laat ons nu maar wat voortgaan, want ik heb er genoeg van. Wat geluk dat die Duitscher ons verwittigd heeft of we waren allemaal in frut, zei een stem. Ze trokken nu naar de eerste lijn. Daar deed de luite nant halt houden en hield een korte toespraak in 't Fransch Vrienden, ik bedank u allemaal, ge hebt u gedragen als ware helden... We hebben ons doel bereikt, namelijk een gevangene gemaakt en gezien hoe de vijandelijke post er uit zag. En het schoonste van al is dat we maar doode en één gekwetste hebben. We mogen fier zijn ove onzen raid. Gaat nu maar naar uw abri's en slaap gerust.. En zijn we morgen exempt de service luitenant vroeg er een. Exempt de service Ja, morgen, vertaalde de korporaal. Ik denk het wel. 'k Zal het vragen aan den kapitein. De kapitein kwam juist aangestapt. Welnu Deveau, hoe is 't afgeloopen vroeg hij, in 't Fransch natuurlijk. Goed, mijn kapitein. We hebben een gevangene, antwoordde Deveau. Zoo, waar is hij Ha daar Breng hem maar mee, naar mijn abri Weet de majoor het al Neen Dan gaan wij hem eerst ondervragen. Kom af, ik ken Duitsch genoeg om met hem te spreken. Hij had in vredestijd in zijn dienst van maitre d'hötel veel met Duitschers omgegaan en had alzoo hun taal wat leeren stamelen. Zijn de soldaten, die mee op raid geweest zijn ontsla gen van dienst, morgen 1 vroeg de luitenant nu. Ha, dat weet ik niet, haalde de kapitein zijn schou ders op. Ik zal het vragen aan den majoor want onze kompagnie moet bijna gansch naar *t werk morgen avond. We zullen zien. Wat zegt 'em vroeg Peerke Sakkers aan sergeant Van Riet. Deze legde het uit. 't Zal godv... weer tegen ons kas zijn, schat ik, klaagde Peerke. De majoor moet het misschien eerst aan den kolonel vragen eu de kolonel aan den generaal en de generaal aan den koning en den koning... ja de koning aan Foch. De zievereere. Maar ik gon ni mee zulle, 'k Stik nog liever of 'k passeer nog liever Conseil de guerre non- dedzju Ge moet ni schreeuwen voor dat ge geslagen wordt, Peerke. Ik denk wel dat <i wijzullen mogen rusten, troostte de sergeant. De kapitein trok af met den onderluitenant en den gevangene, bewaakt door twee mannen. Spoedig wisten al dezen, die in eerste lijn gebleven waren en wakker gehou den door het donderend bombardement, dat de manner van den raid ne Fritz meegebraeht hadden. Sommigen kwamen eens kijken en als de twee officieren met den Duitscher in de schuilplaats van den kapitein verdwenen waren, stond er een heele troep voor den ingang te praten over de verloopen gebeurtenissen. Na een half uur werd de gevangene gevoerd naar majoor, waarvan de abri wat verder lag, maar nog in den >r van de 11e kompagnie. Terwijl de luitenant binnen verslag gaf over de raid, moest de Duitscher buiten blijven wachten. De majoor had trouwens de gewoonte iedereen te laten wachten, kwestie van zich voornaam en vooral altijd-druk-a; i-'t-werk te doen doorgaan de offi- :n mochten binnen staan zoolang, de minderen konden buiten blijven. Een twintigtal Belgen bevonden zich spoedig rond den gevangene. Er kwam een flauwe lichtschemering in de lucht en de dagelijksche hergeboorte der vormen begon stil haar werk. He, Fritz, blij dat gij gevangen zijt, zeker zei een soldaat. 'k Wou dat Ik in zijn plaats was, bracht een ander met een zucht uit. Zeg Fritz, nog viel essen vroeg een derde. He Fluppeke, kom ies langst hier, schachtje. Gij hebt nog nooit een Duitsch gezien. Hier is er na eene. Beziet 'em maar ies goed. Maar pas oep dat em ni bet De mannen lachten. De gevangene keek schuw-loerend rond met een vreemden schrik-glans in de oogen. Hij voelde zich niet gerust en trachtte zich zoo onderdanig mogelijk te toonen. Zijn hevig rillen van de kou deed die houding nog beter uitkomen, zoodat hij den indruk gaf van een zeer gewilligcn slaaf, tot alle werk bereid. De omstaande soldaten voelden dat wel en er was er een die er gebruik van maakte, alleen toch maar om zijn makkers te doen lachen. Fritz, kuischt mijn schoenen eens, zei hij en tegelijker tijd stak hij 'n dik-beslijkten voet vooruit naar den Duit scher. Deze begreep en bukte zich haastig om den Belg te voldoen. Met zijn mouw wreef hij de vettige slijkaarde van het schoeisel. Amai, Platte, r.e schoonen ordonnans wa ga' dem betale De reuk van mijne plata en wa ka petate strakskes De mannen lachten. Toe laat hem gerust. Wie weet wat een honger heeft hij, kwam een brankardier er tusschen. ('t Vervo'gt).

Het Recht | 1927 | | pagina 3