Een nieuwe Eeretitel Vragen. Geen antwoord. We hebben In ons blad van verleien week medegedeeld dat den Belglek aan bet vechten la met onze weat-vlaamsche vrienden, dat hij namelijk onze vrienden 1> Spincemallle en Joris Lannoo begif tigd heeft met een nieuwen eeretitel afgezette Belgische eere officie'. We zijn er van overtuigd dat onze vrienden dezen nieuwen eeretitel mei eere en genoegen zullen dragen, hem op hun vlslet-kaartje laten drukken en als later wij hopen veel zeer veel later, doch •t Is helaas het lot aller stervelingen zij het tijdelijke met het eeuwige wisse len, zij de noodige schikkingen zullen getroffen hebben en van hun kinderen geeischt dat op hun doodsbrief en op hun doodsbeeldeken die nieuwe eeretitel op de allereerste plaats na hunnen naam zal gedrukt staan I Zij mogen er immers te recht Her op gaan het is hun on vervalscht eereblazoen van Trouw aan Vlaanderen, hun ge schonken door den gezworen vijand zelf van Vlaanderen la Belglque une et Indivisible». Men leerde ons In den tijd dat wien de goden willen verderven ze dien eerst den kluts doen kwijtraken wel het Belgiekske Is daar nu het levende bewijs van het is waarachtig de kluts kwijt. Denk eens na ge hebt uw leven en uw bloed veil voor het vaderland, ge hebt vier jaar lang in koude in hitte, in regen en wind een ijselijk leven geleefd onder kogel, bom en schroot voor... het "ader- land en dan... dan komt, omdat ge in de natuurlijke van God gewilde rangorde der liefde eerst uw moeder trouw blijft, moeder Vlaanderen, dan komt zoo een vreemdeling als de Broquevllle u het bewijs van al dat trouwe dienen onge daan maken, of hij peinst het, met één pennetrek I Hij vergeet hierbij dat die eene penne tTek ook en in eens nu, een nieuwen eeretitel geschapen heeft die voortaan in Vlaanderen eerbied zal afdwingen. Intusschen aan onze vrienden Dr Spin cemallle, uitgever Lannoo, apotheke Trypsteen en inspecteur De Vleeschhou- wer zeggen wij in aller Vlamingen naam Hartelijk proficiat I gansch Vlaanderen benijdt u 1 N. S. Naar wii vernemen zijn de K. V. Nat.Vereeniglngen van Rumbeke, Tbie t, Veurne en Nieuwpoort zinnens die nieuwe door den Belglek vereeremerkten olte gedecoreerden plechtig te huldigen en te vieren. Oost-Vlaanderen sluit zich bij voorbaat bij die hulde aan. Ad muitos annos I De belgen schijnen trouwens al te heb ben Ingezien dat zij, bekeken van hun belgisch standpunt een stommiteit van belang hebb°n begaan en ze zoeken reeds te ralnimallseeren. Doch 't is te laat be klaagd de nieuwe eeretitel blijft bestaan en kan door geen koninklijke of mliiste- rieele besluiten meer Ingetrokken worden. Hij Is en blijft in Vlaanderen een zeer op prijs gesteld eeretitel. Over dat mlDimallseeren van den jong- sten belgisehen flater schrijft De Schelde Naar aanleiding van het bericht om trent het ontslag aan Viaamsche reserve- officieren. schrijft iemand aandeN.R.C. dat Dr Spincemaille getroffen werd niet alleen om zijn Vlaamsch-nationate ge loofsbelijdenis in den gemeenteraad van Rumbeke, doch vooral om de metie, die hij als voorzitter van den Vlaamschen oud-hoogsludcntenbond van West Vlaan deren en waarin deze vereemgl g zich beslist tegen het Belgisch-Nederlandsch Verdrag uitsprak, onderteekende. In de militaire commissie van onderzoek was deze misdaad de hoofdschotel. Een solidariteitsverklaring en protest van voornoemden bond van Viaamsche ex-academici is te verwachten. Als reserve kapitein, zoo deelt men verder ons mede. mag Dr Spincemaille wel een politiek mandaat vervullen,.drch het is hem niet geoorloofd in een zuiver economische en politieke kwestie een el- gen standpunt In te nemen en te verdedi gen. Vlaamsch-vijardlge officieren en officieren in actieven dienst kunnen dit wel doen, en wanneer deze, steeds onge straft, de beruchte tochten in en over Ne derlanaseh Limburg ondernemen, worden zij in de Fransch Belgische pers tot briilants officiers bevorderd. Daaruit blijkt weer, hoe in België de plechtige koninklijke belofte van gelijkheid in rechte en in feite waarover Dr Spince maille het had in zijn Vlaamsch-natlonale verklaring in den gemeenteraad, in Bel gië wordt uitgevoerd. Wij kunnen bij het bericht van De Schelde nog het volgende voegen De K. V. Oud-hoogstudentenbo d van West-Vlaanderen, die de kruim der West- Vlaamsche geleerden, dokters, advoka- ten, apothekers, ingenieurs, enz. bevat, zal op een eerstkomende zitting zich niet alleen solidair verklaren met zijn gevier- den voorzitter, Dr Spincemaille, maar zal terzelvertijd Dr Spincemaille plechtig huldigen en vieren om zijn nieuwe i eere titel van aigezet Belgisch eere-officier. En ook wij zeggen nogmaals Bravo, bravislmo I Gij strijder, die uw gangen gaat langs 't druk gewoel des levens, als u de smaad in 't aanzicht slaat van vriend en vijand tevens, leg nooit den fieren. vrijen kop en laat u nooit verlammen, al dagen zij zoo talrijk op met hoonende epigrammen. Want wie U tergend smaadt en slaat, omwroetend in uw wonden, werd vaak vol valschheid en verraad tot in de ziel bevonden. Prosper Van Lanobndonck. st<5' u^nterr1 8'ati schuldige we zouden liever zeggen ploertige handelingen van een stel Brusselsche fascistische vlegels die in Hollandsch Limburg van hunnen neus gaan maken. De eerste maal zijn ze per «uto er heen gereden en hebben er aan- plakbrieven uitgehangen. Ze herinnerden eraan de bevolking dat ze Belgen, geen Hollanders waren en dat de goeie zielen aan deze zijde van de Maas, altijd, dag en nacht, aan hen dachten en niets beter wenschten dan hen met open armen In het Belgisch vaderland weerom op te nemen. De Llmburgsche bevolkining las die afflehen als een raretelt en beleefde er niet weinig plezier bij. Een tweedemaal vloog een Belgisch vliegtuig over datzelfde Limburg en wierp strooibriefjes uit, waarop te lezen stond Limburgers, de Belgen hebben u niet «vergeten. Laat ons, in alle vrijheid, als broeders onder elkander, eene ver «eentglng tusschen België en Limburg afspreken. De toekomst en de voorspoed van Maastricht en zijne provincie hangen van deze vereeniglng af. De Hollanders en de Limburgers spot ten daarmee en heelen dat een kwajon gensstreek Ze zijn wel goed die brave menschen of liever ze handelen schaapachtig. In haar nummer van den 8" Mei laatst, wisi L'Action nationale een Brus selsch hitsblad, te vertellen dat twee Bel gische ofltcieren de twee kwajongens waren welke die gemeene streek uithaal den. Om de vlucht te maken moesten ze een vllegmacbiene hebben. Daar we nu ver onderstelden dat die twee officieren niet in Frankrijk, noch in Engeland, noch in Duitschland, noch in Holland zelf een vliegmaciiene gingen leenen en betalen, ja betalen om hun kostbare luchtreis te doen hadden we dan ook in onzen eenvoud gedacht dat ze in het Bel giekske hun gerief hadden genomen. Om het zeker te weten richtten we daarom enkele vragen tot Anseele, ml nister van den luchtvaartdienst en tot de Broquevllle, minister van de militaire vliegeniers. Er werd gevraagd wie die twee officieren waren Of 't een militair vliegtuig was Wie de kosten van die reis heeft betaald Welke tuchtmaatrege len werden genomen De minister van Oorlog weet niet welk vliegtuig boven Maastricht vloog maar 't Is geen militaire machine als er officie ren in het spel waren hebben ze dat niet in het vliegboek opgeschreven. Minister Anseele weet ook van niets, maar zegt dat het geen militair vliegtuig was. Overigens en dit is kostelijk, Hol land had maar de noodige maatregelen te treffen. Met wie steken die twee ministers den draax? 't ls geen militaire machine de boeken maken geen melding van de vlucht I Goed, maar we zagen een foto ergens, foto ge nomen met het vliegtuig boven oe stad. Is die foto reeds goed nagekeken Welke machlei e is 't Is 't Engelse1", Duitsch, Fransch of Be'glsch Zijn getuigen g hoord Het Brusselsch hitsblad zegt dat er twee officieren in het vliegtuig zaten. TWEE officieren, geen adjudanten, geen onderofficieren^of„korpop^eVoov<fn dat het zeker waar is en dat L'Action nationale desnoods de namen van die dappere officieren aan het nageslacht zou kunnen overmaken I Als dat gebeurde zou In ieder geval de grap kompleet zijn. Wat zonderling is en tot na lenken stemt is wel dit het Brusselsch gouver nement heeft last gegeven over dat spijtig incident te zwijgen Als de ministers nu praten gingen dan zou er stof in de hoogte vliegen en zouden tuchtmaatrege len dienen getroffen te worden, die de fascisten zouden ontstemmen. Wij begrijpen datde Vlamingen Lamme Goedzakken zijn die hebben een ver schooning eeuwen knechtschap 1 De zonen van Tromp en De Ruytei zagen we nu eerst uit dien somberen hoek. L. VAN OP DEN BOSCH. De grafdelvers van La Belgique Het werkt aanstekelijk: ten allen kante in het Lulksche worden de Viaamsche teksten van de tweetalige offlcieele plak brieven afgescheurd. Waatotn ook niet? Heeft de rechter te Luik niet de d ie eersten, die zich schul dig maakten aan dusdanig mlsd ijf, vrijgesproken op grond van het feit dat de taal te Luik Fransch was en ni. ts an ders dan Fransch, dus namens het Bel giscb gerecht het verbannen van Viaam sche officieele opschriften goedgekeurd En vermits dit nu door het gerecht zelf feitelijk, werd goed. ekeurd, is het dus met te verwonderen dat ten allen kante in het Luiksche op dezelfde wijze wordt opgetreden Die jongens vinden daar nu eens een heerlijke gelegenheid om hun haat, door Belgische ministers en Belgi sche dagbladen en door al wat namens België sp>eekt, opgejaagd en aangevuurd, t-genover hei Vlaamsen te koelen. Ver mits«le flamand est une langue deb >che» en vermits Ie flamand est vendu la Bochie dan denken die jongtns hee logisch weg ermee I En zie, de Bel gische rechter zelf keurt hun daad goed Ten minstede Waal sche rechter. Want Brussel, t t. z. de Regeering die al met eens uit een droom schijnt te ontwaken en nu eerst de gevolgen merkt van he' ophitsen der Walen :egen de Vlamingen, zou de Waalsche furie, door haar zelf ontketend nu willen smoren. De regeering schijnt nu immers be vreesd, te laat natuurlijk, dat dusdanige betooging of toepassing van haar ei gen leer, niet enkel aanstekelijk werken zal of reeds werkt Wallonië, maar dat nu ook Vlaanderen als antwoord op die Waalsche manifestatie hetzelfde zal gaan doen. den Franschen tekst van alle offi cieele plakbrieven afscheuren. En nu vragen we Wie Is er de schuld van, dat België kapot gaat, wie, tenzij de regeerlng zelf, de Franco belglsche bla den en al het franskiljonsch gedoe. Onder voorwendsel België te dienen hebben ze Vlaanderen en de Vlamingen I hatelijk gemaakt. Dat zij er de gevolgen van dragen I ONS PRAATJE Een compliment voor onze West-Viaamsche vrienden. Die West-Vlamingen zijn benijdens waardige gelukzakken. De eene onderscheiding volgt de andere. Hun Belgische bisschop leest hen regel matig de les. Hun kanunnikken schrijven brochuren tegen hen. De Belgische opperslacbtbaas, graaf de Broquevllle bezorgt hen afgezette eere officieren. nu, nu reikt staatsminister Renkin hun het kroontje van wijsheid en goed gedrag van uit Bastenaken. Vrienden uit het West-Vlaanderen, we benijden U. Renkin doet dus de ronde van België met zijnen diskoer over de eenheid of de eendracht ik weet het niet te best of het eenheid is of eendracht in de Belgische katholieke partij. a propos, vindt ge niet dat er sedert enkelen tijd veel over eenheid oi, en, eendracht gesproken wordt in den Bel- giek nu een zieke mensch spreekt ook veel over gezondheid. Wel dus op zijn ronde van België ..as Renkin verleden week te B istenaken- Bastogne geraakt in Luksemburg. Ik ben benieuwd of hij o >k Eupen zal aandoen En te Bastenaken Bastogne ging het eer over eenheid of, en, eendracht. Ren kin, die eens d-mokraat was, is een zeer geziene persoonlijkheid bij de katholieke conservateurs. Een tijd lang ging hij zelfs door voor l'homme fort, de sterke man van den Belgiek, wat ongeveer klopt met de sterkste man van Gent. Eenheid eendracht orakelde Renkin dus voor de lievt broeders van Baste- naken-Bastogne. Ook met de sacrés flamins... Ja, dat ging er moeilijk In, in die Wa- ler.koppen, met de flamins... Ja, met de liberalen zouden de Walen graag in een zelf ie bed slapen maar met de flamins.. Maar Renkin bewees hen dat het moest anders was hun coffre-fort in gevaar, de socialisten, de communisten, de boisje visten. En om overeen te komen met de fla mins moest de Nolf-barak opgeruimd gisch-fiansch staartje van 60 uur Fian- sche les rnaar enfin een Viaamsche uni verslteit. En toen de Walen zure gezichten zeiten en weigerden In 'Hen appel te bijten, stak Renkin zijn twee armen in de lucht en wees naar West Vlaanderen en verklaar de dat heel de West-Vlaamsche jeugd overliep naar de Viaamsche nationalisten. En nu begnjp Ik het verband tusschen Van de Vyvere brieven van bisschop brochuur van kanunnik donder en bliksem van de Brcquevllle en speech van Renkin - l'unité. En aan de broerkes van West-Vlaan deren roep ik welgemeend doorroeien, zoneD van Rodenbach-Gezelle Verriest Van Oye Verschaeve, ge komt er en wij zullen ons besi doen om te volgen. 't Belgiekske loopt op zijn leste beenen en eens dansen we rond zijn graf als onze ouders rond een vroolijk St Jans ier. T1JL. Uit den Wanmolen LIJK HET KAF EN LIJK HET GRAAN VLIEOT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Nog een kleine veertien dagen En ge hoort de menschen klagen. Och I hoe droevig toch, o Heer, Zie de dagen korte'- weer I Ja, lijk het moleken draait de tijd. En 't jaar is weerom omtrent half de eeuwig heid in. Ge moet dus met verwonderd zijn ais ze u den eenen of den anderen dag al nen almanak voor "t jaar 1928 ko men presenteeren. Ik heb er al gezien. Ze zijn er rap mee, zegt Stance. Ja mensch.'tis tegenwoordig met rappigheiu om doen. Zie maarne keei die Lindbergh die op 33 uren van Amerika naar Parijs vloog; dat was rap, maar hij heelt nog rapper fortuin gemaakt. Die kerel heeft tot nu toe reeds ten goeie 20 mlljoe- ver diend.Ze zeggen wel eens. 't geluk Diegt; hewel die Lindbergh heeft het geluk al vliegende gepakt. Oaautos kunnen ook vliegen, maar die vliegen dan dikwijls de menschen omver of vliegen zelfs de hulzen binnen. Te Sjarlerwa zat de familie Hurst een huwelijksfeest te vieren. Ze zaten aan tafel lekker te smullen als al meteeos, lijk een kanonbal, een oto kwam binnenge vlogen. 't Was dan nog een kamlon astembllef met flesschen geladen. Die kamlon stond op straat en de sjofeur was in huls gegaan, maar almeteens ging zijn freln los, van de oto bedoel ik, niet van den sjofeur, en die vloog toen dwars door den muur; niet de sjofeur, maar de oto. Ge kunt denken wat me dat voor een spel was. Alles ten onderste boven; menschen gekwetst, taMs. stoelen, flesschen, gla zen, telloren en zoo meer dingen In scherven, Bruid en bruidegom zwaar gekwetst; in een woord een triestig trouw feest. Die historie van Germaine Hou- taert is ook triestig, 't Meisken had sedert een jaar kennis met een jongen van Luik; een zekere Armaed Odeurs. Maar Atmand had nu zijn hart aan een anderen kapstok gehangen en Germaine was daardoor zoo triestig geworden dat ze noch eten, noch drinken kon. Pertang, van veel water te drinken had ze get n schrik want ze ging naar de Maas, legde een briefken In haar hoedje en sprong in 't water. Op dat briefken stond alzoo Adieu, Armand, adieu van Germaine die u nog altijd geerne ziet 1 Nog geen dui zend weken oud en dan al van sjagrin damoer in 'tjwater springen, 't is toch wreed. Hier hedds een ander eksempel waaraan getrouwde lapf>en af en toe ne keer kunnen peinzen. Madaraeken Faber van Brussel meende te bemerken dat heur man te vriendelijk was tegen een pront gastinneken uit het gebuurte en madame Faber weid jaloersch. Jal tersenheid is een leelijke plaag en jaloersche me schen zijn tot alles bekwaam De jaloeischheid maakte van madame Faber een eerstt helleveeg. En zie nu wat ze deed. Terwij iiaar man sliep, nam ze een grooiesc ee- en sneed hem daarmê; een stuk van zijn neus af. Het spreekwuord zegt wie ziji neus schendt, scnendi zijn aange/icnt. üc ziet dus die i meneer Faber da ir staan zonder neus. Wat een serpent, ne Bolleken was ook getrouwd en toen de ceremonie aan 't altaar was afgcloo pen, zei meneer de paster tot Bol.eken, kust gij nu eerst het altaar en dan u* vrouw. Maar Bolleken verstond dat ver keerd. Hij kustte het altaar en In plaats dat toen zijn vrouw het altaar zou kussen, nam Bolleken de helft van zijn trouwboek vast en kustte zija vrouw dat 't kletterde. Van trouwen gesproken; de meid van den dentist Trekfel ging trouwen. Man, zei madame Tiekfei, war zouaen we aan onze meid geven, voor kado. Kado I Kado I bromde Trekfel, d; tijden zijn te kosrelijk om kado's te koopen; ze, haar dat ik baar gratis haar tanden zal trekken voor dat ze vertrekt. Sisse Porei die precies niet veel meer verstand heeft dan een kalf, roemde er gaarne op dat hij af en toe met een zoon van meneer den baron mocht op jacn gaan en dus in adelijk gezelschap kwam O I zei Toontje Flok, dat wil niets zeg gen ik zit alle dagen met een panij gr ven aan tafel, en Toonije begon op n noemen onze Fons is stenograaf, onz Bert dactyiograaf en onze Zander foto graaf. Och moeder, zei Jefken, ge zoudi mij een breukband moeien koopen. Een breukband, en waarom dadde, jongen Wel, moeder, we zijn in de school mei de breuken bezig en ik geraak er niet uit, en Ik heb in de gazet gezien dat als ge mer een breuk.geplaagd zijt, een breukband u kan helpen. En of or nu al geroepen wordt vooi amnestie, dat zal ook al niet veel helpen, want de franskiljons zeggen dat ze gaan revolutie maken als de amnestie wordt gesicind. De franskiljons zijn zeer in 't revolutiemaken, als Frankrijk achter hunnen rug staat. Do pastoor van Waaiergbem had ter gelegeubeiu van Kerstmis ee- stalleken van Bethlehem in ae kerk laten zetten. Zijn koster (die een eerste moeial was, wist weer 't een en 't ander te bekulboe len. De os is te fel gekleurd en de ezel is Diet groot genoeg, zei hij. Hewel, zei de paster, gaat gij dan maar in zijn plaats staan. De koster kon er mee vooit dien dag. Onz* Drins Pnlle en 7Ün madame Astrid hebben dees week bezoek gehad van eenige Congoleesche negers en die negers kwamen Polle en zijn madame een besteek brengen voor hun huwelijk. Ze kregen een glazeken sjampoeper te drinken en een sigaar te smoren en wie niet smoren wou mocht een cniek nemen. Al te klappen, zei een van de negers loüzoemla kwangala Belzo. Dat wil zeg gen ik heb ook Belgisch bloed In 't lijf. Ach I proficiatzei Pulle, en op wat manier? Zenga Datum likanga malo Belza moero. Ik heb vroeger ne keer een kop pel Belgen opgeeten. In Parijs gaan ze nu vliegmachienen gebruiken om brand te blusschen. 't Zal niet lang meer duren of we hebben te Brussel ook onze vliegende pompiers. Als ze dan maar niet doen zooals die vlieger boven Thienen. Zijn machine mimelde omver, kwam op een huis te recht. Huis In brand en de vlieger levend verkooia. De malheuren rusten niet, zei boer Destels en zijn pijp viel In de soep. «-Toon de trein van Luik naar Brussel langs Leuven bolde, werd er plotseling aan de noodsein getrokkeD. Als de trein stopte ging men zien wat er gebeurd was. Toen stond daar een vent te roepen dat hij te Leuven een gazet moest koo pen. 't Bleek algauw dat het iemand was, die er maar vier en een krentenkoek had. De sukkelaar was een oudstrijder. Ze hebben hem alrap naar in zottenhuis ge daan. lots wat niet goed bekomt, blijft op de maag liggen. Zoo ligt het als een kas seisteen op de maag van de franskiljons en verbasterende Vlamingen dat ons blad nog altijd zijn weg gaat. Trouwe lezer eu alderliefste lezeres, de tijden zijn hard. maar met uw steun en hulp gaan we steeds vooruit I Spectator Snuppelator. Aan onze Abonnenten Wij bidden onze geëerde lezers, die nog hun abonnementsprijs voor 1927, zijnde 12,50 fr niet betaald hebben, dit bedrag te willen storten zoohaast mogelijk op postcheckrekenlng nr 171673 van Reml Vanderschelden, te Deerlijk. O ""Aangezien Jvele'*gemeente stads- en zelfs provincieraden van ons land daarin het voorbeeld hebben gegeven en dat in schier alle landen sinds lang volledige amnestie werd toegestaan dringt er bij de wetgevende Kamers ten stelligste op aan het Ingediend amnestie wetsvoorstel dadelijk te bespreken en aan te nemen. Tusschen gezond nationalisme en gezond internationalisme be staat er geen tegenstelling, in- tegendeel,nationalisme is slechts de erkenning van een feit, van een natuurwet, en het is de on misbare voorwaarde het inter- nationalisme, dat slechts op ge lijkberech'igde en voldane natio na lis me kan gebouwd worden. Internationalisme, zooals wij het dezer dagen aan het woord ge zien hebben, dat er een eer in stelt, het eigen standpunt te ver- zaken, verdient slechts den naam van cosmopolitisme, een volsla gen onvruchtbare en toekomst looze geesteshouding. Zelfres- peet is heel wel te vereenigen met respect voor de rechten der anderen De ware nationalist is het best in staat andere natio- nalisme te begrijpen. (Prof. GeylJ. KORTRIJK Het Rechtis wekelijks te vt rkrijgen vanaf Zaterdag-middag in de gazetten- huisjes aan de Statie en op de Groote Markt (aan de Post). Onzen volksvertegenwoordiger, M Van op den Bosch hi-u-H zijne gewone zitdagen, in het lokaal der Kristei e Volks partij te Kortrijk, den laatsten Zondag van iedere maand, van 2 tot 4 ure nam. Steunfonds voor ons blad Het Recht Sweveghem 5.00 Moescroen 5,00 ^Deerlijk R. Vanderschelden, A V geven wekelijks 1 fr.; R. Declercq, H Caveye, J. Verstraete, A. V. E., geven wekelijks 0,50. Gelieve alle steun voor het blad te zen den of -af te geven aan Reml Vander schelden. Vrienden, geeft steun aan uw blad e brengt abonnenten aan. BURGERLIJKE STAND KORTRIJK. geboorten Mannelijk 11 Vrouwelijk: 13 24 huwelijken Albrecht Schöller, tandmeester te Gent en Ivonna Lommens,z. b.St Amanlslaan. OVERL1JDENS Anna Wolfvelde, 35 jaar, z. b. echtg. van Arm. Temmerier. Maria Gillis, 82 jaar, echtg. van Fernand Monserez.— Edm. Desmet, 66 jaar, z. b. echtg. van Sidonta Dendievel. Koralia Demon, 71 jaar, kloosterlinge. Fiorim. Buys- schaert, 55 jaar, verwer. Maria Follez, 73 jaar, z. b. wed. van Edw. Vandorpe. Alina Parmentier, 26 jaar, z. b. echtg van Andreas Massure. Prudens De Cancq, 72 jaar, z. b. wed. van Maria Renard. ffiHSLe roi du Caoutchouc. Zaterdagavond heeft in alle eenvoud zonder pracht noch décorum, de opening plaats gegrepen van de firma Le roi du Caoutchouc waarvan de Kortnjksche Succurcale gevestigd is Groote Markt 22 Zonder officieele ontvangst heeft het pu bliek nochtans een vleiend onthaal ge schonken aan het nieuwe huis en heeft tot zeer laat in den nacht de uitstalling be zichtigd. Zeer aangenaam verraste niet alleen de puike samenstelling, dc schitterende ver lichting, maar bijzonder nog de zeer voordeelige prijzen die op alle tentoonge stelde artikelen aangeteekend waren. Hierin ligt niets verwonderlijks wan neer men weet dat deze firma zeer gekende filialen bezit in alle deelen van het land. De fabriek gelegen 33 Markt depots te Brussel, een te Luik, te La Louviére, te Geeraardsbergen, te Bergen, te Gent, te Leuven, te Antwerpen en ein- uelijk te Kortrijk, Groote Markt, 22. De s-eclaliteit van de fiima zijn de imperméable, gabardine en trench coats Alle arilkeien ofschoon tot 33 °/o goed kooper dan elders zijn gewaaiborgd en alle herstellingen zijn kosteloos. Boven dien, biedt ze aan elke kooper een waar devol g-schenk als herinnering. Wij zetten onze lezers aan, zich te gaan overtuigen van de voordeelcn var. de rechtstreeksche verko p der firma aar. den verbruiker en zij zullen er over ver wonderd zijn. DEERLIJK Op 17 JuH gaan wij per rijwiel naa Isegnem om deel te nemen aan de inhul digingsfeesten van 't Vlaamsch Huis. Partijgenoot-in houdt dien dag daar- Op Zondag 19 Juni, na de mis van 7 1/2 u. (dus om 8 1/2 slipt) vergadering van den VI. dem. Volksbond (propagan dakriog) in 't gewoon lokaal. DAGORDE: 1. Uitstap naar Iseghemop 17 Juli. 2. Onze guldensporenvierlng te Kort rijk. 3. Onze deelneming aan de Verriest- feesten op 14 Aug. te Deerlijk Den gemeenteraad is bijeergeroepen op Donderdagavond, 9 Juni, om 6 uu' met de volgende dagorde 1 Voorstel amnestie. 2. Verbetering der wegenis, Statie en Desselghemknok. 3. Bes reking kerkhoven, oud en nieuw. 4. Mededeellng tram. 5. B ief gemeentekrediet oorlogsschade 6. Wijziging politiereglement, sluitings uur der herbergen 7. Brief pompierskorps van Waere- ghem. Toekomende week geven wij verslag over deze zitting. R. V. Hier volgt de motie die wij, betrekke lijk het eerste punt der dagorde, neer leggen De gemeenteraad van Deerlijk, in ver gadering van 9 Juni 1927 Overwegende dat onmiddellijke, alge- heele en onvoorwaardelijke amnestie voor de politieke veroordeelden veel kan bij dragen tot het bedaren der gemoederen en rot overeenkomst aller burgers overwegende dat deze veroordeelden zich aan niets hebben plichtig gemaakt dat strijdig is met het gemeene recht, en zij alleen gestraft worden om een politiek natuurrechterlijk Ideaal te willen verwe zenlijken Overwegende dat het eene daad van menschilevendheld Is, zoowel tegenover onschuldig beproefde gezinnen, als tegen over de gestraften zelf, die reeds meer dan genoeg geleden hebben voor zooge zegde misstappen MOESKROEN|4J BLtft&i tjSTRIJDPENNING ssfcj&asa 4jDe volgende personen geven wekelijks elk 25 ir. e^jMillecarap Albert, Van de Voorde Jan, Vanherrewegne V., Pauwels Ad., Terryn Juul, Vanherreweghe Ferdinand, Van- daele Juul, Brutin Kamlel, Oelwante Ad., Demeester Achiel, PypeOmer, Ducou- lombier Ernest, Deltour Omer, Delwante Einest, Vandooren Maurice, onbekend, vrouw E. Delwante, Vandensteen Maria, Deryote Blanche, Vanhaezebroeck Marie, Rooze Rentlde, Declerck Angèle, Demees ter, R.Vaneeckhout Leopold, H. Huys, Depraeter Julien, Depraeter Jules. Vergadering voor de propaganda kring op. Zordag IJ Juni, om 4 1/2 uren, in 't lokaal Volksverneffing DagordeReis Iseghem. Gedenkenis vriend Vetbeke. Allerhande. Niemand zou mogen ontbreken daar er bijzo dere scnikkingen zullen genomen worden. Het Bestuur. /jsJWè hebben het genoegen aan het strij dende Vlaanderen ter kennis te brengen dat ook hier een vlaamsch Huis» zal geopend worden. Een nieuw tort op de grens van 't Zuiden zal rijzen. Een nieuw center van Vlaamsch nationale aktie en sociale gezondmaking van ons vaderland. Het K. V. N. V. Tak Lauwe. De Verhooging derjfi ^Ouderdomspensioenen^ Men weet dat minister Wauters, ln naam der regeering, een wetsontwerp heeft neergelegd om het ouderdomspen sioen te verhoogen tot 1.080,frank. Er Is nu het verslag verschenen van de bijzondere kommissie. Het verslag toont voornamelijk aan dat in 1920, toen de 720 fr. werden toege kend, het Index-cijfer 463 stond, nu, op 15 Mei 1927, 776. Dat Is slechts het alge meen Index, dat 56 artikelen omvat, maar de noodzakelijke voedingswaren, die onze oudjes, die voornamelijk van hun ouder domspensioen moeten leven, gebruiken brood, boter, aardappelen, koffie, melk zijn minstens 9 maal in prijs verhoogd als het niet 10 maal is regeuover 1914. De verschillende afdeelingen stemden dan ook min een paar tegenstemmers de verhooging. Nochtans worden niet alle pensioenen, zonder onderscheid, verhoogd. Er zullen vier kategorlën gemaakt worden, volgens de Inkomsten. Het wetsontwerp voorziet bovendien een verhooging voor weduwerente. Voor de toekenning van de toelagen zal een andere weg gevolgd moeten worden. De belanghebbenden zullen hunne aan vraag om toeslag aan de gemeentebestu ren moeten richten. De regeering ls voor nemens ter beschikking der betrokkenen eenvoudige formules te stellen. De kommissie stelt verder voor de pensioenbrevetten ln handen der betrok kenen te laten tot dat de nieuwe pensioen boekjes in orde zullen zijn, zoodat alle uitstel van betaling zal vermeden worden. De kommissie stelt ook nog voor de lasten voor de ouderdomspensioenen te dragen door de openbare besturen, te wijzigen als volgt Staat, 5/8 Provincie, 2/8 Gemeente, 1/8 (voorheen was deze verdeeling Staat, 5/8 Provincie, 1/8 Gemeente, 2/8). Deze wijziging werd voorgesteld omdat over 't algemeen de provincies in een beteren geldelijken toestand veikeeren dan de gemeenten. Ten opzichte van het hooger brengen van het vrijgestelde minimum voor bere kening van het ouderdomspensioen, stelt de kommissie voor de inkomsten van loon, wedden, handelswiosten, enz. te berekenen op het voor de supertaks vrij gestelde minimum voor ongehuwden, en op anderhalf maal dit bedrag, wanneer het belde echtgenooten geldt. Ten slotte worden nog hoogere vrij stellingen voor de huiseigenaars voor zien. Dit wetsontwerp, dat in geenen deele beantwoordt aan de vereischten van het duur leven en aan de door de socialisten gedane klesbeloften, wordt de oude men schen als een weldaad van vaderke Wauters opgasolferd. We beloven de socialisten van nu af aan dat ze met hun wetsontwerp stuiten zullen op onze vertegenwoordigers die opdracht hebben een pensioen te verde digen en te stemmen dat in overeenstem ming is met de eischen van het leven, en dat zoo dicht mogelijk het voor den oorlog nagestreefd pensioen van 1 fr. per dag, bereiken moet. Het leven is niet alleen verduurd voor den Koning, zijn ministers en zijn offi cieren, maar ook, en in de eerste plaats, voor onze oude arbeiders. Hebt ge al eens gedacht aan het Organisatiefond»

Het Recht | 1927 | | pagina 2