De Amnestie-Dagorde uan verleden Zondag Ouderdomspensioenen NAAR SOTTBGEM De 8BBefleuaart naar denlüzer. Redevoering uitgesproken doorM. Van op den Bosch, den 14 Juni. Wij hebben in de memorie van toelich ting gelezen dat de h. Minister zich be ijverd had om een billijker systeem van ouderdoms-pensioenverleenlng te schen ken en dat de noodzakelijkheid van die hervormii g zich alleszins deed gevoelen. Wij geven dat zeker toe 1 Maar de h. minister zegt ook, en in zijn redevoering van het begin der zitting heeft hij dat nogmaals onderlijnd, dat de de wetgevers van December 1924 te breed was geweest. We houden daarover een andere mee ning na. De wetgever van 1924 is vrekkig geweest en de Koninklijke besluiten, in uitvoering van die gierige wet genomen, zijn nog vrekkiger geweest. De bewijzen Hoeveel wilt g'er. Het eenige huis van den oude komt niet in aanmerking bij de berekening van het pensioen, zegt de wet. Maar het mag niet geërfd zijn, zegt het koninklijk besluiten het mag niet boven een bepaald kleine waarde gaan. Het koninklijk besluit bepaalt insge lijks dat getrouwde kinderen, die faml lielast hebben en soms te weinig winnen voor hun gezin, een deel van vaders pen sioen moeten betalen. Het kon. besluit zegt dat, wair de man, oud en versleten vóór zijn tijd, nog 50 fr. ter week verdiend, het oude vrouw tje geen pensioen kan trekken. Enz. 't Is zoo ver gegaan dat elk begrepen heeft dat het te bont is gemaakt. Het on derhavige wetsontwerp komt eenige ver betering brengen aan de wet, maar voor al aan de kon. besluiten. Alle moeielijkheden die gij tegenkomt bij de uitvoering en alle de klachten die oprijzen vinden daarin hun oorzaak, dat ge vertrekt van een verkeerd standpunt. Ge zegtWat kan ik, Staat, betalen Toen verleden week in de afdeellngen de burgerlijke lijst werd besproken werd er gezeld De Koning moet meer heb ben. Hij kan met 31/2 miljoen niet rond komen 't moet 6 miljoen meer zijn I Hij komt er niet mee toe I Dus moet ook voor de oude man, voor het ouwe vrouwtje de vraag dezelfde zijn «Kunnen ze rondkomen met wat ge hun toekent I Eerlijk, moet ge met gelijke maat meten den koning en den arbeider. Welk is het levensminimum waarover ge spreekt in uw memorie van toelichting? Is 10 fr. per dag te veel om ordentelijk te leven 300 fr, ter maand 3600 fr. 's jaars. Is het te weinig; hoeveel moet het zijn? Is het te veel Moet het 10 fr. zijn, 9 fr. 8 fr. 7 fr. 6 fr. 5 fr. minder nog Is 10 fr. juist genoeg Geef ze dan. NU gaat het nietik heb het gehoord in de rede van den heer minister van financiën. Hij zwaait met zijn equilibre budgétaire dat geeft hier den doorslag als het voor de sukkelaars is. 't Is nochtans de oplossing en de bere kening ware eenvoudig. We nemen pensioenen 3.000 Ir. Wie geen Inkomsten heeft krijgt 1.600 frank bij. Er zijn vrijstellingen b. v. het huis, den tuin, de spaarcenten omdat het be spottelijk is hem te straffen die spaar zaam en vooruitziend was. Ge vraagt me wat gaat dat kosten zoo'n brouwsel?... Die vraag heb ik niet hoo- ren stellen als het pensioen der generaals op 150 ir. per dag werd gesteld dat der diplomaten op 125 fr. per dag. Onderwij zers en leeraars hebben pensioenen van 20, 30, 40 en 50 fr. der dag. Niemand zeurt er om toch wordt er gemord als de afgesloofde arbeiders 3,50 fr: per d-g, in de gunstigste voorwaarden 6 fr. pen sioen zou krijgen. Dat is de eeuwige mlzerie I Zegt niet dat ik aan demagogie doe. Er kan geen sprake zijn van demagogie waar de waarheid en de rechtvaardigheid worden gediend Ik laat terzij heel wat punten welke door andere collega's in den goeden zin werd besproken. Ik wil niet in herhalin gen vervallen. Er werd me gezeid, verzekerd dat de uitbetaling der aanvullingen reeds in Augustus en September zou aanvangen. Er moeten koninklijke besluiten worden genomen en ik sta sceptisch die ver schijnen gewoonlijk zoo laattijdig dat ik twijfel koester of er weljzoo spoedig zal begonnen worden. De achtbare heer minister knikt Kunnen wij er dan op rekenen dat voor einde 1927 alle de aanvullingen zul len uitbetaald zijn (De heer minister knikt nogmaals). Ik neem er nota van en zal niet de laatste zijn om u, met uw voortvarend heid en vlugheid, geluk te wenschen I (Zeer welZeer wel I) TE ANTWERPEN 2 Uit den Wanmolen LIJK HET KAF EN LIJK HET ORAAN VLIEOT HIER ALLE NIEUWS VANDAAN Daar zijn zoo van die dagen Dat nieraendalle gaat, En dat de wereld, vrienden, Tegen 't gedacht bestaat, 't Is triestig, maar 't is zoo. Stance zingt eenter lijk een nachtegaal en ze zegt Spectator, laat den kop niet hangen, Moed verloren alles kwijt; Denk maar dat gij om te werken Op dé mooie wereld zijt. Ziede, beste lezers en alderliefste leze ressen, zoo'n vrouwmen8ch als Stance is geld waard. Ze kan wel ne keer op heuren poot spelen, maar als ze ziet dat er wat hapert, dan kan ze iemand troosten ook. En daarom zullen we 't moleken maar weer doen draaien en gaan zien wat er zooal in de werela is gebeurd. Ze hebben dus voor den tweeden keer van Amerika naar Europa gevlogen. Dat zijn straffe toeren; dat moede met mij bekennen. Maar nu is er in Amerika reeds een bond gesticht voor de bescherming van Amerika. Want daar is daar een admiraal en die heeft gezegd aangezien wij van Amerika naar Europa kunnen vliegen, kunnen ze van Europa ook naar Amerika vliegen en zullen ze, als 't weer ne keer oorlog is, ons met hun vlieg- masjienen komen bevechten. Dus moeten we zien dat we gereed zijn. En nu hebben groote fabrieken al seffens bestellingen gekregen om kanonnen te maken en zoo heeft het militarisme alweer een streepten vooruit. In Europa zullen ze op dezelfde manier redeneeren en zullen ze hier ook kanonnen gaan bijmaken. Neen menschen 't militarisme is nog niet dodd. De plicht van elke Vlaming is, Tot wering van de rampen, Het militarisme 't allen tijd En alom te bekampen. Sjarel Lajotta had ook een vlieg- ma8jien, en die kerel heeft er aardige toeren mee uitgestoken. Die Sjarel Lajotte was verliefd op uffra Noreen Burke. Maar die Noreen Burke zag liever een zekeren John Steen. Ze zou met dien John Steen gaan trouwen en daar was Sjarel Lajotte zeer triestig om. Hij kon niet meer eten, drinken, slapen; En zuchten, klagen, was zijn deel... 't Was stom genoeg, want lieve meiskens, Die zijn er toch nog steeds te veel. Maar enfin, wat wilde er aan doen. Sjarel Lajotte verzon echter een list. Hij zou met meneer John Steen en met dezes lief dus een toerken doen in de lucht. Als die Sjarel Lajotte nu voor vijf eens voor uitzicht had gehad, zou hij gepeisd heb ben dat riekt aangebrand. Maar hij zag niet verder dan zijn neus lang is. 't Koppel zat dus in 't vliegmasjien maar op den moment dat er zou weggevlogen worden, zei Lajotte meneer Steen, zie ne keer of de staart van 't vliegmasjien nergens aan vast zit. Eu die uil van nen Steen, we zouden mogen zeggen die Steenuil kroop uit het vliegmasjien om naar den staart te gaan zien. Maar roef, zei Lajotte; roef en hij was met de mamzei de lucht in. Hij liet een pampierken vallen en daar stond op als uffra Noreen Burke, met mij niet wil trouwen, laat ik mijn vliegmasjien te pletter vallen en dan zijn we alle twee kip-kap I Sedert heeft men van Lajotte en de mamzei niemendalle meer gehoord. Dus jongens, opgepast. Als ge soms een lieveken hebt en als er een vliegenier ook een boontje voor heeft weggelegd moogt ge er u aan verwachten dat ze ook zoo ne keer wordt opgepikt en dan staat ge daar met uw zweetvoeten. In de omstreken van Bergen heeft men het lijk van een kindje uit het water opgepikt. Dat kindje had den ouderdom van twee jaar bereikt. Nu peist ge mis schien dat het per ongeluk in 't water was gesukkeld. Ge zijt er wel mee. De moe der, een getrouwde vrouw astemblief, had haar kind in 't water gesmeten om er van af te zijn. De naam van die helleveeg is Louise Griedet. Stance beeft gelijk te klagen dat alles met den dag nog duurder wordt. De menschen zullen op slot van rekening niet meer durven eten. Gelukkig komt er nu een vrucht uit Amerika, waaraan we ons buiksken zullen kunnen dlksmullen. Die vrucht heet de piamplemoes. 'tSchijnt dat die vrucht reeds in 't Paradijs groeide en dat Adam er een eerste amateur van was. Ook in Engeland wordt de piample moes veel geëten. 't Is daarom zeker, zegt Stance, dat de Djekken allegaar zoo vet zijn. In alle geval, zonder lachen, 't schijnt dat de piamplemoes zeer voed zaam is. De kwestie is nu te weten wat een kilo van dat goedje kost. 't Kostte de politieagenten te Brus sel ook heel wat moeite om Karlien Dol fijn wakker te krijgen. Die Karlien Dol fijn lag op straat, 's nachts nog wel, te Brussel. Da politieagenten sleurden de vrouw mee naar den amigo, maar als ze 's anderendaags gingen zien was het mensch dood. Naar schijnt zou ze eerst een ferme toefellng hebben gekregen en dan op straat zijn gelegd, 't Parket onder zocht de zaak die tot nu toe nog een on begrijpelijk mysterie is. Voor madame Durand te Elsene was 'took een onbegrijpelijk mysterie waar haar geld naar toe ging. Maar op een goeien avond was haar meid, Alice De Bondt gaan vliegen. Toen begreep ma dame alles. Alice ging gaarne schoon ge kleed en had daarom ook de beste kleeren van madame meegepikt en de juweelen erbij. Maar nu Zondagavond zat Alice met heur vent in een peerdekensmolen op de foor op den boulevard Jamaar te Brussel. En de peerdekens draalden zoo lustig En 't orgelken speelde zoo fijn, En Aliesken zong dapper het liedje, Waar kunnen wij nog b.ter zijn. Maar almeteens kwamen er twee poll- tleinspecteurs en die namen schoon Ali- ceken meê en 't kermisvieren was gedaan. Nu zit Aliceken in den bak, och arme. Bak of gevangenis dat is al ver uit eender. In 't een zijt geniet goed en in 't ander deugd het niet. In Italië zijn de gevangenissen zoo vol, dat men niet weet wat aan te vangen met de veroordeelden. Het begint er rumoerig te worden in 't land van Mussolini, 't Leven is er in enkele weken fameus kostelijk geworden. Honderden fabrieken liggen stil en de armoede is er groot Veel bluf en b'aan hebben de fascisten verkocii, ma r 't j einde zal wel zijn miserie. Dai is zoo in J meer landen die den oorlog hebben ge wonnen. In Spanje winnen de revolutionnaire gedachten met den dag bij De kroonptins de oudste zoon van keuning Fous, is bijna naar de eeuwigheid. Dan zijt ge al prins en ge hebt nooit een gezond uur gekend. Prins Leopold heeft verleden week zotte toeren uitgelicht. Hij kwam uit B ussel gereden en ontmoette ma dame Clotllde. Al met eens begon prins Leopold rond te springen zoodat men hem met twee drie man moest vasthou den. In zijn koleire sloeg hij een stoot wagen omver die daar voorbij kwam en verloor hij al zijn medalies die hij rond de borst droeg voor bewezen diensten. Maar allee 't is nog in 't zoete vergaan. Ze heb ben hem met zoete woorden naar de Sin- kanteneer kunnen brengen, waar hij dan op zijn gemaksken een emmer faro heeft uitgezopen. Nu moet ge weten lezer en alderliefste lezeres dat die prins Leopold een fameuze hengst is, die te Vollezeele In Brabant is groot gebracht en die op weg was naar den konkoer in den Sinkanteneer en dat die madame Clotilde een prachtmerrie is en naar 't schijnt was madame Clotilde vroeger nog bij prins Leopold op bezoek geweest, 't Waren dus ouwe kennissen. Kennis van zaken hebben is toch maar alles. In Parijs draagt het vrouw volk een nieuw soort hoedje en dat hoedje heetSjapo Lindbergh. De modiste die daarmeê voor de pinnen is gekomen heeft er een aardig duitje mee verdiend. Geld verdienen is maar een weet zei de boer en hij verkocht zijn rotte eieren. Tot nu toe hebben wij de strooien hoeden nog maar weinig ol niet noodig gehad. Maar geef de hoop niet op Houd op met klagen, Want in aantocht zijn De echte Zomerdagen. In Weenen is 't op eens zoo warm ge worden dat de menschen er niets anders meer eten dan kreem alaglas. Op andere jaren kwam de vaagdesjaleur of hitte golf uit Amerika, maar nu mogen ze wij uit Oostenrijn verwachten. In afwachting zal Spectator zijn slaaplijf nog aanhou den, voor alle verzekerigheid. Als ge op straat zijt, hebt ge geen zurken zekerheid dat ge niet door een zotten otorijder wordt omvergereden. In Amerika zijn er in de laatste jaren rond de 30 duizend kinderen doodgereden en in 't geheel, kinderen en groote menschen te samen genomen, zijn er zoo maar rond de honderd duizend door auto ongeluk ken de eeuwigheid ingeflikkerd. De zedeles voor klein en groot Ge raadt ze al misschien, Dat is, van op de straat altijd Uit de oogen goed te zien. In de Nasjonale bank zien ze ook goed uit ulder oogen Ze hebben weer voor 20 miljoen frank goud gekocht. Ais de legumen daarmeê goedkooper worden doet het mij veel plezier, zegt Stance. Te Schobberdebontegem waren de menschen ook volop aan 't plezier want 't was er kermi3. Al meteens kwam de baas van Den Groenen Aap naar de sjampetter gelocjpen en zeisjampetter, daar zit daar een vent in mijn staminee die een flesch lambik gedronken heeft en hij wil ze niet betalen. Ge moet hem bui ten zetten. De sjampetter ging mee zien. Nu moet ge weten dat de sjampetter van Schomberdebontegem meer gelijkt op een fijn jufferken dan op een kloeken beer, terwijl de vent die de lambik had uitge wipt eerder een reus geleek met zijn bree- den rug, zware banden en stierennek. En als de sjampetter die vent zag, zei hij stillekens tot den baas baas, hoeveel is 't voördie flesch. Ik zal ze betalen. Daarmee, voor 't besluit Is 't Heken uit. Spectator Snuffelator. ONS PRAATJE DE STORMLOOP Ruimt bane Haast u I WegZe komen I Wie, wat, hoe, waarom, waarvoor, waarheen Wat is 't Komt Linabergh Een velo- koers? Een dolgeworden automobiel? Mijdt u I 't Zal schrikkelijk ziin. Wat is een stormwindje daarbijWat een hoos Wat een sneeuwlawiene... Het zal verschrikkelijk zijn, ze zeggen 't zelf, Een vreeselijk offensief, met stormende aanvalsgolven golf na golf. Geen pier zal die golven breken. De aarde zal dreunen en scheuren onder hun stalen stappen. Ze gaan een offensief beginnen voorde zes maand I Voor de zes maandendienst Wie Wel zij, zij, zij de socialistische jonge wachten I Ha, ha, ha, ha, ha de socialistische jonge wachten, ha, ha, ha, ha, ha Ge moet niet lachen, deze keer is 't meenens. Ze gaan eerst hun eigen volksvertegen woordigers bekeer en. Ze zullen beginnen met Hubin en Btan- quart De bekeerlingen zullen een wetsvoorstel neerleggen om het militair akkoord met Frankrijk te verbreken. Ze gaan weer internationalist worden. Branquart gaat een wetsvoorstel neer leggen voor amnestie en in de Kamer naaste week van het jaar een als de uilen presken zal hij een groote redevoering uitspreken voor de vervlaamsching van de Gentsche universiteit En de socialistische federatie van Charleroi zal te Brussel een betooging beleggen voor amnestie. Ze gaan weerom republikein worden en om A Ibert te overhalen om ook republi kein te worden gaan ze hem negen mil- lioen per jaar geven. De socialistische partij van België gaat weer socialist worden. En op den nacht van den 21 juni zal En morgen zal Buyl wakker worden met een schoon kroezelkopken. TIJL. Leest "en verspreidt ons Blad Duizenden Vlamingen, op 12 Juni 1927 te Antwerpen bijeengekomen, Stellen vast dat ook ..atriotisch België zich met den oorlogsvijand Dultschland, heeft ver zoend; dat het vrij verkeer tusschen de Bel gen, «les Beiges», en degenen, die weer «Dultschers» worden genoemd, is herno men; dat gisteren nog twee Belgische minis ters te Frankfort de Belgische regeering vertegenwoordigden; dat in meest alle beschaafde landeD amnestie werd aangenomen voor politieke delicten in oorlogstijd; dat intusschen in België slechts kwijt schelding van straf werd verleend aan gestraften naar het gemeen recht, aan spionnen, aan oorlogswoekeraars; dat de amnestie-gedachte zooals kort geleden «Ons Geloof» nog vaststel de haar wortel heeft in de christelijKe gedachte zelf; dat de internationalen van arbeiders de verwezenlijking van de amnestie-idee hebbeu voorgeschreven; dat in verschillende landen de «Bonden voor de Rechten van den Mensch» voor politieke veroordeelden en uitgewekenen in de bres zijn gesprongen; dat, ondanks leugen-en laster, eiken dag opnieuw, gewetenloos en misdadig, door een deel van de Belgische pers ver spreid, de openoare opinie in Vlaanderen de amnestie-gedachte is toegedaan; dat tienduizenden moties en verzoek schriften vanwege provincieraden, ge meenteraden, bonden, vereeniglngen en particulieren den amnestie-eisch in Vlaan deren hebben gesteld; dat amnestie voor de Vlaamsche akti- visten een Vlaamsche aange'egenheid is, waarmede Wallonië niets te maken heeft; dat de verwezenlijking van de amnes tie-gedachte uitblijft hoofdzakelijk ten gevolge van het hooghartig verzet van een paar Belgis, he ministeis, die vreemd zijn aan het Vlaamsche volk, die de taal van dit volk niet spreken en die door hun politiek verleden voortdurend blijk heb ben gegeven van hun verac ding voor het Vlaamsche volk, zijn aard en zijn taal; dat het toch niet opgaat uitsluitend de Vlaamsche politieke mannen uit den be zettingstijd te vercordeelen en te staffen om hun politieke daden; dat in België de politieke leiders - ministers en andere nooit ter verantwoording weiden geroe pen van bun politiek doen en laten; dat de Belgische ministers van onder en van na den oorlog toch nooit ter ver antwoording zijn geroepen of zich zelf nooit tot strafrechtelijke, noch tot burger lijke verantwoording hebben geboden voor de menigvuldige tekortkomingen en dwaasheden, die zij, onder a* dere, op po litiek, diplomatiek en financieel gebied, voor hun rekening te nemen hebben; dat Dr Borms en de Vlaamsche aktivls ten niet langer kunnen gestraft blijven wegens het vasthouden aan een politiek ideaal van vrijheid en zelfstandigheid, waar dit zelfde ideaal in Vlaanderen wordt nagestreefd, in groeiende mate, riet alleen door de helft van de jeugd in West- Vlaanderen (zooals verleden Zondag nog te Bastogne oud-minister Renkln waar schuwde) maar straks door de heele jeugd in alle Vlaamsche provincies en arrondis sementen, en met de jeugd ook alle vol wassen en oudere mannen en vrouwen met Vlaamsch bewustzijn, Vlaamscb zelf respecten Vlaamsche vaderlandsliefde; dat, ten slotte, waar in het Walenland en in bepaalde kringen in Vlaanderen verzet woidt aangeteekend tegen amnes tie, dit ver et een schijnvertoon moet worden genoemd; dat dit vertoon enkel een schelnheilige vorm Is van de oude, bekende vijandigheid tegen de Vlamingen en hun recht, zooals die zich sedert 1830 bij een deel van de Belgische de franschsprekende bevolking, bij de hoogste machthebbers en in sommige lei dende standen heeft vertoond; dat alles vaststellende, basjuit de vergadering daftin Dr Borms de vertegenwoordiger wordt begroet en gehuldigd van het Vlaamsch verzet tegen Belgische misken ning van Vlaanderen en van den drang in het Vlaamsche volk naar vrijheid en gelijkheid; dat aan Dr Borms en aan de Vlaam sche aktlvisten onverwijld restitutie moet gedaan worden van vrijheid, rechten, have en goed; dat het Vlaamsche volk tegenover het Waalsche volk het recht opvordert het amnestie vraagstuk op te lossen zonder Waalsche inmenging; dat de Vlaamsche ministers, senatoren, volksvertegenwoordigers, die vijandig staan of onbeslist tegenover volledige, onmiddellijke amnestie, tot vijanden des volks worden verklaard; dat de amnestie-gedachte de kernege dachte is, waarom de Vlaamsche zelfbe stuursbeweging in Vlaanderen wentelt; dat de Vlamingen alle ter hand liggende middelen zullen aanwenden om de amnes tie te bftvorderen en te verwezenlijken, en verder voor Vlaanderen het recht op zelfbeschikking te veroveren. Besluit eindelijk deze motie onder de aandacht te brengen van de openbare opinie, in het bijzonder van de pers, ook in het buitenland de tekst er van in het Nederlandsch, alsmede in Fransche, Duitsche en Engelsche vertalingen, en op zooveel exemplaren mogelijk over de wereld te verspreiden. Op 21 Oogst geschiedt de 8° beêtocht naar het IJzerland. Wat een weg, afgelegd sedert Sep tember 1920, toen wij opstapten, enkele honderde beêvaarders door de nijdige regenvlagen langs de vaart van Veurne naar Loo, Steenkerlre-waarts, om er te bidden op Joe English' graf. Overbodig la net de ree<s volgende beivaarten op tesommen, telken Jare stijgende tot dat heerlijke hoogtepunt van 22 Oogst 1920. Het mag een versleten gemeenteplaats zijn te zeggen een volk dat zijne dooden eert Is een groot volk, doch Vlaanderens hulde aan z|Jn bezwe ken Ijzer-geslacht is er een zoo beteckenlsvolle, gewijd door de tragiek van de miskende en onver- gelde Vlaamsche dienstbaarheid In de Belgische weermacht, dat vooral voor Vlaanderen de dage raad van zijn Jaarlljksche pelgrtinagle naar het doo- denland, een heilspellende belofte voor de komen de tijden laat opengloren. Welk onverbasterd hulsgezin is er nog in Vlaan deren, dat zijn beêvaartganger naar den Yzer niet telt? De cijferaars hebben zich Ingespannen, ver leden Jaar, om te berekenen of er 50 duizend of wel 60 duizend deelnemers waren. Alles wijst er op, In voorbereiding van de 8" bedevaart, dat er dit Jaar 80.000 Vlamingen op do Yzer-boorden zullen neerknielen. Doch wat bedled heeft dat getal De geest van die dulzsnde, welke In ééne groot- sche gedachte opgaan en samenscharen: de trouwe aan het gesneuvelde Yzer-geslacht, die geest baart eene nationale bezieling het spannend verlangen naar voortleven, en grooter en schooner volksbe staan. Het reusachtig Yzer-kruls van Heldenhulde wordt opgebouwd niet enkel met harde steenen maar ook en vooral met gedachte en wilskracht, samengeordend tot een heerlijke volkspassie om Vlaanderens roeping te verwezenlijken. Op Zondag 21 Oogst, zullen de geredde zerkjes van bet front op de Vlaamsche kloeke schouders naar de grond van Heldenhulde gedragen worden, begeleid, neen, gestuwd door 60.000 bedevaarders, dens van herte, en eens van wil. Op 21 Oogst zal het weerom blijken I Eike partijgenoot herinnert zich nog de weerklank in de stad en in het kanton Ninove van de triomfantelijke inhuldiging van het Vlaamsch Huis In het nijverige Dender6tadje verleden jaar. We moeten er voor zorgeu dat Zondag 26 Juni a.s. ook Sottegem verwonderd en bewonderend opstaart naar de heerlijke herleving van ons Vlaamsche volk in ons arrondissement. Onze partijgenooten, de Vlaamsche nationalisten staan er flink voor. Op enkele jaren Jijd zijn zij er in ge slaagd een sterke groep overtuigde en vastberaden mannen en vrouwen te ver eenigen. Alles wijst er op dat ze in hun kanton een schoone toekomst hebben. Aan de leiding staan alomgeachte man nen, die idealisme aan practisch verstand paren. Wel is hun strijd lastig, is het terrein dat ze te bewerken kregen niet zoo mak kelijk te ontginnen. Laten we niet vergeten dat onze partij vóór den oorlog er nooit in geslaagd is ginder een blijvende organisatie te schep pen. Wei vonden wij er partijgenooten en kiezets bij de vleet, maar de heerschappij der kasteelheeren maakte alle organisatie onmogelijk. Die traditie van gedweeë volgzaamheid weegt nog eenlgszins op deze streek. De nieuwe geesl|,opent zichLginder moeizaam een weg. Maar gaat het moeizaam het gaat|toch, want er zit wilskracht en keikoppigneid in de leiding. Wij kunnen op 26 Juni aanstaandede leiding een flink handje helpen bij haar taak. Uit al de omliggende dorpen zal men dien Zondag komen kijken... We moeten dien dag aan al de toe schouwers toonen dat wij een macht zijn. fiAl deafdeelingen moeten naar Sottegem en niet alleen de vlag met een afvaardi ging, maar al de afdeellngen moeten er heen met man en macht. i»Er mag niemand thuis blijven Zoovele Vlaamsche dorpelingen-zijn nog sch.uw zich bij ons aan te sluiten, omdat ze meenen dat we zwak zijn. Laten we niet hard zijn voor deze Vla mingen, die zoolang de harde nepen van de Belgisch-franskiljonsch-reactlonnalre macht dagelijks jaan den lijveihebben gevoeld. Ze dragen het merkteeken van drie eeuwen vreemde dwingelandij Laten we hun Zondag gaan toonen dat de macht van de anti-nationale caste hier ten onzent gebroken ligt. Vooral in een nieuwe streek] als het Sottegemsche komt het aan op een mani festatie die naar buiten bewijs aflegt ook van onze getalsterkte. We moeten dien dag Sottegem over weldigen. Al onze fanfares moeten er opmarchee- ren, aan het hoofd van een eindelooze stoet moet een zee van vlaggen wuiven. Al de Vlaamsche menschen van Sotte gem en ommeland moeten dien dag het reugdig gevoel krijgen dat eindelijk de Vlaming in zijn eigen land de meester wordt. Zoodoende zullen we de taak, de vefc-^ overings-taak van onze partijgenooten"" ginder, gevoelig verlichten. Zij zelf zullen met verdubbelden ijver werken als zij metterdaad zullen bewezen zien dat we belang stellen in hun werk en de Vlamingen, die ze voor onze ge jachte moeten winnen, zullen gemakke lijker gehoor geven aan de stem der Vlaamsche fierheid als ze zien dat het Vlaamsche leger een macht aan 't worden is die geen vreemde.dwlngelandtj meer breken zal. Daarom, partijgenooten, allen naar Sottegem I Er gelden geen uitvluchten. Allen als één man op post. En levenjde Vlamingen van Sottegem I Rond de Amnestie .jgEen briefje van den heer A. Bracke aan de Nation Beige Vlissingen, 31 Mei 1927. Den Heer Hoofdredacteur van La Nation Beige MIJNHEER, In uw blad van 9 Mei 1.1. schrijft gij onder den titel Idéalistes onder meer lis (dit zijn de activisten) se trouvaient hien payés, bien nourris et en sécurité. Gij haalt in dit artikel ook een paar be weringen aan uit L'Ame beige van 25 Augustus 1927 en neemt ze vooi uw rekening. Eén van die beweringen is tous (de activisten) le gouverne ment allemand garantit les appolntements pendant dix ans. Welnu, ik ben zoo vrij U beleefd te verzoeken mij eens mede te deelen, waar en door wie dit salaris, dat ons volgens U gedurende tien jaar toegezegd was, uitbetaald werd... en wordt, want de 10 jaar zullen zeker nog niet verstreken zijn. Ik heb nooit geen cent ontvangen en daar ik tijdens den oorlog leeraar was aan de Middelbare school té Aalst en ook lid van den raad van Vlaanderen, zal ik wel een aardig bedrag te goed hebben. Doe me dus het genoegen en geef mij het adres van den Duitschen bankier of den Belgischen (Duitsche en Belgische geldmannen doen nu wel al broederlijk zaken 1) waar ik het geld kan opeischen. Ik ben bereid het U al te staan voor een door U aan te duiden liefdadig werk. Maar ik heb nog een kleinigheid te vragen. Onder het hoofd L'Amnistle a du plomb dans l'aile geeft gij In één van uw nummers van de vorige weck de sommen op die enkele leden van den Raad van Vlaanderen jaarlijks beurden. Over de wijze waarop U de tractementen van bedoelde heeren berekend is wel het een en ander te zeggen. Ik wil echter niet te veel uitweiden. Alleeneven erop.wijzen.dat men bijv voor een kilo bnter, tijdens de Duitsche bezetting, 25 k 30 van de fameuze francs or, waarover gij gij het hebt, moest be talen, een koste 1 francs-or. Was dal voor den oorlog ook zoo? Nee, niet waar I Alles was toen ongeveer tien maal goedkooper. En hebt gij dan het recht het voor te stellen alsof men met franken van onder den oorlog veel meer kon doen dan nu dat het francs or waren Wat ik U echter vooral wilde vragen is ditGij vermeldt wat de heeren Borms, Leo Meert, Brijs, B ulez, De Decker, Jonckx, Vernleuwe en Tack verdiend hebben, dus van 8 leden van den Raad van Vlaanderen. En er waren er ongeveer 10 maal meer. Wilt gij ook eens bereke nen wat de Inkomsten van de tientallen overige leden van den R. V. VI. geweest zijn. Van bijv. Dr Depla zaliger, van Dr Dousy, van Dr Van Boxtale, Dr Claus, Obusier, Van den Brande, van H. Meert zaliger, enz. Gij kunt ook met mij begin nen als gij daartoe lust voelt. In de hoop dat gij aan mijn verzoek zult willen voldoen, verblijf ik Met de verschuldigde achting, A. BRACKE, Lampsinsstraat, 13, Vlissingen. P. S. Ik zou U zeer dankbaar zijn als U mijn brief in uw krant opnaamt... ik vrees evenwel, dat uw welwillendheid en uw waarheidsliefde niet zoover zullen reiken. Aan onze Abonnenten Wij bidden onze geëerde lezers, die nog hun abonnementsprijs voor 1927, zijnde 12,50 fr niet betaald hebben, dit bedrag te wil'en storten zoohaast mogelijk op postcheckrekening nr 171673 van Remi Vanderschelden, te Deerlijk, pensieenhas Knipt Eihander^l Verscheidene leden onzer pensioenkas die geboren zijn in eene der maanden reeds verloopeo in 1927 hebben nog hun ne pensioenkaart niet binnengebracht. W.j herinneren hen dat het in hun belang is ze aan hun patroon te vragen en ze ten spoedigste binnen te brengen. R. Vanderschelden. KORTRIJK J Het Recht» is wekelijks te verkrijgen vanaf Zaterdag-middag in de gazetten- huisjes aan de Statie en op de Groote Marktjaan de Post). Onzen volksvertegenwoordiger, M. Van op den Bosch houdt zijne gewone zitdagen, in het lokaal der Kristene Volks partij te Kortrijk, den laatsten Zondag van iedere maand, van 2 tot 4 ure nam. Op Zondag 26 Juni aanstaande, om 6 uren 's namiddags wordt eene alge- meene vergadering gehouden van het Kat. Vlaamsch Nationaal Verbond Kr. Volkspartij, arrondissement Kortrijk, in ons lokaal Helpt Elkander Casino- plaats, 11, te Kortrijk. Dagorde 1" Bepaald aanstellen van het arrondissementsbestuur2° te nemen schikkingen voor het herdenken van 11 Juli 3° belangrijke medeaeelingen. Gezien de gewichtigheid dezer verga dering rekenen we er stellig op dat iedere gemeente vertegenwoordigd zijn zal. Bede dit als uitnoodiging te willen aan zien er zullen geene uitnoodiglngskaar- ten gezonden worden. Het d. d. Bestuur. Kortrijk, den 11 Juni 1927. Aan het Bestendig Groeninghekomitelt van en te Kortrijk. MIJNHEEREN, L_,Het arrondissementsbestuur van het K. V. N. V.- Kr. Vp., in buitengewone vergadering vergadert op 10 6 jl. besloot dat het K. V. N V.- Kr. Vp. uit Kortrijk, üit jaar geen deel zal nemen aan de 11 Julibetooglng door uw komtteit ingericht om volgende redens 1') Het K. V. N. V.- Kr. Vp. vindt dat het in de huidige omstandigheden niet past te vieren op Vlaanderens Nationale Hoogdag, om meer dan eene reden 2C) Anderzijds dat het Bestendig Groe- ninghekomiteit op al te eenzijdige voor stellen en raadgevingen ingaat, en zelfs de mogelijkheid niet onderzocht om 11 Juli op eene andere wijze te herdenken. Inmiddels teekenen we Met achting, Voor het Arr.-best. K. V. N. Kr. V.-V. De Bedevaart der geschonden graven aan den IJzer te Diksmuide op 21 Oogst. B. V. O. S. Kortrijk richt dees jaar opnieuw de Bedevaart naar Diksmuide in; door deze nemen wij de vrijheid onze vrienden te verwittigen dat de reis zal ge schieden per spoorweg aan den prijs van 14 fr. I'ischrijvingslijsten zijn reeds in omloop bij de leden alsook in de lokalen. Het Vlaamsch Huis, het Kristen Werkers- verbond, den Middenstand, Helpt Elkan der, alsook kunnen alle inschrijvingen gedaan worden in het secretariaat bij Gaston Huysentruyt, Hovenierstraat, 20, Kortrijk. Eene heerlijke daad. Verleden week heeft de gemeenteraad der stad Kortrijk met ALGEMEENE stemmen de toelage toegekend welke het Katholiek Vlaamsch Kunstgenootschap Eigen Schoon aangevraagd had om de kosten te helpen dekken der muziekuit voeringen, van dit jaar. Wij onderlijnen het woord algemeen, om beter de eensgezindheid te doen uit schijnen. Ook acht het bestuur van het Genootschap het zich tot een aangename plicht aan al de Heeren van den Raad, zonder onderscheid, een onverdeelde

Het Recht | 1927 | | pagina 2