■uwiujdw: Enüuiest m zake de Sociale uerzekerlngen De Gezinsvergoedingen door Ernest) Claes t 10 pentcekenlngcn van Fellx Timmermans Prijs 18 fr. 29, Leiestraat. 29 hulde te brengen voor de heerlijke daad Op Zondag 19 Juni, na de mis van kunstbevordering, die zij daarvoor 7 1/2 u. (dus om 8 1/2 stipt) vergadering hebben gesteld Het is vooi het bestuur van het Genoot schap eene aanmoediging aan dewelke het de hoogste waardeering hecht het is ook een ontegensprekelijk bewijs dat de werking van het Genootschap de sympa thie van allen beeft verwekt. Steunfonds voor ons blad c Het Recht Sweveghem 5,00 Moescroen 5,00 DeerlijkR. Vanderschelden, A. V., Ïeven wekelijks 1 frR. Declercq, H. aveye, J. Verstraete, A. V. E., geven wekelijks 0,50. Gelieve alle steun voor het blad te zen den of af te geven aan Remi Vander schelden. Viienden, geeft steun aan uw blad en brengt abonnenten aan. BURGERLIJKE STAND KORTRIJK. GEBOORTEN Mannelijk 6 - Vrouwelijk: 3 9 HUWELIJKEN J. Decuypere, m scniid. met A. Roese, dlenstm. - L. Kareel, sold, met KI. Geldhof, fabriekw. - A. Deconinck, meubelfabr. met B. Nuylle, zb. - A. Honnaert. handelsr. met M. Callant, zb. J. Denis, wisselag. met A. Decuyper, zb. Th. Haek, apoth. met S. Van den Berghe, zb. OVERLIJDENS F. Malfait, 65 j. zb. wed. C. Malfait, Kerkekstr. V. Duvlllier, 54 j. Pastoor Budastr. G. Vandamme, 71 j. zb. wed. M. Vercammen, Meenenstr. J. La- coutre, 78 j. Lekkerbeetstr. 1 kind onder de 7 jaren. DEERLIJK Op Donderdag 9 Juni 1.1. had de ge meenteraadszitting plaats met de dag orde verleden week medegedeeld. Als eerste punt der dagorde komt in be spreking voorstel amnestie door ons inge diend. Alvorens onze motie neer te leggen vragen wij of het schepenkollege ofwel de meerderheid, niel een tekst van motie wenscht voor te leggen, die mlssschlen het meest kans zou hebb°n aangenomen te worden. Als antwoord hierop verklaard het schepenkollege bij monde van den heer Dermant, dat het scnepenkollege besloten heeft zich te verzetten tegen ge lijk welke motie voor amnestie. Tengevolge deze verklaring van het schepenkollege en aldus overtuigd van het onthaal die ons te wachten staat, leg gen wij de motie neer zooals wij ze had den voorbeschikt en die verleden week in Het Recht verscheen. Schepen Issbaert verklaart de eenvou dlgedagorce testellen. Raadslid Vanneste scheld de gestraite Vlamingen uit voor landverraders, kochten aan de Duitschers. enz. Wij verdedigen ons voorstel zoo goed het mogelijk is te midden al het gerucht en de onderbrekingen der tegenstanders en spijis de venijnige beleediglngen en pretensieuze spot van den heer Vanneste. Wij zeggen onder andere dat de voor hun ideaal gestrafte Vlamingen de eenige misdaad hebben begaan tijdens den oor log zich niet te hebben rijv gemaakt, dan zouden zi> de vrienden geweest zijn van den heer Vanneste. Degenen die millloe- nen gewonnen hebben met oorlogsbe- noodigheden aan de Duitschers te leveren die moest dienen om ons aan het front te vermoorden, werden niet gestraft en moesten ook niet gestraft worden voor de heeren Isebaert. Vanneste en Cie, doch de Vlamingen die niets wonnen, armoede leden terwijl zij de zaak van hun volk dienden, moeten voor die heeren krevee ren In de belgische gevangenissen of in den vreemde. Vanneste Ik was ginder niet (op het front). Vanderschelden En om dat GIJ er niet waart kon het geen kwaad dat zekere goede Bdg:n oorlogsmateriaal aan de Duitschers verkochten die moest die- na' om onze soldaten te beschieten. Als GIJ geen gevaar llept er uw leven bij in te schieten kon het geen kwaad dat de anderen dood waren gij hoopte wellicht dat geen enkele meer zou terug keeren, vooral de Vlamingen moesten allen dood. Schepen IsebaertWij zijn allen Vla mingen. Vanderschelden Gij zijt Vlamingen tegen uwen wil en goesting en omdat gij niet kunt lochenen vanwaar gij afstamt. den VI. dem Volksbond (propagan- dakring) in 't gewoon lokaal. DAGORDE: 1. Uitstap naar Iseghem op 17 Juli. 2. Onze guldensporenvicrlng te Kort- rijk. 3. Onze deelneming aan de Verriest- leesten op 14 Aug. te Deerlijk. BURGERSTAND VAN DEERLIJK. GEBOORTEN Paula Clauws, d. van Georges en '-lartha Feyers. R. Vandenhove, electriekw. met M. Coiyau, fabriekw. R. Vanhoenackere, landb. met J. Cailens, landb. L. Rotzè, fabriekw. met M. Blacke, fabriekw. OVERLIJDENS Fr. De Vos, 62 j. zb. geh. te Vijve-St.- Eloy. BURGERSTAND VAN SWEVEGEM. GEBOORTEN Marcel Beert zoon van Jeroom en Elisa Putman, Avelghemstr. Carlos Coop- man zoon van Paul en Joz.lna Cailens, Avelghemstr. Arthur Huddens zoon van Herlinden en Anna Schouppe Blokke str. Pauta Decock dochter van Urbain Allee D'Haese, Lettenhofstr. Rose- ta Vyncke dochter van Valeer en Clara Maes, Luipaardstr. - Frans Sablain zoon van Remi en Irma Vandeginste, Avelghemstr. Achiel Vanhesschen zoon van Joris en van Maria Verhuyssen, Koitrijkstr. MarietteCaby dochter van Maurits en Alice Paveeien, Belleghemstr. Luclenne van Cauwenberghe dochter van Alois en Maria Byttebier, Kastanje- boomstr. Elza Minet dochter van Ju lie i en Cellna Vandorpe, Stokerijstr. Willy Soens zoon van Michiel en Alida Sablen, Koutermanstr. Celesta De Ktyzer dochter van Maurits en Camilla Avet, Eltestr. Metla Putman dochter van Alois en Godelievt Schlettekatte, Stedestr. OVERLIJDENS Irena Steenland, 1 m. Ooteghemstr. Rosalie Bosman, 76 j wc D. Lanckmans, Ooteghemstr. Cyriel Vanoutry ve 29 j. wever, Blok Ellestr Elisabeth Maes, 1 j. Luipaardstr. mJWELIJKEN Remi Malfait, 23 j. fanr. en Irma D'Haene spoelster. - Alben Parmentier autogel. en Irene Voet, b >rd. Octaaf Nuy weverenGermana Vanhesschen,weefster. De kwestie der Sociale Verzekeringen opmaken waar wij heen willen. Voor de lD een vergadering van de Kamer, nu blijft al hare actualiteit behouden, wat beantwoording ervan roepen wij alle VI. meer dan drie weken geleden, vroeg de trouwens met het oog op hare verstrek kende gevolgen en vooral in verband met de problemen, die de toekomst van ons volk beheerschen, ook voor ons een re den te meer moet zijn om er dieper op In te gaan. Immers, ln bet kamp van onze politieke tegenstrevers blijkt men zeer ernstig die zaak te bestudeeren. Het Nationaal Ver bond der SociallstlscbeMutualiteiten ver gaderde enkele weken geleden te Brussel om te onderzoeken welke de resultaten waren van de toepassing der wet op de ouderdomspensioenen. Ook het Verbond nationalisten op, want dit is een enkwest waaraan velen kunnen meewerken. De ervaring opgedaan bij een onderzoek in zake Het Arbeidsproces in Vlaanderen, door ons met een onverhoopt groot succes heer Carton de Wiart dat het wetsvoor stel dat hij met andere collega's op het bureel der Kamer had overgelegd, en dat betrekking had op de gezinsvergoeding, zonder verwijl op de agenda zou worden Ingericht In 1917, heeft ons geleerd dat er gebracht, langs dezen weg heel wat te verwezenlij- Dit wetsontwerp werd Ingediend den ken is. Aile antwoorden moeten, vóör 15 31 Januari 1924 en had, zooals ge ziet, Juli e. k. aan het adres van den heer M. eenen langen weg af te leggen vooraleer Schouppe, Kr. Volkspartij-VI. Fr., Lange het voor de wetgevers kwam. Zoutstraat, 36, Aalst of aan K. Water- De socialisten verzetten zich heftig te- naus, Ertenburgstraat, lil, Rotterdam, gen de bespreking van dit wetsontwerp, worden Ingezonden. Waarom Kwestie van jaloezie I Zes so- Aan de hand van al de ingekomen ar.t- cialisten hebben den 21 December 1926 Sociale Werken der liberale partij woorden zal een algemeen verslag wor- mede een wetsvoorstel ingediend, dat be- BRUGGE Demokraten toont wat Gy zgt. Dit is mijn opschrift van mijn artikel, welke ik neerpennen wil, 'tisnen roep, 't is nen heiligen plicht, 't is enkel eer vingerwijzing op al de demokraten tegen- o- er al de lasterpraa', de loensche tegen werking onzer t-geiistrevers en vooral deze die wel eens de demokratle wil len ln pacht hebben en willen uitbazuinen. Elfde Juli nadert en met rasse schre den bereiden die zoogezegde radlkale Vlamingen zich, om in d'oogen der massa hunne valsche en zelfs laffe houding te kunntn verschoonen op gebied van Vlaamschgedndheid, overal tot in de kleinste gn.epjes zullen ze feesten, zullen zeroepen en tieien: Vliegt de Blauw voet, zullen de leeuwen doen dansen, doch, hoe betreur-nswaardig is het niet te moeten besta.igen dat geen enkel van die mannen den moed heeft om zich tegenover hunne eigene leden de vraag te stel en waar de daad is gesteld in zake amnesie, of in zijn geheel, recht voor de Vlamingen, immers hunne eigene mannen zitten aan 't bewind, hun eigene leden heulen en kruipen en vallen plat op hun buik voor die zoogezegde demokratie Inrichters, en achter descnermen bevelen de g'oote Vlaamschhaters en d'andere knikken als lammen, maar ditmaal nv 'gen w zoo koud over deze handelwijze onzer tegenstrevers niet staan toezien. Wij demokraten die van de eerste uur van ons ontstaan blijken van durf heb ben gegeven, wij moeten zelf tot het volk gaan, wij moeten zelf b wust «*n wakker maken willen wij verwezenlijken wat ons Ideaal behelst en daarom beroep Ik mij op onze tooneelafdeellnu, zoo jong, zoo sterk en toch zoo flink, om op 11 Juli te denken ten einde ons volk te kunnen toe spreken over de beteeke' is van hun niet zooals I' besprak koit geleden ouderdomspensioenen En wat doen wij Wij hebben helaas 1 nog altijd geen Vlaamsch Nationale Raad, die de kwestie, in verband met ons stre ven naar Zelfstandigheid, door een zijner afdeellngen zou laten onderzoeken. Wij lissen nog steeds een Vlaamsen Natio nale studiecommissie voor sociale aan gelegenheden, die, na grondig onderzoek de richtlijnen zou aangeven voor een krachtig doorgevoerde VI. Nat. sociale actie. Wij vergeten nog te licht dat voor de naar verhouding schaarscbe VI. Nat. so ciale instellingen, ieder aanknoopings- pu> t, Irder vorm van afhankelijkheid van Belgische sociale organismen, iedere aan leuning bij zoogenaamd neutrale lan delijke verbonden, die onvermijdelijk Franschgezind moeten zijn, uit den booze is en een belemmering voor de ontwik keling en den uitbouw van ons Vlaamsch nationaal volksbestaan. Slenter en sleur, gemis aan initiatief en durf om het bestaande te hervormen, vrees voor beperking der middelen en inkrimping van subsidies en inkomsten, maken dat onze instellingen nog te zeer op Belgischen leest geschoeid blijven. De gevolgen hiervan blijven dan ook niet uit. Het gemis aan zelfstandigheid, het direct of indirect ondergaan van politieke invloeden van Belgische politieke partijen, het staan onder min of meer gepronon ceerde Belgische, dat is anti-Vlaamsche kontrool en het met opleveren van direct nut voor onze Vlaamsch nationale actie zijn de onvermijdelijke nadeelen die er uit voortvloeien. Willen vzij de lijn zuiver getrokken zien, dan moeten wij onvoorwaardelijk en doel bewust andere wegen op. Wij moeten ons weten vrij te maken uit beknellende Bel gische banden; wij moeten naar de op richting van zuiver VI. nat. sociale In stellingen op alle gebied, naar de metho dische opleiding van onze Vl.mutualisten in VI. nat. zin, t.aar de totstandkoming van eigen economische organismen, die een ruggesteun vormen voor onze sociale actie. Beter dan wie ook zijn wij overtuigd dat wij voor de verwezenlijking van dit alles binnen een zeer beperkten tijd. geen illusies behoeven te koesteren. Wij zullen het natuurlijk niet in enkele maanden kunnen ophouwen, wanneer anderen er tientallen van jaren voor noodig hadden I Maar dat Is geen reden om het op de lange baan te schuiven en de verwezen lijking ervan over te laten aan een latere generatie. En zoo wij de actie niet kun nen aanvatten zooals wij het zouden wen- schen, aan is er toch niets dat ons belet het op een meer bescheiden schaal te doen. Daarom richten wij thans, en dit weze een eerste stap in de richting van het groepeeren van alle Vlaamsche nationa listen die op sociaal economisch terrein willen werken, een enk west in over de sociale verzekeriegen. Uit de hieronder afgedrukte vragenlijst zal men kunnen a. de kwestie der 1 den samengesteld, dat dan nadien zal worden gepubliceerd en aan de mede werkers toegezonden en wellicht als bazis zal kunnen dienen voor verdere werking op dit gebied. Aan bovenvermelde adressen kunnen ook alle verdere Inlichtingen worden ge vraagd en zullen ook alle wenken, aan- wijzingen en raadgevingen ln dank wor den aanvaard. Mochten oos nu eens uit alle hoeken van het Vlaamsche land en ook van uit het buitenland antwoorden toekomen. Uit trekking heeft op hetzelfde onderwerp. Maar dat der socialisten is breeder op gevat en slaat op alle de werklieden van om het even welke nijverheid, terwijl dat der katholieken alleen slaat op de werk lieden van ondernemers die werken uit voeren ten laste van den Staat. Art. 3 van het ontwerp dat nu in be spreking kwam, verzekert aan de arbei ders een maandelijksche vergoeding van 10 fr. per kind van minder dan 14 jaar oud. De middenafdeeling stelde voor dat bij sticht. Zij betaalde tot 31 Augustus 1926 meer dab een half miljoen uit. Te Ronse, te Doornik, te Charleroi, tz. werden mede kompensatiekassen gesticht. Gansche provinciën gingen dien weg op nijverheden deden hetzelfde. Het uur is dus geslagen insgelijks voor het heele land den goeden weg op te gaan. Tot heden werden 28 miljoen, mis schien wel 32 33 miijoen voor gezinsver goeding familietoeslag ulibetaald- Waarom zouden er in ons landeke in deze eerlijke zaak verstootelingen moeten zijn? In het Noorden van Frankrijk, de nij verige streken van Rijsel Toerkonje, Roebaais en andere centra bestaat een consortium of bond van compensentiekas- sen van de textiel nijverheid. ~r waren daar 39.421 genietende gezinnen met 170 duizend personen. Daarbij waren 57 duizend kinderen van minder dan 13 jaar oud, met recht op 'ergoeding. Er waren Gezinnen met 1 kind 2 kinderen het noodgedwongen beperkt, maar niet- koninklijk besluit het minimum van 10 fr. temin ernstig pogen dat wij thans oogen hebben, kan heel wat groeien, in dien wij op de medewerking mogen reke nen van allen, die beseffen dat er op het terrein der sociale actie, ook voor ons, Vlaamsche Nationalisten, heel wat te doen is in het belang van onzen strijd en ons volk. Karhl Waternaux. VRAGENLIJST be treffende het enkwest in zake de SocialeVerzekeringen 1. Welke tekortkomingen zijn er ten opzichte van de sociale verzekeringen ln de Belgische wetten aan te stippen a) ongevallenverzekering b) invaliditeitsverzekering c) ziekteverzekering d) ouderdomsverzekering. 2. Komen naar Uwe opvatting, in de sociale verzekeringswetten, in het buiten land toegepast, bepalingen voor, die In onze wetgeving dienen te worden opge nomen 3. Welke sociale verzekeringen dienen volgens U verplichtend te worden ge steld Hoe worden dan de lasten ervan gedragen 4. Is het aandeel van den Staat In de sociale verzekeringen, naar Uwe meening voldoende Hebt U in dit opzicht beden kingen 5. Welke moet de verhoud! tg zijn der werh'gevers tegenover de sociale verze keringen 6. Welke moet de verhouding zijn der werknemers tegenover de sociale verze keringen 7. Hoe zijn en zouden moeten zijn de verhouding der geneesheeren tegenover de fondsen 8. Acht U de Inrichting dei bestaande mutualiteiten, voor een groot deel afhan kelijk van politieke organisaties en van Belgische landeiijke verbonden, bevorder lijk voor ons volk Kunt U een ander stelsel schetsen 9. Kunnen naar Uwe meening maat regelen eventueel welke worden getroffen voor een gewestelijke inrichting van de diensten der sociale verzekeringen? 10. Wat kan naar uwe mee.nlog worden gedaan om de werking en de propaganda onzer mutualiteiten en ar.dere sociale instellingen uit te breiden per kind kon verhoogd worden; dat zelfs de ouderdom van de kinderen kon gaan tot 16 jaar, zoo zij beroepsleergangen volgen. Er kunnen daarenboven geschonken wordengeboortepremlCn en zoogpremien. Worden in deze wet voorzien de in richting van compensatiekassen die voor taak zullen hebben voor de uitbetaling der vergoedingen te zorgen. Het voorstel Delvigne en medeleden Is veel breeder opgevat; het bepaalt, behalve wat we reeds aanhaalden geld zal komen om de compensatiekassen te spijzen; het bepaalt welke gezinsle den genieten zullen van de toelagen; het zijn niet enkel de kinderen beneden de 14 jaar; maar ook die kinderen die slu- oeeren en die als ten laste worden gere kend tot hun 21 jaar; de invalieden en gebrekkelijken die ten laste zijn; de huis houdsters. Hier is de geboortepremie 200 fr. Voorde huishoudster 30 fr.; voorden invalied of gebrekkelijke 30 fr.; voor een kind 30 fr.; voor twee kinderen 75 fr., voor drie kinderen 135 fr., "voor vier kin deren 200 fr. en verder 75 fr. voor iedet kind boven vier. Dit alles per maand. De gelden van de kas komen voort van de stortingen a) Van de werkgevers 60 b) Van de werknemers 10 c) Van de openbare machten 30 Voor het toepassen van deze wet val len de belanghebbenden onder de be voegdheid van de werkrechtersraden. Ik hoor de lui, die vitzuchtig zijn weeral morren Nogmaals een nieuwig heid I Laat ik nu maar aanstonds zeggen dat het geen nieuwigheid Is en dat we op dit gebied ver achteruit zijn gebleven tegen over andere landen De kas van Grenoble (Frankrijk) werd In 1920 gesticht. Die van Isére (Frankrijk) bestond reeds van in 1919 joen 200 duizend leden. In ons land werd den 1° Maart 1921 te Verviers de eerste kompensatlekas ge- eigen Vlaamsch zijn, verleden de gebrade appelen van verra Gij wilt hier binnen eenige weken den ders 0f eerste broek Vlamingen te laten schoonen goeden Vlaming Pastoor Ver- ^eet nemen. rlest verheerlijken dat kan geen kwaad 1 ^een djt maai moeten we toonen wat meer, Pastoor Verriest behoort niet meer j we zjjni Vlaming en demokraat of niet. tot de levenden, doch de levende Vlatnin- ^u we beschikken over eer.e organisatie gen die belangloos voor hun volk hebben 1 we]ke onze tegenstrevers met leede oogen gestreden en het nog zouden djen, helpt toezien, eene tooneelafdeeling die ons gij den pot in lappen. Wij zullen zorgen vo)k kan boelen, eene prachtige instelling dat de massa diepvoelende Vlamingen, dje eene prachtige toekomst In zich die op 14 Oogst naar Deerlijk zullen s|u)t komen, weten welk een soort Vlamingen t Dank zij de koene standvastigheid on- hier de meerderheid uitmaakt van ons zer getf0uwe werkers en onder de koene gemeentebestuur. i leiding van onzen Louis durven we luidop Er werd gestemd over het voorstel van verhopen dat we ditmaal het 11 Julifeest schepen Isebaert, 't is te zeggen onze njet zuiien vergeten en eens en voor goed motie niet in aanmerking te nemen. al deze demokratenvreters den kop zul- A1 de arlekijns die dansen aan het |en indrukken, met ze opentlijk naar het touwtje waaraan schepen Isebaert trekt, (eest 00k uit te noodigen. stemden neen. Deze zijn Delbeke, Van- Dit zal voor hen als voor een mond- neste, Vanwynsberghe, Dermant, Renter st0ppertje dienen. Allo tooneel uit uwe en Isebaert. schelp. Stemden voor ons voorstel Vanwon- GETROUWEN, teghem, Vanpante.hem, Vermoere, Ver- schuere en Vanderschelden. Op Zondag 10 Juli wordt ei een solem- Toekomende week geven wij verslag nee[en dienst gelaan in de kerk der over het verloop van de volgende punten paters Discalsen In de Ezelstraat om 9 u-, der dagorde. tot lavenls der ziel van onzen vriend Jan R. Vanderschelden. De Beyzer. Het is de plicht van alle de- demokraten daar tegenwoordig te zijn. Op 17 Juli gaan wij per rijwiel naar Iseghem om deel te nemen aan de Inhul digingsfeesten van 't Vlaamsch Huis. j Partijgenooten houdt dien dag daar- voor vrij. Heden Zondag ter herberg In den Tuba» bij E Nlchelson, bolling voor j verscheidene schoone prijzen. n Het Bestuur. Wannes Flaps en .et stuk kleerslot voor 't vrouwvolk. werk vrachtvrij ten huize. MOESKROEN Op Zondag 26 Juni. zal de plechtigheid plaats hebben der kruispianting of neer leggen van een gedenkteeken op het graf van ons aller betreuden ouden vriend en partijgenoot der Vl. Kristen Volkspartij, Adoli Verbeke. Wij doen een dringenden oproep aan al de vrienden en partijgenooten van stad en omliggende om -oo talrijk mogelijk op te komen om deel te nemen aan hef hul le- bewtjs aan den zoolang getrouw gebleven vriend en strijdmakker, voor de groote opoffering die hij deed van bij het ont- ean der VI. Kr. Volkspartij. Vertrek uit het lokaal Volksverheffing stoetsgewijze om 3 uur namiddag. STRIJDPENN1NG De volgende personen geven wekelijks elk 0.25 fr. Millecamp Albert, Van de Voorde Jan, Vanherreweghe V., Pauwels Ad., Terryn Juul, Vanherreweghe Ferdinand, Van- daele Juul, Brutin Kamiel, Delwante Ad., Demeester Achiel, PypeOmer, Ducou- lombler Ernest, Deltour Omer, Delwante Ernest, Vandooren Maurice, onbekend, vrouw E. Delwante, Vandensteen Maria, Derycke Blanche, Vanhaezebroeck Marle, Rooze Renilde, Declerck Angèle, Demees ter, R.Vaneeckhout Leopold, H. Huys, Depraeter Julien, Depraeter Jules. Naar een Vlaamsch ROODE KRUIS,, De Crolx Rouge de Belgique Is na tuurlijk een verfranschlngsmachlne, ver mits het Belgisch ls. Sedert enkele weken gaan er links en rechts In Vlaamsche kringen stemmen op om In Vlaanderen een VlaamscheRoode Kruis te stichten. Zoo schreef ln Ons Vaderland van 12.929 9.610 4.007 1.773 713 278 10 2 ln 1926 werden 4.263 geboortepremien uitbetaald tot een bedrag van meer dan 700 duizend frank. Ziehier nu wat het consortium in 1926 betaalde voor kindertoeslag en PER DAG: Aan families met I kind 2,40 fr. 2 kinderen 6 fr. 3 9,60 fr. 4 14,40fr. 5 18 fr. De patroons die deel uitmaken van het consortium betaaldeu In 1926 bijna 25 miljoen frank; op 10 jaar tijd meer dan 110 miljoen. Het grootste der voordeelen Is wel dit De moeders blijven bij hun kinderen op de 39.421 huisgezinnen, waren 22.353 moeders te huis. Maar het consortium komt ook tusschen bij operaties en ziekte. Het betaalt uit 75 fr. - 150 300 600 fr. bij elke heelkundige operatie. Het betaalt 15 op de apothekersrekening. De arbeidenden In de fabrieken en de werkhuizen ontvangen 6 fr. per dag vanaf den 9" dag hunner ziekte en gedurende 80 dagen, plus 5 fr. per geneeskundig bezoek. De echtgenooten der arbeiders en de kinderen van minder dan 13 jaar oud krijgen mede 5 fr. per geneeskundig bezoek en alie de vergoedingen voor heel kundige bewerkingen, waarop de arbei ders aanspraak kunnen maken. Het consortium heeft nooit te kort in kas en steunt onderwijs, opvoeding, kunst, sport. In 1926 gaf het daaraan uit bijna 700 duizend frank. ^Daaruit valt op te maken dat ons arm, petieterig Belgiekske, al is het vooruit in zake leger en gendarmerie, een arm figuurtje slaat in zake sociale hervormin gen God betere 't I L. Van op den Bosch. eden week onze sympathieke partijga- noot, apotheker Jef Van Eyck ltvde 2 laatste nummers van Ons Va derland werd het gedacht geopperd van% ee> «Vlaamsch Ronde Kuis,». Reeds meermalen was bij de VI. nationalisten het gedacht ontstaan onze Vlaamsche menschen los te maken van den Invloed van het verbelglschende en verf ranschende Croix Rouge de Belgique Ieder van ons zal zich nog wel de hou- dlng van dit franskiljonsch organisme herinneren bij de laatste overstroomingen die onze Vlaamsche menschen zoo deer lijk teisterden. Terecht werd er toen In de Vlaamsche pers gewezen op de verwaar- Ioozing onzer Vlaamsche geteisterden door het offlcleele Croix Rouge Dit alles toont eens te meer dat nu toch de tempus acceptabile gekomen is om den stier zonder omwegen bij de horens te vatten en zonder woordomhaal ons Vlaamsche Roode Kruis te stichten Om praktisch werk te verlichten zou men kunnen overgaan tot het oprichten van een voorloopige commissie, zoo hadden we ten minste reeds een kern die verdere uitbreiding mogelijk zou maken. Dat nu eens de Vlaamsche geneesheeren, apothe kers, advokaten.enz., die Iets voelen voor deze mooie zaak, de handen Ineenslaan en den wagen aan 't rollen brengen I Dat de Vlaamsche gestudeerden hunnen plicht begrijpen I Een fllnken steun zouden de Genees kundige Congressen het Natuur en Geneeskundig Vennootschap» en de Al- gemeene Apothekersvereenlglcg» kunnen bijbrengen. Dat degene onder onze VI. geneesheeren en apothekers die iets voe len voor deze gedachte eens trachten met mekaar ln voeling te komen langs Ons Vaderland of gelijk langs welken weg. Laten we nu weer de zaak niet bij 'n paat beschouwingen en wat getheoretiseer, dan komt et weer niets van in huls. Allo, wie doet er mee Jef Van Eyck, apotheker. HANDELSBEURS PETROOL. Amerikaansche, in cl- terne, de 100 kilos, 197; ld., in barrils, de 1CÓ kilos, 198; id., In 't klein, de 100 liters, 200. KOFFIE. Beschikbaar prima, 1565; id. superior, 1500; id. Good, 1470; id. Regular, 1430; id. gewone, 1300; id. mi nimal, 1170; Santos prima, in sh., 83;. superior, in sh., 80; Good in sh., 78. HARS. Spaansche, beschikbaar 515; blonde, beschikbaar, 440; id., bruine beschikbaar, 365. KOOLZAAD. Toria, April Mel. in ponden, 19/15, Ferozepore, April-Mel, in ponden, 18/15. HAVER. Plata, Clipped, 52 kilos, beschikb., In frank, 142; inlandsche, besch., 159-160. SUIKER. Ruwe voor vervoer, be schikbaar, 260; aanst., 262; Gekrlsta- llseerde voor vervoer, beschikbaar, 308; Mei, 311. BLOEM. Inlandsche, beschikbaar, wettelijke type, 274; Kansas Hard Wheat Patent, nieuwe oogst, in dollar, 7.75, Manitoba, Patent, Jan., in dollar, 8.10. GERST. Inlandsche, beschikbaar; 173; Donau, besch.. In frank, 165-180; Canada, Nr 3, beschikbaar, 167 TARWE. Kansas, Nr 2. onder stoom, in dollar, 6.00; Manitoba, Nr 3, besch., in dollar, 5.90; inlandsche, be schikbaar, 200. LIJNKOEKEN. Amerikaansche, beschikb., in gulden, 12.65; Inlandsche beschikbaar, 176; cocoskoeken van Java; gulden, 10.35; Palmpitkoeken, 152-152, mafskoeken, 155. Hebt gij eene nieuwe «Etalage» te maken of begeert gij uwe oude te veranderen, te bronzen of te ver gulden Begeert gij eene Waschmachlen, buaderie of wringer te koopen of hebt gij een Ie vermaken Hebt gij scharen, scheerzen of mes sen »e slijpen of te koopen Wilt gij onroest bare lemmers op uwe schoone ta felmessen laten zetten KORTRIJK XS833 1WO Voor 't koopen van hoigerlei en alaam, voor alle huisartikelen of bouwgerief. Hebt gij slot of sleutel of wat ook te maken, te ver maken of te koo- Moet gij voor Paschen nieuwe sloten, krukken of bronzen plinten plaatsen Begeert gij er geen last van te hebben Wilt gij voor dezen Zomer eene kookstoof of gasvuur koopen aan nog oude prijzen A

Het Recht | 1927 | | pagina 3