Hip, herdeii Keren's nationals Feestdag Vlaamsch Huis te Aalst België wordt zenuwachtig EEN PRACHTIGE ZET JACOB VAN ARTEVELDE HET WEEKBLAD. - TOLK DER VI. ^SISCHE KRISTEN VOLKSPARTIJ Oesjt Zondag 26 Juni 1927 STICHTER if'PLANCQUAERT 34' Jaar - Nummer 26 PRIJS per nummer 0,25 Inschrijvingen 12 maanden fr. 12.50 6 maanden fr. 6.50 3 maanden fr. 3,75 BUREEL EN OPSTELRAAD HÊLPT ELKANDER Casinoplaats, 11 Kortrijk TELEFOON 20 POSTCHECK 1716,73 Het Jecht om te leven is het eerste recht Het tweede is een man te zijn, geen knecht R. DE CLERCQ. Aankondigingen Voor prijzen, voorwaarden, enz., zich wenden ten bureele van 't blad. PRIJS per nummer 0,25 BIJ DE OPENING t ONS NIEUW EvMet koortsigen ijver wordt er de laat ste hand aangelegd. Als deze regelen onder de oogen der lezers komen, is hetgroote gebeurd. Ons nieuwe Moederhuis een gran dioos complex van feestzaal, vergader zaal, gelagzaal, drukkerij, bakkerij, bu- reelen, enz. enz. staat Klaar en Zater dag openen we. Het zal heerlijk zijn en we beklagen de vrienden die niet kunnen aanwezig zijn. Verleden Zondag hebben we afscheid genomen van ons oud en duurbaar lokaal in de Lange Zoutstraat. Niet zonder weemoed: er zitten zooveel oude en goede herinneringen aan vast, we hebben er zooveel blijde dagen be leefd, de oude beminde leiders, de Daen sen hebben er ons toegesproken, er met ons gewerkt en gejuicht. We zijn er In groot gegroeid. Vaarwel, oud en duurbaar Huis van onze jeugd.... Maar een ontembare levendrang werkt en davert in het sterke lijf onzer partij. De oude thuis was te eng geworden voor onze levenskrachtmet eigen ener gie hebben we een nieuwe woning ge schapen. God geef dat ook dit huis na enkele jaren te klein weze. Met klang en zang zullen we openen. En toen zal een wijding van ingetogen heid alle aangezichten doorzielen. Iedereen zal voelen dat dit meer is dan een blije dag, maar een hoogdag. Het zal een inwijding zijn. Oe doodeti zuilen bij or;S zijD, wij zul len hen danken oindat zij de vreugde van dezen dsK'tlcbben mogelijk gemaal. Wij zullen denken aan onze kinderen, aan het Vlaanderen van mórgen, voor wie dit nieuwe huis het Va Ierland zal worden. Mogen zij er in opgroeien tot onver zettelijke voorvechters, tot zegevierende heerschers over het zelfstandige Vlaan deren. Dit is een nieuw- burcht onder de schaduw waarvan het nieuwe herlevende Vlaanderen veilig grotlen kan, gedijen en ontwikkelen tot een vrije zelfstandige natie. Dit huls zal staan wanneer wij allen zullen vergaan zijn tot stof eniasch. Dat het ons dan leere niet ons zelven te zoeken, maarte ijveren voor het we zenlijke dat duren zal, voor Vlaanderen, het vaderland van ons volk. Snel ontwikkelen zich in Vlaanderen de gebeurtenissen. Het groeit naar de daad en die daad is ons... Laten we ons hier in dit huis voorbe reiden voor den eindstrijd. Heerlijk is dit nieuwe Huis. Het zal ons allen die het betreden duidelijk maken dat, naar ons doel en wensch, alleen het beste en het schoonste goed genoeg is yoor ons volk. De pracht van het gebouw en van de bemeubeliog zal aan iedereen leeren dat we streven naar ineer schoonheid, meer blijheid, meer beschaving voor ons volk naar eigen trant en aanleg. Moge ons nieuw tehuis inwerken op allen die meeleven voor dit goote doel van nationale en culturreie Volksverhef fing, moge iedpreen naar dit voorbeeld er naar streven om ook hun privaathuls te vermoeien en te veraangenann - lichamelijk en zedelijk rein te wezen om geestelijk schoone ontwikkelde Vlamin gen te worden. Dan zal het geld de vrucht van de arbeid van velen een heerlijken intrest opbrengen. It ons vertrouwen Dit huls is gegroeid Ir, Vlaaoderen. Wie af en uitgeleefd is of althans dit gevoel In zich draagt dat zijn rol is uitge speeld, die bouwt niet meer. Wij leven, wij voelen in ons de jonge krachten zinderen. Laat de heerlijke vrucht van dit ver trouwen. dit vertrouwen nog verstevigen. Onderling onbreekbaar vertrouwen, vertrouwen in de leiding, vrijwillig aan vaarde tucht. We hebben in blijde levenszekerheid een zware last op de schouders genomen. Al'en als één man moeten helpen dragen. Dit nieuw Vlaamsch Huis gonzedus in lengte van dagen als een nijvere bijenkorf vol zi' derend leven, een Vlaamsch- mag neetsteen over heel ons Vlaamsche s.reeJ aantrekkend en bezielend tot nieuwe vruchtbare daden Onze vijand begint .ze werkelijk te kloppen. Jarenlang heeft hij van pijkes gebaard hij zag ons niet staan, beweerde hij en glimlachte zelfgenoegzaam. Wij hebben rustij en liink doorgewerkt en dé zelfgenoegzame glimlach is van Belglë's tror Ie geweken, heeft plaats ge maakt voor een trek van onrust en ze nuwachtigheid. Willen we eventjes herinneren aan de voornaamste blunders waardoor hij uiting gaf aan zijn geprikkeld zijn De bisschop van Brugge opende den aanval... Men verwachtte wonderen van dien brief I I Hij is sedert maanden reeds vergeten en Renkin heeft er te Bastenaken nog aan herinnerd hoe vruchteloos de bis schoppelijke Inkt vergoten weid het giootste gedeelte van de West-Vlaamsch- jeug t Is gewonnen voor het Vlaamsch nationalisme, zuchtte de oude overlooper uit het kamp van priester Daens. Nu blijken ze het Belgisch gerecht te willen moblliseeren om ons klein te krij gen. Als iedereen weet, is het Belgisch ge recht het eerste van de wereld, the first the world, een echt Amerikaansch pro- dukt. Vooral de onafhankelijkheid en de on partijdigheid van dit Bt 'glsch gerecht Is wereldberoemd en vo> r wie luidop aan het bestaan van dere gaven zou durven twijfelen beschikt het Belgisch gerecht over zeer probate midd-len om hem daarvan te genezen. Dat dit gerecht met zeer veel belang stelling onze meetingen volgt wisten we reeds lang. Nu heefi het daarbij de gewoonteaan meeting uit 'te noodlgen om een sigaar komen rooken. De heeren begonnen in West Vlaand-- ._n, nu hebben de franskiljons in Antwer pen hun systeem verbeterd. N-t de meeting laat men een Franschen brief sturen aan een fransklljonsch b'ad men zorgt voor zooveel taal en stijl fouten mogelijk in dien brief, dat geldt dan als bewijs dat hij geschreven werd door een activist De franskiljonsche krant publiceert de brief en het parket ziet zich genoodzaakt treden. De truk was anders niet kwaad be dacht. Ward Hermans had inderdaad iets ge zegd over kranten die met een rouw band zouden verschijnen De steller van de brief heeft alleen de meening van onzen vriend wat du delij kergemaakt. Jammer dat het fransch van de brief erkelijk niet door den beugel kon, anders was het goed gevonden. Maat we weten dat het Belgisch ge •echt het eerste is au de wereld, ook in zake scherpzinnigheid. Er kwam dan ook een bevel van alge- meene mobilisatie. Op het Antwerpsch gerechtshof ging het een paar uren wild door mekaar, dan indelijk par Ie flaoc gauche portez arme En avant arche en oe exp-rii tie kolonnen rukten uit recht naar het fronterslokaal. Wat die Fransche brief uitstaans had met het lokaal van onze Antwerpsche vrienden Weet ik natuurlijk niet, snap ik zelf niet maar ik heb u reeds g-zegd dat «het» werkelijk het scherpzinnigste is in the woi ld. De brief in kwestie was getypt op een schrijfmachine... Op het secretariaat van het Antwerp sche front zijn schrijfmachienes... Dus... ja het verband is toch klaar. En als de brief nu eens niet blijkt ge schreven te zijn met een activistische schijfmachiene. Ohdat doet weinig ter zake, het hoofddoel is toch bereikt, het verontwtar- uigde gemoed der patriotten heeft («én voldoening gekregen. Bij de amnestiebetooging had men ge legenheid op de Melr te Antwerpen zijn liefde en eerbied te betoonen vpdöpe Belgische vlag... gestraft worden, de patriot ten schreiden om wraak ten hemel Ik aanzie dien inval in Malpertuuszoo- wat als een strafexpeditie, een paar frans kiljonsche meneeren hebben er het aller- scherpzlnnigste Belgische gerecht doen isloopen. Eu dan, men heeft Ward Hermans ont boden op het justiciepateis zoo noemt met dat gebouw, eupnemistisch om een sigaar te komen smoren. En men zal zeer voorkomend geweest zijn voor Ward, men za> hem gevraagd nebben hoe hij het maakt, en hoe zijn stellen en of ie getrouwd is en noeveel kinderen ie heeft. En dan zal men even herinnerd hebben aan onze succesvolle amnestiebetooging. avonds heeft men WarrT weer laten naar huls gaan... En de franskiljons slapen weer op bel hun ooren, het meest scherpzinnige ge recht waakt over de veiligheid hunner voorrechten. En wij doen rustig voort, we weten dat dit alles slechts kleine schermutselingen zijn, maneuvers, kleine ooilog, waarin schiet met loos poeier.... de ernsi komt achteraan, de Bruqueville gooit nu de Vlamingen t zijn korps reserve-officieren. Och ja, ze plagen ons wel een beetje, aar laten we nog niet denken dat het erg is, het dikke eind komt achteraan. Rus.ig en flink voonwerken... We gaaj).paar een n'euw* n"r'r"1" Een oogenblik werd er geaarzeld, men scheen het goede spoor eenlgszins bijster en wist niet te best waarheen... De eene zegde constructivisme. De andere revoluüonDaire opleiding. We mogen nier kiezen tusschen deze beide methoden, me moeien de iwee me- ihooen tezeivertijde aanwenden. Het is absoluut noooig dat er in onze rangen eenheldnaftige geest aangekweekt wordter worden daartoe in de laatste oagen middelen aangewend die werkelijk uusiekend zijn. Ja de geesten moeten vervuld worden met het beeld van groote daden, best dat duizenden in Vlaanderen vertrouwd wor- drn gemaakt met het idee Eens komt :dag.... we moeten bereid zijn. Maar het zou verkeerd zijn alleen dat te deen. Eerstens, iedereen heeft niet de ge schikte aanleg voor het werk en daarbij ook om dit w erk tot een goed einde te brengen moeten we vasten grond onder oe voeten hebben. moeten lokalen hebben, allerl- sjorten van organisaties, politieke, kul luteele, sp-jit en outspauningsorgamsj ties, we moeten sociale en economische organisaties hebben. D'e bezorgen ons eerstens het terrein waar we werven kunnen de noodige man schap voor het aDdere we'k, en daarb: oie helpen o is ook aan hei noodige gelo. Laten de realisten niet gerlngscnadend >p de droomers de fantas laten deze laatsten de realisten nitt misprijzen. De twee methoden hebben hun reden van bestaan. Laten we ze allebei broederlijk naast mekaar uitwerken. Onze vijand loopt nu reeds geprikkeld, bij zal nog veel onrus tiger worden. Laten wij ons niet misleiden door uit dagingsagenten. Laten we integendeel onzen vijand prikkelen en sarren, opdat hij hoe langer hoe meer, hoe langer hoe grooter kemels zou schieten. Eens komt dan vast en zeker de dag die 't al vergoedt. Zelfs Dé Standaard moet toegeven dat wij het buitenland over Vlaanderen MOETEN inlichten Maandag 13 Juni, zouden de vreemde Rotariers, bij honderdtallen, meest Ame rikanen en Engeischen, voor een uur naar Mechelen komen om het beiaardconcert van Jef Demjn bij te wonen. Een uur Dat was een uitstekende gelegenheid om die vliegen t§ pakken te krijgen. En onze Mechelsche vrienden hebben ook dan een prachtige zet gesteld met aan de vreemde voorname bezoekers een korte doch rake uiteenzetting, In het Engelsch opgesteld, van den strijd tusscnen Vlaanderen en den eenheidsstaat België, uit te deelen I Bra«o I Een flink verdiende pluim voor Mechelen I Mogen onze vrienden veel navolgers vinden I Dai zulks doel trof. bewi|zen van nu af en dadelijk, o. m. twee volgende fei ten De razernij, waarmede de Brusselsche franskiljons, die de vreemde Rotariërs vergezelden zochten te verhinderen, doch te vergeefs, dat die voorname vreemde lingen dit goed opgesteld Solemn ap peal ter hand hel... hun wilden ontne men En, dit gaf aanleiding tot som mige tooneeltjes, tusschen die in toorn ontstoken franskiljons eenerzijds kalme, deftige Amerikanen anderzijds, aan wien toch net laatste woord bleef tooneeltjes die bij de vreemdelingen de vraag hebben doen rijzen of die Brus selsche Belgen wel.... beschaafde lieden waren, en tooneeltjes, die bij voorbaat reeds bewezen voor die vreemdelingen, dat wat in dat boekje stond, hun door Vlamitgen ter hand besteld, de waarneid luauq "aaiiMc anderdaags, L'Indépendance een blad dat niemand meer leest, maar dat hooge bescherming vindt aan het hof bij den langen Rotaner Dus, voor die Rotarlersdagen het offi cieuze RotariersDlad werd en na L'ln épendauce beige» al de Vlaamscnvijan- Olge bladen vuur spookier, te gelijr. van Nation Beige tot Handelsolad v; - Libre Bclgique tot Nieuwe Gazet van Métropole tot Gazet van Ant werpen 1 En nu de dubbele les. Ten eerste, dat België en de Franskil jons een heiligen schrik hebben, oat hei buitenland inlichten over het schandig gedrag van den eenheidsstaat België tegenover Vlaanderen I Besluit hieruit Meer dan ooit moeten wij, AANHUU- DENÜ en nog langs ALLE bladen en tijdschriften in de wereld, en langs alle vooraanstaande personen over den gan- schen aardbodem verspreid, eenerzijds den noodkreet en het goede recht van Vlaanderen doej gelden, en, anderzijds, het wraakroepende, barielooze gedrag België tegenover Vlaanderen voorae openbare opinie aanklagen, met feiten en cijfers, steeds, en nog, en nog immer I Zoolang als wij ons hier koes houden, doet België met Vlaanderen wat het wil. i vrijen wil zitten wij dan in de muizenval I Maar die tijd nu is uit I De wereld moet nu de waarheid weten en zal hem veten, meer of dat het België zal belie- 11 .„Ten tweede, wij wisten niet, tot nu, dat het een goujaterie was eer goujaterie die ze nog DIKWIJLS zul len mogen beleven, voortaan en een oüieuse calomnle te schrtj -en Dat er 80 per cent Vlamingen aan 't front aan 't Belgisch leger stonden I de bevelen, daar, door Waal- sche en Franschgezinde officieren gege- werden at wanneer, per ongeluk, een Vljamscnvoele,.d officier een blauw< ogel waaracmig zijn Vlaamsche ge voelens mocht laten blijken, hij dadelijk achteruit vloog, of... weg voor goed wanneer Vlaamsche soldaten oveigeloopen waren (om de reden aie iedereen nu kent) de compagnie zelf overioopers dadelijk met haar eigen bloed oneer moest uitwisschen I... kluehtig8te van al en dit toont rransKiijon-S uëü riurt itwift geia» zij aarzelen niet dit laatste punt te be twisten tn te 'oge. straffen wat.... gene raals zeli o. m. tijdens het proces De Beuckelatre bekenden. Heel raak, ten andere, antwoordde De Standaard aan La Meiropole die hem er over aan viel (nr van 18)6/27) met den Fransozen tekst zelf aan te halen van secret die dezen barbaarschen, wraak- roependen maatregel aan de legerover sten bevoolI En, ze zouden dan willen in Bruseel, dat wij zulk een land, waar zulks kan mag geschieden, lief hebben of zwich ten I Het buitenland moet de waarheid ten I II faut que Ie monde sachelzegde Bordier. Hewel, HIJ ZAL I Ter gelegenheid van de Guldensporenfaesten voert het VI. Volkstooneel Zaterdag 9 Juli op: VAN CYRIEL VERSCHAEVE in 't Vlaamsch Huis Volksverheffing te Aalst. Voorziet U tijdig van kaarten. Een simpele vraag De Koningin bezocht officieel de stad Mtchrlen, Zaterdag 18 dezer. «De Stan aa^xd» schrijft In zijn verslag ais volgi Als H M. op de Veemarkt verschijnt, wordt boven in het lokaal oer Vlaamsche nationalisten een reuzenspandoek met het opschrift Amnestie uitgehaald. Als de weêrlicht ziyi er de politie en de gendarmen bij. Zij dringen het lokaal binnen, stormen naar boven en scheuren het doek. Eu, een weinig verder schrijft hij nog Wanneer H. M. voorbij het Fron, lerslokaal "t Guldenhnis sennjdt wordt ui. aile vensiers op Amnestie geroepen. Onmiddellijk is er de politie weer bij zij doet deuren en vensters sluiten en het lokaal ontruimen... Mag men de vraag stellen Is het woord amnesiie dan een bdetdlgirg voor Elisabeth von Beieren Men zou dat wel graag weten, vermits men zinnecs is, over heel het Vlaani land, voortaan, schijnt het, telkens de Koning of de Koningin zich ievers laat zien, langs HEEL den stoet, voortaan, steeds en voortdurend te roepen Amnestie Amnestie tot elode- lijk onze moedige Koning en onze beminde Koningin het hooren I Want, wij denken dat de Vlamingen het recht hebben dat te weten, eens en voorgoed, want, zoo wij althans meenen, zouden zi|, voor geen goed ter wereld, hunne zoo teergeliefde Koningin, die, ze weten het allen, Vlaanderen en zijn volk, zijn geloof en zijn taal, zoo hartstochtelijk bemint, willen den schijn hebben te kwetsen I j l,Aan alle Vlaamsche,; Maatschappijen. Over acht dagen, met groot politiever- toon, is het parket Dinnen gevallen in he lokaal Malpcrtuus, het lokaal der Ant werpsche Fronters Volgens de bladen- duurde die Inval van 14,30 tot 17,30 u. hij was geboden door den procureur ge neraal zelf, die opzettelijk van Brussel gekomen was. VoorwendselEen truter had over enkele dager, een getypten brief, n< linerale blad Le Malln d'Anvers ge zonden, waarin onder meer gezegd werd Indien Borms sieift of gedood wordt ii 't gevang, dan zullen ae Belgische bla- den met een rouwband verscnijnen, dan is ook de koning en zijn familie aan 1 De blader, melden dat de huiszoeking in Malpertuus zeer lang en zeer nauw keurig geschiedde. Veel documenten werden aangeslagen. U zult u afvragen wat hebben de docu- vtn de Antwerpsche Frontpartij en haar ledenlijsten, haar kasboekhouden. te maken met... de spuiterij van tlauwen truter Niets hoegenaamd. Zou het dan waar zijn, wat te Brussel verteld werd, dat de regecrlng in haar macnieloushtid om den Vlaainschen vloed te stremmen, een wanhopige daad gaat begaan, met de hoop het Vlaamsche nationalisme door de terreur... dood te krijgen nl. dat er onverwijld zou over gegaan zijn in heel het Vlaamsche land, tot onverwachten inval In alle lokalen van Fronters of Vlaamsche Nationalisten, Uit den Wanmolen fc-LIJK HET KAP EN LIJK HBT URAAN VLIEOT HIER ALLE NIEUWS VANPAMI Arra I daar is een specie van een wonder gebeurd, 't Is ne keer warm ge weest en Stance heeft gesakkerd, kontent als ze-was dat ze niet meer stoken moest zooals in den winter. kWie dat er In deze dagen zeker niet moeten klagen dat zijn de boeren in de streken waar dat ze aardbeziën kweeken. Daar is fortuin mee te maken. Ik heb hooren vertellen dat een boerken dat enkele jaren geleden op een uur of drie afstand van Brussel een hectare land bad gekocht voor veertig duizend frank, dit jaar leeds voor meer dan zestig duizend frank heeft opgestreken voor de aardbe ziën van oat land. Geld verdienen is een weet Als gij dus geld wi"t winnen, Dan moet gij ook maar de kweek Van de aardbeziën beginnen. Is maar spijtig anders dat ze zoo duur blijven. Dat komi omdat er te veel c de grenzen wordt gevoerd. We zi i maar een kruisken over maken gelijk sedert den oorlog reeds c dingen een kruisken hebben g Tb Brussel en in andere plaatsen bestaat er een bevel dat de staminees om s nachts moeten gesloten zijn. Nu gebeurde 't dat de staminee van Wan nes Trullcgat om vijf minuten na den eenen nog open was. Twee agenten stap ten binnen en zeien aan Wanneswe we maken u een proces-verbaal. En waarom datte, astemblief, vroeg Wannes beleefd. Uw staminee moest om 1 uur ge sloten zqn, was 't antwoord. Ekskuzeer meneeren, zei Wannes, ze was om 1 uur gesloten zooals het reglement het voor- ic reten um -K urn vijt minuten □en niet mag opendoen. En de agenten mochten 't afstappen. Als ge over de straat stapt, moet ge >k oppassen. Niet enkel voor deotomo- biels, niet enkel voor de kwaai honden voor de nieuwe aftasters. Wat zijn dat voor dingen vraagt Stance. Hewel, rap, luister. Staf De Clercq heeft aan minister van Financiën het volgende gevraagd Een bekend geneesheer te Brussel en zijn zoon, advokaat, gingen een winkel binnen waar men likeuren verkoopt. Ze deden daar een bestelling en toen ze buiten kwamen werden ze af getast door twee agenten van den fiscus, precies lijk de Duitschers onder den oor log deden met de smokkelaars. Is het met toestemming van den minister dat derge lijke praktijken worde» uitgevoerd zoo vroeg Staf De Clercq. De minister deed natuurlijk lijk Pilatus. Hij wascht zijn handen in onschuld maar hij heeft ver zekerd dat het niet meer gebeuren zou. Waaraan denkt gij Sjarel, vroeg madame Sofie aan haar man, die daar zoo diepzinnig zat te pelzen. Hewelvrouw, zei Sjarel, ik hen schrik van een ding I En dat is Wel, van levend begraven te worden als ik zal DOOD zijn. alsook bij alle bestuursleden der zelfde en de uitgevers of redacteurs hunner bla den I Want, wat ze vooral willen hebben, Is de ledenlijst aller Fronters- of Vlaamsche nationalisten-vereenigingen, ook bun kas boeken Ze willen weten wie Vlaamsch voelt in Vlaanderen en Vlaanderen steunt in zijn berwordingsstrijd, met zijn pen ning I... Het wachtwoord weze dus overal In geen enkel Vlaamaeh J o knal, bij geen snkel be stuurslid eener VI. vore*- nlglng» bij geen enkel re dacteur van een VI. blad mag nog eenig document van betcekenls, vooral een leden- of steunerslljst te vinden zijn. Waar ze berusten, hebben alleen een paar betrouwbare personen te weten. De Amerikanen schrijven het op hun sleutelringen Prevention is better than cure. Voorkomen is beter dan nako men. En un homme averti en vaut deux I Zelfs zes, als ge wilt I

Het Recht | 1927 | | pagina 1