Hoe de iisens ons plnimt door Ernest Claes met 10 penteekenlni;en van Felix Timmerman* Prijs 18 fr. Naar 't schijnt worden er nog al veel menseften begraven. In bet dorp Olix ergens tn Boüetnen heeft men ontdekt hij het opgraven van het oud kerkhoi dat zevenden geraamten averechts tn de kist lagen. Aangezien een menscb gewoonlijk op zijn rug wordt gelegd om In stof en asch te veranderen, is dit wel een bewijs dat die menschen zich In hun kist hadden omgekeerd. Weinig plezier heeft de heer Van Beuckel van Antwerpen aan een autoreis ondervonden. Hij reed van Antwerpen naar Blankenbergbe per auto. In zijn volture zat een meld met vier kinderen. Toen hij te Blankenberghe aankwam lag de meid van haar zeiven en de vier kinde ren dito. Naar 't schijnt was er gas van de benzinebak in de volture gekomen en had die menschen langzaam vergiftigd. Een van de kinderen Is gestorven, de meid en de anderen zijn gelukkig weer op hun sjef de fie! geraakt. Ja, ja, met die otos gebeuren er toch wat malheuren. Tip Tomsen reed een man omver die in zijn stommigheid achter een wagen kwam uitgeloopen en dus door Tip Tom sen niet kon wotden gezien. De sjampet- ter kwam en maakte proces verbaal op. Ja maar, zei Tip Tomsen, 't is die vent zijn eigen schuld. Ik ben dus niet verant woordelijk. Ge zijt wel verantwoordelijk sprak ue sjarapetter En waarom dan Primo, omdat de vader van het slachtof fer burgemeester is primo ten tweede, omdat zijn broer politiekommlssaris is en primo ten derde, omdat ik met zijn zuster verkeer. Van verkeeren gesproken. Daar ge beuren steeds meer en meer verkeerson gelukken met de otomobiels. in 'tkamp van Beverloo hebben verschillende sol daten zotte toeren uitgemaakt met hun dwaas rijden. Dooden en gekwetsten. Het spreekwoord zegt als ge met een paard op de baan zijt, dan zijt ge zeker met uw meester op gang.Maar als ge met nen oto opgang zijt, dan zijt ge zeker met uw meester op de baan. Fonsken, zei de meester, twee sja feurs zijn op de baan. De eerste rijdt 50 kilometers per uur, de tweede 60. Wan neer zal de tweede den eersten hebben ingehaald Antwoord van Fonsken aan de eerste staminee, waar dat een scf»™ masken achter den toog staat. Mijnheer, zei Janneken, hierbre<-g ik de vijf frank terug die ge aan vader hebt geleend. Maar manneken, dat pres seert niet. Toch wel, meneer, want tis een looden vijtfrankstuk. En hier is iets, beste lezeres dat ge misschien nog niet wist. Ge houdt van reukwater en parfum. Hewel, dan moet ge naar Keulen gaan wonen daar kuischen ze de straten met odekolonje, mijn kop af, als 't niet waar is. Wat ook waar is, dat is te Nouvelle, bil Bergen in de Walenstreek, sedert 1 November 1925 p.een mensch meer ge storven is. Een magere troost voor den paster, den koster, enz. En de sukkeleer die voor zijn land is gestorven, de onbekende soldaat, heeft dees week weer ne keer een partij kran sen gekregen. Daar kan tegenwoordig of eerst en' -vbinJf-meUwes toftkniien onbekenden sukkelaar. De gepatenteerde hondenvangers hebben gepasseerde week hun feest gevierd en ze zijn ook naar den onbekenden soldaat gegaan en Jef van Dikke Marjo heeft er een diskoers afgc- lapt waarvan we alhier den inhoud geven. Jef sprak alzoo Sukkelaar en Kameraad, fc Ge ligt hier nou al een jaar of zeven op ouwen rug en als zeal de bloemen die ze ou hebben gebracht op nen hoop hadden moeten leggen, dan was er een hoop ge weest nog hooger dan den toren van de polais justice. Maar dat maakt ou affaire niet. Gij zijt dood en ge veegt vierkant ouw polleviën aan 't geen er hier rond ouw gebeurd en ge pelst 't is toch alle maal komediespel. En dat is ook zoo. Van de tien kansen zijn er negen dat gij nen stmpelen Vlaming zijt. Hewel suk kelaar en kameraad 't is genoeg geweten dat de Vlamingen onder den oorlog wei nig of niet van tel waren, precies lijk den dag van vandaag. God weet hoe dikwijls dat geparfumeerde en vergulde sabelsle pers ou nle voor stommerik en ezel en sale flamin hebben uitgescholden. Nou brengen ze ou blommen en saluweeren ze as ze langs ouwen zerk komen. Waarom Veur ou Maar neen sukke leer Omdat de menschen da zien, omdat de gazetten daarover schrijven, omdat het bij de onnoozelaars reklaam is voor den Belglek voor den Belgiek die den oorlog heeft gewonnen en waar de men schen niet te min door contriousles wor den gestroopt tot op hun vel. Sukkelaar en kameraad 1 Als gij eer Vlaming zijt die daar ligt, en als ge roe pen kost, telkens er een komediespel rond uw zerk wordt afgespeeld, dan zoudt ge zeggen Weg, verrekt, farizeeers. Geef eerst aan het Vlaamscbe vo:k hun recht en gelijkheid, zooals het verdiend. Waarom hebben uie duizei.de Vlaam sche moeders hun zonen geofferd Waaiom hebben die duizenden en dui zenden Vlaamsche kinderen hun vader geofferd Om vandaag In de Waalsche gazetten te worden uitgescholden, verdacht ge maakt, met de moffen te worden verge leken. Daarom, sukkeleer en kameraad, zijn wij hier gekomen, om u dat te zeggen. Wij hebben geen bloemen mee. Wij zul len een dikken stuiver opzenden naar uw weef en heur gasten en achterop een pot gaan pakken in de hoop, sukkeleer en kameraad, de eerste en de leste onbe kende soldaat van <^en Belzjtek, van nu af tot in der eeuwigheid. Amen. Spectator Snupfelator. Protestmotie Dc Vlaamsch-Natlonalistische post, te legraaf, telefoon en ijzerenwegbedlenden ln algemeene vergadering bijeengeroe pen, stemmen eensgezind na uiteenzetting van den voorzitter .olgcr.dende motie De Staatsbedienden legden een eed af van getrouwheid aan Vorst, land en In stellingen. Zijn zij alleen gebonden dien eed te houden? Gezien de koning nog steeds laat wachten naar de verwezenlijking zijner belofte van 11 November 1W18 Gelijk heid in rechte en in feite gezien het Vlaamsche volk slechter dan een negervolk behandeld wordt gezien het optreden van het gerecht tegenover Vlaamsche betooger» gezien acht jaar na den oorlog amnestie op zich wachten laat gezien vrijheid werd verleend aan spionnen en leveranciers aan'den vijand, Besluiten 1) al hunne krachten In te spannen om een zelfstandig Vlaanderen te bekomen 2) niet fe rusten, steeds op de bres te staan voor algebeele onvoorwaardelijke amnestie 3) met alle middelen het militarisme te bevechten 4) immer in broederlijkheid samen te werken tot het recht zal zegevieren De potsierlijke Buyl Hoe de taalwet toegepast worct in de gemeente van M; Buyl. Volgens artikel 2 van de wet van 31 juli 1921, betreffende het gebruik der talen in bestnurszaken, moeten de gemeentebe sturen van de Brusselsche agglomeratie de tot het publiek te richten mededeelin- gen en berichten in de beide landstalen gesteld zijn. Om U een denkbeeld te vormen hoe die wettelijke voorschriften nageleefd worden, zou ik U aanraden uwe stappen eens te wenden naar de gemeente c Ixelles eene Vlaamsche benaming daarvan bestaat waarschijnlijk niet, dan zult ge de overtuiging opdoen dat wat taalaangelegenheden betreft, geen de minste rekening gehouden wordt met de Vlaamsche bevolking. Het is gelijk van uit welke gemeente van de Brusselsche omgeving gij komt, eens dat gij het grondgebied van M. Buyl betreedt, is het net of ge ergens in Frank rijk zijt aangeland. Inderdaad, op eene-met witteletters geschilderde groene plaat, staat er te lezen Ixelles Voor de Vlamingen Is het natuurlijk dezelfde gemeente. De straatnamen welke In de omliggende gemeenten tweetalig zijn, worden onmid dellijk uitsluitend Fransen en wanneer ge verder In de gemeente gaat, kunt ge de meening dat de benaming der straten niet bestemd is voor het volk Om de aandacht te vestigen van de au'.ogeleiders, vrachtvoerders en fietsers, die de gemeente doorkruisen op de straten waarin scholen zijn gelegen, zijn aan de uiteinden van die straten plakka ten aaogebracht welke als opschrift dragen Attention Ecole De Vlamin gen die langs daar komen, moeten maai gissen wat die opschriften beteekencn. En ge moet niet denken dat, in dit op zicht, de bewoners beter behandeld wor den dan de vreemdelingen. Ga maar eve~t kijken naar de aanplak- brie» en welke op sommige plaatsen uit hangen. Het gemeentefonds der meestbegaaf- den heeft onlangs, door middel van een bericht, aan de bevolking bekend ge maakt in welke voorwaarden de kinderen van dit fonds kunnen genieten. Die brief, geteekend door den burgemeester, is uit sluitend in de Fransche taal opgemaakt. Moet men er uit afleiden dat het gemeen tefonds van Ixelles eene Fransche In stelling is, ofwel dat de kinderen van Vlaamsche ouders stelselmatig geweird worden Ofwel moet men denken dat er geene Vlaamsche menschen in die ge meente wonen Ik zou nog andere plakbrieven kunnen opnoemen, zooals die betreffende bet sluitingsuur der herbergen geduren Ie de kermisdagen, waarvan op sommige plaat sen de Fransche tekst alleen is uitgehan gen. Maar hetgeen de gemeente niet ver zuimd heeft in de beide landstalen aan te plakken, is de beslissing welke de ge meenteraadgetroffen heeft legen het wets voorstel voor het verleer.en van amnestie: dat heeft ze niet vergeten. Zij heeft eene geiegerheid te meer gehad om de Vlaam scht bevolking te bekedigen. Ik zou nog andere feiten kunnen aan halen, o. nt. de opschriften van de offlci- eele scholen welke eentalig Fransch zijn Ik bepaal me hierbij voor het oogenblik met het vast voornemen er op terug te komen en nog meer feiten aan te halen, wanneer er geer.e verbetering komt in dezen t» stand, welke in strijd is met de wet van 31 Juli 1921 Argus. (Uit het maandblad van V. V. T. D. B Alle ware Vlamingen abonneeren zich op ons blad pensioenkas Elkander Verscheidene leden onzer pensioenkas die geb ren zijn in eene der maanden reeds verloopeo in 1927 hebben nog hun ne pensioe: kaart niet binnengebracht. W i herinneren hen dat het in hun belang is ze aan hur. patroon te vragen en ze ten spoedigste binnen te brengen. R. Vanderschelden. KORTRIJK Het Recht» is wekelijks te verkrijgen ansf Zaterdag-middag in de gazetten- huisjes aan de Statie en op de Gioote Markt (aan de Post). Onzen volksvertegenwoordiger, M. Van op den Bosch houdt zijne gewone zitdagen, In het lokaal der Kristene Volks partij te Kortrljk, den laatsten Zondag van leaeie maand, van 2 tot 4 ure nam. Op Zondag 26 Juni aanstaande, om 6 uren 's namiddags wordt eene alge meene vergadering gehouden van het Kat. Vlaamsch Nationaal Vetbond Kr. Volkspaitij. arrondissement Kortrijk, ln ons lokaal Helpt Elkander Casino plaats, 11, te Kortrijk. Dagorde 1" Bepaald aanstellen van het arrondissemer.tsbestuur2' te nemen schikkingen voor het herdenken van 11 Juli3° belangrijke medeaeelingen. Gezien de gewichtigheid dezer verga dering rekenen we er stellig op dat iedere gemeente vertegenwoordigd zijn zal. Bede dit als ultnoodlging te willen aan zien er'zullen geene uitnoodlgingskaar ten gezonden worden. Het d. d. Bestuur. De Bedevaart der geschonden graven aan den Uzer te Diksmuide op 21 Oogst. B. V. O. S. Kortrijk richt dees jaar opnieuw de Bedevaart naar Diksmuide in; door deze nemen wij de vrijheid onze vrienden te verwittigen dat de reis zal ge schieden per spoorweg aan den prijs van 14 fr. Inschrijvlogslijsten zijn reeds in omloop bij de leden alsook ln de lokalen. Het Vlaamsch Huis, het Kristen Werkers verbond, den Middenstand, Helpt Elkan der, alsook kunnen alle inschrijvingen gedaan worden in het secretariaat bii Gaston Huyseniruyt, Hovenierstraat, 20, Kortrijk. Nieuws I Nieuws I Nieuws 1 Oo Zondag 3 Juli toekomende, om 6 u. zal er ten lokale van Helpt Elkander Casinoplaats, 11, een luisterrijk bal geven worden, ten voordeele van Ziekenbond. Alle leden worden vriendelijk verzocht met al hunnekrachten dit werk te steunen De kaarien zijn te bekom n, ten 1 >ka!e, bij bode en broodvoeders, alsook bij alle gekende leden. Prijs: 1,25 fr. Het Bestuur. Steunfonds voor on# blad Het Recht Sweveghem 5.00 Moescroen 5,00 Deerlijk: R. Vanderschelden, A V, geven wekelijks 1 fr.; R. Declercq, H. Caveye, J. Verstraete, A. V. E., geven wekelijks 0,50. Gelieve alle sfeun voor het blad te zen den of af te geven aan Remi Vander schelden. Vrienden, geeft steun aan uw blad brengt abonnenten aan. /erriestfeesten 'ing gedenksteen, geboortehuis H' erriest, op Zondag 14 Oogst 1927 "FESTSCHIKKINGEN -.ur, plechtige Hoogmis, gezon- --de Ceciliakrlng Tieghem, ig van M. Moortgat. Gelegen- helc door E. H. K. Van der Espt. Na de mis De Piolundus i uur, bezoek aan de versierde .(sen Verrieit. 1/4 u. ontvangst door het Ver rtc. -niteit van de f imille Verriest ten getn-ittebuize van Pastor Verriest. .2 uui, Eeremaal bij Inschrijving ln de feestzaal der Jntigeüngenpatronage. Te 2 uur, groote volksstoet van mu -ie- k-n, turngllden en vlaamsche maaischap- P't\2 3 1/2 uur, Onthulli gspleclitlgheid van den Gedenksteen, feestrede door M. J. Muls, Antwerpen; toespraak door M G. Mulller, algevaatdlgde Studenien verbond; Cantate. - Te 5 uur, muziekfeest en turnoefenm gen; 's avonds verlichting. Daar het voor het Verrlestkomiieit on mogelijk isaile Vlaamschemaatschappijei- en Studentenbonden afzonderlijk uit t noodigen, worden deze bij mtidel dei pers dringend genood en vriendelijk ver zoent schrlfielijk hunne bijtreding vooi den volksstoet uiterlijk tegdn 10 Juli a. s. aan den schrijver te laten geworden. BygGERSTAND VAN DEERLIJK. qeboorten Maria Vansteenkiste. dochter van Alf. en Crlina Vand nhende. Euteen Pi galle, zoon van Jules en Irma Oejaegere. - Debacker, zoon van Plus en Ali 1a Vandei'driesscbe. Vermoere, zoon v an Gentiel en Maria Verbauwhede. Lili- ana D-pootter, dochter van Odllo er Maria Pobaert. huwelijken: René Vandendriessche, 28 jaar, paar denknecht en Irma Ameye, z8 jaar, fabr. overujdens Leonard Noreille, 58 jaar, blikslager, echtg. van Leonle Depoortere. DEERLIJK s|Op ;17 Jul" gaan w'i per rijwiel naar Iseghem om deel te nemen aan de inhul digingsfeesten van 't Vlaamsch Huis. Partijgenooten houdt dien dag daar voor vrij. Gemeenteraadszitting van 9/uni 1927. (Vervolg). Er wordt met algemeenheid besloten den noodigen gravier (schelfers) te doen Komen tot verbetering der Desselghem- knokstraat, zulks in overeenstemming met het gemeentebestuur van Desselgheii die voor zijn evenredig aandeel tusschen- komt en de meest belanghebbende gebu- ren die kosteloos het werk op zich nemen. Betreffende een straatje «p St Louis is het schepenkollege geneigd ook een eind je te nerstellen Wij kunnen daarin toe stemmen op voorwaarde dat het eene vrije straat betrefr, doch bet schijnt een private weg te zijn aangezien vroegei daar eene afsluiting gestaan heeft. De raad keurt de verandering die hel schepenkollege heeft laten doen aaD het oud kerkhof goed en besluit op het nieuw keikhof op een afstand van minstens dertig meters van den steenweg geene lijken te laten begraven. Aldus mag ge bouwd women tot op den rand van het kerkhof. De belangheboende eigenaars zullen alvorens tot bouwen over tc gaa ten titel van schadevergoeding, aan d gemeente een strook gronds afstaai noordwestwaarts van het kerkhof ofwel anders eene som in geld betalen. Het schepenkollege geeft mededeellng aangaande de onderhand-dingen tusschen de maalschappi] van buurtspoorwegen en het ministerie inzake elektri-ke trams. Het kort besluit is wanneer dit O' twero doorgaat zal de gemeente Deerlijk in het eiecincke net bcgrepe worden. Het schep-nkollege stelt voor hei sluitingsuur der herbergen een uur ie vervroegen. Dt punt wordt uitgesteld tot toekomende zitting. Ten slotte wordt lezing gegeven van een brief van 't pompieiskoips van Waereghem die voo'sfeld zijne hulp te verleer en in geval van brand in onze ge meente. Daartoe zou het zich meer mo dern moeten inr chten, vooral op gebied van snelle verplaatsingsmiddelen en het vraagt diensvolgens ook de tusschen- komst der gemeente in de kosten die zulks zou vergen. Het schepenkollege stelt voor voorioopig hierover geene be slising te nemen. R. Vanderschelden. Op 14 Oogst aanslaande nemen wij deel aan den stoet op onze gemeente ter gelegenheid der feestelijkheden tot heerlijking van Pastoor Vciriest. Wij verzoeken al de vrienden zich bij onzen groep aan te sluiten. Het Bestuur. Durft één onzer propagandis ten houden staan dat hjj niet vjjf nieuwe abonnenten kan aanwer- SWEVEGEM Verslag der Gemeenteraadszitting 17 Juni, 1927. De burgemeester M. Bekaert opent om 5 u. 10 de vergadering. Voor de eerste maal dat hij het ambt van voorzitter waarneemt, legt hij eene verklaring af en zegt dat hij dit ambt toch aanvaarui heelt op voortdurend aandringtn hij hoopt van Swevegbem eene mouego meente te kunnen maken op gebied v.,n Dijveröeid, handel en vermakelij' heden. Hij zal besturen zooals het behoort, zegt hij, iedere gedachte en overtuiging eer biedigende. Hij vraagt om tot uit doel te geraken de medewerking van al de- ge kozenen. Dit wordt hem door allen ver zekerd. Daarna wordt het veislag der voor gaande zitting voorgelezen, waarop C. Bafcop eene opmerking doet betreffende den ®rond vóór 't kluoster (eigendom vnn M"" Vandevenne). Na eene korte bespre king is men het er over een6 volgend punt te verdagen tot volgende vergadering nl. dat dezen grond moet bebouwd zijn of voorzien van eene afsluiting tegen 193U. Dan begint men de dagorde der verga dermg 1° Punt. MKC Ysenbaert vraagt aan koop van grond voor eeuwig in plaats "an voor 38 jaar op 't nieuw kerkhof, mits de rechterlijken opleg woidt dit toe gestaan. 2U Punt. Tentoonstelling van land bouwwerktuigen en zaaigranen in de ge meente vraag om 500 fr. gemeentetoe- lage. Einlel Casier verklaart bem bier mede 't akkoord op voorwaarde dat Swevegemnaren als Jules Lletaert en zonen, en anderen ook mogen tentoon stellen. De voorzitter hoopt dat het voor een ieder toegankelijk zal zijn vermits het een prijskamp Is. A. Vanhaverbeke meent dat men In- ganggeld zal vragen Em. Casier doet hierop opmerken oat men zich daar tegen zou moeten verzetten en den ingang tot de tentoonstelling kosteloos zou moeten zijn. Aldus zal dc voorzitter de inrichters der tentoonstelling verwittigen. 3° Punt. Mededeeiing brief goever neur over stof derelektrickfabriek. Daarin wordt vermeld dat de elektriek- maatschappij geantwoord beeft dat er een stelsel zou geplaatst worden om het stof te vangen, maar dat het nog eenigen tiid zou duren om den uitslag ervan te kennen. M. Bafcop vraagt of er niet recht streeks naar de elektrlekfabriek gesenre ven werd. De voorzitter geeft melding van het antwoord der maatschappij, waarin gezegd wordt dat het stelsel m kwestie al geplaatst is en dal het 35 kgr. stof in 25 uren opvangt. Dit is echter op verre na niet voldoende. E. Casier vraagt aan de voorzitter dat er zou gevraagd worden aan deelekirick- madiscnapui) uat uj acnt nieuwe wuo,. huizen bouwen voor de menschen die vlak voor de fabriek wonen. Het is voor hun niet meer uitnoudelijk, zegt hij nooit kunnen zij behoorlijk hunne huizen verluchten op hun land kunnen zij geene vruchten meer winnen, alles wordt be dolven onder dat kolenstof. De voorzitter belooft hiervan goede nota te zullen nemen, en er zich p&s on- lijk mee te gelasten om daarover bij 't bevoegd bestuur te bespreken. A. Vanhaverbeke doet opmerken dat hetzelfde haast geldt voor de boerderij bewoond door Oct. Holvoet. Em. Casier verklaart hem hiermee akkoord en zegt dat er wellicht nog andere groote getels- terden zijn. De voorzitter zegt fe zullen beginnen met de eerste genoemde 8 huizen, daar deze het meest te lijden hebben. J. Vantwys meent als deze acht families elk 15 000 Ir. kregen, cat het met lang duren zou vooraleer zij elders eene wo ning zouden optrekken. Casier zegt hierop Wat zijn die men schen met zulk eene som 30.000 frank ware nog maar de aankoopprijs van nieuwen bouwgrond gewillig i C. Bafcop vraagt wat zoudt ge nog doen met 30.000.fr., ge_zoudt nog veel tekort komen. De voorzitter meent dat de belangheb benden zelf zullen kunnen vragen. Fi. Veracheute vraagt dat de andere min getetsttrden niet zouden vergeten worden en dat dit men ook zou ter studie nemen. De voorzitter zegt dat daarvoor ook zal gezorgd worden. „,P. Sobry zegt dat de 8„huizen ln kwes tie het meest geteisterd worden. 4» Punt. Aanvraag duurteloeslag. Dit jjunt wordt met gesloten deuren be sproken. Casier stelt daarna nog enkele vragen in den voorzitter. Tal vaa menschen die :n buis bouwen zouden willen een voor- mi leggen. Dit wordt hun veelal Diet roegelaten. Ware 't niet moge.ijk de bor- uuien welke de gemeente heelt, te plaat sen b. v. in de KI. Avelgbemstraat en Deerlijhstraat, de menschen zouui-n al te vreden zijn. De voorzitter antwoordt hiei op dat er voor zal gezorgd worden en dat uc Inge nieur zal gevraagd worden voor ue schikkingen in de KI. Avelghemsiraat. E. Casier vraagt of den ingenieur al gekomen neeft voor de straal Kapel Milanen, waarop de woord dat hij daarvoor komen, maai dat deze zaak zal geregeld worden nè Gogst eu uat van Vuunocn- acker verwittigd is. E. Casier viaagt dat de grachten ach ter 't Oudmannenhuis en acnter de nui- zen der, Statiestraat zouden toegelegd worden.,Er wordt belootd dat dit zal ge daan worden. Verder vraagt Casier da de kar van den reinigheiosdienst heel dt kom der gemeente zou roudnjden ook uit woidi toegestaan. Fl. veiscneure vraagt dat de gei heUlenden vnjat zouden, krijgen op 11 juli. Du wordt in princiep toegestaan. J. Veicruysse zegt dat de onderwijzers daarvoor nog zullen schnjveD. Daarna gaat oe vergadering uiteen. (LUISTERAAR. BRUGGE Z. Op Zondag 10 Juli wordt er een solem- néelen dienst ge laan in de kerk der paters Discalsen in de Ezelstraat om tot iavenls der ziel van onzen vrieud Jan Dc Buyzer. Het is de plicht van alle c demokraten daar tegenwoordig te zijn. gHet bestuur. Zondag.10 Juli.is het.sire-bolling voor de groene*Batavla-bolders, voor mannen en vrouwen. Dus vrienden, maakt u ge reed; er zal nogmaals gioene ViaaniSLhe leute zijn; en daarbij moet de nieuwe Sire ingehuldigd worden en ook .de^ nieuwe birlnne. Eikeen dus op post I Wij hebben Jiet voorzegd. Het is reeds twee a drie jaar geleden dat er van wege de demokraten wierd opgemerkt in hun blad «Het Recht», er tengevolge van het auto-ongeluk het doodenbrugsken aan ue Kiuispoort, nog dergelijke ongelukken zu' plaats hebben, zoo men niet ingreep naar de rechtlijbing der baan en het overvouten van net vaartje. En ziet, wij kleine werkmenschen, met slechts arbei- dersverstand, die deze vingerwijzing tot de groote bevoegde beeren richtten, komen nu eens te meer in onze voorspel lingen gestaafd te worden door de tot tweemaal in acht dagen plaats gegrepen auto-ongelukken op dezelfde plaats waar over twee jaar het treurig ongeluk voor viel. Twee menschen Heten er het leven, zes of zeven werden erg gekwetst naar het gasthuis gediagen, en slechts r.u dat er menschenlevens te betreuren zijn ko men de bevoegde beeren hunne oogen te openen en min of1 meer naar de vinger wijzing van de demokraten le luisteren. Zulitn deze heeren nu de dood herstellen van de slachtoffers Wie is hier de schul dige De btaat. Sedert den wapenstil stand is er aan de bruggen weinig of niets gedaan. De Staat had geen geld 't heeft integendeel zooveel ais 't voor 't militarsme is. Nu zal er verandering komen, nu ei Slachtoffers zijn. GETROUWEN. MOESKROEN Op Zundag 26 Juni, zal de plechtigheid plaats hebben der kruispianting of neer leggen van een gedeDkteeken op het graf van ons aller beireuden ouden vriend en partijgenoot der Vl. Kristen Volkspartij, Adoit Verheke. Wij doen een dringenden oproep aan al de vrienden en partijgenooten van stad en omliggende om oo talrijk mogelijk op te komen om deel te nemen aan hei hul Je- oe» ijs aan den zoolang getrouw gebleven vriend en strijdmakker, voor de groote opoffering die hij deed van bij het ont staan der VI. Kr. Volkspartij. Vertrek uit het lokaal Volksverheffing stoetsgewijze om 3 uur namiddag. STRIJDPENMNG De volgende personen geven wekelijks elk 0,25 fr. Millecamp Albert, Van de Voorde Jan, Vanherrewegne V., Pauwels Ad., Terryr. Juul, Vanlierreweghe Ferdinand, Van- daelejuul, Brutin Kamiel, Del wan ie Ad., Demeester Achiel, Pype Omer, Ducou- lombier Ernest, Deltour Omer, Delwante Einest, Vanduoren Maurice, onbekend, vrouw E. Delwante, Vandensteen Maria, UerycxeBlanche, Vanhaezebroeck Marie, Rooze Renilde, Declerck Angèle, Demees ter, R.Vaneeckhout Leopold, H. Huys, Depraeter Julien, Depraeter Jules. De Buurtspoorwegen ^Het verslag over het beheer 1926j van je Nationale Maatschappij van Buurt- poo; wegen komt zooeven f verschijnen, vv ij haien er volgende Inlichtingen uit. Tarieven. 1. Reizigers De jaargiens a erd van 8 op 10 jaar gebracht voor het .ervoer van kiuderen tegen vermindering .an 50 t. b. en van 3 op 4 voor het koste- •oos vervoer. De tarieven in eerste en tweede klas orden gebiacht van 13 en 17 op 22 en .8 centiemen per kilometer. De prijzen der abonnementen werdeD vermeurdeid met 10 t. h. Op al de buuulijncn mogen plezlertrei- :r; ingericht worden. Reis neen en weer van hetzelfde bedrag als de reis eener .-nkele reis. 2. Goederen. Het technisch en admini stratief personeel, dat op 1 Januari 1914 uit 500 personen bestond is op 1 januari 1927 gestonken op 252. Enkele venies en winstposten I. Lijn Brussel-Schepdael-Ninove. verlies op31 Dec. 1925is 263.956,94 fr. Winst van 't Doekj. 1926 is lb9.U04,28 fr. oiijtl ln te winnen 124.952,09 fr. beurag voorzie,ligingfonds 148.800,97 fr. il. Lijn Brussel Edingen. veilles op 31 Dec. 1925 is 218.677,55 fr. Wn.si van 'i Dockj. 1926 is 25 7u9,43 fr. oiijfi in te winnen 192.068.13 fr. beurag voorzlemgingfonds 382.520,08 fr. III. Lijn Halle-Ninove. verues op 31 Dcc. 1925 is 191.891,91 fr. van 't ooekj. 1626 is 6 217,58 fr. tlnjft in te winnen 198.109,49 fr. IV. Lijn Brussel-Halle.j Veiiits Op 31 Uec. 1925 is 786.002,85 fr. Wmsi Van 't Doekj. 1926 is 20.280,77 fr. blijlt lu te winnen 7b5.721,98 fr. bedrag voorzicnigmgsfoDds 9o.o3U.93 fr. Winsten van enkele lijnen die nooit met verlies nebben gewerkt brussel-Humbeek Brussel Haecht Uriui ber6en-Lunderzeel_. orussei Wemmei üeeraatdsb.-Audenaerde Assche-Aalst Ooroegem Uitbatingsrekeningen voor 1926. 1. Biussei Schepdaal Ninove. 179.931,23 fr. 183.164,68 fr. 3.494,04 fr. 3.064,09 fr. 8.833,17 tr. 30.330,16 fr. Keizigers Reisgoed iiit-nrren—...-1 .c- i Verscniliende. Totaal, ontvangsten Totaal onkosten 3.290.959,44 fr. 14.905,65 fr. ja 196.532,06 fr. 4.088,06 fr. 1,3.506.475,21 fr. 3.429.910,03 fr. ta.ll. Bi ussel-Edingen. Oi-i/i^iHrx^i 2.213.871,35 fr. Reisgoed 1.829,25 fr. Goederen ^.456.960,77 fr. Veiscnillende 2.087,78 fr. Totaal ontvangstenkisw,.2.674.749,15 fr. Totaal onkosten „.UI. Halle-Ninove. Reizigers Reisgoed^.. Goederen ÜL - Verschillende^.. Toiaal ontvangsten Totaal onkosten 2.663.880,54jr. "Ï.-UBI iö7.381,05 fr. 1.373,67 fr. Ul04.729.76fr. feta.,, 642,72 fr. 494.117,22 fr. 6. 505.049,64 fr. Leest en verspreidt HET RECHT Reisgoed Goederen Verschillende Totaal ontvangsten Totaal.onkosten 654,90 fr. 56.564,25 fr. 925,38 fr. |1.254.945,28 fr. 1.234.733,40 fr. S. De progressie van het rendement der belastingen sedert den wapenstilstand is als volgt wetjr te geven In 1920875 millloen In 1921, 1.079 millioen in 1922, 889 millioen; in 1923, 1.159 millioen in 1924, 1673 millioen in 1925, 2.160 millioen in 1926, 2.355 millloen (tot Maart 1927). Vergeleken met de uitslagen van heel het dienstjaar 1925, geven de uitslagen voor het dienstjaar 1926, bij het eindigen van den eersten termijn van 1927, reeds een meer opbrengst van 195 millioen die nog mexkelijk zal aangroeien tot 31 Okto ber 1927, datum waarop het dieustjaar wordt afgesloten, om de goede reden dat er nog 140.000 verklaringen over de be lastingen op de inkomsten over 1926 moeten onderzoebt worden. Hoe voorzichtig de administratie te werk gaat bij het berekenen van de even- tutele opbrengst der belastingen moge blijken uit onderstaande opgave der meer-opbrengsten. 1922 122.5 millioen. L1923 787 millloen. 1924 464 millloen. 1925 689.5 millioen. 1926 268 millioen (ge deeltelijke en voorloopige uitslagen). Te zamen 2.331 millloen. De vooruitzichten werden dus op vijf jaar tijd met 2 milliard 331 millloen over- truffen, wat gemiddeld 466 millioen per jaar geeft, alleen voor de rechtstreeksche belastingen. Op 1.036.000 uitgedeelde verklaringen in 1926 waren er .einde Maart 1927 reeds 944.000 of 91 °/o binnengekomen. Van deze 944.000 zijn er reeds 801.000 onder zocht er blijven er dus nog 15 °/o te on derzoeken. De administratie denkt gereed te komen met het werk van 1927 einde Juni van dit jaar. Wannes Flaps Stort op postcheck'j 93175 (L. Van op den Bosch) 18,60 fr. en ge ontvangt dtt werk vrachtvrij ten huize.

Het Recht | 1927 | | pagina 2