Wat willen de kristen demokraten De Landwacht in nesten 099te9MMH»M» PARTIJGENOOTEN I Brugge zijn recht niet heeft, en de andere te veel voor rechten bezit. Er bestaat maar een middel om nen duurza- men vrede te stichten elkeen zijn recht geven. Hebben de Vlamingen recht op eene Hooge- school Ja dus wil men vrede men moet ze hem toestaan. Verplichtend onderwijs. De katholieken gaan voorts met zich in 't algemeen vijandig tc toonen aan verplichtend onderwijs. Daar komt op 't onverwachts de Paus de eerste kommunie om zoo te zeggen verplichtend te maken op het 7* jaar. Nu 'tis alom bekend dat een groot getal kinders slechts ter school blijven gaan om 't wille van de eerste kommunie. De eerste kommunie eens voorbij, zij blijven t'huis. Veel katholieken zijn zelve verschrikt over de mogelijke gevolgen der eerste kommunie aan 7 jaren. Een kolossaal groot getal kinderen zullen van hun achtste jaar den voetniet meer in school zetten en niet alleenlijk zullen zij Diet kunnen lezen en schrijven, doch op hun tiende en twaalfste jaar zullen-ze geer: gebenedijd woord meer kennen van hun catechismus. We hebben reeds meer dan een katholiek tegengekomen die dank aan den nieuwen maat regel door den Paus genomen bekeerd is tot het verplichtend onderwijs. Wij eerbiedigen den Godsdienst en willen dat hij buiten den politieken strijd gelaten worde. Wij zien in de maatschappij de schreeuwendste onrechtveerdigheden heerschen; het arbeidende Volk, volgens Het woord van Paus Leo XIII voor het grootste deel, in armoe en onver diende ellende zuchten en wij zeggen met hem dat er spoedige en krachtdadige midde len moeten aangewend worden om onze arme broeders ter hulp te komen. Men zegt dat België een der rijkste landen is der wereld, en wij zijn het land der lage loonen a en lange werkdagen. In de groote Nijverheidssteden, zooals Roeselaere, Aalst, enz. 2,5o daags. De landbouwwerklieden in de Kempen 1.25 daags, zelfs 1,00 fr. In de Vlaan deren 0,75 tot 1,00 fr. met één stuk eten op het hof. Kweekt met een dergelijk loon vrouw en kinderen 1 Zelfs de Staat betaalt nog honger- loonen in den dienst der spoorwegen, zijn er nog 9622 werklieden die min dan 3 fr. daags verdienen, dat is 928.029 fr. 'sjaars achter houding van het loon der werklieden, a Wij zeggen, zooals priester Daens altijd heeft geleerd, dat een neerstige werkman recht heeft op een eerlijk deftig bestaan, voor hem, voor vrouw en kinderen, een bestaan weerdig van den mensch, kind van God En nu is het voor het grootste deel, zijn leven lang armoe en onverdiende ellende om eindelijk oud gewor den, gekraakt en gebroken, nog geschat te wor den aan 9 centen daags pensioen. Hongerloor.en en ellendige werkmanswonin gen. In Brussel en voorsteden, in deze groote wereldstad, schat men dat er op 100 werkmans gezinnen 34 zijn of 34 t. h. die maar een enkel kamerken hebben, om in te wonen, te eten en te drinken, te werken en te slapen, ouders en kinderen, jongens en meisjes, al dooreen. Hongerloonen, ellendige woniDgen, lange werkdagen, nog veel van i2-i3 uren daags En zoo zien wij jaarlijks 5o tot 60 duizend werklieden, die gedwongen zijn naar Frankrijk, naar den vreemde te gaan dolen, om in slaven arbeid, het arme stukje brood te gaan verdie nen, dat het rijke vaderland hen weigert Droevig 1 en mea moet er dan nog bijvoe gen, dat het ons kleine, ons arbeidende volk is, dat met zijne talrijke kinderen, het grootste deel der Belastingen moet dragen. Wij be talen meer dan 120,000,000 fr. belastingen, op eetwaren, op drank en andere dagelijksche noodwendigheden des levens dat is bij de 20 fr. per hoofd en voor een werkmansgezin met 4 kinderen 120 fr. 'sjaars; het vijfde, zesde deel van zijn loon, het vijfde, zesde brood uit zijn mond gerukt I Op taalgebied willen wij Vlamingen en Walen volkomen gelijk \ien stellen in alle openbare besturen en scholen en voor alle rechtbanken en gerechtshoven in het vlaamsche land, alsook in het leger. Als soldaat kan een Vlaming zelfs geen kor poraal worden, als burger kan hij nog geen arm plaatsken van treinwachter, stoker of kaar tjesknipper aan den spoorweg bekomen zonder Fransch te kennen, terwijl men tot de hoogste en bestbetaalde plaatsen in ons land kan opklimmen, ja zelfs minister worden zonder een enkel woord Vlaamsch te verstaan. Daarom vragen wij dat de kennis van de Vlaamsche taal geëischt worde van al de Staatsbeambten en bedienden in het Vlaamsche land dat de kennis der twee talen op gelijken voet gevergd worde voor het bekomen van alle plaatsen in de middenbesturen, van alle graden in het leger en van alle zetels in de rechtbanken en gerechtshoven. Maar vooral willen wij aan de jeugd en aan de werklieden van het Vlaamsche land een deugdelijk onderwijs in het Vlaamsch doen geven in alle scholen, in alle vakscholen, (land en tuinbouwscholen, veeartsenijschool, teeken- scholen enz.) en vooral in alle nijverheids- en ambachtscholen, waar de Vlaamsche werklieden de noodige kennis en vaardigheid moeten erlan gen, waarvan het gemis onvermijdelijke vrucht van het schijnonderwijs, dat hun nu in het Fransch gegeven wordt thans grooten- deels de oorzaak is van hunnen jammerlijken toestand. VolksonderwijsEen geleerd volk, is een vrij en machtig volk, een volk van voorspoed en welstand. En hier in Belgie zien wij meer dan 100 dui zend kinderen, arme schapen zonder eenig onderwijs of opvoeding, langs de straten dolen; de kinderen gaan in 't algemeen maar 186 dagen 'sjaais naar school, of 1 dag op 2, en 72 op 100 verlaten de school voor het einde van den leergang 1 Daarom eischen wij verplicht onderwijs met het recht voor de ouders van vrije keus der school. Meer nog, onze kleine neringdoeners zelf gaan gebukt ondei de lasten, worden door de Geldmacht, aan wie de wet nog alle voordeelen toekent, op de markten verpletterd, en moeten kwijnen en verdwijnen, als er hun geene spoe dige hulp verleend wordt. Wij eischen ook Algemeen Stemrecht. Nu zijn bet de bezitters, die met hunne 2 3 stemmen meester zijn in de Kamers, meester zijn in de besturen, meester op de Gerechts hoven en de wetten die ze maken zijn meest geldzakwetten en weinig of nooit geene ware rechtzinnige volkswetten. Wij willen volkswet- ten, wetten om Boer en Neringdoener en Werk lieden een eerlijk en deftig bestaan te verzekeren en daarom eene volksmacht door Algemeen Stemrecht. Dat is het doel der Vrije Democraten eer bied voor den Godsdienst, maar Vrijheid, Recht en Brood voor het arbeidende volk. Verleden week hebben onze lezers gezien dat De Landwacht of beter dat de opstelraad van (i De Landwacht n Gentenaar, Volks vriend, Fondsenblad, enz. een artikel heeft laten verschijnen in het Fondsenblad han delende over onze polemiek tusschen Het Recht en u De Landwacht een artikel dat moest verschijnen in de De Landwacht zelve maar dat zij uit zijne echte plaats orttrok- ken heeft om zooveel mogelijk den moeielijken toestand voor hunne lezers te verduiken waarin zij zich bevinden. Wij hebben hen evenwel verplicht te doen bekennen tot welke middelen zij hunne toevlucht genomen hebben, en heb ben aan den opstelraad gevraagd om dat artikel ook in De Landwacht te laten verschijnen, of zooniet aan ons adres dat nummer van het Fondsenblad te zenden die het artikel in kwestie bevat. Zij hebben het raadzaam gevoD- den ons dat artikel toe te zenden om het niet in De Landwacht te moeten laten verschij nen. Verleden zondag morgen bracht de post ons het nummer van 29 Augusti van het Fondsenblad Wat leert de ondervinding ons toch meer en meer hoe bekrompen, hoe kleingeestig, hoe ouderwetsch die katholieke politiekers zijn I De Landwacht kan zich niet verdedigen zij kan den waren grond der zaak niet betreden of zij geraakt van langs om dieper in nesten... en dat maakt hen zoo kittelig, zoo zenuwach tig dat zij niet weten hoe hun ongemak uitge werkt. Voorzeker, moest onze pennestrijd ge voerd worden tusschen malkaar, in onderhan delingen, briefwisseling die niet onder 'toog komt van 't publiek, zij in de grofste persoon lijke aanvallen hunne toevlucht zouden zoeken. Immers dat kan nog geen adres naar behooren schrijven zonder dat hunne onverdraagzaam heid er in doorstraalt, ziet liever M. Remi Vanderschelden, isle Luitenant dc:f Kristene Demokraten, Deerlijk dat was het geschreven adres waaronder het Fondsenblad ons toe kwam. Niet dat wij dit kwalijk nemen, o neen; wij geven dit enkel om dit te laten dienen als blijk van de onverdraagzaamheid en de klein geestigheid welke die mannen bezielt. En nu ter zake. Wij vroegen aan De Landwacht ons dat artikel te bezorgen, niet omdat wij meenden dat het een antwoord zou geweest zijn op de geheele kritiek van ons schrijven, maar omdat het een antwoord zou moeten ge weest hebbeD, en omdat wij wisten dat het bij de kollektie van de ketelvest te Gent moest doorgaan als volledig antwoord, en wij het diensvolgens in den grond willen kennen. En wat is dat antwoord 't Is eenvoudig de herhaling van zijn gedurig gezaag dat het voert week in week uit, in brokjes en stukjes, nu zoowel mogelijk saam verbonden. Het artikel zegt dat wij het niet kunnen op- krijgen dat een kristen demokraat aan hen schreef. Wel beste konfrater toch, het is juist het tegenovergestelde 1 Wij vragen aan dien kristen demokraat als gij het nu tcch zoo wilt hebben, dat hindert ons niet dat hij op dien weg zou voort gaan en met ons zou willen in bijzonderheden treden. Wat baat het immers eene zaak eens eventjes aan te raken, oppervlakkig. Als men iets schrijft 't moet zijn dat men het meent, 't is om iets vooruit te zetten dat men goed vindt, en dan moet men het zoo juist mogelijk toelichten en op rechte voeten plaatsen, 't Is hetgeen wij zouden willen zien hebben van dien kristen demokraat uit De Landwacht en wij zouden hem dat willen hebben zien doen in de De Landwacht zelve. Integendeel wij krijgen geen woordje meer van dien kristen demokraat en gedwongen steekt u De Landwacht s zelve soms eens haar kopken buiten haar kot om wat te blaffen en rond te springen en eindelinge haar eigen schotel om ver te springen dien zij niet meer kan rechten Die krijten demokraat heeft zijn gedacht gezegd, zegt het artikel uit het Fondsenblad dat ook in De Landwacht moest verschij nen, en dat antwoord is De kristene demo kraten magen niet hardnekkig en onbuigbaar wezen 't Is te zeggen wij, kristene demo kraten, mogen evenmin als de katholieke be houders omzien naar de vereischte van den tijd, wij moeten laten vlotten wat vlot, ons geloovige werklieden moeten wij in den poel van armoe en laag leven laten omkomen zoo lang zij niet door den drang der omstandig heden opgezweept gaan schijnredding zoeken bij de socialisten. Wij mogen niet onbuigbaar wezen wij moeten buigen voor den oppergeneraal, zooals verder in het artikel wordt gezegd, 't zij die oppergeneraal het geheele leger naar den af grond leidt of niet,met al hetgeen er duurzaams aan verbonden is en met zijnen val mede sleept. De kwestie is hier deze, volgens ons bij het oude leger is geene wapen- noch krijgsuitrusting te vinden geene verdedigingsmiddelen om het kleine volk, de groote legerbende, te redden die gedurig overloopt naar den vijand. Dat volk verloren is alles verloren, en om dat volk te blijven behouden willen wij het eene macht bezorgen in en door de vrije kristene volks partij, waar het zich vrij kan bewegen en ver dedigen tegen de overheerschende kapitaal macht die noch volbsbelangen noch godsdienst kent. Het artikel herhaalt ook het gewoon deuntje van De Landwacht over het kartelen van ds kristene demokraten met liberalen en socia- te Kortiijk en Dendermonde, en het zegt dat Het Recht zich ligt te kronkelen en te wringen om die schande van zijn lijf te schudden, maar dat het eene vlek is die niet meer uit gaat. Kronkelen en wringen 1 Wij hebben gezegd wat daartoe aanleiding gaf, en dat herhalen vinden wij overbodig. Wij hebben ons nooit getracht te verschoonen en doen het nog niet, om de eenvoudige reden dat wij geene verschooning noodig hebben. Het Recht heeft berouw, er is misschien nog beternis te verhopen, zegt het artikel. Welnu, De Landwacht heeft nog nergens sporen van berouw kunnen opspeuren wij hebben liberalen en socialisten gegeeseld zooals zij het verdienden, en door het feit hebben wij hunne rechtzinnigheid en hunne goede trouw leeren schatten. Hadden zij eerlijk geweest de zaak ging voortnu is het gedaan. 0 De Landwachten met een Gentenaar Volksvriend a, Fondsenblad enz. weten geheel goed, dat zeggen zij zelf, dat wij nooit geen ander doel gehad hebben dan een kristen demokraat in de kamer te krijgen, maar zij laken de-middelen tot. welke wij onze toevlucht namen. Goed, wij bezaten betere middelen dan deze, ons programma, ons grondbeginselen van kris tene demokratie en de taaiheid onzer leiders waren daartoe bekwaam, waren zij niet met valsch geweld, met bedrog, met dwang, uit- kooperij enz. door alle oneerlijkheid machteloos gemaakt geweest, door de geldmacht die er insgelijks de bedienaars van den godsdienst toe dwong den dienst van God tot hetzelfde doel eind te gebruiken. Het verwijt dat wij hen maken dat zij de schuld zija dat een liberaal of socialist de plaats inneemt van een kristen demokraat in de kamers vereert hen, zegt het artikel zij hebben gedaan wat zij konden om de kiezers te doeD inzien dat zij niet mcchten stemmen voor mannen die met liberalen en sccialisten samen loopen om aan een zetelken te geraken. Welnu, hebben de kiezers niet gestemd voor den kristen demokraat zij hebben gestemd voor den liberaal of den socialist die gekozen wierd I en de u Landwacht is er door vereerd 1 zij ziet liever dien liberaal en dien socialist in de kamer dan een kristen demokraat 1 Wij vragen aan u De Landwacht tot hoe ver de godsdienst, die hare hoofdzaak is zegt zij, daarbij gewonnen heeft Maar ja, liever langzamerhand den godsdienst verloren dan de voorrechten der rijken, niet waar «Landwacht» Het Recht i> mag nu vragen zooveel het wil zegt De Landwacht of we dit niet zien en of we dat niet zien. Dus, 't is te zeggen wij antwoorden ner- gends op. Wij wisten geheel goed, als wij de pen opnamen om De Landwacht bij hare ooren te nemen, dat zij wat zou getierd en gelawijd hebben en'verweten alles wat niet te pas komt maar dat zij nooit den grond der zaak zou heb ben durven aanraken noch van ver noch van bij. Doch, wij wilden er haar toe dwingen dit zelf voor hare lezers te bekennen, zij heeft het nu bekend, doch zij heeft die bekentenis gaan verbergen in 't Fondsenblad 1 Aan 't nadenkende volk ter overweging gegeven. R. Vanderschelden. Studie en sprekersbond van Kortrijk. Helpt ons blad verspreiden om nieuwe lezers aan te win nen. Reeds vier maanden hebben wij de kiezing achter den rug. Gij ziet dat er geestdrift, dat er leven en beweging is en blijft onder de demo kraten in 't arrondissement Kortrijk. Sommige partijgenooten, wel is waar, staan, niet zoo vol vuur als veertien dagen voor de kiezing in alle partijen vindt men mannen die maar werken als de kiezing aan de deur staat. Dat is een gebrek. Anderen integendeel werken aanhou dend met kalmte en gematigheid, doch niet te min met hardnekkigheid en vast beradenheid, met eene overtuiging die niet aan 't wankelen kan gebracht wor den. Dat zijn de levensorganen van eene partij, die haar eens tot grootheid, tot macht, tot de overwinning moeten brengen. Dit keurleger vooral groeit aan in de kristene volkspartij, sedert de laatste kiezing is het meer dan verdubbeld. Een teeken dat de kristene volkspartij van langs om meer den weg van den vooruitgang betreedt in ons arrondisse ment. Wat is er nu vooral van noode Een aanhoudende strijd kost aanhou dend geld, en er moet en er zal aan houdend gestreden worden. Doch wij kunnen van dezelfde personen niet alies eischen strijdvoeren en geld verschie ten aanhoudend strijdvoeren kost al reeds genoeg voor zijn persoonlijk deel. De laatste kiesstrijd heeft ons veel geld gekost wij hebben diep in de beurs moeten grijpen, bij zooverre dat er een gat in is Dat gat is reeds voor een deel gestopt, doch wij moeten het geheel opvullen. Daarom richten wij ons bijzonderlijk tot de partijgenooten van 't arrondissement Kortrijk, zorgt goed voor uwe plaatselijke bonden past op de vergaderingen leden woont de vergaderingen bij en stort regel matig uwen penning ter ondersteuning van de partij Neemt een voorbeeld aan de vrienden van Meenen, aan wien wij een woord van hertelijken dank verschuldigd zijn. Gedurende den kiesstrijd hebben zij het voorbeeld gegeven van al onze andere bonden door maandelijks mildelijk den strijd geldelijk te ondersteunen, en nau welijks is de kiesstrijd voorbij of zij hernieuwen hun voorbeeld. De arron- dissementbond stuurt hun een woord van hertelijken dank. De partijgenooten en de bonden van andere gemeenten moeten dat voor beeld volgen. Dezen winter overloopen wij al onze dorpen om meetingen te geven en bon den te stichten daar waar er nog geene bestaan. Propagandisten, er zal werk zijn dezen winter Partijgenooten, zorgt voor strijdmid delen, zorgt voor strijdpenning De Arrondissementsbond. In den Gemeenteraad Twee voorname punten zijn Zaterdag in den Gemeenteraad besproken, waarvan wij hier eenige woorden moeten zeggen 't Eerste punt is de verpachting van de ge bouwen en gronden van de St. Juliaan-en Van VoldeDS gestichten door de Burgerlijke Gods huizen, aan de Broeders van Liefde, voor een termijn van 27 jaar, aan den prijs van i3 duist frank 's jaars voor de 3 eerste jaren en i5 duist frank 'sjaars voor de 24 volgende jaren. Onze gekozene B. Minnebo, welke de pacht- akte goed bestudeerd had, zegde dergelijke pacht niet te kunnen goedkeuren daar deze in de ongunstigste en nadeeligste voorwaarden voor de Burgerlijke Godshuizen gesloten werd. De vorige pacht, zegde hij, was 18 duist frank 's jaars en zelfs eenige jaren geleden 21 duist frank 's jaars. In de 27 jaren is dit dus voor de Godhuizen een verlies van meer dan honderd duizend franken. Hij zegt dat, gezien de verheoging van alle grondeigendommen en de merkelijke stijging der pachten van alle goe deren, het toch niet kan aanveerd worden dat men voor zulken lagen prijs al die eigendom men verpacht voor 27 jaren. Daarbij, zegt hij, hebben de pachters het recht indien zij, eerder dan hun pacht uit is, de gestichten verlaten, om reden dat zij het niet zouden kunnen vol houden, groote sommen te eischen aan de Hospicen als vergoeding voor de gedane ver anderen of verbeteringen aan de gebouwen. M. Goethals, schepen en voorzitter der gods huizen, erkende dat de pacht zeer laag was, doch dat dit de eenigste conditiën waren welke de Broeders wilden aanveerden. M. Minnebo zegde daarop dat de Broeders van Liefde, als pachters, alle gelijk hadden, de gunstigste voorwaarden voor hen te zoeken, maar dat de Hospicen ook voor taak hadden hunne inkomsten te verzekeren en alzoo in 27 jaren geen 100 duist frank uit hare handen te werpen, ten nadeele hunner kas. De pacht werd dan aanveerd door de 16 aanwezige leden, min de stem van M. Minnebo. Hier voegen wij erbij dat de voorzitter der godshuizen zeer mild is voor de kas van de Broeders van Liefde, maar dat hij integendeel zeer gierig is als hij moet betalen voor den onderhoud van arme ouderlingen of weezen, die uitbesteed worden aan 5o centiemen per dag Het tweede punt waarvan wij moeten spre ken is de zaak van den taks van 5 fr. te betalen door de maatschappijen van vermaak die in hun lokaal voor hunne leden een feestje geven. M. Minnebo deed daarvoor eene onder vraging en zegde dat de gemeenteraad reeds over eenige maanden eene beslissing genomen had welke dien taks afschafte. Het besluit werd per plakbrief aan de bevolking kenbaar gemaakt en tot heden toe doet men de 5 fr. betalen. Hij zegt dat de taks van 5 fr. als onwettig wordt aanzien door den heer minister en ook door den heer gouverneur die in eenen brief aan de gemeenteoverheid lieten weten dat enkel de bals of feesten onder dezen taks vallen, welken een inkomgeld eischen of na den dans om halingen doen. Daarbij, voegt de minister erbij, hebt gij het recht niet aan de maatschappijen de namen van hunne leden te vragen, daar dit eene onrechtstreeksche inbreuk is op het recht van vereeniging. Bij al die redens zegt MMinnebo, moet ik nog vragen waarom de eene maatschappij moet betalen en de andere niet, zelfs zijn er die reeds hun geld terug ontvingen. Ik vraag de volledige afschaffing van dien onwettigen en onrechtveerdigen taks. M. van Caloen, dienstdoende voorzitter, zegt dat het reglement, onlangs door den gemeenteraad gestemd, nog niet aanvaard is door de hoogere overheid en het Collegie in da

Het Recht | 1927 | | pagina 2