JAN VLEM1NX Wat Huichelarij Kanton Oosterzeele PRIESTER DAENS Vreeselijk automobielongeluk te Quatrecht GEEN BETER BOEKJE iu...jsdrgatlepingen Strijdpenning Van 15 tot 20 jaar kwamen er 5g5 ziekte gevallen voor bij de mannen en 553 bij de vrouwen. In den ouderdom van 20 tot 24 jaar waren er bij de mannen 657 ziekte gevallen en bij de vrouwen reeds 955. Van 25 tot 29 bij de mannen 708 gevallen, bij de vrouwen I2o5. Van 29 tot 34 jaar zieke mannen 814 zieke vrouwen 1395 I... En zoo gaat het voort tot op den ouderdom van 5o jaar daar siijgt het ziekte getal der mannen boven dit der vrouwen. Uitleg geven op die klare cijfers is overbodig Iedereen zal vatten dat het juist de tijd van 't moederschap is, de tijd van 't kweeken der kinderen, dat de ziektecijfer der vrouwen die buitenhuis werken zoo verbazend klimt. Hieruit leiden wij onmiddelijk af de schade lijke invloed van den arbeid van de moeder. Kregen wij in dien aard eene statistiek van ons België onder 't oor, wij zouJ:n nog meer verbaasd opkijken want w—1- orkregeling verkeeren iu beteren toestanu in Duitschland dan bij ons. Terecht mogen wij zeggen slavinnen, slavin nen van den arbeid en medelijden hebben met onze ongelukkige arbeidersvrouwen. 't Roept soms om vraak ais men ze ziet slie ren door de straten der stad, de moeders, van in den vroegen morgen, kinderen t' huis, kin deren in de schoot naar de angstwekkende fabriek, om een stuk brood, brood ten prijze van 't eigen kroost, ten prijze van de gezond heid, ten prijze van 't leven, dat zoo kostbaar en heilig is voor eene moeder. De buiten ook telt zoo oneindig vele slavin- nee, die door den schrikwekkenden arbeid hunne gezondheid en hun lichaam moeten krenken, hun kroost verkrachten... Wijl de man in de groote steden of in Frank rijk aan den arbeid is, is de vrouw t'huis geble ven als opvoedster bij de kinderen. Als opvoedster van haar kroost Oef I Zij kan er wat aan denken 1 Werken en scharrelen van 's morgens van als haar man op trok naar den eersten trein, tot 's avonds tot als hij t'huis komt met vier, vijf, zes kinderen rond de ooren krijschend, zingend, roepend, hui lend, lijk of het gaat waar veel kinderen zijn die door de moeder niet behoorlijk kunnen op gepast worden. En daar moet de werkersvrouw 'nen gan- schen dag hare verheven rol van opvoedster verspillen zij ligt voorover gebogen en drijft zonder eenmaal 't hoofd te rechten de naald door een stuk kantwerk terwijl zij met smart denkt binnen eenige weken komt er een mondje bij waarvoor ik nog meer zal moeten werken. En men heeft de moeder ook geleerd dat veel kinderen een zegen is. Tijdens den voorlaatsten oogst ontmoette ik de vrouw van een Brusselwerker. Haar man reed op den eersten trein en kwam t'huis met den laatsten. Het partijtje tarwe dat zij gezaaid hadden stond in solferdrooge hoopen samen De vrouw geene daghuur knnnende betalen sloeg zelf de hangzeel over de schouder, greep den krui wagen en begon den inhaal in stof en zonne. De slavin was meer dan zeven maand zwanger. En verleden week trok een man met zijne vrouw de egge door een stuk patatterland. In 't midden van 't stuk land zat een wichtje van enkele maanden, neergezet op wat stroo en gedroogd kruid door de moeder die de egge moest trekken, de man alleen kon er niet mee voort. En zij trokken, trokken als paarden, met 'nen stok voor hunne borsten. De man was kloek doch de vrouw uitgemergeld en teer want zij voedde haar kind zelf. En zij trok, trok, de slavinne, dat hare borsten ingedrukt werden, die borsten waarmee zij straks haar teeder kroost moest voeden. En al dat gruwbare om in de twintigste eeuw door 't leven te spartelen. Kan het mis dat de werkersvrouw tijdens haar moederschap op 't ziekbed nedervalt door ellende, ontbering, uitputting en verkrachting Arme vrouwen uit 't volk I Arme slavinnen van den arbeid I A. Van den Bruel*. Helpt ons blad verspreiden om nieuwe lezers aan te win nen. Fondsenblad, Landwacht, enz., kortom gaDsch de collectie bladen van de Ketel vest te Gent, vermelden in de volgende bewoordingen de benoeming van den socialist Lampens tot schepene te Gent. In den gemeenteraad van Gent had Maandag avond de kiezing plaats voor eenen schepene, ia vervanging van den heer Eylcnbosch, katho- li. ontslaggever. M. Coppietters (socialist) vroeg of de libera len in het kollegie wilden vertegenwoordigd zijn en zegde dat de socialisten voor hunnen kandi daat zouden stemmen. M. De Weert antwoordde dat de liberale groep zich onthield dat de handelwijze van het schepencollegie onwettig was. De stemming had plaats. M. Lampens (socialist) bekwam 21 stemmen tegen 14 witte briefjes. De nieuwe gekozene legt den eed af. Ziedaar alles I Geen woord meer. Geen woord van de katho lieken en antisocialisten, die in den raad zete len en die voor den socialist stemden. De brave katholieke menschen van Vlaande ren mogen dat niet weten 1 Binnen kort, meeting. Wij hebben een lokaal. Wij verwachten een afgeveerdigde van dit kanton in de vergadering van den arrondis- sementsbond te Gent, op Zondag 9 October. Wij hebben ook een lokaal gekregen te Baele- ghem. IS VERSCHENEN zijn leven, zijn strijden, zijn lijden, zijne dood en verheerlijking aangehaald en beschreven door zijn broeder Petrus Daens, volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Aalst. 't Is een lijvig boekdeel van 220 bladzüdcn die elke ware democraat zal willen bezitteD, die lezing moed en sterkte putten om meer dan ooit te ijveren voor onze geliefde volkspartij. Het boek is te verkrijgen ter drukkerij van Petrus Daens Mayart, Werf te Aalst, aan den prijs van 1.50 fr.; vrachtvrij t'huis gezonden 1 80 fr. Na lezing gelief Ons Blad te geven of te zenden aan een uwer kennissen. 3 DOODEN Eenigen tijd geleden werd te Gent eene nieuwe electrische maatschappij gesticht, waar van de heer G. De Poorter, ingenieur electri- cicD, wonende Nassaustraat, 3o, bestuurder benoemd was. Aangezien het doel der Maatschappij was het invoeren van de electrische verlichting in de landelijke gemeenten, was ter beschikking van den heer G. De Poorter eene automobiel ge steld, om zijne omreizen te doen. De auto was verre van een modelrijtuig te zijn. Overdreven snelheid Maandag namiddag, rond half één, boorde de bevelhebber der gendarmerie van Melle een auto met ongehoorde snelheid de baan afsnor- ren, in de richting van Quatrecht. Hij sprong onmiddelijk op zijn rijwi 1, de auto achterna, om de overtreding vast testellen, maar het rij tuig ging dermate snel, dat de gendarm maar pas enkele trappen gedaan had, of het was reeds in dc kromming van den weg verdwenen. Kort daarna werd de gendarmerie telefonisch onderricht, dat er op een tweehonderdtal meters der bareel van Quatrecht, een schrikkelijk auto mobielongeluk voorgevallen was. Hoe het ongeluk gebeurde Gekomen aan de statie van Quatrecht reed eene kar, die eveneens uit de richting van Gent kwam, voor den auto, die met eene redelijke snelheid zijnen weg vervolgde. Achter de kar liep het 4jarig jongentje Fr. Scheire. Juist op het oogenblik dat de auto links afstak, ten einde de kar voorbij te loopen, verliet het kind insgelijks de baan. M. De Poorter, dit ziende, zwenkte links en rechts, t: achtte te stoppen, maar niets te doen: het kind werd getroffen het rijtuig sloeg tegen twee boomen en kwam in de gracht terecht. M. De Poorter bleef er onder liggeD, de chauffeur van M. Beernaert, Jules De Coninck werd verscheidene meters ver, in het land ge slingerd de chauffeur van M. De Poorter, die op de achterste bank zat, kwam terecht op een boom. Alhoewel gekwetst aan het linker oog en de rechter bil, kon hij dadelijk opstaan. De hulp Dadelijk daagde van1 alle kanten hulp op het kindje werd bij zijne ouders verzorgd daar overleed het eenige minuten na het onge luk. 't Was gansch blauw in 't aangezicht en 't droeg eene kleine kwetsuur achter het oor. Jules De Coninck was dood op den slag zijn lijk werd op een naburig hof gedragen. •si. De Poortere, met gebroken bil en eene wreede wonde aan het hoofd, van onder de auto gehaald, kreeg de eerste zorgen ten ka- steele van M. graaf de Bueren, door dokter De Vos, van Melle. Dr Debersaques was om 3 ure ter plaatse en deed eene laatste poging de schedelboring. Alles was vruchteloos. Mijn heer De Poorter gaf weldra den geest. M. De Poorter was ingenieur-mecanicien en woonde in de Nassaustraat te Gent. Hij was 40 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinders, een van 14 en een van 21/2 jaar oud. Het huishouden Scheire had slechts een kind, het jongentje dat nu dood is. De moeder verkeert in belangwekkenden toestand. Van het ongeluk is maar een persoon oog getuige geweest, 't Is de chauffeur Em. Mees, eveneens te Gent wonende, sinds twee maanden in dienst van M. De Poorter. Aan een der boomen hing eene moustache en een deel der lippen van den verongelukten chauffeur De Coninck. Het parket ter plaats Het parket, samengesteld uit MM. Albert Van der Straeten, procureur des konings, Minneus en van Acker, onderzoeksrechters, waren om 5 ure ter plaatse. Door den geleider Mees, werden de verlang de inlichtingen gegeven. De auto ontredderd De automobiel is er erg aan toe. Gansch de voortrein is verwrongen de beide voorwielen zijn afgeslagen, alsmede de carrosserie. Alles ligt in stukken en brokken dooreen in de hoeve van Bockstaele. Ouder die treurige overblijfse len bemerkt men den sterk bebloeden col en hoed van den heer Do Poorter. Dc vier lucht banden zijn nog vast opgepompt, alhoewel de wielen deerlijk verhakkeld zijn. Oud-Turnhout. De boschwachter Joseph Moonen, weduwaar, wonende op het gehucht Darisdonck, kwam een dezer avonden naar het huis van zijne oudste dochter, 26 jaar, over eenige maanden gehuwd en wonende op de Dijkzijde. Moonen was gewapend met een geweer de dochter zat voor het venster met naaldwerk bezig, en haar vader vroeg haar bitsig waarom zij niet meer ten zijnent kwam. Het meisje, die daar, volgens er verteld wordt, grondige redenen voor had, gaf geen antwoord, waarop Monnen een schot in hare richting loste. Juist zat het meisje overeind om ander gareu te nemen aan die omstandigheid is het te danken, dat de lading haar neveus het hoofd voorbij vloog en haar slechts licht het gelaat verschroeide. De plichtige wilde nog schieten, doch de dochter hield de deur toe en vluchtte ten slotte langs achter weg. De gendarmen werden verwittigd en gingen op zoek naar Meenen deze werd aangehouden te Baelen. Het parket van Turnhout is ter plaatse geweest en Moonen werd naar de gevangenis dier stad overgebracht. voor de verspreiding der christen demo cratische gedachten of het werkje 64 bladzijden beslaande, van Priester Fonteyne. Vraag het aan den drukker Camiel Moeyaert, Coupurerei, Brugge. Een exemplaar kost 10 centiemen. Voor voortverkoopers, maatschap pijen, of exemplaren, bij zeker getal genomen, groote afslag. Arrondissement GENT Op Zondag, 9 October, belangrijke vergade ring van den Arrondissementsbond en den bond van Gent, om 10 ure voormiddag in het Hotel de Russie, rechtover de Zuidstatie. Zulte Op Zondag, 9 October meeting in De Linde bij R. Gevaert, om 4 1/2 ure. Waereghem De vergadering van den Bond van Waere ghem, eerst aangekondigd voor Zondag 25 September, is uitgesteld tot op Zondag 9 October, om 4 ure namiddag, M. Plancquaert zal aanwezig zijn, en er het woord voeren als ook een lid van den Studie-en Sprekersbond van Kortrijk. Harelbake Op Zondag, 9 October, om 6 ure 's avonds vergadering van den Bond van Harelbeke, om 61/2 ure meeting. Sprekers H. Plancquaert en een lid van den Studie-en Sprekersbond. Deerlijk Zondag, 17 October, om 6 ure 's avonds, vergadering van den bond in Prins Boudewijn, bij H. Cavaye. Al de leden worden ditmaal zonder faut op post verwacht- Het Bestuur. Degene die verlangen de Kiezerslijst te raad plegen, om te zien of zij kiezer zijn en of zij met hun getal stemmen aangeteekend staan waaraan zij recht hebben, mogen zich wenden tot het lokaal der Demokraten, ook voor alle klachtc». Kiezers, opgepast eer het te laat is, 't is met deze lijst dat de gemeeetekiezing van toeko mende jaar zal geschieden. Aiies worui in nana umvaugeu uij rt. van- derschelden, te Deerlijk. Mouscroen Omdat Adolf Alline 's kermis niet heeft willen medebrengen 0,10 fr. Omdat Alline ze geweigerd heeft wanneer ik baar ze aanbood ro c. Omdat Adolf op St Louis met het snot naar huis gegaan is 10 c. Omdat Adolf altijd ruzie zoekt aan Rika 10 c. Omdat Je f niet weet wie er hem het Volks recht gezonden heeft 10 c. Omdat ik niet kan denken hoe Alline zoo kan spreken 10 c. Demokraten van onze stad, wij zijn niet meer groot in getal, maar laat ons allen eendrachtig samen werken, en wij zullen hier groot en goed werk afleggen er zijn hier vele menschen die onze gedachten zullen deelcn 10. Luistert naar mijn woord ik bid u, ik hoop dat gij allen deze smeeking zult aanhooren 5 c. 97 MENGELWERK EEN VERHAAL uit den tijd der Opkomst der Christene Democraten in Vlaanderen. DOOR H. PLANCQUAERT Het waa doodstil ia de kamer waar Jan Vleminx op zijn sterfbed lag. Aan 't voeteinde zat zijne moeder in eenen zetel, de oogen rood gezwollen van tranen wier bron eindelijk uitgeput tcheen met den neerslachtigen blik, 't half neergezegen hoofd en 't getrokken wezen een treffend model voor een mater dolorosa. Wat ter zijde zat Mina, wier droefheid nog dieperen indruk maakte, omdat zij te lezen stond op een schoon en nog jeugdig gelaat. Beide vrouwen hielden bijkans onafgebroken een blik op deD joDgen man gevestigd zij spraken weinig of niet. doch een wereld van gedachten vlogen als zoovele lichtbeelden voor haren geest gansch 't leven van den duurbaren stervende verscheen in zijne verscheidene tafereelen voor hen vergezeld van al de verschillende aandoeningen vreugde, liefde, smart, die zij in hunne ziel hadden doen ontstaan. Nu en dan als de stervende iets scheen te wenschen stonden rij op, gewoonlijk alle twee te gelijk, zoo aandachtig waren beide op zijn minste wenschen. Hadde liefde den jongen strijder kun nen redden Doch de uur was geslagen aan genezing viel niet meer te denken en iedere maal dat dit gedacht zich in den geest der beide vrouwen zich herhaalde zonk hun hoofd dieper en dieper ook groef de smart hare teekenen op hun gelaat. Kalm en zonder vrees voelde Jan Vleminx zijn laatste uur naderen, doch iedere maal dat zijn blik op de twee wezens viel die hem zoo vurig beminden, kwam de schaduw der droefheid zweven over zijn gelaat dat nu niet meer lijk vroeger zoo man haftig de kracht van zijn karakter en de sterkte zijner onvervaarde ziel weerspiegelde, maar getuigde van uitputting en afgematheid en door zijn kleur te samen met 't verflauwen en 't verglazen der oogen den nakenden dood scheen aan te kondigen. Diep was het reeds in den nacht, stil en rustig als 't geweten van nen mensch in 't volle bewustzijn van zijn beste levenskrach ten gewijd en geofferd te hebben aan een edel en verheven werk. 't Haastig ijlend getik van nen wekker alleen was als het beeld van den angst die 't hart van Mina en moeder Vleminx beklemde. Deze die reeds verschillende slapelooze nachten had doorge bracht, kon eindelijk de vermoeinis niet weerstaan en na eenige knikkeD, niettegenstaande herhaald geweldig tegenstreven, zeeg baar hoofd op de borst en sloot de slaap hare oogen. Zachtjes schoof Mina een kussen tusschen haren rug en de leuning van den zetel en legde op hare knieën een deken om de oude vrouw te beschermen tegen de kilte van den nacht. Jan had al de bewegingen van Mina gevolgd en een zoete glimlach verscheen op zijne lippen en toen Mina zich wederom op hare plaats had gezet en haar oogen week van droefheid en smart op hem rchtte zag zij hoe Jan ook zijn blik in de hare hield gevestigd en de glimlach die om zijn lippen zweefde nog verzachtte en verteederde. Dan scheen hij eenige oogenblikken in diepe gepeinzen ver slonden en 't dacht Mina dat hij haar teeken deed te naderen. Zachtjes stond zij op, vol vrees den slaap die toch voor eenige stonden het lijaen der arme moeder schorste te storen, en naderde het bed van den jongen demokraat. Verlangt gij wat drinken, mijnheer Jan, vroeg zij, bereid den minsten wenk van haren meester te gehoorzamen als een engel de bevelen van God. Neen, Mina sprak Jan zacht, en haar met liefde in de oogen ziende, neen Mina. Ik verlang van u iets anders. Spreek M. Jan, mijn laatste geluk zal zijn uw wil te vol brengen» Mijn laatste uur nadert, sprak Jan. Mina verkropte een snik en keek verwaard naar vrouw Vleminx, doch deze verroerde niet. «Vooraleer te scheiden moet ik u een woord van dank zeggen voor de zorg en de trouwe genegen heid die gij mij betoond hebt als zoovele vroegere vrienden mij verlieten en mij haatten en verachtten. Ik was uw moeders dienstmeid en 't was mijn plicht. 1 Gij deedt meer dan uw plicht gij handeldet beter da 1 de beste dienstmeid doen kan. Mina, ik zag dwars door uw oogen en door uwe ziel. Mina gij bemint mij. u Bij deze woorden verschrikte de arme meid haar wezen bleek door 't weenen en 't waken kreeg de vurigste roode kleur zij verborg haar gelaat in de handen en voor het bed op de knieën zijgende, fluisterde zij al smeekende Mijnheer Jan, o vergeef het mij, wist gij hoe ik tegen mijn eigen zelve gi streden heb Doch ik kon er niets aan doen. Zij voelde eene hand, reeds killig door den aanstaanden dood die de hare vatte. Beschaamd hief zij het hoofd omhoog, en wederom zag zij hoe haar meester haar steeds zachter en gelukkiger glimlachend aanschouwde.

Het Recht | 1927 | | pagina 3