Enmuesi in zei de Naar Diksmuide op 21 Oogst UIT ONZEN PIJLKOKER WEEKBLAD. nöertvfcl 0HT TOLK DER VLAAT'SCHE KRISTEN VOLKSPARTIJ Zondag 31 juli 1927 STICHTER H. PLjSNCQUAERT 34' Jaar - Nummer 31 0,25 Inschrijvingen 12 maanden ff. 12,50 6 maanden fr. 6,50 3 maanden fr. 3,75 BUREEL EN OPSTELRAAD HELPT ELKANDER Caslnoploats, 11 Korlrijk TELEFOON 20 POSTCHECK 1716,73 Het reel om te leven is het eerste recht Het twelie is een man te zijn, geen knecht DE CLERCQ. Aankondigingen Voor prijzen, voorwaarden, enz., zlcb wenden ten bureele van 't blad. PRIJS per nummer 0,25 EED STEM UH HET HOORGEH Een vooraanstaande soc. richtte tot een Hol- landsch soc. dagblad een schrijven dat niet werd opgenomen en waarvan we bier het slot rnede- deelen Als er een behoorlijke bestuurlijke scheiding kwam en dat is niet in strijd met de socialistische gedachten, immers wij zijn voor het zelfbeschik kingsrecht der volkeren, dan zouden binnen he1 Belgisch staatsverflShd de belde volksdeelen zich voorlooplg vrijelijk en onbelemmerd kunnen ont wikkelen, dan zouden de Vlamingen ongehinderd vikkellng op Nederland rich Guldensporenslag vieren en konden de wt, zijn geen stobebranden, a. Walen ongehinderd hun ontwikkeling richten op Ifeltiek wel eens bemoeilijken, maar strijders v< e et inoubliable patrie» J--n mooi en geoorloofd Ideaal, ook uit een soc Jemappebetoo- Jj stlicb oogpunt. Bergen op Zoom, 8 Juli 1927. We herinneren ons de eerste beevaarten, in vromen tocht aiover de stukgeschoten velden, altusschen de weenende puinen naar de graven van Joe Englisn, van de gebroeders Van Raemdonck, van Re- naat De Rudder, naar de geschonden zerken van Oeren. We zien ze nog, die eenige honderden getrouwen, wiens innig- schoon gebaar Vlaanderen door, de belangstelling van tientallen dui zenden heeft gewekt. Diksmuide is of wordt geen^betooging. Het is een kommunie van dê zielen der levenden met die der doo- den, het is een ontroerende wijding van ons streven in 't aanschijn van de graven onzer jongens, het is een toetsen van ons klemmen- schelijk doen aan het groote gebeuren dat spreekt uit de velden en de weiden van de ijzerstreek. Het is geen dag van haat of nijd, van roepen en schreeuwen, het is een dag aie de vele dagen die volgen beter maakt. Wie er ging, keert er terug en brengt met zich een schare die op hare beurt hare omgeving winnen zai. 21 Oogst is geen dag van een partij of van een groep, het is een dag van heet w „Q t,. Zoo moeten en zullen we ht Wij voldoen heel gaarne aan het ver zoek tot opna ne van het volgende De kwestie der sociale verzekeringei blijft al hare actualiteit behouden, wa trouwens met het oog op hare verstrek kende gevolgen en vooral in verband de problemen, die de toekomst van volk beüeerschen, ook voor ons een reder) Zesmaandendienst enj Gewestelijke indeeling De kwestie van den zesmaandendienst en van de gewestelijke indeeling komt stilaan weer aan de dagorde de socia listische jonge wachters hebben hier en daar wat op den trom geslagen. de kom- munlsten en wij zelf zitten ze af en toe, hier en daar nogal eens duchtig in het haar, heel wat van de socialistische a ge- vaardlgJen vreezen voor hun mandaat zoodat ze het tijd hebben gevonden hun veikleziezlngsstrijd van 1929 voor te be- reiWat de socialistische partij in de jaren van hare medeverantwoordelijkheid in het bestuur van het land verwezenlijkt heeft, is nu juist niet van aard om gcesi- dtift en stemmen te winnen, zoodat er begrijpelijker wijze naar een middel ot naar middelen gezocht wordt om de vroe gere comedie tegen kapitalisten, tegen koning en hof, tegen ministerwedden, tegen duur leven, stabilisatie, afdankin gen enz. te doen vergeten. Er is geen twijfel dat de zoo dikwijls verloochende zesmaandendiensttijd daar voor dienen moet. Het socialistisch landsbestuur heeft be sloten een dusdanig wetsvoorstel bij den e. k. zittijd neer te leggen We weten niet of de socialisten nu ne keer ernstig en met alle middelen DEN ZESMAANDEN - DIENST ER DOOR WILLEN; We weten nlei of zij niet de geheime boop koesteren met groot gebaar de re geering te verlaten om aldus metvrije hand den verkiezingsstrijd van 1929 te kunnen voeren; We zijn echter diep overtuigd dat er, zoo de socialisten EENPARIG EN VOL TALLIG willen zijn voor het doordrijven dezer hervorming, ZE ALLE KANS, zij het dan niet zekerheid hebben er, met de hulp van de twee ktmmunisten en van de zes nationalisten den zasm?f n" dendienst en de gewestelijke Indeeling door te krijgen. Wfl gelooven vast dat ze er in slagen zullen enkele vertegenwoordigers der Kr. werklieden te verplichten of van er voor te stemmen of van zich te onthouden of van thuis te blijven. Als er maar gewild wordt. Als de huidige beweging bij de socia listen meenens is en niet het gevolg van politieke berekening. Daarop hebben wij ln de eerste maan den te letten. Wij zelf dienen den zes maandendienst, dien we bij elke gelegen heid hardnekkig verdedigd hebben, op het voorplan te brengen, belangstelling te wekken en voorde kiezers zoo te stellen dat noch socialisten, noch katholieke werklieden wijken kunnen. X. De Pachtkwestie ^Er heeft eens iemand gezegdJdat de Walen geen vier en twintig uren den toestand dulden zouden waaronder de Vlamingen gebukt gaan. Met evenveel recht mogen we bier be vestigen dat geen groep werklieden van eender welke nijverhei i 24 uren het on reent zou dulden dat tegenover onze boeten zoo schaamteloos wordt gepleegd. De naoorlogsche periode heeft ons op gebied van arbeidswetgeving wel geen voldoening maar tocb merkelijke verbete ringen gebracht. De hervormingen zijn echter de deur m den landbouwer evenals die der Vlamingen vooroijgegaan. Verleden jaar voor Kerstdag scheen het er zou eindelijk toch eens een oplos sing komen aan de zoo belangrijke pacht kwestie, het scneen, want de kasteelhee- ren en bewaatders die de lakens uitdeelen ia de rtgeeririg, hebben het wel zoo weten te schikken dat Kerstdag voorbijging, dat ue heeren aan hun pachters schandalige voorwaarden opdrongen zonder wet ingrijpen kon. Elr.de van dezen zittijd is de pachtwet- kwestie naar den Senaat verhuisd. De heeren Senators zijn in verlof. De pachtkwestie zal in den naasten zittijd worden besproken. Uit de versla gen der kommissie blijkt het reeds duide lijk dat geen der arliekels van de door de Kamer gestemde wet ongewijzigd zal blijven. Ten wiens voordeel ze zullen veranderd worden is geen geheim katholieke liberale kasteelheeren en grondbezitters zijn het roerend eens om de vrijheid, door de in de Kamer aangenomen wet verleend, zoo ver mogelijk in te korten. En zoo heeft het alle kans dat de pacht wet, na een zoo lang mogelijk uitgestelde en gerokken bespreking zoo toegetakeld wordt dat ze weer naar de Kamer moet. Hoe lang deze lijdensgeschiedenis duren zal Of deze aanleiding geven zal tot konflikten,blijven tot hiertoe voor onbekenden. Wat de ondervinding ons echter reeds toelaat te verzeketen is, dat de pachtwet die er komt, ongeveer de waarde hebben zal van tie Nolfbarak, 'tis te zeggen, half en half. Dat Is immers het kenmerk der heele Belgische wetgeving. Ze wordt daarom geschoeid op den leest van Beulemans. »£at kan voor de tegenwoordige Ministers van ilgli! wat lastig zijn, maar zou er toe kunnen Idragen, dat het tegenwoordige België dat voor p groot deel nu een Westersche Balcan ls, zou Jrdwljnen In de toekomst en plaats maken voor fi' normalen toestand tusschen twee rassen, de Nederlandsctae bevolking. I Uil een socialistisch oogpunt is daar m. i. z. Lsoluut geen bezwaar tegen, tenzij men het jvnscbe Imperialisme wil ondersteunen om de .flaamsche gewesten langzamerhand te verfran- hen, een poging die tegen de geconstateerde iten en wenschen van het volk ingaat, en daarna .heel België bU Frankrijk in te lijven. De Vlaamsche Nationalisten, waarde partljge IN DB GOEEÈ] RICHTING Op 21 Oogst gaat al wie Vlaming is, naar Diksmuide Immers, in het kamp vaa onze r tegenstrevers blijkt men zeer ernstig die zaak te bestudeeren. Het Nationaal Ver-' bond der socialistische mutualiteiten veri gaderde enkele weken geleden te Brussel om te onderzoeken welke de resultaten waren van de toepassing der wet op de ouderdomspensioenen. Ook het verbond van sociale werken der liberale partij, besprak kort geleden o. a. de kwestie dér ouderdomspensioenen. En ,wat doen wij Wij hebben helaas i streven Daar zelfstandigheid,"'üöor fceu itjner afdeellDgen zou laten onderzoeken. Wij missen nog steeds een Vlaamsch Nationale studiecommissie voor sociale aangelegenheden,jdie, na grondig onder zoek de richtlijnenzou aangeven voor een krachtig doorgevoerde Vlaamsch natio nale sociale actie. Wij vergeten nog te Helft dat voor de naar verhouding schaarsche Vlaamsch nationale sociale instellingen, leder aan- knooplngspunt, leder vorm van onafhan kelijkheid van Belgische sociale organis men, iedere aanlanding bij zoogenaamd neutrale landelijke verbonden, die onver mijdelijk Franschgezind moeten zijn, uit den booze is en een belemmering voor de ontwikkeling en deri uitbouw van ons Vlaamsch nationaal volksbestaan. Slenter en sleur, gemis aan initiatief en duif om bet bestaande te hervormen, vrees voor beperking der middelen ea inkrimping van subsidies en Inkomsten, maken dat onze instellingen nog te zeer op Belgischen leest geschoeid blijven. De gevolgen hiervan Dlijven dan ook niet uit. Het gemis aan zelfstandighela, het direct of indirect ondergaan van politieke invloeden van Belgische politieke partijen, het staan onder min of meer gepronon ceerde Belgische, dat is anti-Vlaamsche kontrool en het opleveren van uirect nut voor onze Vlaamsch nationale actie zijn de onvermijdelijke nadeelen die voortvloeien. Willen wij de lijn zuiver getrokken zien, dan moeten wij onvoorwaardelijk en doelbewust andere wegen op. Wij moeten ons weten vrij te maken uit beknellende Belgische banden we moeten naar de oprichting van zuiver VI. Nat. sociale instellingen op alle gebied,-naar de methodische opleiding van onze Vlaam sche mutualisten in VI. nat. zin, naar de tot standkoming van eigen economische organismen, die een ruggesteun vormen voor onze sociale actie. Beter dan wie ook zijn wij overtuigd dat wij voor de verwezenlijking van dit alles, binnen een zeer beperkten tijd, geen illusies behoeven te koesieren. Wij zullen het natuuilijk niet in enkele maanden kunnen opbouwen, warneer anderen er tientallen van jaren voor noodlg hadden 1 Maar dat is geen reden om het op de lange baan te schuiven en de verwezen lijking ervan over te laten aan een latere generatie. En zoo wij de actie niet kun nen aanvatten zooals wij het zouden wenschen, dan is er toch niets dat ons belet het op een meer bescneiden schaal te doen. Daarom richten wij thans, en dit weze een eerste stap in de richting van het groepeeren van alle Vlaamsche natlona listen die op sociaal economisch terrein willen werken, een enkwest in over de sociale verzekeringen. Uit de hieronder afgedrukte vragenlijst zal men kunnen opmaken waar wij heen willen. Voor de beantwoording ervan ricpen wij alle VI. nationalisten op, want dit is een enkwest waaraan velen kunnen meewerken. De ervaring opgedaan bij een onderzoek in zake het Arbeidsproces in Vlaanderen, door ons met een onverhoopt groot sue ces ingericht in 1917, heeft ons geleerd dat er langs dezen weg heel wat te ver wezenlijken is. Alle antwoorden moeten, vóór 15 Augustus e. k. aan het adres van den heer M. Schouppe, Kr. Volkspartij- VI. Front, Molenstraat, 57, Aalst of aan K. Waternaux, Essenburgstraat, 11b. Rotterdam, Ingezonden worden. Aan de hand van al de ingekomen ant woorden zal een algemeen verslag wor gesteld, dat dan nadien zal Wij zullen ons verheugen over eiken stap die tot werkelijken vrede, op grond van recht, in de wereld gedaan wordt en intusschen onze eerste aandacht wijden aan onzen strijd voor Vlaanderen, over tuigd dat wij ook den vrede dienen. Want eerst door ons volk heen behooren we tot de wereld, en de sytnphonie der volkeren zal nooit schoon in onze ooren klinken zoolang het oude Vlaanderen, met zijn oude gaven en zijn jeugdige toekomstkracht er niet zijn stem in zal mengen. (Jonq Dietschland), Proficiat I kers^t gebied. --'.kin bovenvermelde adressen kunnen ook alle verdere inlichtingen worden ge vraagd en zullen ook alle wenken, aan wijzingen en raadgevingen in dank wor den aanvaard. Mochten ons nu eens uit alle hoeken van het Vlaamsche land en ook van uit buitenland antwoorden toekomen. Uit het noodgedwongen beperkt, maar niet temin ernstig pogen dat wij thans voor oogen hebben, kan heel wat groeien, ia dien wij op de medewerking mogen reke nen van allen, die beseffen dar er op bet terrein der sociale actie, ook voor Vlaamsche nationalisten, heel wi doen is in het belang van onzen strijd en s volk. Karei WATERNAUX. •■«ad JOÉ2' Vragenlijst betreffende het enkwest inzake de sociale verzekeringen. 1. Welke tekortkomingen zijn er ten opzichte van de sociale verzekeringen in de Belgische wetten aan te stippen a) ongevallenverzekering b) Invaliditeitsverzekering c) ziekteverzekering d) ouderdomsverzekering. 2. Komen naar Uwe opvatting, in de sociale verzekeringswetten, in het buiten land toegepast, bepalingen voor, die in onze wetgeving dienen te worden opge 3. Welke sociale verzekeringen dienen volgens U verplichtend te worden ge steld Hoe worden dan de lasten DeAalstersche vertegenwoordigers van de-« Belgische eenheid krijgen stuipkes. Bravo voor onze vrienden van Aalst De woede der franskiljons is de schoon ste decoratie van den Vlaamschen natio nalist. De inhuldiging van het heerlijke VI. Huis In de Molenstraat, de geestdriftige viering van 11 Juli doet de franskiljons razen en in hun kattekoleire vallen ze Jan en alleman aan. Hadden onze vrienden zich beperkt bij het opzetten van een grooten mond, onze vijanden zouden zich niet zoo bedreigd gevoelen. Maar wij-hebben niet enkel gezaaid en de zaadjes overgelaten aan hun lot. Een bloemist mag niet alleen zaaien, hij moet ook over broeikassen beschikken, waar de nog teedere plantjes het kwade seizoen kunnen overbrengen. Die broeikassen zijn onze Vlaamsche Huizen. In de laatste jaren heeft het arrondisse ment een krachtinspanning van belang op zijn actiefNinove, Sottegem, Erem bodegem zagen Vlaamsche Huizen ont staan en thans heeft Aalst de Mei op het Hulzen bloeien I nns f Nu nog een krachtinspanning voor Geeraardsbergen en Herzele en het arron dissement Aalst bezit ëen reeks lokalen, i andere arrondissementen tot voor beeld mag worden gesteld. Laten deze Vlaamsche Huizen zich dan vereenigen en volgen een goed afgelijnd plan hun steun verleenen aan de VI.- nationale werking in de andere arrondis sementen van de provincie. Het verlof der arbeiders. sociale verzekeringen, naar uwe meening voldoende Hebt U in dit opzicht beden kingen 5. Welke moet de verhouding zijn der werkgevers tegenover de sociale verzeke ringen 6. Welke moet de verhoudlDg zijn der werknemers tegenover de sociale keringen 7. Hoe zijn en zouden moeten zijn de verhouding der geneeshceren tegenover de fondsen 8. Acht U de inrichting der bestaande mutualiteiten, voor een groot deel afhan kelijk van politieke organisaties en van Belgische landelijke verbonden, bevor derlijk voor ons volk Kunt U een ander stelsel schetsen. 9. Kunnen naar uwe meening maatre gelen eventueel welke worden ge troffen voor eenegewestelijke inrichting? 10. Wat kan naar uwe meening wor den gedaan om de werking en de propa ganda onzer mutualiteiten en andere so ciale instellingen uit te breiden bescherming van het Gemeentebestuur. VolgtProgramma van den 14°. Daarna Programma van den 21". Geteekend De Sekretaris, De Voorzitter, GENOT. FRAIGNEUX. Schepen van Openbaar Onder wijs en Schoone Kunsten. Laten de Walen maar een eindje verder gaan op dezen weg zij leveren voor de Vlaamsche Belgen het bewijs dat de Vlaaamschvijandlgheid der Walen baren oorsprong vindt in hare gehechtheid en Heide fot Frankrijk, hun waar vaderland. PalmoHve-zeep voor Vlaamsch haters. De koning is Zondag na de plechtig heid van leper naar Zwitserland vertrok ken, waar de Koningin reeds verwijlt. De heer Huysmans, minister van Kun sten en Wetenschappen, doet op dit oogenblik een "reis in Spanje waaruit hij begin Augustus naar Brussel terugkeeren .1. Dan zal de h. Anseele, die nu d. d. ml- ninster van Kunsten en Wetenschappen Is, met verlof Daar Vichy in Frankrijk gaan. De h. Vandervelde vertoeft thans te Spa, waar hij de gast is van zijn vriend den h. Felicien Cattler. De h. P. Hymans, minister van Justi tie, zal deze week naar Zwitserland af reizen. De h. Baels, minister van Landbouw en Opeübare Werken, zal gedurende de maand Augustus te Oostende met verlof zijn. De heer Wauters, minister van Nijver heid eD Arbeid, viert deze maand zijn 25 jarig Huwelijksjubileum en zal op 21 Augustus te Bordeaux scheep gaan voor Brazilië, waar hij de Interparlementaire handelsconferentie bijwonen zal. Denkt men in die middens soms nog dat ledereen die werkt recht en nood heeft aan rust en verlof Luik in Frankrijk De Standaard schrijft Dat bij velen in de Waatsche steden het onderscheidBelgië Frankrijk niet meer bestaat, behoeft geen betoog. Luik steken op 21 Juli bij- a evenveel vlaggen uit als op 14 Juli (Frankrijk'; nattonalen feestdag). Enkel een verschui ving In de kleuren de meerderheid der Fransche vlaggen op 14 Juli maakt plaats voor een meerderheid van Belgische, der dat de eerste verdwijnen. Men heeft er echter beter op gevonden: het nationaal feest dient aangekondigd, het programma der feestelijkheden dient bekend gemaakt. Ziehier hoe dat ge schiedt (we vertalen) Stad Luik Blazoen met Blazoen met Fransche kleuren Belgische kleuren NATIONALE FEESTEN van 14 en 21 Juli, ingericht onder de Een recht merkwaardig geval dat het vermelden loont 1 Een West-Vlaamsche handelaar bestelde onlangs bij de firma «Maison Louis Sanders» (Produit Phar- maceutiques et parfumeries en gros, rue de la Giacière, 2 Bruxelles) een hoeveel heid palmolive-zeep en kreeg die dan met een aantal reklaam-brlefjes voor dat ar tikel, uitsluitelijk in de Fransche taal ge steld. De bandelaar behield de waar, maar zond de briefjes terug met vermel ding, dat de menschen in zijne streek Vlaamsch spreken en die dingen dus van talen. - Brussel, 15 Juli 1927. Waarde Heer, Verontschuldig ons laattijdig antwoord uw postkaart, die in een ons onbe kende taal gesteld is. We zullen trachten uit te maken in welke taal ze geschreven is, thans ls ze in handen hij onzen Cbi- neeschen vertaler. Gelukken we niet, dan zouden we ze kunnen zenden aan dan oud-goeverneur van België, Dr von Bia sing in Duitschland. Hoogachtend. Over den eerbied van dezen handelaar voor de taal van zijn klanten en de Vla mingen in het algemeen zullen we hier niet uitweiden. Stellen wij alleen vast, dat de heer Sanders een Hollander van ge boorte is, die met groote moeite de Bel gische naturalisatie verkreeg en gehuwd ls met een lanigenoote van Dr von Bis sing, oud-goeverneur van België. Et nunc erudimini I De kraaiende han«n. In de Socialistische Strijd gaat een metaalbewerker naar aanleiding van am nestie de leden van B. W. P. In dezer voege te lijf. De socialisten KUNNEN of MOGEN mets doen dat de huidige regeering zou mishagen. De ministerfrakken prijs geven om amnestie te koopen zou wel gaan, maar voor onze opportunisten ls die prijs veel te boog. Zij verzekeren dan maar zonder amnestie minister te blijven. De paitijpers maakt van het sluiten van den parlementairen zittijd gebruik over amnestie te kletsen. Zij kunnen weer gerust een groote revoiution- en mona openzetten inzake amnestie en militair vraagstuk, omdat er in de eerste tijd toch geen daad hoeft gesteld te worden. Tegen November kan er dan alvast over wat andera gepraat worden. Wie herinnert er zich niet hoe de drie kraaiende hanen voor den oorlog het Vlaamsche volk tot den strijd opriepen. Hun theatraal optreden ligt nog in Ieders geheugen. Arme hanen I De burgemeester van Antwerpen heeft zijn sporen opgeborgen hij ver toont nog slechts zijn schitterende drie kleurige vederen. PRONKEN MAG HIJ, STRIJDEN NIET MEER 1 De blauwe baan ligt geboterd in de pan van de Nationale Bank. Hij spreekt niet meer over het arme Vlaamsche volk. De miljoenen die dagelijks door zijn vingers glijden, doen hem alle ellende van arbeider en boer.... en ook van idealisten vergeten. De ministerhaan heeft zijn vechtspo ren verloren kraaien kan hij heelemaal niet meer, 't is nog slechts kakelen 1 De bazen van het hoenderhok zouden het vreeselijk vervelend vinden, moest er nu nog mannentaal voor 't Vlaamsche volk gesproken worden 't Doet ons genoegen anderen zoo'n taal te hooren voeren. We waren stilaan heesch geworden bij 't steeds herhalen van dezelfde droeve waarheden.

Het Recht | 1929 | | pagina 1