VAN AALST Tien jaar Naastenliefde De Macht van een Glimlach De "Bond zonder Naam" jubileertQeen Neutraliteit AALST heeft zijn Parochieblad MM EN LEVEN Nummer 15 3de Jaargang. PAROCHIAAL WEEKBLAD U APRIL 1948. Iedereen in Nederland, en zeer velen bij ons. kennen Zeereerw. Heer Henri De Greeve en zijn vermaard LICHTBAKEN over Radio Hilversum, iedere Za' terdagavond te 8.30 u. Henri De Greeve is de stichter en gevierde animator van de BOND ZONDER NAAM die nu precies 10 jaar bestaat. Kerkelijk wordt dit jubileum plechtig gevierd op 11 April, met een Hoogmis in de Haarlemse ka thedraal, waar De Greeve zelf het woord zal voeren. Heel Neder- derland, zo verwacht men. zal vlaggen, niet voor de Bond zon der Naam doch voor het jubi leum der naastenliefde... NAASTENLIEFDEZiedaar heel de betekenis van de actie van de BOND ZONDER NAAM». Deze telt duizenden leden. Ook in België, zo vernamen wij, wordt eerstdaags een grote actie ingezet. Men wordt lid van deze Bond, zonder inschrijvingzonder lid geld, zonder naamopgave. Wie lid is, verbindt er zich toe de wereld beter te maken, door de verbete ring van het eigen ik vooral door het ongenadig doorvoeren van een alzijdige kruistocht van naastenliefde overal, in gezin, op straat, in het zakenleven, in de po litiek... Ontzaglijk veel werd hier door reeds bereiktveten werden bijgelegd, gezindheden veranderd, toestanden verbeterd, tongen be heerst, haat en wrok afgelegd, ein deloos veel ellende en lijden ge heeld. Ieder maand lanceert de Bond een Hiefboom'actie», waar door beoogd wordt een of ander persoonlijk euvel te verbeteren. Ja. wie de wereld wil verbeteren, be ginne al dadelijk met zichzelf I De Bond zonder Naam ju bileert. Dit jubileum betekent ech ter niet een mourir en beauté voor de tijd die nog overblijft. Want. E. H. De Greeve loopt met reuzeplannen voor de toekomst. Hij droomt van een trailer met een reizend museum en met vijf of zes mensen, speciaal gedrild, om gans het land te doorreizen en overal te spreken over naastenliefde. Hij loopt met plannen over een straat- en steegactie, welke in alle straten en steegjes mensen wil vinden, be reid om het godsdienstig en cultu reel peil gaandeweg christelijk op te tillen... Wij feliciteren de Bond zon der Naam en zijn dappere stich ter. Wij danken in naam van de duizenden, die de heilzame actie en invloed van de Bond deelach tig werden. Allen hebben we er iets van geleerd, iets van ontvan gen al ware 't maar dit, dat NAASTENLIEFDE bestaat, niet in woorden en tranerige senti- mentjesmaar in LEVEN en in DADEN. K. E. Ontelbare mensen hebben hun geloof verloren door het ergerlijk voorbeeld van zogezegde gelovigen, die niet leefden vol gens hun geloof. Het sterkste bewijs voor de goddelijke waarheid van ons christe lijk geloof zal altijd zijn. het eenvoudig en oprecht, maar indrukwekkend voor beeld van iemand die tracht zijn geloof uit te leven, al was het maar in een sim pele glimlach. Pfliegler verhaalt het geval van een edelvrouwe te Wenen, na de andere oor log. Zij had een groot gezin en zware geldzorgen. Op zekere dag zat zij in de wachtkamer van de contröleur der belas tingen. Meer dan ooit was naar hart be nauwd en voelde zi) het verlies van haar gesneuvelde echtgenoot. H»t was de vooravond van het feest van Sint Fran- dscus van Assisië. Daar zij lang moest wachten, sloeg zij haar misboek open en las er over de vreugde van de arme van Assisië. Als een warme lentestraal kwam de genade over haar ziel en deed cr al het ijs van haar zorgen smelten. Toen haar beurt gekomen was. trad zij het kantoor van de contröleur binnen, met een bescheiden, maar stralende glimlach op het gelaat Zodat de bediende zich een ogenblik afvroeg, of zij me: hem Wij moeten Christus als Ko ning erkennen met onze gehele persoonlijkheid, die niet in stuk ken gekapt kan worden met an dere woorden, wij moeten vol bloed-katholiek zijn, niet alleen in de kerk, niet alleen in de intimiteit van ons gezin, maar ook in het volle openbare leven, in al ons doen en laten. De grote zorg vervult ons de zogenaamde neutraliteit, die geen kleur durft bekennen, die de ka tholieke beginselen zoal niet ver zaakt. dan toch verzwakt,die half slachtige mensen kweekt, die naar alle kanten zoekt te behagen en bang is, aan iemand te mishagen, die de hoofdzaak uit het oog ver liest en uitvluchten zoekt van twij felachtige waarde. Mgr W. Mutsaerts. spotten wilde. Hij kende haa: zware zor gen en vroeg haarMevrouw, hoe kunt gij nog zo rustig glimlachen uw positie is toch alles behalve geruststellend Toen vertelde zij eenvoudig wat pr ge beurd was. De hoge ambtenaar was een zwak christenheel de nacht bleef hij wakker liggen, onder de indruk van die glimlach op dat gelaat. De volgende morgen is hij haar gaan bedanken voor dit heldhaftig voorbeeld. «Jarenl?ng. ver telde hij haar, heb ik godsdienst-onder richt gekregen, en God weet ïceveel boeken en artikels gelezen ovei christen dom nooit was het tot mijn zie! door gedrongen. Die glimlach van u was voor mij de openbaring van het geloof. De rampzalige Nietzsche verweet aan de christenen, dat zij er waarachtig niet uitzien als verlosten. Helaas, dit bitter verwijt is maar al te dikwijls gegrond. Indien iets in staat is om onze ontrtdder- de wereld te redden, en als een heimwee te geven naar het verloren Paradijs, dan zijn het niet onze artikels of conferenties over het geloof, maar de lichtstraal van het geloof in de ogen van onze christe nen, en de glimlach op het gelaat van verlosten I (Slot). L. ARTS S.J. De Missie en de paastijd zijn voorbij. Nu, 't was effenaf prachtigAalst haak er ere van, Avond aan avond bomvolle kerken, zo voor mannen als voor vrou wen mensen die in jaren geen voet méér in de kerk hadden gezet, kwamen nu ei ken avond naar de sermoenen om daar de grote waarheden van den godsdienst en van het leven te overwegen. De Pa ters hebben hard doorgesproken, maar ze hebben de waarheid gezegdze hebben woorden gesproken, die kost wat kost eens moesten gezegd worden. En eiken avond gingen de mensen, diep onder den indruk huiswaarts, terwijl de klanken van heerlijke torenmuziek hun bleven na klinken. De resultaten zijn dan ook niet uitge- blven... In eindeloze reien zijn de gelovi gen komen aanschuiven voor de biecht stoelen... 't Was jaren geleden dat we nog zo 'n paastijd gekend hebben. En moesten de biechtelingen dan ook al een paar uren aanschuiven, ze hadden 't «e voor over. 't Was nu eenmaal grote kufc. Het godsdienstig leven, dat zo vurig opgeflakkerd is gedurende de missieda gen. moet levendig blijven voortbranden, en daarom heeft de geestelijkheid van Uwe Parochies het goed gevonden dat ook Aalst zijn Parochieblad zou hebben. WAT IS HET DOEL VAN HET PAROCHIEBLAD? Elke weck gezonde, degelijke, geeste lijke kost te doen binnen dringen in aDe huizen waar mensen wonen die de waar heid liefhebben. Elke weck de diensten, missen, feestelijkheden aankondigen dJc in iedere kerk plaats hebben tevens de huwelijken, geboorten en sterfgevallen mededelen die vreugde of smart brachten in de families. Namen van medewerkers 'n Pater Arts S.J., 'n Pater Janssens O. P. hoeven zeker niet meer voorge steld Die zijn in Aalst zeker genoeg Dit eerste nummer wordt gratis in alle huizen van de stad verspreid, opdat In- dcrccn zou kunnen kennis maken met doel en opzet van het blad. Vanaf Zondag 2 Mei verschijnt het blad dan geregeld elke week, en wordt met de post thuis besteld aan al dezen die wensen te abonneren. Inmiddels zal iemand bij U aan huis komen om uw abonncmentsgeld te ontvangen. De bij drage is zo laag mogelijk gehouden i 40 fr. per jaar... amper 75 ctm. per num mer. Aan goedmenende en welstellende patochianen wordt dan ook gevraagd een steunabonnement te nemen van 60, 100 fr. of meer. We willen spijts alles bereiken t in elk gezin, elke weck een degelijk godsdien stig blad Het Duistere Licht

Kerk en Leven | 1948 | | pagina 1