AALST I KERK ER LEVEN N. I. R. FLITSEN Hoover bij de Paus Kardinaal Hlond aan zijn Moeder Nummer 50 3de Jaargang. PAROCHIAAL WEEKBLAD Zondaq 12 December 1948. LICHTBAKENS U weet, dat deze drie letters verwijzen naar ons Nationaal Radio-Instituut. Het zal wel niet misplaatst zijn over dt orga nisme eens een hartelijk woordje te schrij ven. NIET TEVREDEN. Het is een zacht woord om de mening van de katholieken over dit staatsorganis me uit te drukken. De uitdrukking van deze ontevredenheid schijnt haar hoogte punt te hebben gevonden in het ontslag van de katholieken, die er lid van waren. Mochten de tekenen ons bedriegenWe stellen in ieder geval vast, dat in ons land de mogelijkheid bestaat een regering te doen vormen, die onrecht gedaan deverlening aan twee mensen die ter dood veroordeeld waren, maar dat het niet mogelijk schijnt te zijn een regering te docen vormen, die onrecht gedaan maakt. Het is inderdaad de vaststelling die we doen na kennisname-van de nieu we regeringsverklaring het onrecht in het N. I. R. wordt niet weggeruimd. En wat beloften voor de toekomst te beteke nen hebben kunnen we alleen maar af wachten. Blijkbaar wordt de invloed van de radio met zo hoog geschat als bet le ven van een paar mensen, die men niet zal neerkogclcn. Dit is een grove vergis sing. KATHOLIEK NIEUWS. De katholieken in Holland kunnen vier maal per weck het katholiek nieuws be luisteren onmiddellijk na het gewone ge sproken dagblad. In Belgic heeft men daar blijkbaar geen tijd voor. Er zijn immers te veel jaszplaten die nog niet versleten zijn. Misschien zal men zeggen dan moeten we ook communistisch, so cialistisch en liberaal nieuws uitzenden. Dit antwoord geeft de gelegenheid te wijzen op de fundamentele fout die in deze door het N. I. R. en door onze staatsinstellingen in het algemeen gemaakt wordt. Wanneer we spreken van katho liek nieuws, dan denken we niet aan po litiek nieuws. De politieke partijen heb ben hun spreekbeurten, en zo komt er iedereen aan de beurt. De Katholieke Kerk gelijkschakelen met een politieke partij is de grote onzin, die aan de grond ligt van deze houding. De godsdienstige belangen, het godsdienstig leven, de gods dienstige gedachten, zijn goed te onder scheiden van de werking der katholieken op politiek terrein. Daarbij zou men nog kunnen aanmerken, dat de vereenzelvi ging van de aanspraken van de Kerk. met deze van een politieke partij, zou be tekenen dat de andere politieke partijen ongodsdienstig zijn. Ze willen dit nooit toegeven, al zijn ze het wel. Het enige dat men tegen de vraag naar katholiek nieuws kan inbrengen, is dat men dan ook aan de andere godsdienstgemeen schappen zendtijd zou moeten geven. En hiermede zouden de katholieken wel vre de nemen, In ieder geval, écn van de redelijke eisen die de katholieken ten opzichte van het N. I. R. moeten stellen is deze van het bekomen van zendtijd voor het Ka tholiek Wereldnieuws. CENSUUR. Onze Grondwet voorziet dat men geen censuur mag instellen, maar in het N. I. R. bestaat de censuur en wel in zijn erg ste, akeligste en meest cnggecstige vorm. Stel u voor, dat in de karige zendtijd, de katholieken toegewezen, zou gesproken worden over de katholieke wetgeving in zake lezing van boeken en dagbladen. Een vraag in die zin wordt aan de hoge heren van het N. I. R. gedaan. Ze wei geren zendtijd. Ze weiqeren toelating te geven om over deze onderwerpen te spre ken. Ze weten niet wat de spreker zal zeggen, reeds alleen de aanduiding van het onderwerp volstaat opdat ze zouden weigeren. We vragen ons af welk recht hebben die Heren Wat is dan wél dictatuur Zijn wij reeds zover onderworpen aan de anti-katholieke minderheid, dat ze zoiets kan doen zonder dat een regering valt Ja, zelfs zonder dat er in regeringskrin gen een scherp neen te horen is Katholieke staatsburgers, voelt ge niet dat hier iets spaak loopt Hebt ge reeds zoveel van uw energie verloren dar ge zo'n wantoestanden ondergaat Of weet ge het niet Weet dan, dat er ook een schuldige onwetendheid bestaat. p. B. JANSSENS o.p. KATHOLIEKE OPVOEDING een gezonde ziel in een gezand lichaam Toen Robert Hoover de vroegere President van de Verenigde Staten in verband met de leniging van de nood in Italië bij de Paus op bezoek ging, bad hij voor de katholieken onder de beman ning van zijn legervliegtuig óók een een audiëntie aangevraagd. Toen de Paus en Hoover hun gesprek hadden beëindigd, werd de deur van de wachtkamer ge opend om de vier vliegeniers binnen te halen. Tot Hoover's grote ontsteltenis stond de wachtkamer propvol. Meer dan veertig M.P.'s stonden daar opeengepakt. Het bericht van de audiëntie was als een lopend vuurtje rondgegaan en iedere ka tholiek die maar even van het vliegveld weg kon. was naar het Vaticaan geko men. De Paus had er schik in en gaf de dienstdoende kamerheer opdracht ze één voor één toe te laten en tegelijk hun naam te noemen. Voor ieder afzonderlijk had de Paus een paar vriendelijke woor den en ieder kreeg apart zijn zegen. Al len haddcu se- hun beult gehad, toen een jonge soldaat, die zich achteraan gehou den had. naar voren werd geroepen. Hij kwam met een hoog rode kleur Ex cuse me Sirexcuseert u mij mijn heer zei hij verlegen tot de Paus. Ik ben hier onder vals voorwendsel binnengekomen. Ik was zó nieuwsgierig ik wilde dat ook wel eens zien. Ik ben protestant. De Paus liet de andere mannen geen tijd om zich te verbazen. Kniel maar neer. m'n jongen. zei de Paus, de ze gen van een oud man zal je geen kwaad doem Een levensgevaarlijke baan Geschiedschrijver der communistische partij. Van de 24 Russische communisten, die tot nu toe een geschiedenis van hun par tij schreven, hebben 23 daarvoor met hun leven geboet, omdat het Politburo iedere keer een verkeerde interpretatie van de marxistische-leninistische doctrinein hun werken ontdekte. De enige «overle vende Jaroslavski. stierf een natuur lijke dood. Wel kan Stalin beschouwd worden als de 25c geschiedschrijver van de communistische partij in Rusland. Doch om de grote verantwoording niet alleen te moeten dragen, liet hij zich as sisteren door het voltallig Centrale Par tijbestuur en het Politburo zelve. Ob.'rammcrgau wijst voorstel Hollywood af. ■Het gemeentebestuur van Obcrammer- gau heeft een aanbod van de filmindus trie te Hollywood afgeslagen. De Ameri kanen wilden in 1950 de Passiespelen verfilmen. De Oberammcrgauers hebben hun echter doen weten dat de Passiespe len door een godsdienstige gelofte zijn ingegeven en geen object voor de film exploitatie vormen. In 1927 benoemd tot Kardinaal, schreef hij zijn moeder een brief|e. Alle moeders en alle kinderen moeten dit nog eens lezen ha tij is heengegaan. U kunt u indenken, liefste moeder, welk een ontroering mij aangrijpt nu ik u mijn eerste brief als kardinaal schrijf. U hebt ons de weg van het geluk leren vinden door ons met Ujv voorbeeld de kracht en de arbeid te leren, door ons de plicht te le- ren beminnen en vol vreugde en overgave te vervullen. En ik moet het U vandaag zeggen, ik zoek ook nergens anders dan in Uw hart het vertrekpunt van de weg die mij heeft gebracht tot wat de wereld waardigheid^ noemt, maar wat wij. naar de geest van ons gezin, plichtsve»- vulling noemen, plichtsvervulling zonder op je zelf te letten en in hard werken... Ik bid U met klem in Uw ge- beden aan Uw zoon te denken. opdat ik werke tot Gods glorie. tot welzijn van mijn volk en van de Kerk. Ik leg diezelfde gevoe- lens op het graf van mijn goede vader, die mij sterk maakte door zijn waakzaamheid. Met een hart vol dankbaarheid kus ik Uw hand. lieve moeder, die hand die is gehard in de arbeid en ik bid U mij Uw zegen te ge- ven. Uw zoon, August, kardinaal Hlond. NA 150 JAAR (1798) Er zijn cr nog Van 't Boergeslacht Nu weer in eer Maar eens veracht Gij gave liên Hebt hier herzaaid De Christen aard Laf weggemaaid. Nog Vlaandrcns zoons Met eender moed; Getekend door Het Christibloed. Ze strijden voort Tot Satans schand' In 't heidendom Wordt 't Kruis geplant I G. D. B.

Kerk en Leven | 1948 | | pagina 5