Naar de Kindertuin GIJ VERLANGT... w*§ mms Beleefdheid mig geea Vernis zijn natte lente KERKELIJK LEVEN - 15 3 f vt*#?* «Al wat gij op'aarde zult ontbonden hebben, zal ontbonden zijn in de hemel... Met twee woorden spreken, Annie. Geef eens een mooi handje pas op, niet het verkeerde. Groet eens vrien delijk, enz... Jawel, beleefd zijn staat heel voor naam en moet dus aan de kinderen aan geleerd worden. Maar, geeft acht, oudersbeleefd heidsvormen aankweken is niet de hele opvoeding. Beleefdheid mag geen ver- nisje zijn, dat vele ondeugden bedekt. Neen, ze moet de natuurlijke uiting ziin van de vele deugden, die ware christe lijke ouders met veel moeite, zorg en ge duld in hun kinderen trachten te vormen. Zeker, beleefdheid aan tafel, b.v. is de kleine kleuters gewoon te maken aan geluidloos drinken, niet te slurpen als ze soep eten, niet te morsen, niet te spre ken als ze voedsel in de mond hebben, zich netjes van vork en lepel te bedie nen, niet meer op hun bord te nemen dan ze fatsoenlijk kunnen opeten, alles beleefd aan te vragen, vooraf en daarna eerbiedig te bidden, enz... Doch dit alles is een goede oefen school voor het aankweken van allerlei deugdenorde, reinheid, tucht, beheer sing, geduld, vriendelijkheid, matigheid, godsvrucht. Zo ook b.v. de beleefdheidsvormen, die de betrekkingen regelen tussen aller lei personen indien deze zich enkel be palen tot de strikt voorgeschreven om gangsvormen, die te vinden zijn in hand boeken van wellevendheid, dan is dit alles zonder veel waarde, indien er geen diepere ondergrond aan gegeven word* en 't gebeurt dikwijls dat deze dan schip breuk lijden bij een onvoorzien onaan genaam incident. Wilt ge dat uw kinderen opgroeien tot mensen, wier beleefdheid alle moge lijke toestanden kan trotseren, tracht dan de echt christelijke deugden diep wortel te doen schieten in hen b.v. ware ach ting voor het gezag, als zijnde de ver tegenwoordiging van God zelf, liefde en waardering voor iedereen, 't zij ze bo ven ons, nevens ons of onder ons ge plaatst zijn, vergevingsgezindheid, nede righeid, bescheidenheid, onthouding van beoordeling in kwade zin, enz... Beteugelt dan met grote zorgnijd, drift, jaloersheid, ijdclheid, hoogmoed, ongeregelde nieuwsgierigheid, wreedheid, spotlust, hebzucht en verkeerde eigen liefde. Wanneer ge aldus uw best zult ge daan hebben het onkruid te wieden cu «en flinke ondergrond van deugdzaam heid zult aangelegd hebben, dan zal het verder gemakkelijk zijn de geijkte wcl- lcvcndhcidsvormcn daarop verder te planten dan bouwt ge niet op drijfzand, maar op een sterke rots. I. JA OF NEEN? Het wordt goed weer. 't Is Pa sen en dus stelt zich voor vele moe ders een nieuw probleem ga ik mijn kleuter naar een kindertuin zenden, ja of neen Ik begrijp de aarzeling van som mige ouders. Ze zeggen als ze naar school gaan, zijt ge ze kwijt. Ze zijn niet meer zo helemaal van II. In deze redenering zit veel ge voel, maar weinig verstand. Bo vendien is dit zogezegd gevoel nog van zeer twijfelachtig allooi. In hun kinderen zoeken deze ou ders slechts zichzelf. De kinderen zijn er voor hen, niet omgekeerd. Andere moeders zeggen ze brengen van de school allerlei ziekten mee. Ik zal wel de laatste zijn om het tegenovergestelde te beweren. Langs de kindertuin om krijgen de kinderen inderdaad dikwijls een of andere besmettelij ke ziekte. Maar... blijven ze anders totaal gespaard Ach neen. Ik ken toch een ernstig aantal kinderen die nooit kindertuin deden en tóch een respectabel getal kinderziekten doormaakten. In vele kindertuinen staan de kinderen trouwens onder doorgevoerde medische controle. Nog andere moeders zijn bang van de kindertuin omdat ze me nen dat hun kinderen er lel jke woorden zullen leren, met minder Dat ons volk zijn christelijke tradities getrouw blijve Dat onze kerken en kathedralen de sprekende zinnebeelden blij ven van onze christelijke volksaard Dat heel ons volk het burgerlijk gezag inbegrepen een diepe en dankbare eerbied koestere tegenover de Kerk en de geestelijke overheid Dat heel het openbaar leven, en in 't bizonder het sociale leven, doordrongen wezen van de geest van christelijke rechtvaardig heid en liefde Dat onze kinderen worden opgevoed in katholieke scholen Dat ons land gespaard blijve van godloosheid, godsdienstvervol ging en anarchie... DAAROM: Help mee aan de verchristelijking van heel ons volk HOE KUNT GE HELPEN? Door zelf een volwaardig christen te zijn of te worden Door terug te keren tot God DAAROM: Vervul zonder fout uw paasplicht Ga dit jaar, het H. Jaar 1950, te biechten en te communie I BLIJF TROUW AAN UW PAASVOORNEMENS deftyh. vehdwytU deftige kinderen zullen omgaan, enz. De omgang met andere kinde ren kan inderdaad nadelig zijn. maar biedt anderzijds heel wat voordelen. Want de kinderen le ren met mekaar omgaan, scherpe kanten worden* geschaafd al te schuchtere bloeien open. De socia le opvoeding is thans een van de hoofdbekommernissen van onze kindertuinen geworden, juist om dat zovele kinderen thuis alle op voeding van die aard moeten mis sen. Weer andere vaders en moeders staan er op dat het gezin het eer ste en voornaamste milieu voor de opvoeding is en dat het derhalve zolang mogelijk alleen over de kinderen moet beschikken. Princi pieel hebben deze ouders over schot van gelijk. Hun gevolgtrek king is echter verkeerd De kin dertuin komt NIET in de plaats van de ouders. Hij is slechts een verlengstuk van het gezin gedu rende een zeer beperkt aantal uren van de dag. En er blijkt veel te zegqen van een gezonde kindertuin. De k'eu- ters leren er niet alleen naar school gaan. zich gewennen aan tucht en orde. maar zij krijgen er een vor ming die 't hele leven door te pas komt. Ze leren er fatsoenlijk spre ken, ze leren er aandacht geven, hun fantasie wordt er bevredigd en hun zedelijk oordeel wordt er gescherpt. En dat alles onder de blije vorm van spel en vertelling. Ik heb steeds de indruk dat onze kleuters in de kindertuin gelukkig zijn. Dus wij zeggen Ja I 2. MAAR... NAAR WELKE KINDERTUIN Moeders en vaders let op De schoolstrijd heeft zich in ons land schijnbaar verplaatst naar 't mid delbaar onderwijs. In feite begint hij reeds in de kindertuin. Gij hebt graag een kleuter school in uw buurt. Volledig ac- coord Maar kijk uit uw ogen. Er zijn veel kindertuinen uit de grond gerezen, die niet het ideale mi'ieu voor uw kindjes kunnen ziin. Bo vendien een kindertuin sluit ge woonlijk aan bij een lagere school. Als men eens de kinderen vast heeft, laat men ze niet gemakke lijk meer los. Zonder dat ge 't klaar beseft, zijt ge met uw kinde ren op een weg. die ge nooit vrij willig zoudt gekozen hebben. Men zegt te gemakkelijk zo'n kinder tuin dat kan toch geen kwaad. Want op die leeftijd worden vele plooien voor later aanqenomen. Ten tweede kan dat wèl kwaad, omdat men daardoor te dikwijls in een valstrik gelokt wordt, waaruit men moeilijk verlost geraakt. En daarom herhaal ik Nu het weer Pasen wordt, let op Sam. V. U. Studiecentrum. V. t. w o. 92. Halewijnlaan. Antwerpen-Weat. Drukkerij Van Hoof Ekeren.

Kerk en Leven | 1950 | | pagina 3