Editoriaal 't Schietkot LUC uso" De idee van een Ninoofse Alternatieve Stadskrant werd zowat een jaar geleden op een vergadering van het Progressief Front (zie verder) voor zichtig geuit als mogelijke oplossing voor de steeds weer opduikende problemen hoe zullenwe een aktie, een debat, een kuiture! manifesta tie, een feest enz. bekend maken Waar zullen we ons artikel plaat sen Zal het aanvaard worden als gratis redaktioneel stuk, of zul len we moeten betalen als reklametekst in de plaatselijke advertentie bladen Zal het artikel in zijn geheel opgenomen worden of zullen we moeten knippen Zal de aktiviteit die aangekondigd wordt kultu- reel genoeg bevonden worden, niet te politiek geladen voor de offi ciële bladen Enzovoort, enzovoort... Start Zovele vragen en problemen die een ver eniging (of individuele organisator) zich stelt wanneer zij of hij iets wil bekendmaken en zo kwam vraag tot ant woord tot idee tot vaster overtuiging dat we er maar zelf iets moesten aan doen. Er warenimmers voorbeelden ge noeg in andere steden van stadskranten die meestal prachtig werkten De Las tige Bruggeling, Den Ambetanten Mee he - leir, Vies Oilsjt, Dep Agentenaar De Neuze (Antw.), De Stoeten Ostenden- are, Den Aschranten Lokereir, Wijs (Gent), enz. Of Ninove groot en sterk genoeg was voor dergelijk initiatief zouden we dan maar moeten ondervinden. De soms jarenlange ervaring van andere stadskranten kon ons helpen niet te veel kemels te schieten. De knoop werd doorgehakt. Zelfgeschre ven affiches, met de oproep "Gezocht" werden op enkele aktief-geladen plaat sen opgehangen. Uitnodigingen, eindi gend met de woorden "Het moest er toch eens van komen werden verstuurd naar mogelijke medewerkers en de adem werd ingehouden. Oef, op de eerste vergade ring, Donderdag 24 januari in het zaal tje achteraan in 't Keelgat" zaten we met 18 rond de bijeen geschoven tafeltjes Dat beloofde al. Enthousiaste en vra gende gezichten. De idee wat het zou kunnen worden werd grof geschetst. Ben Tanghe van de voormalige "Agentenaar" was speciaal uit Gent gekomen iom hun werking uit te leggen en ook om te waarschuwen voor de fouten die Den .4- gentenaar tot opdoeken hadden geleid. Aan alle aanwezigen werd gevraagd wat hun interesses voor de krant waren en ook welke tijd ze er eventueel konden aan spenderen. De vraagtekens verdwenen zienderogen, zin om aan de -slag te gaan kwam in de plaats. Met de vergadring- en groeide het aantal medewerkers. Alles raakte al tastend, diskussierend en voor al werkend op zijn poten. En hier staat nu - of liever hangt 't KLOK ZJIËL" en wat gaan we er aanhangen EEN ANDER GELUID Welnu, 't KTökzJïëI~bëstaat in de o- vertuiging dat er in Groot-Ninove ge noeg alternatieve krachten, ideeën zo wel als aktiviteiten, aanwezig zijn en dat een onafhankelijke stadskrant als deze een goede spreekbuis kan zijn om deze krachten te bundelen en weerklank te laten vinden bij de bevolking. Ook al zijn deze krachten onderling verschillend, konfrontatie is beter dan isolatie en de vastgeroeste struk- turen kunnen pas aan het wankelen ge bracht worden, als degenen die verande ring willen zich verzamelen, hun ideeën uitwisselen en zich informeren over hun milieu, in dit geval hun eigen stad en dorp. Kortom, laat ons aan 't zelfde zeel trekken. Alternatief betekent "ander" en wie er een "andere" mening op nahoudt lezersrubriek Een kritisch-satirische stadskrant, zoals 't Klokzjiël zal of zou moeten worden, staat of valt met de betrokkenheid en de inbreng van zijn lezers. De lezersrubriek kan hiervoor een belangrijke bijdrage 1everen In principe worden alle brieven opgenomen die betrekking hebben op Groot-Ninove of op de inhoud van de krant. Wij noemen onze rubriek 't SCHIETKOT Dit wil zeggen dat hier Groot-Ninove als schiet- kotkan gebruikt worden waarin zowel bloemen als giftige pijlen kun nen worden afgeschoten. Er is één kleine nuance 1t is gratis voor niks maar de uitbater mag terugschieten. De redaktie zal zich houden aan de volgende spelregels 1. Zij houdt zich het recht voor brieven niet op te nemen die geen betrekking hebben op Groot-Ninove of op de inhoud van de krant. 2. Anonieme brieven worden vertikaal geklasseerd; dit wil zeggen recht in de vuilbak. Op eenvoudig verzoek echter wordt de naam van de schrijver niet voluit geschreven. 3. Zij houdt zich het recht voor té lange brieven in te korten, ech ter zonder de inhoud en de strekking geweld aan te doen. 4. Kritische brieven van persoonlijke aard moeten geargumenteerd en/ of met bewijzen gestaafd worden. Met inachtneming van deze regels nodigen wij iedereen uit die iets kwijt wil over het leven in Groot-Ninove en daarmee misschien nergens anders terecht kan schrijf ons Wij zullen het aan 't klokzjiël hangen, zelfs indien je in je brief voorstelt de redaktie aan datzelfde klokzjiël op te hangen 1 JEUGDHUIS TIEN-TWEN NINOVE FN DE CVP-STAAT Heeft de CVP nogmaals 'toegeslagen te ni nove Zoals U in een uitgebreid artikel in de ze stadskrant kan lezen bestaat het Ni- noofs Progressief Front (NPF) uit een 15-tal Ninoofse organisaties. Nadat dit artikel werd ingezonden zijn er echter enige problemen gerezen i.v.m. de debatavond. Deze zal reeds hebben plaats gevonden op het ogenblik dat u dit leest. Ziehier ons verhaal. Het NPF plande op 28 rnaart een open de batavond onder de titel "C V P -Staat mythe, of werkelijkheid met spre kers uit diverse politieke hoeken. Reeds in januari 1980 werd door de P.V. (permanent verantwoordelijke) van de pluralistische jeugdklup Tien-Twen for meel toestemming gegeven dat deze ge sprek sa vond mocht doorgaan, in de zaal van het jeugdhuis. Daar Ti en-Twen-mede werkers ondertussen echter een avond o- ver het gevangeniswezen hadden gepland pp diezelfde 28 maart diende het NPF zijn debatavond - in akkoord met de P.V. - te verleggen naar 25 april. Het NPF ging dus opnieuw op zoek naar onderleg de sprekers die vrij waren op de nieuwe voorgestelde datum. Spijts de pogingen werd er geen gemandateerd spreker uit de C.V.P.-hoek bereid gevonden om op 25 april een standpunt te komen vertolken. Het paneel zag er tenslotte aldus uit Leo DE HAES (Humo), Jan VAN D00RSLAER (De Morgen), Jef VERMAERE (L.B.C.-vor- mingsdienst, niet gemandateerd), Piet LAMPAERT (Rode Vaan}, Afgevaardigde OPBOUWWERK ALKEN, Ward BOSMANS (De Nieu we Maand) en als Moderator Luc LISON (NPF). Men kan dit gezelschap moeilijk onder een partijpolitieke noemer situe ren. In de waan dat er geen vuiltje aan de lucht was, verstuurde het N.P.F. persbe richten en uitnodigingen de wereld in. Met de hulp van de jeugdklup-1eden en de P.V. werd in Tien-Twen een affiche gezeefdrukt die op 10 april verspreid werd onder de leden-organisaties van het N.P.F. Gfoot was dan ook onze verontwaardiging toen het N.P.F. op 12 april een brief kreeg overhandigd, ondertekend door de P.V. van Tien-Twen waarin deze het toe staan van de zaal een principiële fout noemde waarvoor hij de verantwoordelijk heid op zich nam "Het organiseren van een debatavond rond de C .V P .-staatmet duidelijk partijpolitieke inslag,staat 1ijnrecht tegenover het standpunt van Tien-Twen om alle partijpolitiek buiten het jeugdhuis te houden. Daarom kan de- dan de algemeen of officiëel erkende, heeft het dikwijls moeilijk zijn ideeën langs de bekende kanalen, in dit geval bladen, te verspreiden. Die bladen zijn immers meestal ofwel partij-politiek ge bonden, ofwel gebonden aan de algemene normen van hun adverteerders. Het oude gezegde, "Wiens brood men eet diens woord men spreekt," is maar al te dik wijls de factor die de alternatieve stem de mond snoert. Om dit te vermij den moeten we ons onafhankelijk opstel len, wat de financiële konsekwentie mee brengt dat de lezer meer betaalt dan voor een blad dat ".met reklame, partij-poli tieke steun of overheidssubsidie zich staande houdt. Wij zullen nochtans geen rotte knop aan dit blad verdienen, is ook niet de bedoeling. Dat we stand zullen houden zal dus van uw-aller be langstelling afhangen. Abonnementen (300F) kunnen ons financieel vrijer laten ademen en steunabonnementen (min 500 F) zijn uiteraard altijd welkom. Een abonnee ontvangt 11 nummers, om het e- ven in welke maand hi.i inschrijft. Normaal verschijnen wij vóór het einde van de maand DOE MEE Wat echter even belangrijk is, is uw aktieve medewerking en deze kunt u geven op verschillende manieren. U kunt artikels, (Tiefst kritische) li teraire bijdragen, tekeningen (liefst in zwarte inkt) of foto's (zwart-wit) insturen naar ons redaktie-adres Wij houden ons uiteraard wel het recht voor inzendingen, die niet mét ons uitgangspunt stroken, te weige ren of over te hevelen naar de le zersrubriek. Plaatsgebrek kan ook een reden tot weigering zijn, maar laat dit u niet weerhouden in te stu ren, we passen ons wel aan. Vergeet nooit naam en adres te vermelden, ook al gebruikt u een schuilnaam. Hebt u kritiek op de inhoud van 't klokzjiël of wilt u er juist flets aan toevoegen, onze lezersrubriek 't Schietkot" staat voor u open. „Zijt u lid van een vereniging of or ganiseert u zelf iets dat publiek toegankelijk is, stuur ons dan alle gegevens omtrent uw komende aktivi teiten vóór de 20ste van elke maand. Alle aktiviteiten, van penskermis- sen en bals, tot kulturele en spor tieve manifestaties, worden GRATIS vermeld in onze uitneembare agenda, die tevens als affi,;he kan gebruikt worden. Wilt u op een andere manier mee werken, aan de distributie bv., laat dan iets weten op de re daktie (elke woensdagavond 20u. ver gadering) of schrijf ons. We zoe ken vooral medewerkers in de deel gemeenten. Welke taal we hanteren om iets aan 't kloksjiël te hangen Onze leuze is duidelijk DWEIS MOR WELGES I t!D de redaktie ze avond in de zaal van het jeugdhuis niet doorgaan... Daarom stel ik U voor een ander lokaal te zoeken voor het de bat..; Wij willen evenwel nog meewerken aan aktiviteiten die kaderen binnen het door ons vooropgestelde pluralisme"(on derlijning door het N.P.F.) Wetende dat Ninove weinig of niet be schikt over neutrale betaalbare en ge schikte zalen voor dergelijk debat ver plichtte Ti en-Twen het N.P.F. dus op enkele dagen tijds uit te kijken naar een ander lokaal en dit ondanks de vergevorderde reklamevoeringGeluk kig kon de Zaal DE REDDING (in de di- rekte omgeving van Tien-Twen) ons gra - tis onderdak verlenen, alhoewel hier voor een andere geplande aktiviteit diende te werden afgelast en we zo terecht komen in een partij-lokaal van de S.P. wat zeker niet drempelverlagend werkt voor het onderwerp "C-. VP -staat" Het NPF betreurt ten zeerste deze beslis sing van Tien-Twen en stelt zich, in de wetenschap dat de bewuste brief werd gedikteerd door de Raad van Beheer (R.v.B.) van de VZW. Jeugdklup vol gende vragen - waarom werd deze afwijzing pas zo laat bekendgemaakt Dient hier een poging tot verhinde ring dat de avond eventueel nog el ders zou kunnen doorgaan achter ge zocht vervolg pagi na 8

Klokzjiel | 1980 | | pagina 2