10 De wraak van de opgesloten energie 3Het visioen. Niet in het minst aandacht schenkend aan wat zijn vrouw vertelde, poogde André flarden van het beeld tot een geheel aan elkaar te rijmen. Zijn ogen waren op een artikel in de krant gericht en de o- genblikken dat hij niet aan het beeld dacht, herlas hij het artikel omdat hij hoopte dat daardoor het beeld sterker en sterker zou worden, net zoals in het be gin. Hoe meer hij zich echter inspande hoe minder resultaat hij had. Een ogen blik dacht hij dat het allemaal verzin sels waren, een beetje moeheid die op zichzelf niets te betekenen had. Of mis schien mocht het helemaal niet gefor ceerd worden. Nee, 't is onmogelijk dat het gewoon een beetje verbeelding is. 't Zit veel te diep, en bovendien komt het. van buiten, 't is niet van mij.... Een ogenblik vergat hij alles en mijmer de over wat hij in zijn leven eigenlijk totnogtoe uitgespookt had. Toen ik klein was hebben ze mij alles uitgelegd en ge toond wat ik moest doen, hoe ik het moest doen, gezegd wat ik later moest worden, maar 'k heb eigenlijk nooit durven zeggen wat ik wou doen en wat ik voelde. 't ïs precies dat ik een bolleke mastiek ge weest ben in een of ander speelgoedfa- briekske waar ze mannekes maken volgens hün goesting, die ze gemakkelijk kunnen verkopen Hij meende dat hij eigenlijk veel neer kon gedaan hebben. 't Was alsof dat er in zijn hoofd nog een kaske stond met drie sloten en een zware ketting en hij vroeg zich af of hij niet naar de sleu tels van zijn kaske moest zoeken... Als ik nu morgen sterf, zou mijn kaske dan mee sterven, of zou het blijven bestaan, en misschien bij iemand anders gaan om te zien of hij de sleutels niet vindt. Misschien ben ik naar een van de vele li chamen waarin het kaske tijdelijk woont en die mij de kans geeft om naar zijn sleutels te zoeken. 'k Vraag mij dan toch af bij wie het nog allemaal zal te recht komen en bij wie het allemaal al gezeten heeft Ondertussen in het dorp liep een kind rond, verrukt door de verschijnino van dat kleurige, reizende volkje, en'het riep heel blij aan iedereen uit dat ze er waren, de zigeuners. Het kind be greep nadien niet waarom het die dag niet op straat mocht spelen zoals ge woonlijk, en waarom het vroeger naar bed moest, en waarom de blaffeturen vroeger dan andere dagen gesloten wer den In het zigeunerkamp waren ze tijdens het eten aan het klagen dat de zaken slecht gegaan waren en dat sommige men sen niet eens hun deur opendeden terwijl er achter de gordijnen wel beweging was geweest. Maar kom, misschien zou 't van avond beter gaan, als ze op café gingen spelen. Een tijdje na het eten werden de viool en de andere instrumenten boven gehaald en zette de bonte bende zich in beweging naar 't café. De baas van café "De Vluchteling" was tamelijk vriendelijk en op de vraag of zij er vanavond mochten spelen antwoordde hij welwillend ja, hierbij denkend aan de nering en de te ring Het café begon stilaan vol te lopen, de instrumenten werden bovengehaald, de eer ste noten weerklonken, het feest ging be ginnen. Het jachtige ritme van de muziek begon aanstekelijk te werken op sommige reeds aangeschoten klanten. Hier en daar werden tafels en stoelen opzij geschoven en begon men te dansen, de ene al een beetje boertiger dan de andere. Twee zi geunerinnen mengden zich onder de dan sers en met hun brede rokken, hun blote schouders en hun slangenbewegingen zweep ten zij het publiek nog meer op. Toen werd plots de deur van het cafc op een nogal ruwe wijze opengestamptEen rij zige man met een nors gezicht verscheen in het deurgat. In zijn broeksriem zag men duidelijk het handvat van een mes zitten. Hij aanschouwde eerst het tafe reel en ging toen recht naar de toog, en begon met de baas te praten. De baas fluisterde het r.ieuws in iemand anders zijn oor en spoedig zag men overal een hand voor de mond gehouden fezelendc ne- zichten. Een voor een gingen de dansers weg van de dansvloer, en het werd stil in het café, enkel de muziek was nog te horen Toen de zigeuners deze verandering be merkten, stopten zij met spelen en erd het doodstil. Iemani riep plots heel luid - Smerige dieven Het gemompel en het geroep groeide aan en hier en daar werd reeds een mes ge trokken. Ce bedreigde zigeuners begon nen onverwachts langs alle richtingen uiteen te stuivc-n en de eerste klappen vielen. Schoppend er, kervend werd een weg gezocht naar de uitgang. Twee waren erin geslaagd om buiten te geraken langs de voordeur. Tot hun grote verbazing werden ze daar met stokslagen opgevangen door een klaarstaande bende. Binnen la gen hier en daar reeds bloedvlekken op de grond. De anderen probeerden langs achter en zelfs langs boven te ontsnap pen. Het huis was volledig omsingeld. Toch slaagden zij erin de kring te door breken en door een met stokken zwaaiende nieni gte werden zijn naar hun woonwagen gedreven. Het kamp werdonmiddel1ijk op gebroken en in allerijl verlieten zij het dorp. De zigeuners zouden nooit weten dat er bij een van de boeren ingebroken was, en zij zouden vooral nooit weten dat drie weken later een van de dorpelingen zelf werd aangehouden en opgesloten werd in de gevangenis, beschuldigd van inbraak en diefstal in die bewuste boerderij, op die bewuste avond. Toen werd alles weer zwart. Enkel het angstige gelaat van de man die het paard mende, zag hij nog. Toen bemerkte hij dat dit gelaat hetzelfde was van in het begin. Het was verdorie ZIJN GELAAT. Deze laatste woorden bleken een magische kracht te hebben, want het beeld kwam weer te voorschijn, eerst vaag, maar langzaam aan werd het klaarder, en nog klaarder... beetje bij beetje... en op eens werd het volledig duidelijk. Het was een grote afbeelding van zijn eigen hoofd, zwevend in een donkere achter grond, en met een heel angstige uitdruk king. Zijn ogen wren groot opengesperd, z-:jn jukbeenderen staken erg vooruit en zijn nelaat was vaal bleek. Het leek wel een OPGEJAARD DIER. Het beeld werd plots vager en verdween uiteindelijk volledig. Enkele ogenblik ken zag hij niets anders dan die donkere leegte. Toen ontwaarde hij in de verte een klein stipje. Het kwam nader en het werd groter en groter en na een tijdje kon hij een rijdende woonwagen onder scheiden, voortgetrokken door een bruin paard met een witte bles op het voor hoofd. De woonwagen was donkergroen ge kleurd met gele en rode versieringen. Vooraan op de bok zat een man met pot- zwart haar en een gebruind gelaat, met de teugels in zijn handen. Het waren on getwijfeld zigeuners. De omgeving werd ook alsmaar duidelijker. Een hobbelige aardeweg met hier en daar nog een modde rige waterplas van de regenbui van daar net. Rechts van de weg lag een bos en links een akkerveld, als voorbode van een of andere boerderij, of misschien een dorp. En dan, iets hoger, de toren van een kerk. 't Was een dorp. Er was dus werk aan de winkel. In de namiddag zouden ze aan de deuren gaan bellen om ketels te lappen en vanavond zouden ze dan met Bilo, Storro en Bloema op café gaan spelen en morgenvroeg konden ze dan vooraleer verder te trekken met het ver diende geld een beetje eten en zo een en ander kopen. Een paar honderd meter voor het dorp liet hij het paard halt houden langs de beboste kant van de weg. De rest van de familie sprong met veel lawaai en jolijt uit de woonwagen en ie dereen begon alles voor te bereiden om te kamperen. wordt vervol :d vervolg pagina g Ondertussen zit het Denderactiecomitee ook niet stil. Ze zetten hun eisen om een einde te maken aan de vervuilde Dender kracht bij door petities. Er zijn een aantal maatregelen voorop gesteld 1. Het uitbaggeren van de Dender. De te gebruiken techniek stelt nog een probleem men kan de sliblaag weg zuigen, of uitscheppen. De eerste methode schijnt een gevaar in te houden voor verzakking vanwege de krachtige zuigers. En aangezien men in de binnenstad zou werken om de stank tegen de zomer weg te krijgen, zou dit wel problemen kunnen inhouden voor gebouwen langs de rivier. De technici moeten uitmaken of deze methode bruikbaar is. 2. Een andere oplossing voor de stank is een procédé-waarbij men de Dender 'belucht', d.w.z. zuurstof toevoegen aan het water waardoor de stank in de onmiddellijke om geving zou verdwijnen. Dit project is financieel gezien haalbaar (15 miljoen) en het zou voor andere steden zoals Gernardsbergen en Aalst ook gunstig zijn. - Deze twee vooropgestelde maatre gelen zijn echter maar voorlopige op lossingen omdat ze het water niet echt zuiveren, men wacht op zuiverings stations. Ondertussen zitten de om wonenden geplaagd met de stank, maar volgens specialisten zal die weg zijn tegen de zomer. OPVALLEND Wat mij hierin steeds opvalt is dat het aantal plannen het aantal realisaties sterk overtreft. Als er plannen ge maakt worden tenminste, want milieu is en zal steeds ondergeschikt zijn aan financiële belangen. Het verleden heeft dit aangetoond, en ik zie niet in waarom het nu zou veranderen Men moet eerst de negatieve gevolgen onder vinden voor men aan veiligheidsmaatre gelen denkt, voorbeeld onze ozonlaag, die dient als bescherming tegen te grote hoeveelheden ultra-violette stralen, wordt afgebroken door stoffen uit spuitbussen, bepa aide oplosmid- delen en gassen voor koel apparaten De bedreiging is ernstig en toch worden geen maatregelen genomen. Bij aantasting van deze laag zal het aantal huidkankergeva11 en drastisch vermeerderen. Vooraleer er slacht offers zijn, zal men niets ondernemen Van als er zijn, zal het te laat zijn. Dit is een slechte mentaliteit. Onze nakomelingen zullen eens op deze wereld moeten leven en ik zou willen dat ze evenveel rust en kalmte in de natuur vinden, zoals wij nu, Uw milieuman STROM80LI

Klokzjiel | 1980 | | pagina 10