Lichte of zware Appelterre e Nee, bekijk me niet Ik ben dronken van verdriet, ijskoud je ogen vragen een gedicht dat ik niet schrijven kan Nee asjeblief, Ik kan je niets meer geven Ik weet dat ik je zo niet meer kan lief hebben Als je weggaat zal alles zwart zien, en ik zal me omdraaien en kijken naar jou, je zien verdwijnen tussen het neonlicht.. Hilde De Hol ZO ME SKALENDER ISSO GENTSE FEESTEN bij St. Jacobs te Gent van 19 tot 28 juli. SAVOOIFEESTEN ven. vrijdag 22 tot en met maandag 25 oogst. 20 oogst wielerwedstrijd voor juniores. 23 en 24 oogst 2de Interna tionaal voetbaltornooi organisatie V.KXoeterook FIETSZOEKTOCHT de mooie streken rond Einove op zondag 3 oogst vanaf II uur inrichting: de kwal tien-twen stonssl "Welkom in Appelterre tabaksdorp" staat in grote lijnen aan elke grens van onze deelgemeente. Nochtans is deze alombekende acti viteit in de loop der jaren sterk afgenomen en heeft Appelterre in feite nog weinig aanspraak op deze beruchte benaming. De Spanjaarden waren de eerste Europeanen die van de Indianen de gewoonte van tabak roken overnamen. Nadien werd deze "Nicotiana Tabacum" in Frankrijk en Engeland geïntroduceerdSindsdien worden de tabaksbladeren overal geconsumeerd onder dé vorm van sigaar, sigaret, pijp, pruim of snuif. Waar rook is, is vuur. De taak van onze tabaksplanters bestaat erin begin maart de gekiemde tabakszaad jes in een klein plantbe.d te zaaien. Niet lang nadien verschijnen daar kleine groene blaadjes die regelmatig moeten besproeid worden en waarvan alle onkruid wordt verwijderd. De eerste dagen van mei zijn ideaal voor het planten van de tabak. Dit veld moet eerst een grondige bewerking ondergaan en wordt ten slotte effen gerold. Dan worden er met een spadesmalle gleuven gestoken, op ongeveer 60 cm van elkaar, waarin de cengere plantjes worden ge plant. Op een hoogte van 12 tot 13 bla deren wordt de kopscheut weggenomen. Naarmate de planten meer en meer groei en, verschijnen er ook scheuten in de verschillende bladoksels. Het wegnemen van deze aangewassen, dieven genoemd, was vroeger een vrij lastig werk. Dit werd sedert enkele jaren opgelost door, vooraleer de scheuten te voor schijn komen, een vloeistof boven op de plant langs de stengel te gieten, wat in grote mate het groeien van de scheuten belet. Halfweg augustus worden de hoge ta baksstruiken afgescneaen en zijn na enkele uren door de zon verwelkt. De struiken worden onderaan op nagels gestoken en worden in de schuur om hoog gehangen wat het drogen ervanbe- vorderd. Na 1 a 2 maand is de tabak geel geworden en zo wordt hij samen gebracht in kleine busseltjes, die op hun beurt worden opgestapeld in bus sels van ongeveer 10 kg. Hiermee is het werk voor onze tabaksplanters afgelopen en staat de ganse lading klaar voor de leverancier. Verleden tijd De tabaksteelt in Appelterre is enorm achteruitgegaan. Een slechte oogst enkele jaren geleden heeft voor de afbreuk ervan gezorgd. De regen had enorme schade aangericht aan de velden, waardoor de opbrengst sterk was gedaald. Cok het feit dat de ta baksvelden in Appelterre niet konden concureren met die van grote produ centen, en dat het dus ook deze gro te producenten waren die met de poen gingen lopen, is een reden waarom de boeren in Appelterre nog weinig brood zagen in het planten van tabak. Nochtans is tabak één van de meest ver srpreide drugs, waarvan de consumptie, ondanks alle gevoelige prijsstijgingen nog steeds enorme cijfers bereikt. Ta bak is stimulerend voor het centraal zenuwstelsel en geeft een kalmerend ef fekt, wat voor velen de reden is van hun rookgenot. Maar de gevaren van ta bak steken nog erg uit boven het genot ervan. Vele campagnes toonden aan dat de kanker (vooral van de longen) veel vuldig voorkomt bij rokers. Ook hart en vaatziekten, chronische bronchitis en maagzweren blijven niet uit. Mark Twain zei ooit "Niets is gemakkelij ker dan het roken te laten. Ik heb het zelf al wel duizend maal gedaan." VAN DE MAELE JOHAN 't KLOKZJIEL Verspreidt zich vliegensvlug Reeds verkrijgbaar in de meeste krante en boekenwi nkels menig kafee, winkel en jeugdhui s Wij zoeken nog nieuwe distributieplaatsen, maar MAAK HET U GEMAKKELIJK NEEM NU EEN nr. 001-097000-41 (ASLK f'eerbeke) met vermelding Abonnement v.z.w. 't Klokzjiël hiervoor ontvangt u 11 nummers bij u thuis bezornd. abon nement ■^jj door 300 F steunabonnement vanaf 5 00 F) te storten op

Klokzjiel | 1980 | | pagina 4