IN DE DESPAUTEERSTRAAT S0MVILLE, HUMBLET, VAN DER SMISSEN in P0LLARE Ook bij de. vljfihondenaite ven.jaar dag van de geboonte van Johannei Veipau.ten.tui [1 480- 1 5 20], die zijn naam ga^ aan een itnaat In NInove- eentnum, zal. de itadiknant zijn ilndi koat geveitlgde neputatle al le een. aandoen doon en. vluggen, dan de kippen bij te zijn. Vonlg jaan itemde de gemeentenaad een iubildle voon de hendenklng't Klokzjleël doet het. .zonden, iubildle. Voon. het iamenitellen van deze antl- kelenneeki wend gebnulk gemaakt van de boeken en/oantlkeli van H. Vb VOCHT, C. MATHEEUSSEN, M.A. MA UIVE- LAERTS en A. ROERSCH. Portret van Despauterius in het Stadhuis van Ninove In 1864 zat de heer J.J.H. Verlinden, drukker te Bergen-op-Zoom in Neder lands Noord-Brabant, met rechtmatige trots zijn laatste werkstuk te door bladeren een nieuwe en vermeerder de uitgave van de Latijnse spraak kunst van Simon Verepaeus ten behoe ve van de studerende jeugd. En toch viel er een zekere weemoed te bespeu ren bij de heer J.J.H. Verlinden. Want de leraars van het seminarie Ypelaer'te Nieuw-Ginneken bij Breda hadden hem gezegd dat deze Verepaeus de laatste uitgave zou zijn. Men was reeds bezig aan een nieuwe Latijn se spraakkunst, die beter zou zijn en niet meer in het Latijn zou zijn geschreven, maar in het Nederlands. En om dit verlies - want anders kon hij het niet noemen - althans voor zichzelf goed te maken, besloot de heer J.J.H. Verlinden op te zoeken hoe oud dat boek nu wel was, zeker vele tientallen jaren, misschien wel honderd. Groot was echter zijn ver bazing toen hij zag dat één van de oudste uitgaven, gedrukt bij Plantijn in 1571-72, de titel droeg "Vier boeken van de Despauteriaanse gram matica, onlangs herschreven in ver korte en beter geordende vorm". Die Latijnse spraakkunst was dus niet honderd, maar bijna driehonderd jaar oud en daarenboven'een bewerking van een nog ouder boek van een zekere Despauteri u s Nu was J.J.H. Verlindens nieuwsgierig heid nog maar goed gewekt, vooral toen hij hoorde dat deze Despauterius na zijn studies in Leuven rektor was geworden van de Latijnse school te 's Hertogenbosch, ook al in Noord-Bra bant. Alle o'zoekingen in 's Hertogen bosch ten spijt geen Despauterius te vinden. Maar de heer J.J. H. Verlin den liet zich niet ontmoedigen en toog dus naar Leuven, waar hij in de inschrijvingsregisters van de univer siteit wel iets vond "1498 - 31 au gustus - Johannes Despaultre de Ninvis' Van Leuven dus naar Ninove waar de heer J.J.H. Verlinden alweer geluk had. In de middeleeuwen verpachtte de stad Ninove elk jaar de accijnzen op hout, bier, wijn, graan, aan de meest biedende particulier, zoals dat trou wens toen overal de gewoonte was. In de jaren 1481 tot 1501 bleek een zekere Jan de Spouter, wonende op de Oude Markt en gehuwd met Margriet Vogels, regelmatig het hoogste bod te hebben, wanneer de uitdovende kaars een einde maakte aan het bieden, nu eens voor de bieraccijnzen, dan weer voor de houtaccijnzen. Misschien wa ren Jan en Margrièt de ouders van de Johannes Despaultre uit Ninove, die daar omstreeks 1480 moet geboren zijn. Rijk zijn Jan en Margiet aan hun ac cijnzen echter niet geworden, want, wanneer hun zoon Johannes naar Leuven trok na voorbereidende studies aan een school van de Broeders des Gemenen Levens, liet hij zich daar aan de school van de Artes de Zeven Vrije Kunsten) inschrijven als pauper (=arme), omdat hij het volledige studiegeld niet kon betalen. Iedereen moest de Artes hebben gevolgd, vooraleer men aan de eigenlijke universiteit mocht beginnen, maar velen stopten ook hun studie na deze Artes, omdat zij dan als le raar of rektor konden gaan werken in één van de vele stads- of kapittelscho len in de Nederlanden. De studenten van de Artes werden onder gebracht in vier pedagogieën, waar zij verbleven en bijna alle lessen volgden. Zo kwam Johannes Despaultre terecht in de pedagogie van de Lelie aan de Diestsestraat, de meest progressieve en meest hunanistische van de vier. Het was dan ook niet te verwonderen dat Johannes Despaultre, de Spouter of hoe men zijn familienaam ook schrijft, zijn naam verlatijnste. In het vervolg heette hij Johannes Des pauterius, zoals de vroegere re gent van de Lelie, Carolus Menne- kens, zich Carolus Viruli van het mannetje) had genoemd. Overigens ging het Despauterius blijkbaar voor de wind in Leuven. Op 12 april 1500 behaalde hij de titel van baccalaureaat, op 29 ap ril 1501 werd hij licentiaat als vierde op 103 kandidaten en reeds de volgende dag kreeg hij de bi rre- tatio, d.w.z. de toelating om zelf les te geven. Wat Despauterius dan ook onmiddellijk deed en wel in de Lelié, waar hijzelf de afgelopen drie jaar had gestudeerd. Aanvan kelijk gaf hij talen, achteraf fi losofie, maar daarnaast maakte hij ook een bliksemcarrière in de Artes, fakulteit. In 1502 neemt hij reeds mee de examens af voor het eerste jaar, in 1503 mocht hij reeds mee' kirretatio verlenen en op 1 ju ni 1503 - hij was dan vooraan de twintig jaar - werd hij reeds op- geno men in de fakulteitsraad van de Artes. (wordt vervolgd) Georges Van de Winkel TENTOONSTELLING IN HET NIEUWE BUURTHUIS TE P0LLARE (24-25-26 mei) INGERICHT DOOR C.S.C., FRANS MASEREELFONDS, IMAVO. Vat en In Ulnove ook Inteneae beitaat voon een tentoom telling waan niet alleen enkele wlntenlandichappen en een itllle- ven met appelilenen en bananen hangt,be- wljit het iuceei van de tento om telling In het oude gemeenteichooltje van Vollane. Het is jammer dat de kleine gemeente- schooltjes ten voordele van de grote scho len in de stad verdwijnen, maar hier in Pol 1 are heeft men het oude gebouw toch tenminste een nieuwe funktie gegeven. Het is echt een voorbeeld van wat met het op geheimzinnige wijze verdwenen station (architekt Jean-Pierre Cluysenaar) van Ninove zu kunnen gebeurd zijn. In Hit nieuwe buurthuis (de officiële ope ning moet nog gebeuren) hingen werken van Theo Humblet, Roger Somville en Jean Van Der Smissen. De 3 grote schilderijen van R. Somville waren wel de echte uitschie ters van de tentoonstelling. Ter herin nering Somville is, van die kunstenaars die de opdracht kregen om een Brussels metrostation (Hankar) leven in te blazen door er een muurschildering aan te bren gen, diegene die er het best in geslaagd is. In vergelijking met Somville is Hum blet heel wat minder interessant, zijn werken geven een nogal saai déja-vu ef- fekt. En dan waren er nog de werken van de schilder van Pol la-re. Van Der Smissen, degelijk geschilderd, maar sommige werken maken een nogal pompeuze indruk, werken die waarschijnlijk wel zullen gesmaakt worden door mensen met veel sentiment. Het is lang geleden dat er in Ninove nog een groepstentoonstelling was van dit ni veau en we hopen dat'er nog zulke goede initiatieven genomen worden. ■m»-- Ei;n gedicht om du oorlog tu verjagen. "Lieve mensen van de wereld, ik zie zo graag zwarte merels. ■.«aarom bombarderen ze dia dan? Ie fluiten mooier dan en man en vertellen aan mijn geiten in welke wilde kruiden zu mogen bijten. Laat het nooit metr oorlog worden, want dan breken onze mooie borden. Wie zou er dan voor mijn hondje zorgen? Laten we hopen op een goede morgen git gedichtje schreef de lU-jarige Dimitri daetemanui t Wulpen-Kok sij de

Klokzjiel | 1980 | | pagina 5