«INTERGEM», of hoe de Ninovieters bij den (elektrische) bok worden gedaan. Is oplossing Denderprobleem nabij Ti.jde.ni de voorbije maanden vei- ichenen in de pen heet wat be lichten ovei de oplichting van een eZectiiciteitidi&tiibutie- maati chappij in een gioot deel van Ooit-VZaandeien en een ituk- je van Blabant. 28 gemeenten look Ninove]iamen goed vooi 600.000 inwonenwalen bij het pioject betiokken. Hieiovei een inteiview met Han dled Jannenvooizittei S.P.- Slinove. '-t K1 okzjie 1 Waarover gaat het nu precies Manfred Janssens De wet van 1921 op de interkömmu- nales gaf aan de gemeenten het monopolie op de verdeling van e- 1ektriciteitDe wet voorzag wel dat in uitzonderlijke gevallen de gemeenten beroep konden doen op een privé-partner om samen een zogn. "gemengde" interkommunale op te richten. De praktijk is echter zo geworden dat het groot ste deel van de interkommunales thans gemengd zijn, wat er in de praktijk op neer komt dat de gro te pri vé-elektri cite itsmaatschap - pijen Intercom, EBES, en UNERG er de plak zwaaien, het beleid volko men beheersen, de installaties be zitten en met de helft van de winst gaan lopen. De andere helft kun nen de aangesloten gemeenten dan onder mekaar verdelen. Als gevolg van de fusies van ge meenten ontstond de situatie dat op het grondgebied van de fusiege meenten verschillende interkommu- nales aktief waren. Rationalisa tie was dus geboden. In de loop van 1979 richtten 28 gemeenten, die in 5 kleinere interkommunales gegroepeerd waren, één super-inter- kommunale op Intergem. Het dos sier belandde bij Mare Ga]le, Minister van het Vlaamse Gewest en als gevolg daarvan o.m. belast met de voogdij over de gemeenten. Minister Galle weigerde, en terecht meen ik zijn handtekening te plaat sen onder dit dossier omwille vooral van het feit dat de onderscheidene gemeentebesturen hun beslissing ge- no men hadden op basis van een zeer onvolledig dossier. De gemeentebe sturen verbonden zich voor een pe riode van 30 jaar aan EBES en Inter com zonder dat zij een klaar zicht hadden op de winsten die naar de ge meenten zouden vloeien en zonder dat zij onderzocht hadden of een zuivere (d.w.z. zonder medewerking van privê- maatschappijen) interkommunale niet voordeliger is voor de gemeenten. Minister Galle blokkeerde het dossier en lokte bij Interregies (de overkoe pelende organisatie van de zuivere interkommuna1eseen tegenvoorstel uit. Dit voorstel kwam klaar eind februari waarop Minister Galle de gemeente uitnodigde een nieuwe beslis sing te nemen, op basis thans van 2 dossiers dit van de zuivere en van de gemengde sektor. Het voorstel van de zuivere sektor bood duidelijk een aantal voordelen de winst die naar de gemeenten zou gaan was ongeveer het dubbele als in de gemengde formule en bovendien zou den de gemeenten na 30 jaar eigenaar zijn van de installaties. Tevens verbond Interregies er zich toe aan het personeel dezelfde voordelen toe te staan als in Intergem. t K1okzjie1 Wanneer wij het goed gesnapt hebben is een zuivere inter communale dus voordeliger voor de ge meenten dan een gemengde MJ Natuurlijk, de winst moet im mers niet gedeeld worden met privé- maatschappijen t K1o k z j i e1 Wat betekent dit in de praktijk voor Groot-Ninove MJStudies hebben bewezen dat over een periode van 30 jaar een zuivere intercommunale 500 miljoen meer op brengt dan een gemengde. 't Klokzjiel Dus heeft de gemeente natuurlijk de zuivere gekozen MJ Meen 't Klokzjiel Hoe MJIn vrijwel alle gemeenten heb- ben de PVV en de CVP gekozen voor de gemengde intercommunale Intergem), dus voor de privé-ondernemingDe VU stemde verdeeld; in Ninove bv vóór de gemengde, ondanks de stelling- name van de VU -Nat ionaal pro de zui vere intercommunale. De S.P. heeft de zuivere intercommunale gesteund. 't Klokzjiel Als wij het deze keer goed begrepen hebben doen de pro-In- tergem-stemnursonder de vlag van het PLANNEN GENOEG Men is dringend aan waterzuiveringssta- tions toe. De plannen bestaan, maar daar blijft het dan ook bij. Deze plannen liggen in één of andere lade en hebben ondertussen veel geld gekost, (aan u ook, want u betaalt toch belas tingen, niet Sommige zuiveringsstations die wel dege lijk gebouwd zijn, werken niet bij voorbeeld het station van Geraardsber- gen. Nog meer kosten, dus zou je kun nen zeggen dat er beter helemaal niets voor milieu gedaan wordt, dan op die ma nier Daarbij baat het niet, het water in Ni nove en Aalst terug te zuiveren, als hetzelfde water in Ninove en Aalst te rug verontreinigd wordt. Men dient dit probleem gezamelijk op te lossen. Van de 15 jaar geleden vakkundig op gestelde plannen om tegen 1980 defi- principe van de vrije onderneming, dus 500 miljoen kado aan dè privé-aandeel - houders. Die 500 miljoen zal de be volking dan ook via belastingen moeten bijpassen. M.J. Zo zou je het inderdaad kunnen stellen. Ik wil er wel nog aan toe voegen dat Interregies (groepeert de zuivere intercommunales) veel te laks heeft gereageerd op het voorstel van Intergem zodat de gemeenten, bij ge brek aan een duidelijk alternatief, reeds vorig jaar voor Intergem hadden gekozen. In de toekomst zal dit ech ter niet meer kunnen.In het program ma van de Vlaamse Executieve werd thans opgeno men, en dit onder socia listische druk, dat in de toekomst de gemeenten zullen verplicht zijn te kiezen op basis van 2 dossiers van een verschillend type zodat het dus in de toekomst onmogelijk zal zijn en kel met de privé-maatscha ppijen te on derhandel en 't Klokzjiel Dat ziet er mooi uit maar ondertussen zullen wij wel vanaf morgen onze opcentiemen al beginnen opzij te leggen. nitief gedaan te maken met de ver vuiling van de Belgische waterlopen is uiteindelijk weinig in huis ge komen. In Vlaanderen is 50 van de voorziene plannen gerealiseerd. We slaan hiermee zeker geen slecht figuur in vergelijking met de andere gewesten wel te verstaan). Wallonië bouwde maar 5% van de broodnodige zuiveringsinstallaties. Brussel deed niets. In Vlaanderen zijn momenteel 52 stations effektief in werking, men is er zes aan het bouwen en er zijn plannen voor 120 andere. Er zal nog 20 jaar nodig zijn om al deze plannen te realiseren, aldus minister van het Vlaamse Gewest, Mare Galle, volgens mij nog in geen 200 jaar aan dit tempo. De kosten voor de nog te bouwen stations 15 - 18 miljard 25 miljard voor de bijhorende koliektoren (op vangbekkens). De situatie in het Brusselse Gewest datrr beschikt men over 1 (EEN) industriële zuiverings installatie, Vlaanderen heeft er 52 in werking. Afvalwaters worden in het Brusselse Gewest zonder problemen in beken en rivieren geloosd, het water komt toch bij ons terecht. Staats- sekretaris voor leefmilieu van '74 tot '77, Poma heeft deze manier van handelen aangeklaagd, en terecht. Het is herhaaldelijk tot politieke heibel gekomen waarbij de SP (nieuwe BSP), VU en de PVV wijzen op de grote verantwoordelijkheid van de CVP. Tn Dendermonde verweet men de CVP een makke houding aan te nemen t.o.v. het Denderprobleem OPLOSSING NIET LANG MEER Minister van het Vlaamse Gewest, Mare Galle heeft een ontwerp uitgewerkt waarin hij een oplossing wil zoeken voor het vervuilde water in België. Hiervoor zou hij meerdere zuiverings- stations laten bouwen. De minister wil met dergelijke voorstellen de waterverontreiniging stelselmatig aanpakken. Wat er zal van terecht komen, moeten we afwachten. Ik houd jullie op de hoogte. vervolg pagina io De Dender is vervuild. Iedereen is daarvan op de hoogte. De Den der heeft de laatste tijd vrij regelmatig de krantenkoppen gehaald. In september '79 sloeg de stil te om in paniek toen honderden li ters stookolie de rivier bedekten. Leefmilieugroepen zoals het Denderactiecomitee, de Belgische Jeugdbond voor Natuurstudie en de Vereniging Leefmilieu Geraardsbergen lopen nu van het ene minis terie naar het andere. Dit komt doordat waterbeleid tegelijk een zaak is van Openbare Werken, Volksgezondheid en het Vlaams Gewest. Deze ministeries spelen maar al te vaak kaatsbal met de verantwoor de 1 i j k h e i d De Dender wordt zoals de ineeste andere waterlopen in België ver ontreinigd door afvalstoffen uit landbouw en industrie. Een paar jaar geleden bleek dat "Union Al 1umettiére" te Overboelare één van de grootste vervuilers van de Dender was. Ten gevolge van een lek in hun stookolieleiding kwamen enkele honderden liters olie in de Dender terecht. Duizenden vissen lagen een tijd daarna dood in het water. Men besloot de discussie weer aan te knopen. Hier door is er terug ruchtbaarheid gekomen rond de vervuilde rivier.

Klokzjiel | 1980 | | pagina 9