PODIUM OPTREDEN 9® SAVOOIFEESTEN wÊBÊm Elders in dit blad vindt U een volle dig overzicht van wat de SAVOOIFEESTEN Udit jaar zoal te bieden hebben. Het spreekt vanzelf dat de meeste Savooi feestgangers (er worden er zo'n goeie achthonderd per avond verwacht) vooral afkomen op de artiestennamen op de af fiche. De organisators echter hopen dat wat op het podium gebeurt slechts aanleiding is om mensen in een gezelli ge omgeving samen te brengen, een pils je te drinken, een babbeltje te slaan en desnoods een dansje te wagen. Kort om om de mensen van achter hun TV te krijgen en op de straat elkaar te zien ontmoeten zonder dat het veel geld kost, wat niet kan gezegd worden van de meeste andere festivals. Hieronder willen we een beetje achtergrondinfor matie geven over de groepen die zullen optreden, zodat U weet welk vlees U in de kuip hebt. Bewust werd dit jaar zoveel mogelijk gezocht naar "zachte" groepen en werden agressieve of hard rock groepen geweerd, omdat deze wei nig passen in de sfeer die de organisa toren wensen te creëren. Hopelijk slaat het aan en zal terug iedere mu ziekliefhebber in zijn genre aan zijn trekken komen veel volksmuziek, een beetje jazz, een beetje rock, een beet je pop; een beetje kleinkunst. Sugges ties voor volgend jaar zijn steeds welkom. Walter De Buck Volkszanger, zoals geen ander "Koning, meester, rechter, baas; ge baart maar van krommenaas, een reme die tegen het lied vindt ge op deze aarde niet." Zo zingt Walter De Buck op zijn L.P."De Liedjesanger" waarin hij een hommage brengt aan zijn illustere voorzanger en stimulans Karei Waeri (1842-1898). Deze poli tieke volkszanger, die vooral anti- theistische en anarchistische, maar ook andere liedjes heeft gescreven, heeft Walter De Buck intens geïnspi reerd raakte door deze 19de eeuwse volks zanger, zo ook inspireerde Walter De Buck indertijd met zijn Gentse feesten de mensen die de Savooi feesten inricht ten. Het hoeft dan ook geen verwonde ring vast te stelden dat Walter De Buck ook reeds in 1975 in Ninove te gast was en dat nu Marcel De Neve, de medestichter van de savooi feestenals begeleider optreedt in de groep van de Buck. Walter De Buck is geboren en getogen in Gent. Aanvankelijk probeer de hij zijn schilderstalenten uit, maar rolde, voornamelijk dankzij zijn bij zondere steun, in de muziek. Hij opende een kaffee in Gent. Daar was iedereen welkom die wat wilde komen spelen op het vrije podium. Dat waren meestal jazz- en straatmuzi kanten. Vooral door het kontakt met deze volksmuziek-makers van onderop, is Walter De Buck niet alleen een er varen volksmuzikant, maar ook een ech te kenner op dit gebied geworden. De Buck bracht reeds 5 langspeelplaten uit 1971 "'k Ben al zo lang op weg geweest", 1972 'k zou zo gere willen leven", 1974 "Het Nieuwe Paradijs", 1976 de hoger genoemde "De Volkszanger" en verleden jaar, na 3 maanden te zijn op- genoemen in een sanatorium wegens te onregelmatig leven, zijn laatste L.P. "de realiteit". In dit laatste album vertolkt Walter De Buck de rol van de hedendaagse volkszanger dit wil zeggen zanger van wat onder het volk leeft. Met oprecnte verontwaardiging en hard gemaakte opstandigheid zingt hij over de politie, over stadsvernieuw ing, over het verloederde Patershol over de werkloosheid, over gastarbeiders en over geld. Liedjes, die latere generaties het beeld zullen moeten geven van wat deze mens-vriendelijke anarchist gezien heeft in zijn maat schappij, einde de zeventiger jaren. Zoals Karei Waeri lang geleden. THE &ARLL3T BAND Een vijftal jaar geleden staken drie jongelui uit de streek van Zottegem hun muzikale hoofden bijeeen om in de vrije uren wat jazz te spelen op een zolderkamertje (=garret) van een welwillend familielid. De groep nam vlug uitbreiding, maar door moeilijkheden met de instrumen tale bezetting werd de werking gevoe lig vertraagd. Een kleine drie jaar geleden lukte het dan toch een defi nitief ensemble te vormen met ras echte amateurs. Na een bescheiden tweede start kwam de groep plots in de belangstelling toen ze op 10 septem ber 1978 te Oudenaarde werd uitgeroe pen tot laureaat van de Gulden Vlies trofee, een wedstrijd voor amateur jazzorkesten, met als hoofdprijs deze eerste LP. piano Jan Van Caenegem bas Jacques Van Holen banjo Romain Chevalier drums Paul Verschelden trompet Chris Godfroid klarinet Juul De Beule trombone Mare Godfroid tenorsax Stéphane Godfroid VOLJEIR Is de naam van een groep rare vogels, verschillend gebekt maar samen kwelend en spelend. Hun repertorium is een mengsel van volksmuziek, zigeunerstuk jes en eigen nummers, meestal van volkse inslag. De liedjes vertellen over de straat, de wijk, de stad en hun bedreig de samenhorigheid, het werk en het kafee, de natuur en de vervuiling, en natuurlijk de liefde, het huwelijk, de dood. Bert zingt enkele liedjes in het brussels, Rufijn zingt er enkele in het algemeen nederlands, maar het grootste deel in het ninoofs dialekt. Er zijn ook enkele instrumentale nummers waar soms typische volièregeluiden hoorbaar zijn. De groep bestaat uit vijf man Hl Oswin Catteeuw Marcel Deneve Peter Bruyneel Bert De Souter Rufijn De Decker gitaar en zang zang VOLJEIR heeft een eerste single in eigen beheer uitgebracht met de nummers VIVAN ONS STRAATJE en THUIS OP ONS GEMAK. Voor die gelegenheid werd de groep ver sterkt met drie blazers en een drummer. Marcel Deneve schreef de arrangementen. De strofen van 'Vivan ons straatje' zijn van Rufijn, het refreintjes is een welge kend traditioneeltje van de ninoofse wijk Savooi straat-NiepersveldHet liedje 'thuis op ons gemak' is lang geleden ge schreven door Amandine Van Londerzele. Beide liedjes werden gezongen door Rufijn. traditionele muziek uit EL PEHUENCHE cTii 1 i Om onze solidariteit te betuigen met het volk van chili, onderdrukt door CIA-medewerkers en diktator Pinochet, vroegen we deze chilenen, die in het dagelijkse leven als gastarbeider in België werken, naar de Savooifeesten Zij brengen hun muziek in traditione le klederdracht, op Chileense instru menten MEMPHIS rock around the clock Deze groep werd opgericht in de win terperiode van 1979 en 80. Zij spe len hoofdzakelijk country-rock muziek, en af en toe- afgewisseld met swingen de oude rock-and-roll nummers. Deze groep bestaat uit enkele echte ratten uit de wereld van de ontspan- ningsmuziek, versterkt met de ex-drum mer van Kazzen en Koo, en ex-sologita rist van Wim De Craene. OVERZICHT VAN DE LOOPBAAN VAN THE SWINGING JAGUARS. Alles begon (in 1960) in Neigem in de kelder van de oude melkerij, waar door enkele jonge gasten van 16-20 jaar duchtig gerepeteerd werd met het oog op deelname aan crohetwedstrijden die toen welig werden ingericht. Victor (Van Cutsem) en Albert (Van Nuffel) waren de grondleggers voor deze groep, toen de Doorbrekers ge naamd. Toen alles goed begon te draaien besloten wij zelf zo'n crochetavond in te richten op de kloosterzaal te Neigem. Direct kassa, bomvolle zaal, iedereen, wilde deze groep eens aan het werk zien op hun eerste officiële optre den, zeer enthousiast publiek. Er werden in totaal zo'n vijftal avon den afgewerkt in de streek van' Nino ve Daarna volgde een reeks optredens op kermissen in de gekendste drank gelegenheden tot 1962. Toenkwam een aanbieding om in de Roxy te spelen ter gelegenheid van Sinksen- kermis samen met de Jokers van Ant werpen, toen topgroep nn.l in België. Bomvolle zaal, in totaal 1500 betalende personen. Dit was natuurlijk dank zij de Jokers zo'n sukses, doch wij pikten er ons deel van mee. Vanaf toen kregen wij van elke zaak uit de streek aanbiedingen om hun kermisbals te verzorgen. Het leger was er de oorzaak van dat de bezetting regelmatig moest verande ren, doch telkens er een nieuw lid bijkwam, verbeterde de groep daar we steeds de beste muzikant uitko zen, die beschikbaar was. .JU...' akkordeon viool banjo

Klokzjiel | 1980 | | pagina 6