1 10 DE BARON VAN WEDERGRAETEeen historisch spel in drie bedrijven. (Of de nieuwe topper uit de Ninoofse politiek) In 1980 herdenkt Ninove de roemrijke heren van Wedergrate (Wedergraete op zijn Ninoofs). Deze heren van Wedergrate waren vanaf de middeleeuwen tot de Franse revolutie de onbetwiste heersers over het land en de baronnie van Wedergrate, gevormd door de huidi ge deelgemeenten Appelterre-Eichem DenderwindekeNeigem en Pollare. En deze viering mag er dus wel zijn. Nog niet bemerkt dat aan de Centrum laan het kasteel van de heren van Wedergrate herbouwd zal worden Nog niet gehoord dat het gebouwke daar 1 miljard F gaat kosten Dat is tenminste een waardige hulde aan een groot historisch verleden. Ninovieters, weten jullie dan niet dat er een ongekende oude kroniek is ont dekt, die vertelt wat 700 jaar geleden de heer van Wedergrate in onze stad uitrichtte Weten jullie dan niet dat onze burgemeester en schepenen van 's morgens tot 's avonds gespannen in die kroniek zitten te lezen Weten jullie dan niet dat deze kroniek zo danig op hun verbeelding werkt dat ze plannen hebben gemaakt om een groot historisch spel op te voeren met poli tici in de hoofdrol en dat dit histo risch spel zal opgevoerd worden ter ge legenheid van de eerste steenlegging van het nieuwe Wedergraete-complex aan de Centrumlaan Na het trieste vertoon van de eerste steenlegging van het stad huis gaat Ninove met deze historische show revanche nemen en ditmaal recht in de roos schieten. Ik slaagde erin, langs politieke vrien den om, de tekst van deze ophefmakende kroniek te bemachtigen, samen met de bewerkingen voor de toneeluitvoering, er eigenhandig door één van onze schepenen aan toegevoegd. Voorwaar, de Wonderdoktoor zal verbleken in zijn graf, ten aanschouwe van dit schouw spel van ridders, graven en maagden. Zo luidt de tekst "Kroniek van Johannes Silvanius over de wederwaardig heden van den Heere Jacobus van Wedergraete Eerste bedrijf Ridder Jacobus I, heer van Pollare. "Ridder Jacobus de Eerste, heer van Pollare, baron van Wedergraete en be zitter van nog vele andere heerlijkhe den veroverde in het jaar des Heren 1276 de naburige Stad van Ninove. De jonge en dappere ridder, die heerser wou worden over al de landen van de omliggende, had de Stad die oud en stout heette te zijn, in één enkele aan val ingenomen. Hij weigerde echter de Stad te besturen vanuit het oude sche penhuis en hij maakte plannen om een groot paleis op te trekken bezijden de Beverstraat aan de Molendender. Van daar wilde hij zijn nieuwe heerlijk heid met ijzeren hand regeren. Want er was onrust onder de poorters van Ninove om de vele lasten die de nieuwe heer het volk oplegde. Ridder Jacobus was een trouwe vazal van zijn leenheer Marcellus van Aalst, bijgenaamd de Zuiveraar, de Graaf van Vlaanderen. In het jaar 1280, ter ge legenheid van de eerste steenlegging van het nieuwe paleis nodigde ridder Jacobus Graaf Marcellus naar Ninove uit. Belden zouden dan luisterrijk hun Blijde Intrede doen en de poor ters van Ninove tonen hoe machtig ze wel waren. Tevens kon deze intocht hij de bevolking ontzag inboezemen en tot onderworpenheid brengen. Het was een heuglijke morgen toen graaf Marcellus aan de poorten van Ninove verscheen en ridder en graaf in triomf de stad doortrokken". Dan volgt een bijvoegsel eigenhandig door een schepenhand geschreven: "Dit eerste deel van de kroniek vormt de basis van het eerste bedrijf van ons historisch stadsspelSchepen Timmer mans, te paard en in rode maliënkolder ontvangt minister Galle op een morgen aan de Koepoort. Ook de minister is in ridderornaatmet een kroon op het hoofd en een roos in de linkerhand. Vandaar trekt de stoet naar de Centrum laan. Het Stadhuis wordt niet aange daan. De rest van het schepencollege speelt schildknaap en is in korte broek. Voor de burgemeester wordt nog naar een passende bijrol uitgekeken." Tweede bedrijf Baron Armand, heer van Zandbergen. Vervolgens gaat de tekst van de oude kroniek verderr "Baron Armandus, de oude heer van Zand bergen en de eeuwige rivaal van de Wedergraetesis naijverig op de nieuwe veroveringen van zijn buur. En reeds herhaal cie 1 i jk daagde hij ridder Jaco bus tot een tweegevecht uit met als in zet de heerschappij over de Stad van Ninove. Ridder Jacobus was evenwel niet bang en hij wilde zelfs op ver plaatsing spelen. De dag van het be zoek van de graaf van Vlaanderen was het geschikte moment voor het houden van het tornooi. In de namiddag van die dag trokken alle edellieden van de streek naar het Hof van Lier te Zand bergen. Natuurlijk won de jonge ridder schitterend het duel. Graaf Marcellus glunderde. Het vele vrouwelijke adellijk schoon dat de tribunes sierde, juichte en bewonderde de jonge mannelijke kracht van de scho ne ridder. En er was gejoel en gelach om de nederlaag van de oude grijsaard Armandus." Komt dan weer een bijvoegsel door de schepenhand geschreven :"Deze passage is geschikt voor het tweede bedrijf van ons spelVoor de rol van baron Armandus Is gemeenteraadslid De Rie- maecker de meest geschikte persoon, spijts zijn ouderdom is hij nog altijd de beste ruiter van de oppositie. Om de ongelijke strijd voor het publiek aantrekkelijk te maken en Armand te sparen laat Jacques, Armand enkele ge lukte schijnaanvallen doen. Nadien mag Armand zich spectaculair, maar zonder erg van zijn paard laten vallen. Het Vrouwenhuis stoffeert de tribunes te Zandbergen. Het zal voor de vrouwen niet moeilijk zijn naar be horen en zonder repetitie de hun toebe deelde rol te spelen". Derde bedrijf poorter Andreas. Vervolgens gaat de kroniek verder "Moe van hun zware dagtaak lieten rid der Jacobus en Graaf Marcellus zich per trekschuit naar Ninove brengen. De mooiste hofdames mochten mee de boot in. Er werd gevierd en gefuifd. In de late uurtjes arriveerde de trek- schuit, getrokken door tientallen zwoegende lijfeigenen aan de Dender boorden te Ninove. Poorter Andreas echter, een rechtschapen en nijverig man, was erin geslaagd, tijdens de afwezigheid van de nieuwe Heer, de ambachten van Ninove tot opstand aan te zetten. Gewapend met stokken trok ken ze naar de Denderoever en verscho len zich in het gras. Poorter Andre as slaagde er in ridder Jacobus enke le rake meppen toe te brengen. Maar deze ontstak in zulkdanige krachtige woede dat in een handomdraai Andreas, het vechten niet gewoon, bij het kruis van zijn broek het water werd inge gooid, alwaar hij onder luid applaus van de edele lieden, verzoop. Stil letjes dropen de andere opstandige poorters het af. De Graaf van Vlaanderen, opgetogen o- ver de moed van zijn jonge vazal, be sloot tot afscheid aan zijn leenman, ridder Jacobus, tevens het leengoed van Aalst als geschenk aan te bieden. Natuurlijk kon de ridder zulk geschenk niet weigeren. Met de inkomsten van dit nieuwe leen, zou hij het kasteel te Ninove nog in grotere pracht en praal doen verrijzen. Ik, Johannes Silvanius, heb dit ver haal geschreven, opdat alle nakomen den zouden weten, ten eeuwigen dage, hoe machtig Jacobus van Wedergraete wel was". En weer voegt de schepen er zijn be merkingen aan toe "Dit laatste deel van de kroniek kan op passende wijze ons historisch stads spel afsluiten. Voor het trekken van het schip is het niet passend hét per soneel van de Technische Dienst bij komend te belasten. Daarom zullen B.T.K.'ers worden aangevraagd. Om deze mensen niet te veel te vermoeien krijgt de trekschuit een gecamoufleer de buitenboordmotor. En voor één keer kan er gratis aan de stadspomp getankt. Delikater is wat er met gemeenteraads lid Baro moet gebeuren. Gaan we André zomaar in het water gooien Daar deze scène zich in het zwart af speelt, ware het beter een doubleur in te voeren. Het publiek" zal de ver wisseling toch niet in de gaten hebben. Zo kan André veilig op het droge blij ven, terwijl zijn doubleur voor de show nog enkele keren onder en boven kan komen, alvorens een eindje verder weer op het droge te komen." Politici, alvast gefeliciteerd met dit prachtig initiatief. De dag van de Opvoering kom ik zeker kijken. Inleiding. RANONKEL

Klokzjiel | 1980 | | pagina 10