FENIKS FESTIVALT 'N Zondag 10 augustus 1980 voor de vijfde maal werd in Roosdaal Pamel het Feniks Festivalt georganiseerd. Meer dan 2000 mensen kwamen daar voor naar dit Brabantse dorpje afgezakt, om op het harde plein (gras 1s zachter) het programma te beluisteren. Op de affiche stonden naast de vlaamse Rick Tubbax the Taxi's een ganse reeks engelse namen Kevin Coyne and Band; Tom Robinson Sector 27; The Shirts en Steel Pulse Op papier een geheel dat zeker het zien en horen waard is, vooral daar de kaarten in voorverkoop slechts 240 Fr. kostten. Wat Rick Tubbax The Taxi's en Kevin Coyne and Band ervan gemaakt hebben kan ik jullie niet vertellen, aangezien ik toen nog op weg was naar Pamel. Ik was wel tijdig om Tom Robinson Sector 27 te zien op het podium komen. Vorig jaar had 1k de Tom Robinson Band gezien en gehoord en met d1t zeer goede optreden nog fris in het geheugen zocht ik een plaatsje niet ver van het podium met de goede hoop een fraai optreden mee te kunnen maken. Maar deze Sector 27 is maar een uiterst flauw afgietsel van de Tom Robinson Band. Hun muziék is vooral gebaseerd op een hard (te hard rit me, drummer en bassist beukten er maar op los. De gitarist (is deze zo ver wijfd geboren of was dit maar voor de show?) verwarde gitaarsolo's met tennis en al hoewelkjde ene keiharde volley na de andere het publiek insloeg, vroeg ik me toch af wat dit met muziek te zien kon hebben, of was dit alleen maar om de roadie te pesten want deze jongen moeSt geregeld een gitaar herstem men en af en toe ook een nieuwe snaar plaatsen. Gelukkig was Tom Robinson er nog,alhoewel hij het uiterst moei lijk had om tegen al dit geweld op te tornen, toch wist hij geregeld al de aandacht op zich te vestigen, ook al moest hij daarvoor een rondje door het publlëk lopen of een bekertje bier o- ver kop keilen; show? Tussendoor zong hij ook al eens een liedje, alhoewel hij meestal luidkeels stond te roepen om e- nlgszlns hoorbaar te zijn. Waarom Tom Robinson tijdens de meeste liedjes een g1taar»meesleurde is mij nog steeds een raadsel, want veel meer dan de beginak- koorden heeft hij niet gespeeld. Al bij al kan het optreden van Tom Robinson Sector 27 geslaagd genoemd worden voor beginnelingen, spijtig genoeg zijn deze jongens geen beginnelingen meer en deze formatie is duidelijk een stap achter uit voor de heer Robinson. Hierop was het de beurt aan de SHIRTS om het podium te beheersen. Een be zienswaardige zangeres, Annie Golden, maakte deze groep van in het tjegin al aantrekkelijk (ze hadden nog geen noot gespeeld of ze kregen al applaus). Deze groep speelde zonder veel moeite het vlotte repertoire, dat bestond uit hun bekendste materiaal aangevuld met enkele LP tracks en enkele covers. Slecht kon men deze zeer vlotte show niet noemen en het publiek was alras gewonnen door deze simpele doch mee slepende muziek. Toch voldeed deze groep niet geheel aan mijn verwachting en, van een groep die nu toch al ge ruime tijd meedraait in de zogeheten subtop zou men toch één staaltje van kunnen mogen verwachten; maar nee, het geheel was te vlak en te vlot; en dan nog hetgeen Annie Golden teveel heeft aan podlumpresence (een echt showbeest) hebben de andere leden duidelijk te weinig, als men dan toch vlotte en ge makkelijke muziek speelt mag men ge rust eens een beetje bewegen. Alhoe wel hier moet gesteld worden dat het podium nogal klein was om een ganse groep te laten swingen. Voorlopige balans The Shirts hebben het met overtuiging gehaald van Rom Robinson Sector 27, maar geen van beiden heb ben mij enigszins kunnen overtuigen. Over naar de volgende groep. STEEL PULSE werd dus het podium opge stuurd, van deze londense groep wordt beweerd dat ze reggae zouden spelen, wie hiermee akkoord gaat kan ik de raad geven om eens naar een optreden van Bob Marley and The Wallers te gaan kijken en luisteren daar zal hij ten minste echte reggae horen. Het ritme van Steel Pulse klonk wel jamaTcaans en hier en daar waren er zelfs liedjes die men echte namaakreggae zou kunnen noemen, waarmee ik niet bedoel dat de ze groep slechte muziek speelde, inte gendeel ze brachtten uiterst aangena me muziek, ingetogen als het nodig was en meestal lekker swingend, reeds met het eerste liedje hadden ze het pu bliek 1n hun ban en zeer terecht want hun lekker stuwende muziek noopte tot beweging. De groepsleden zelf hadden ook de kriebels 1n de benen, hetgeen voor een bijzonder kleurrijk schouw spel op het podium zorgde, vooral daar elk groepslid kleren droeg met de kleu ren van de ethioplsche vlag (rood, geel en groen) erin verwerkt. Dit was echt een gedroomd einde voor dit fes- |£jt1val, spijtig genoeg was het hiermee nog niet afgelopen, eindelijk kwamen we te weten wat die HOTLINE in kTeine letters onderaan de affiche betekende, d1t was namelijk een plaatselijke groep die het geheel moest afsluiten, hetgeen hen voortreffelijk lukte want tijdens hun optreden maakte ledereen zich uit de voeten, ik denk zelfs dat alleen de familieleden van de groep deze mar teling hebben kunnen doorstaan en deze laatsten zullen dan toch ook naar huls gegaan zijn met de groep, dus daar heb ben de organisatoren op een behoorlij ke manier de mogelijke moeilijkheden van ontruiming der festlvalweide weten te omzeilen. Achteraf bekeken heeft dit festival niet geboden wat ik verwacht had, nochtans stonden mijn verwachtingen niet al te hoog, maar toch dacht ik dat deze affiche meer te bieden had. Langs deze weg zou ik de organisato ren van Feniks Festivalt willen vra gen of ze 1n het vervolg hun po dium niet enigszins anders kunnen op stellen, want het gebouw dat recht over het podium aan de andere kant van het pleintje stond zorgde voor een erg hinderlijke echo en dat moet toch te verhelpen zijn. Misschien zullen andere festivalgangers vinden dat 1k veel te veel kritiek spul en hebben zij een heerlijke dag meege maakt daar in Pamel; wel voor dezen wil 1k voor mezelf een verhardende om standigheid inroepen, namelijk de dag voordien had ik het geluk om in Lon don een optreden bij te wonen dat al daar "PINK FLOYD - THE WALL - PERFOR MED LIVE" werd genoemd en wat ik daar te horen en te zien kreeg heeft geen weerga en misschien zat dit optreden nog te fris in mijn geheugen om enigs zins objektief de Feniks te beoordelen. Of heb ik met R1ck Tubbax en Kevin Coyne misschien de creme van dit fes tival qemist antwoorden op te sturen naar Van Lierde Paul, Burchtdam 118, 9400 Ninove 11 De avonturen van Fré en Jef Prot (siot) of benen. Dat was nogal iets" vertelt jef. Maar bui ten zijn werk in brussel had jef ook een mini-boerderij opgezet van 4 schapen en eigenlijk begon m'n werk als ik van de tram stap te. Ik ging dan eerst naar de diepestraten, nabij de vlierbo men, achter een paar kruiwagens klavers voor de schapen." Om 10 uur ging jef slapen en om half zeven stond hij terug "naar de tram te lonken". Ondertussen had jef werk gevonden in ninove zelf en hij vertelt Als de chauffeur van 'n triporteur voerde ik de was uit. Ik re gelde zelf mijn tournee's en ik verdiende nogal wat zakgeld. Dat kun je altijd gebruiken." Als hij over de oorlog vertelt moet hij spreken over het bom bardement van hun huis". De obus kwam recht de poort binnengevlogen, zomaar zonder kloppen, en is dan in de kelder ontploft. 't Was nog een geluk datvader fré 'n schuilkelder had gebouwd in die andere stal. We hebben moeten herbouwen. Ook bij de vicken zijn er drie obussen ingevallen en op 't veljeken zijn er een paar ver loren geschoten; Gelukkig waren er geen doden, soms heb je 'n keer geluk tijdens de oorlog maar meestal is het misere. 't Minste beetje eten dat je wou, 'n haring, 'n beetje vlees., 't was altijd misere. 't Was altijd ransoenering bonnetjes en in de rij staan" Om aan de kost te geraken was vader fré opnieuw beginnen te boeren. Ik had nog altijd mijn mini-boer derij en hij had zijn schapen- stalmelkschapen en schapen voor 't vlees. "Voor ons schapenmelk, betaalden ze toen 15 fr de liter. 't Was echte, goeie schapenmelk. Ik zelf verdiende 4,4 fr/uur en 'n goei stielman verdiende 6,25 of 6,50 fr per uur maar dan moest hij in brussel gaan werken, "en plots valt fré lachend in Op 'n dag is onze jef hier met 'n hond van de duitsers toegekomen. Een schoon beest" Hewel" vervolgt jef" dat zat zo ineen. Ik bracht elke dag de was bij de duitsers. Die zaten in een huis niet ver van het station, en ze hadden zo'n schone, grote duitse scheper als waakhond. Ge moest niet proberen van hem te passe ren zonder toelating. Maar 't was toch zo een schoon beest en 'k had hem toch zo graag gehad. Hoe dat ik hem gevangen heb Hewel m'n onkel die had een teef je die heet stond en hij had mij gezegd "speelt er 'n keer mee en die duitser azal u wel volgen" en 's anderendaags passeerde ik die duitser en die rook dat teefje. Ge moest hem achter mij zien lo pen regelrecht zijn kot in dat ik de dag tervoren had klaargezet. Maar de dag nadien, die reuk van dat teefje was weg, dan was dat nogal een kabaal. Wij zijn hem dan gaan aangeven op het politie bureau een mager schraminkel, 't vel over de benen" zeiden we en zo komt het dat de duitsers hun hond nooit hebben terugge vonden. Toen er een nieuw gar nizoen kwam, die niks afwisten van die hond, ben ik ermee bui tengekomen Gedurende de ganse oorlog trok die duitser de triporteur van jef. Eens de oorlog gedaan is fré blijven verder boeren. Zijn weiden lagen aan de groeneweg. Toen ze het nieuw kerkhof aanleg den is hij onteigend geweest en heeft jef zijn boerderij verkocht. Voor jef verliep het helemaal an ders. 't Laatste jaar van de oorlog ben ik begonnen met zeven te vlechten voor de wanmolens. De duitsers hadden de boeren ver plicht om lijhzaad te kweken en om die te dorsen hadden ze wan molens nodig. Eens de oorlog gedaan was het ook gedaan met de wanmolens. Toen ben ik begonnen met het vertinnen van lepels, messen, beenhouwers- haken... en ook het slijpen van messen. Maar met het opkomen van de inoxydabel ging dat ook niet meer zo goed en ik ben dan begonnen met het op halen van vodden" Maar wie dafcht dat jef nu een rustig leven ging leiden is rats ver keerd Als ik volop bezig was met het ophalen van vodden wilden ze ineens dat ik naar 't le ger ging. Dat was in 1951 en z'hadden juist die slag thuis gehaald waarbij de legerdienst van drie op twee jaar werd te ruggebracht. Eigenlijk was het onze frans die naar 't le- De oorlog is de moeilijkste tijd Ik liep van hier naar daar op zoek naar eten en ondertussen sliep ik onder de blote hemel en werd ik van alle kanten gebombar deerd. Ge moet dat 'n keer mee--i maken je kunt geen oog dicht doen of er ontploft nobus naast uw oren. Terwijl dat ik zo rond liep was ik te weten gekomen dat ze in De Panne wel eten hadden, ze kweekten daar allemaal varkens tot in hun kelders toe en als ge honger hebt smaakt een varken, zelfs ongebakken Als Fré terug kwam in Ninove, had Jef, die ondert ussen al 15 jaar was geworden, werk gevonden in BrusseIeerst ineen tandheelkun dig labo later in het JtPieters- hosp i taaI "Ze brachten daar allemaal duitsers binnen zonder armen vervolg p 12

Klokzjiel | 1980 | | pagina 11