Ester nies in de gebieren 'm NINOOFS KRUISWOORDRAADSEL De avonturen van Fré en Jef Prot ^vervolg V. pagi na ll) ger moest maar die zat veilig in amerika. Ikzelf ik had niet veel goesting om te gaan. Ze hadden me al een paar keren opgeroepen maar 'k was elke keer thuis gebleven en nadat ik veroordeeld werd als dienst weigeraar, moest ik wel gaan of ze kwamen me halen met de rijks wacht. Gedurende mijn vier maan den opleiding heb ik geen enkele straf gekregen. Toenbegon mijn dienst als infirmier in 't hospitaal van ekkergem. Ik was daar nog maar juist aangekomen of ze stuurden me naar ninove om 'n gekwetste op te halen. Zo rap als den bliksem reed ik naar 't kafee en gedurende drie dagen betaalde ik daar mijn pin ten met die vodden die ik op haalde. Ik reed overal rond met de militaire ambulance en ik stop te daar m'n vodden in. Maar 't spelleken kwam uit en ze stuur den me naar de strafkompagnie in elsenborn. Ik ben daar niet lang gebleven. Ze konden me daar nog minder gebruiken dan in ekkergem. In de kazerne van alsenborn gaf m'n cachot uit^de straat. Elke nacht maakte ik een zodanig la waai dat de mensen uit het dorp kwamen klagen en 'k wist dat de een of andere dag de officier van wacht in mijn kamer, zou bin nenkomen. Daar wachtte ik op. In mijn nachtemmer had ik al m'n pis, mJn stront en de resten van m'n eten samengesmeten en de dag dat de officier van wacht binnenkwam gooide ik mijn emmer naar z'n hoofd. Ge moesthem zien, 't was echt schoon om te zien. Hij stond daar met zijn goude sterren en twee stukken stront tussen zijn oren. Ze hebben me dan direkt naar ant- werpen overgebracht en wat later hebben ze mij uit het leger ge gooid." Als jef uit hetleger terugkwam was de oorlog in horen gedaan en werd het een slechte tijd voor de voddekopers. Hij is toen begonnen als voeger maar als "de BTW werd ingevoerd, met al die papieren die je moest in vullen en je moest dan ook 'n boekhouder aanwerven, zei ik tegen mijn eigen ik zal er maar mee ophouden en dat is zo gebeurd." Fré lacht. Hij had zijn plezier terwijl jef vertelde. Jef staat recht en nodigt me uit om meete gaan naar de polder om naar de paardjes te kijken, en terwijl ik mee ga om de paardjes te bekijken zeg ik hem Dat bruintje waarmee je verleden jaar op de savooi feesten rondreed staat die ook op de polder Ha ja, die, antwoord hij. "We hadden dat gedaan voor de kinde ren. Vader fré en ik we hadden er alle twee ons plezier mee. En de kinderen hebben nog 't meeste plezier gehad" Maar vroe ger, hoe was 't kermis 't vel leken vraag ik even. "Dat was anders. Ik heb hier niet altijd gewoond. Ik ben ook 'n tijd in de dreef geweest maar hier i heb ik 13 kermissen gekend en dat maakt 13 weken volle bak. 't Was een beetje zoals nu mikbolling voor de vrouwen, bakschieten per fiets, en meer van die dingens en ook valiezekoers voor de vrou wen, en voor de mannen en voor de kinderen. En er was een pak volk. Ge kon zo op de koppen lopen en de kafees waren dag en nacht open. 't Was een ganse week kermis, acht dagen aan een stuk, Nu is 't ook acht dagen kermis maar 't is toch anders." Ondertussen zijn we aan de paard jes aangekomen. Het bruintje schijnt me nog te herkennen van verleden jaar en schud even met zijn manen. Jef begint direkt te werken, eten geven, het water nakijken... en ondertussen sluip ik heel stil weg. Jvm'i* Coppens Jean-Pierre Voorafgaande opmerking Woorden in het Nlnoofs dia 1ekt zijn aangeduid met (Nln.) De spelling is voor interpre tatie vatbaar. HORIZONTAAL T 8. 9. 10. 11. 12. Merel [Th' n.) Alpenmu ts Zagen (Nin.) Kleine Klok (Afk°) -persoonlijk voornaamwoord Van binnen uitwerkende oer kracht - Knaagdier Gevangeni s Kleinkunst (afk.) -Warme drank -samenwerkende nietsdoeners Voorvoegsel - meetinstrument Pilaarbijter (Nin.) - neusvocht (Nin.) Pijnlijke uitroep - onderricht - met hoop (IN Lichaamsdeel - oude lengtemaat Graszode (Nin.) - pijnlijk ongemak VERTIKAAL 1. Meisje (Nin.) - reservoir 2. Lengtemaat - berucht maandblad 3. Jean-Pierre - vaartuig - Knock-out 4. Boomsoort - schel 5. Kruisopschrift - beroepssoldaat (Nin.) 6. Harkt (Nin.) - Noodsein 7. Genevermerk - eerste plicht (afk.) 8. Deelgemeente van Ninove - meisjesnaam 9. Ninoofse vrouwenbeweging - Halt 10. Geld (Nin.) - lichaamsdeel MOET ER NOG NAFT ZIJN -Is er geen belet, Mamera -Nee zulle, zet u, is er geen nieuws in de gebieren -Nieuws Och mens, 't staat in alle gazetten, een groot artikel over Ninove! -Is 't echt, Komera. Ik zal een potje koffie maken. Vertel ne keer voort. -Awel't is Armang gelukt, hé, hij heeft zich gewroken op de Jakken. -Hoedadde Heeft hij hem doogeslagen? -Dat niet, Mamera, maar 't scheelt niet veel. Hij wil hem wurgen met nen darm van een naftpomp. -Ge zevert, dat meent ge niet -Allé, ja, bij manier van spreken. Ge weet dat de Jakken een paar jaar gele den Armang een proces aangedaan heeft in verband met die grondwerken in de Polder. Er was daar ievers een ver schil van een miljoentje of zo. Dat proces is nog altijd niet uitge sproken. En dat ligt natuurlijk zwaar op de lever van onze advokaat- polderboer. En er schiet zo al niet veel van over. -Van Armang -Nee, van zijne lever, Mamera En sedertdien is onze polderboer dag en nacht alle dossiers aan 't uit pluizen om de Jakken te kunnen stek ken. De Schepen van Openbare Werken kreeg op zijnen boterham van onze oud schepen van Openbare Ruzie, die waar schijnlijk zijn mannekes heeft op de bureau van de Jakken, want hij beweert dat hij fotocopies heeft van alle, zelfs verdwenen en vervalste papieren. En nu heeft hij dus de Jakken gepakt op het naft tanken voor eigen gebruik aan de stadspomp. -Allé, 't wordt spannend. Ik zie ze daar al staan voor de juge Armang met zijnen bull-dozer en de Jakken met zijn naftpomp en zijn jerrykanneke -In de polder zeggen ze :"moet er nog zand zijn en aan 't slachthuis "moet er nog naft zijn?" -Zeg, Komera, nu dat ge over de ge meenteraad bezig zijt, 't schijnt dat madam Georzwet daar ook haar tetter geroerd heeft. Tussen haakjes, weet ge dat Antwan Callebaut haar aanspreekt met "Madam Baro" Bon, ze wou O.C.M.W.- voorzitter Milo opbellen om die mensen van de Burchtdam te helpen die letter lijk hun dak boven hun hoofd kwijt waren. -Die gasten van 't Leefmilieu zullen toch nog gelijk hebben dat den Ber- dam aan 't verkrotten is. -Ge zoudt het moeten geloven. Maar om voort te gaan, Komera, 't schijnt dat onze oud-burgemeester alleen een privénummer heeft, die niemand haar wou zeggen. Ze was daarvan op haar teen getorren, uit verontwaardiging of uit vrouwelijke nieuwsgierigheid, ik weet het niet, in elk geval brengt ze dat op de gemeenteraad, waarop on zen Tjen haar antwoordt dat zijn voor ganger groot gelijk heeft, want dat hijzelf maar al te dikwijls lastig ge vallen wordt langs de telefoon. Hij is 't misschien al beu, zijn trikol- oor rond zijn buik. -Hij zal wel veel telefoons gehad heb ben met al die inbraken in Ninove de laatste tijd. Ik heb gehoord van 19 inbraken op 5 dagen tijd en een stuk of vijf vitrienen ingesmeten op één nacht. Ge zoudt beginnen schrik krij gen -En terwijl dat ze aan de ene kant van 't stad aan 't inbreken zijn, komt een hele ploeg agenten met de kommis sair op kop de Saveufeesten stilleg gen en de muzikanten van de kiosk ja gen omdat ze een kwartier of een half uur langer dan toegestane vergunning spelen. -De kommissair hadden ze waarschijnlijk uit zijn bed gehaald want die was zijn kepie vergeten. -Weet ge, Komera, wat ze hier bij de politie antwoordden als mijn gebuur vroeg wat hij moest doen, als er ver moedelijke inbrekers aan zijn achter deur staan te loeren Hewel ze zei den dat hij dan naar de gendarmen van Aalst moest bellen, want dateer hier geen volk meer is, 's nachts. Tegen dat die er zijn, is uw kot lee^. -Och, Mamera, ik wordt ongerust als g'er zo van klapt. Ik ga naar huis, want 't wordt donker en mijn achter deur staat nog open. -Salu, Komera, tot naaste keer. 7 O 9 1U W 1 1 KOL F 94

Klokzjiel | 1980 | | pagina 12