IN DE DESPAUTEERSTRAAT ATOOMENERGIE vervolg van pagina6 Nu wij in de twee vorige nummers hebben gezien wie Johannes Despauterius was,hoe hij zowat 500 jaar geleden in Ninove werd geboren en na een zestiende-eeuwse Ronde van Vlaanderen in 1520 stierf, niet in Meerbeke, maar wel in Komen, blijft de prangen de vraag waarom zet 't Klokzjiël deze Ninovieter in de bloeme tjes Is zijn enige verdienste dat hij in Ninove is geboren of heeft hij, evenals onze burgervader E. Cosyns en zijn twintigste e.euwse Ronde van Vlaanderen ook op nationaal en internationaal vlak de naam van Ninove alle eer bewezen. De meningen over de verdiensten van Despauterius lopen nogal uiteen. Tijdens zijn leven en in de daarop volgende jaren verschenen er niet minder dan 250 uitgaven van zijn ver schillende werken. Een bewerking van Despauteriusspraakkunst werd nog 1n 1831 gebruikt 1n vele Belgische scho len en een laatste druk verscheen in 1864, 344 jaar na de dood van Des pauterius. Voorwaar een rekord wat betreft een schoolboek Maar Despauterius had ook zijn kr1tikastersIn één van zijn fabels schrijft La Fontaine over een scholier "die er helemaal geen plezier in vond Despauterius te doorbladeren". En Molière laat zijn gravin van Escarbag- nas zeggen "Mon Dieu, die Jean Despautère 1s een ongelooflijk persoon en 1k hoop dat mijn zoon beter Latijn wordt aangeleerd." Toen Johannes Despauterius rond 1500 zijn studies aanvatte, was de situatie van het onderwijs in de Latijnse taal allerminst rooskleurig. Meestal ge bruikte men nog als spraakkunst het boek van Alexander de Villa Dei (1170-1250), waarin de spraakkunst was samengevat in 2645 versregels. Deze 2645 regels, die men volledig moest van buiten leren, stonden boven dien vol fouten. Het hoeft dan ook niet te verwonderen, dat de humanisten, die terug het Latijn van de oude Romeinen wilden praten, hierin veran dering brachten. H1er en daar kreeg men dan ook een nieuwlichter die het boek van Alexander verbeterde en zijn verbetering gebruikte in zijn school. Met natuurlijk als gevolg dat bijna elke Latijnse school een ander boek gebruikte. En daar lag de roeping (en grote verdienste) van onze Johannes Despauterius het boek van Alexander de Villa Dei volledig herwerken en zo voor de Nederlanden terug een algemeen aanvaarde Latijnse spraakkunst brengen. Despauterius begon alvast de fouten uit Alexanders boek te verwijderen door zich alleen te steunen op de oude Ro meinse schrijvers, vooral dan Cicero. Over het Latijn van de heiligen, pausen en kerkvaders, dat Alexander ook had gebruikt, zei hij "Men zegt dat zij heiligen waren en dat wij ze dus moe ten navolgen. Ik ga akkoord wanneer men spreekt over hun levenswijze. Maar spreekt men over hun taalgebruik, dan weiger 1k." Ook probeert Despauterius een korter spraakkunst te maken en wan neer in oktober 1512 het eerste deel uitkomt bij de bekende Zuidnederlandse drukker Badius te Parijs, kan Despaute rius er zich op beroemen dat dit boek tachtig verzen korter is dan het eerste deel van Alexander. En toch telt de volledige spraakkunst, die in 1537 verschijnt bij Robert Estienne of Robertus Stephanus te Parijs nog 691 bladzijden, vol verzen, die van bui ten moeten worden geleerd en daaron der in piepkleine letters stapels voorbeelden en uitleg. Vandaar dat men dan ook al vlug begon de Despauterius te herwerken en vooral in te korten. De bekendste van deze herwerkers is Simon Verepaeus (1522- 1598), die bovendien zeer goede rela ties had met de hoge geestelijkheid in Mechelen en elders. Op het Pro vinciaal Concilie van Mechelen in 1570, wordt dan ook het volgende beslist "Voor hen die in de Latijnse taal wor den onderwezen, wordt als enige spraak kunst uitgekozen die van Despauterius in de verkorting van Verepaeus". Naast Verepaeus gebruikt ook de Ant werpse drukker Plantijn zijn relaties om te profiteren van Despauterius' noeste arbeid in 1577 krijgt hij van de Spaanse koning het alleenrecht om de Despauterius-Verepaeusspraak- kunst te drukken voor Spanje en de Nederlanden Maar ook elders maakt Despauterius fu rore. Reeds in 1539 verschijnt een bewerking voor Duitsland bij Sebastla- nus Niemeulen of Novimola in Keulen. Een Franse bewerking werd nog in 1759 gedrukt. En wanneer William Lily (1468-1522) in opdracht van de Engelse koning Hendrik VIII een Latijnse spraakkunst opstelt voor alle Engelse scholen, gebruikt h1j onder andere de Despauterius. Lily's spraakkunst wordt in Engeland gebruikt tot 1768. Tot daar de rechtvaardiging voor al de inkt en het papier dat wij aan Johannes Despauterius besteedden. Of die andere Ronde-van-Vlaanderaar, E. Cosyns, het even ver zal schoppen, valt nog te bezien. 't Klokzjiël neemt zich alleszins voor de 500ste verjaar dag van zijn verkiezing tot burgemees ter van Groot-NInove met gepaste luis ter te vieren. Belangstellenden kun nen zich nu reeds Inschrijven voor het Speciaal Nummer van 't Klokzjiël Onafhankelijk maandblad voor een nog groter Ninove, oktober 2475, jaargang 496, nr. 113 blz. Doordat het aantal kerncentrales toe neemt en de terroristen meer kennis opdoen en zich beter bewapenen, neemt het gevaar van nuklealre sabotage toe. Omdat het de plicht 1s van de staat de burgers te beschermen, zal er een ontzettend groot politieapparaat moeten worden opgebouwd om alle installaties van de splijtstofcyclus te bewaken tegen het gevaar van terreurdaden, sa botages en diefstal van radloaktief materiaal. Hieronder valt ook het ge weldig grote kontroleapparaat van vei ligheidsdiensten om het heden en ver leden van tienduizenden werknemers, hun familieleden, vrienden en buren te on derzoeken en mogelijke sympathieën met bijvoorbeeld organisaties die een ande re maatschappij voorstaan of strijden voor een gezond "rti-11 ieu Het kontrole - apparaat zal, om deze taak u1t te kun nen voeren zeer autonoom moeten werken en daardoor onkontroleerbaar zijn voor het parlement en de regering. DIT BE TEKENT EEN BELANGRIJKE AANTASTING VAN DE DEMOKRATISCHE VRIJHEDEN. Lozing van massa's verwarmd -en ge chloreerd- koelwater leidt tot storing van het biologisch evenwicht in ri vieren of tot vernietiging ervan. De ze lozingen veroorzaken een aanzienlij ke vissterfte. Kernenergie werd destijds aangeprezen als goedkoop. Nu blijkt dat hard tegen te vallen. Uranium, veiligheid, herstel van milieuschade- alles komt veel duur der uit. Verder blijkt het rendement van veel centrales lager dan berekend, 0.a. door het geregelde stilleggen. Gaan we de kosten op lange termijn (bv. voor afvalopslag) erbij rekenen, dan komen we op een grote verliespost. De oplossing van ons energieprobleem is vrij eenvoudig 1. Wij moeten bezuinigen en besparen in het energiegebruik. Besparingen betekent enkel het rationeel aanwenden van de opgewekte energie in plaats van ze langs vensters en deuren bui ten te gooien. 2. Herwaardering van de Belgische steenkool België beschikt over zeer aanzienlij ke steenkoolreserves, voldoende om ge durende driehonderd jaar het volledige energieverbruik van België te dekken. 3. Wij moeten nu beginnen met de vol waardige ontwikkeling van de alterna tieve energiebronnen. Tegen het jaar 2000 zullen wij onze energie putten uit de natuurlijk aan wezige warmtebronnen; De zon is geen science-fiction. Een belangrijk voordeel van de zon is haar gedecentraliseerde verschijningsvorm. Een woningdak 1n België ontvangt jaar lijks vanwege de zon voldoende warm- tecalorleën om bijna tweemaal te voor zien in de behoefte van een familie. Op deze manier wordt elk gezin onaf hankelijk in zijn energiebevoorrading. Dit veronderstelt natuurlijk een nieu we woningorganisatie. Enkel "voor de industrie zouden we een beroep moeten doen op grote zonnecentrales Zulk een decentralisatie van de energie bronnen verhindert een koncentratle van kapitaal en macht, zoals we deze nu kennen, bijvoorbeeld in de vorm van machtige elektriciteitsproducenten. komt naar Ninove de tadskrant verschijnt, k staan in een tent kt. Met die gele- j welwillend alle an de krisis te Dusdoppers van u in vertrouwen Leider Leo. Bo ening kan u mis- w1j zen r toch bent, vraag LEO TINDEMANS dag dat onze s Hij zal te k1j op de graanmar genheid zal hi slachtoffers v woord staan. Ninove, richt tot onze Grote venstaande tek schien de weg En terwijl u e hem of hij een ABONNEMENT neemt op 't KLOKZJIËL hiervoor hoeft h1j enkel te storten op nr.001-0971808-41 (A.S.L.K. - Meerbeke) met vermelding Abonnement 't Klokzjiël. (gewoon abonnement 300 Fr. steunabonnement vanaf 500 Fr.) hiervoor worden er 11 nummers bij hem thuis bezorgd. N IWJ VI t i A X O R V M K jC N O V fc GEORGES VANDE WINKEL PH.D.D. ft

Klokzjiel | 1980 | | pagina 9