ESTER NIES IN DE GEBIEREN 't IS AF HERMAN MINNER is ninove nog niet vergeten 7m Zo schilderde Minner de markt van Ninove zoals hij zich die herrinnerde uit zijn jeugd, met kaatslijnen en al. vervolg van pagina 1 1 ding van Anne teruggezet. Hij heeft nogmaals het kaffeezicht in zijn handen "Ik ben kontent van dat nog eens te zien. En zijn maar drie kleu ren in verwerkt" en mijmerend kijkt hij verder naar dat werk. Als men hem opmerkt dat hij zijn doeken niet dateert vindt hij het niet nodig het te doen "Wie zijn memoires schrijft, sterft" en iets later voegt hij eraan toe "Nee dat is 't niet. Ik vergeet het gewoon te dateren" Een weinig later verlaten we de kunstschilder Herman Minner met een hartelijk "deed me plezier om 'n keer ninoofs te spreken" oktober 1980 COPPENS JEAN PIERRE DE DECKER RUFIJN. NINOOFS KRUISWOORDRAADSEL Voorafgaande opmerking: Woorden in het Ninoofs dialekt zijn aangeduid met (Nin). De spelling is voor diskussie vatbaar. Stuur de oplossing naar het re- daktieadres van de voorpagina, er is een prijs te winnen. 9 10 HORIZONTAAL 1. Tweede dag van de week (Nin) 2. Vent (Nin) - Een zekere. 3. Boekentas (Nin) 4. Onze Raap (Afk.) - Groot plat binnenvaartuig - Rooms Lastig Onderwijs (Afk.) 5. Vulkaan - Lange klinker 6. Onnozel vrouwmens (Nin) - derde pers. enkelv. van zijn 7. Een zekere - Bloedschande 8Tocht - Kipprodukt 9. Smulplaatsen 10. En anderen (Afk.) - Voorvoegsel 11. Neus leegblazen in een zakdoek (Nin) VERTIKAAL 1. Peuteren (Nin) 2. Op zichzelf - Weigering 3. Guinnessdrinkende eilandbewoner Erwten (Nin) 4. Hoogste bestuurslichaam bij de Romeinen - Eigenaardig (Nin) 5. Anonieme Alkolohisten (Afk.) - Rijksinstituut (Afk.) 6. Mooi (Nin) - Nachtdier. 7. ENz... - Een zekere 8. Deur (Nin) - Roem 9. Indigoplant - Egyptische godin van de natuurkracht. 10. Geoxideerd - Eerste noot van de dia tonische toonladder. OPLOSSING VORIG KRUISWOORDRAADSEL -Ah, Komera Kom binnen, mens. -'t Is hier warmer dan buiten, Mamera. -'t Wordt koud, eh. Een zjatteke koffie zal u deugd doen. Ester nies in de gebieren -Oei, Mamera, nu wordt het serieus, zulle. De gerechtelijke politie is aan een onderzoek begonnen in Nienof. -'t Werd tijd, want al die inbraken de laatste tijd 't Schijnt dat ze overlaatst weer op de Statieberg. -Neenee, Mamera, dat trekken z'hun allemaal niet aan. De stadspolitie patrouilleert zelfs niet meer 's nachts. Ze vinden dat waarschijnlijk niet meer. nodig, nu dat de café's geen sluitings tijd meer hebben. Ik zie ze daar al staan bij die inbrekers "Heren, 't is tijd!" Neenee, Mamera, ik heb het over de naftaffaire tussen Armang en de Jakken. -'De Wraak van de Polderboer -Just, Mamera. Awel, 't onderzoek is begonnen. Ik zal u zeggen wie er al bezoek ontvangen heeft. Drink eens van uwe koffie, want ge zoudt kunnen verschieten Ten eerste, de stadsont vanger om alle benzinebescheiden, zo als ze dat noemen, in te leveren. Ten tweede is den berremeester op de roos ter gelegd. Ten derde kreeg de tech nische dienst van Openbare Werken be zoek. En ten vierde is stadskonduk- teur Penne, het hoofd van de tech nische dienst onderhoord geweest. -Amai, zijn die allemaal verdacht, Ko mera -Dat weet ik niet, Mamera, maar ik kan u wel zeggen wie de Jakken heeft aangewezen voor eveneens onrechtma tige benzineafname, zoals ze dat zo schoon kunnen zeggen. -Allé, zeg eens. -Awel, dat is de tegenwoordige stads- kondukteur Penne, de vroegere stads- kondukteur Wilfried D'hondt en een aantal ambtenaren van 't Stad. -Oei, Komera, de bal is aan 't rol len. 't Zal er gaan stinken -'t Zou kunnen. In alle geval, ik heb het uit goeie bron. En daarbij, als ge wat rondloopt in 't stad, komt ge rap 't een en 't ander te weten. Weet ge wat er in feite 't strafste is in heel die zaak -Ge maakt mij weer kurieus, Komera. -Awel, in de tijd dat Armang, die nu zo van zijnen tak maakt tegen de Jak ken schepen van Openbare Werken was, awel in die tijd stond er zelfs geen teller op de stadspomp. Toen konden ze tanken zoveel als ze maar wilden, daar ging geen haan naar kraaien. -Dat wil nog niet zeggen, dat ze dat nu wel mogen doen, eh, Mamera. -Van eigens niet. Maar Armang moet nu zo de straffen niet komen uithangen, als er in zijnen tijd nog minder kon trol was op 't naftverbruik van zijn personeel, laat staan op dat van hem zelf. -Zo geslepen is hij wel. -En nu zitten al d'anderen gelijk gie ren in een boom te wachten op de af loop van de zaak. Sommigen kunnen zelfs zolang niet wachten en willen al een lijk van vóór dat de zaak beslecht is. -Ja, ik heb het in koeien van letters in d'advertentiebladen zien staan. De politieke brousse is wreed. Zelfs de grote liefde tussen rood en blauw schijnt afgelopen te zijn. 't Is af tussen die twee. Fini 1'amour. En de blauwen wassen hun handen in on schuld. -In onschuld Dat weet ik zo nog niet. Vantijd vraag ik mij af of die mannen van in 't begin in 't komplot al niet zaten. Want onzen Etjen hield zich opvallend stillekes iedere keer als d'oppositie over dat zogezegd socialistisch-kommunistisch bewind klapte. -Tegenwoordig moet ge van niks meer verschieten, Maar zeg, Komera, ne keer van iets anders geklapt. Ge weet dat 't zondag mijn verjaardag was. Awel, mijne man trakteerde mij om ne keer in 't Sletergotjen in Lieferinge te gaan eten. -Jawadde, ge zit er gijlen nog goed voor -Dat is 't niet, Komerake, maar van de zomer hebben we iets kunnen op zij leggen met naar de Savooifeesten te gaan in plaats van naar de Costa Brava. Bon, wijlen weg. In Neigem, aan 'den tarreng van de graaf' zien we dat er wegomlegging is. We rijden dus langs de Windschoof, dat is een veldbaantje met grind, 't zal wat worden van de winter. Op 't dorp van Lieferinge is alles opgebroken. Hopen zand, rioolbuizen, kranen, dat heeft Lieferinge nog nooit gezien. En 't moet allemaal gedaan zijn tegen dat de Ronde van Vlaanderen over de geklasseerde kinderkopkes komt rijden, dié chance hebben ze. Bon, maar ondertussen zijn wij moeten rondrijden langs 't Waterkasteeltje van Gooik. -'t Kasteel dat Armang wou inpalmen met de fusie. Als dat gelukt was, dan hadden ze in 't Klokzjiël kunnen schrij' ven over baron Armang van 't Water- kasteel van Gooik, in plaats van Zandbergen. -Zeg, Komera, maar in Winnik, daar staat een ander kasteel en da's geen Waterkasteel maar een Vleeskasteel, -'t Slachthuis bedoelt ge -Ja, en de bazinne van 't spel, de barones is veroordeeld voor het ver handelen van rot vlees, samen met een paar beestenkoopmans uit de streek. -Dat vlees moet toch door de keuring geraken, Mamera -Jamaar, ze werkten met vervalste keu ringsstempels en 't schoonste van al, die stempel was gekocht in een sex- shop in Hulst; astablieft. -Allé gijin Holland moet dan azo een vlees ook al gekeurd worden. -Die vleesbarones was zo misschien aan hare stempel geraakt. Wieweet -'t is straf, maar nu moet ik naar huis. Mijne man wacht op zijnen bief stuk en ik hoop dat deze niet van Winnik komt -Tot later, Komera. KOLÉRA

Klokzjiel | 1980 | | pagina 12