bazen. Om 8 of 9 uur kwamen we zo op het politiebureau, om die lijsten te vergelijken met de signalement- blaêen die we hadden van mannen die gezocht werden of mannen die hun ge vangenisstraf nog moesten inzitten. En zo werd er regelmatig iemand ge klist. Ik weet niet of dat nu nog gebeurt. Maar ik zeg u nog eens Te voet hoort ge rapper een verdacht geluid of ziet ge rapper iets dat ab normaal is. Maar een auto valt al tijd in t zicht, niewaar. Ik weet wel, de afstanden zijn nu te groot om nog te voet te doen, maar de situ aties verbeteren er zo niet op. KL Waart ge toen ook gewapend zoals nu en moest ge dat wapen al eens ge bruiken CARDBEN Natuurlijk waren we ge wapend, maar wij konden ons nogal redelijk goed weren met onze handen ook, zulle. In die tijd was een vecht- partie niet uit den boze. Er waren hier verschillende individu's die geweerd werden. KL Er werd meer gevochten dan nu CARDOEN Er werd meer gevochten met de hand. Of met de matrak werd ook ne keer gelapt, als dat moest zijn. En wij kregen ook wel eens slagen. Ik heb er o.a. eens goed af gehad met de Collard-kwestieIk en Van Butsele moesten eens ontzet worden door de rijkswacht. We moesten een minis ter naar zijn auto begeleiden en het corden werd rond ons gesloten, zodat we erin zaten en het volk...ge weet hoe dat gaat met fanatiekers, hé. Ze moesten ons ontzetten want men stond ons naar het leven, ik en Van Butsele, "de Vos van Poefkes" dat ze zeggen. Dat was dus als de Minister Van Oudenhove hier over de Collard-kwestie kwam klappen in difefijd. Dat werd toen politiek ook neig opgeschroefd. Ge weet hoe dat gaat, de gemoederen waren op kookpunt gekomen en minister Van Oudenhove kwam dat projekt hier verdedigen. Met 't muziek werd hij afgehaald en natuurlijk, de C.V.P. was op de been gekomen. En wij, door het lot aangeduid moesten met een koppel agenten, om hem te beschermen, de minister naar zijn auto begeleiden na zijn teespraak in de liberale cerkel. KL Twee agenten was te weinig voor zo'n opdracht CARDOEN Wij waren met genoeg man, want de rijkswacht en alles was daar. Maar natuurlijk altijd dezelfde orde motie "Houdt u kalm, niks doen" tot we natuurlijk zelf in de knel geraken. Ik ga hier de rijkswacht of politie niet verdedigen, maar 't is altijd 't zelfde Kunt g'u weren, dan zijt ge nen deugniet en krijgt ge ge slagen, dan lachen ze zich dood. Dat is al tijd zo geweest, politie en rijswacht dat staat altid een beetje anti tegen over de bevolking. In 't zicht klap pen ze met u mee, maar als 't er op aankomt hebben ze graag dat ge een beet je in de miserie geraakt als politie- iman of als rijkswachter. Maar natuur lijk, wij waren zo meer volks, wij waren gekende jongens die wisten hoe de situaties aan te pakken. Ge moet u daarvoor niet laten doen, hé, maar ge kunt met vriendschap en met diplo matie van tijd nog meer bereiken dan met hardhandigheid. We hebben veel situaties kunnen oplossen die uit de hand konden lopen door een beetje toegevendheid. KL Maar nu staat de politie verder van de mensen doordat ze gemotori seerd zijn CARDOEN Door dat feit, ja, maar de evolutie is niet tegen te houden. De administratie is nu tien keer verdubbeld en zo. Maar om u een voorbeeld te geven hoe het in onze tijd was/: Ik woonde in de Pamelstraat. Wij werkten in twee ploegen, dat was vier keer naar het werk en terug. Dus tussen thuis en het politiebureel had ik al vijfhonderd mensen gezien en had ik al vijfhonderd keer goeien- dag gezegd. Nu deplaceert alleman zich per auto en hebben ze geen kon- takt meer met de mensen. Eens wuiven of claxoneren en poef, ge zijt weg. Vroeger hadden we dus meer kontakt met de bevolking. KL Nu zijn er ook vrouwen in het politiekorps. We vernamen dat uw dochter zou aangeworven zijn. Een opvolgster op uw aanraden? CARDOEN Wel, luistert goed, ik ben er fier op te mogen zeggen dat al mijn vroegere kollega's, de huidige politiemannen en rijkswachters van vroeger en nu, nog eens hun kop binen binnen steken. En onze Sonja is daar in opgegroeid. Ze kent de vriendschap van de jongens allemaal, ze kent ze bij naam en wat weet ik al. Ze heeft zo wat anekdoten horen vertellen en ze is dan ook volks aangelegd. Ze had een goed werk ma,ar ze moest op en af rijden naar Gent en dat heeft zich hier voorgedaan en ik heb haar ge zegd: luister, als ge nu wilt meedoen êe emancipatie van de vrouw is daar hé. Ze schrijven een examen uit. Er is al een vrouwelijke adjunct dus waarom uw kans niet wagen. Ze heeft gezegd "Zie papa, ik ben daar voor en ik sta geiren in kontakt met de mensen. Ik wil mijn kans wagen" Ze heeft meegedaan en is gelukt in haar examen. Ik ben daar neig fier op, eerlijk en uit de grnnd van mijn hart. Ik ga dat niet op hemelen, maar vind dat dat toch een prestatie is, als ge als vrouwmens kunt konkerreren in lopen, hoogsprin gen en verspringen. Van de eerste dag is dat niet gedaan, maar ze heeft intensief getraind en ieder vrij ogenblik dat ze had lopen en lopen en nog eens lopen. 800 meter is toch wel iets voor een vrouw, zelfs voor een man. Laat een door snee vrouw maar eens 800 meter lopen, er zullen het er maar weinig halen. Het is natuurlijk geen wereldwonder, maar ik ben er fier op dat ze er in gelukt is, dat de politiekers haar het 19o0: Toneel onder agenten: Tribu naal bij Perdaens Edgard In de Regenboog" tegen het stadhuis. Pynte, Cardoen en Kazzen van Impe. Trio Spaghetti: v.l.n.r.: Cardoen, Kazzen en Pynte vertrouwen geschonKen hebben om als eerste vrouwelijke politieagente '7 van Groot-Ninove te fungeren. En ze is neig moreel gesteund geweest door alle politiemannen van Ninove die ik daarvoor nog eens hartelijk wil danken. KL Nu een ander onderwerp. Uw huidig beroep is opkoper. Zolders en kelders leegmaken lijkt ons ook wel iets avon tuurlijk. Al echte schatten op zolder gevonden CARDOENDat heeft nooit bestaan. Want een echte schat op zolder, dat weet iedereen steken. Ge kunt natuurlijk vantijd eens op iets uitkomen. Nu niet meer, maar vroeger hebben we toch nog prachtstukskes gevonden. Natuur lijk, van geen formidabele waarde, want voor ons bleef dat gelijk, we hielden hf het #toch voor ons. Dat heeft een hele tijd geduurd; In het begin dat we dat deden, wierp dat wel vruchten af. Ik had zo een slo gan gemaakt Als ge doet de grote kuis Werp de rommel uit uw huis U hoeft dat zelf niet te doen Bel eens naar Marcel Cardoen. En nadat dit enkele keren in een blad verschenen was, kende iedereen dat van buiten en als er iets op te ruimen viel, schoot hen die slogan te binnen. Dat heeft wel degelijk vruchten afgeworpen, tot op een ze ker moment dat ze op televisie ver schenen zijn met de rubriek SCHAT TEN OP ZOLDER. Dan is natuurlijk iedereen op zijn zolder beginnen zien en al wat toen bleef liggen was bundelen mutsaard en steengruis en slechte dakpannenMaar ik ben wel degelijk met u akkoord het heeft altijd zijn aantrekkings kracht. Ge peinst altijd dat ge iéts gaat vinden. Maar het is nu al zo geëvolueerd dat zelfs als ik niets vind, ik nog kontent ben. KL Misschien een rare vraag Van alle politiekers van Ninove, wiens zolder zoudt ge eens het liefst leegmaken CARDOEN (stilte) ...Ja, daar moet ik eens op peinzen, zè. Ik moet natuurlijk zien dat ik hiér geen aanstoot geef...Ik ben van z'leven eens in een zaak betrokken geweest voor de rechtbank en daar insinueer de de advokaat van de tegenpartij dat ik parti-pris trok voor zijn te- genkliënt, dus de persoon die ik moest verdedigen, omdat ik zijn zolder had mogen leegmaken. En toen heb ik er op gewezen dat ik ook de zolder van zijn kliënt had leegge maakt. En tegen de voorzitter heb ik gezegd dat het mijn stiel was, dat, als hij mij de toelating gaf, ik de rechtszaal ook zou leeggemaakt heb ben. De voorzitter heeft dat aan vaard en er hartelijk mee moeten lachen omdat ik dus zei "Het is gelijk wiens zolder ik moet leeg maken, het is mijn werk" Nu zo erg niet meer, eerst en vooral omdat er niet veel meer is en twee des, ik ben ook een dagske ouder, ik geef dat grif toe, en zolders leeg maken is altijd trappen op en af. Ik ben toch zo driftig niet meer als vroeger, maar nu, om op die vraag weer te komen...laat mij nog eens peinzen..Misschien onze burgemeester zijn zolder, want die is ook nog van natabele afkomst, ik peins dat daar toch nog een en ander moet steken. En moest ik dan Louis Waltniel de zijne leegmaken, maar die woont in een nieuw huis, daar zal ik niet veel vinden. Wie gaan we nu pakken...Ja Jacques E- venepoel, die woont ook in een nieuw huis, maar zijn zolder heb ik al leeggemaakt in de Kerkhofstraat Daar stond een schone wieg op, maar zijn vrouw moest ze nog hebben. Maar pertang, ik peins niet dat ze nog gaan kinderen kopen, zè. Ja, ik peins dat ik ze allemaal zóu graag leegmaken, de zolders van de politiekers. Daar moet toch nog een en ander op te vinden zijn. RUFIJN Volgende maand MIJN HARDE JEUGD Wé/mi

Klokzjiel | 1980 | | pagina 7