HARTRUBRIEK FILM «CHIPS» job-killer of niet Wat gedaan...? CARDOEN WAR GAME igj wmm De persmedia spreekt en schrijft de laatste tijd nogal veel over"de chips". Wat kan men nu gaan zeggen over die krakende patattenschijfjes Of is het misschien reklame van Don Chips voor de komende karnavalperiode Neen, het gaat over de mikro-elektro- nika. Wat is nu feitelijk die chips Wel, op een zeer klein; plaatje sili cium, worden een immens aantal tran- sistoren, weerstanden en diodes "ge drukt" en geminiaturiseerd tot inge wikkelde, geïntegreerde schakelingen. De eerste elektronische digitale kom- puter was een monster van dertig ton en liep op 18.000 vaccuumlampen. Het nam een hele kamer in beslag en had een krachtbron nodig die nog andermaal zoveel ruimte nodig had. Nu kan men met een chips van een paar vierkante millimeter per seconde twintig maal meer berekeningen maken (nl. 100.000), dan met die mastadont, en wat ook be langrijk is, de kosten worden steeds lager. Door deze lage kosten heeft de chips een spektakulaire opkomst mogelijk gemaakt van digitale horlo ges, wekkerradio's, elektronische TV-spelletjesrekenmachientjes, enz.. Veel mensen zeggen dat de micro-elek- tronica een ekonomisch en sociale revolutie gaat teweegbrengen, die de wereld diepgaander zal veranderen dan destijds de stoommachine heeft gedaan. De chips zal ons leven grondig beïn vloeden en veranderen. Overal zal dit onooglijk plaatje zand een revo lutie teweegbrengen. Micro-komputers zullen steeds meer voorkomen als diagnose-hulpmiddel voor de dokters (bv. patiëntbewaking- hart- bewaking- automatisch lab- enz.) In het onderwijs sprekend woorden boek, vertaalkomputerbeeldplatenboek,enz Distributie-systeem automatisch kasregister, benzinepompen, automatisch voorraadbeheer, enz. Spoorwegen/luchtvaart/ scheepvaart dienstregeling, automatisch rangeren, containerbeheertreinbeveiliging,enz Geldverkeer automatische verrekening, individueel kasboek,enz. Drukkerij zetmachines, archiefbeheer, samenstelling agenda enz. Leger lazer-geleide bommen, automa tische piloten Industriële robots zou men kunnen in schakelen voor ongezonde, gevaarlijke taken Deze taken zijn natuurlijk allemaal positief, maar de keerzijde van de medaille is, dat de chips-revolutie ook een grote verandering gaat te weegbrengen op gebied van tewerkstel ling. Men noemt de chips ook "de job- killer". In de Britse telekommunika- tie-industrie is de tewerkstelling gedaald van 88.000 arbeidsplaatsen in 1974 tot 65.000 in 1978. In de West- duitse drukkerijen zijn er van 1972 tot 1978 ongeveer 35.000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. Door de overschake ling in de klokken-industrie van me chanica op elektronica, zijn er in Zwitserland 45.000 mensen op straat gezet. Geschoolde arbeiders als lassers, bank werkers, monteurs, enz, zullen ver vangen worden door robotten. Ook de bedienden zijn niet veilig, ook in die sektor is er een steeds toenemende automatisering. Veel typistes en se- kretarissen zullen overbodig zijn. Dit soort van werken gaat een eento nig en sterk machine-gebonden werk teweegbrengen, geïsoleerd werk (bv. in kontrole-kamerploegenwerk (de dure machines moeten en kunnen 24 uur op 24 uur gebruikt worden) De voordelen voor het bedrijf zijn duidelijk, robotten maken minder fouten, verliezen geen tijd met bab- bel.pp of naar het toilet te gaan, wor den niet ziek, vragen geen loonsver hoging en ze staken niet. We zitten ook met het probleem van privacy. Alles gaat in komputers gestopt wor den (zie rijkswachtkomputersWie gaat dat kunnen of willen kontroleren Als laatste punt wil ik een artikel van Leo De Haes, (uit Humo 8 maart 1979), aanhalen "De invoering van de mikro- elektronika mag dan al hier en daar de arbeid humaniseren, de vervreemding zal alleen maar toenemen, omdat de gro te massa de middelen zal ontberen om vat te krijgen op haar eigen toekomst. Rik H '.vegens overvloed aan kopij wordt het. vervolg van Cardoen 's verhaal ver schoven naar volgend nummer. Sorry, maar uitgesteld is niet verloren. Dr Redaktie Ik ben pas 62 geworden, heb mijn ver jaardag alleen moeten vieren. Ik voel me eenzaam en verlaten. Maar sinds kort ben ik smoor verliefd ge worden op mijn zwemleraar.Ik slaap onrustig, geen brok krijg ik nog door mijn keel. Mijn kleren slodderen aan mijn lijf, mijn gezicht is inge vallen, mijn haar valt ook al uit, mijn ogen puilen uit hun kassen. Kortom ik zie er 20 jaar jonger uit. Er groeien schimmels tussen mijn te nen. Of dat laatste echter iets uitstaans heeft met mijn verliefd heid vraag ik me af. Ik probeer me zelf op te peppen door modderbaden, kruidencompressen, face lifting, gin seng, enztevergeefs echter... Hoe ben ik nu zo verliefd geraakt Vorig jaar, ik weet het nog zo goed, het was op 10 mei. Ik sprong van de wip, en bleef met het haakje van mijn lichtblauwe (mijn mooiste) bi kini aan de wip hangen. Ik tuimelde hals over kop het water in. Daar ik van schrik in mijn broek gedaan had, zon -k ik wegens het gewicht recht naar de bodem. Plots dook opeens mijn redder op, de zwemleraar. Hij tilde mij uit het water, legde me aan de kant neer, en toen gebeurde het... de mond op mond ademhaling. Ik zag zijn roste haren die zo mooi bij mijn lichtblauwe bikini pasten, en toen kreeg ik een raar gevoel. Nu is mijn vraag Hoe krijg ik nu die plekken uit mijn broek PELAGIE Tante Plavie antwoordt Tegen schimels kennen we maar één remedie gebruik zwemvliezen, zoniet zult u er kweken. Om dergelijke accidentjes aan de wip te vermijden, gebruik het han dig haakje aan de voorkant. Kwestie van uw vraag, over die plek ken, wij zitten met hetzelfde pro bleem vanals we met uw brief sche ten gelachen hebben. Als er lezers zijn die op ons ge zamenlijk probleem een antwoord weten gelieve zo rap mogelijk naar de redaktie te schrijven. een film over wat er in Harrisburg had kunnen gebeuren. Sinds 1945 is de be dreiging door het atoomgevaar steeds groter en groter geworden. Niettegenstaande al de geruststellingen en verklaringen wordt de A-bom meer en meer verspreid en beschouwd als een taktisch wapen dat effektief zal inge zet worden in geval van een gewapend konflikt. Met dit nieuw militair den ken wordt tegenwoordig rekening gehou den bij de bouw van militaire gebouwen. De militairen beschermen zichzelf vol doende. Ook voor de burgerbevolking, het slachtoffer van de oorlog, worden er atoomschuilkelders gebouwd. Over het aantal, hun nut en efficiëntie kan men dagenlang diskussiëren zonder tot een sluitend geheel te komen. In "War Game" geeft P. Watkins een beeld van wat er met de overlevenden gebeurd na een atoomeksplosieHoewel de film meer dan 15 jaar oud is, blijft hij zijn aktualiteit bewaren door de helde re blik die hij geeft over het leed, de plunderingen en muiterijen die los barsten omdat de bom toch viel of... omdat een kerncentrale faalde. En na Harrisburg is het atoomgevaar niet meer het eksklusief recht van de militairen met hun atoombom of de kernraket in uw tuin maar ook de kleine falende kerncentrale Samen met "War Game" wordt er door het AAKN een tweede film geprojekteerd "DE BOM" van Robbe, De Hert met L.P. Boon. Wie reeds de andere films van De Hert heeft gezien (Filet Ameri- cain, Dood van een Sandwichmanzon der het laatste sukses de re-make van "De Witte" te vergeten) moet er zeker niet van overtuigd worden dat ook deze minder gekende film inhoude lijk en filmisch sterk is terwijl L.P.Boon instaat voor een prachtver- tolking van het hoofdpersonage een man die in zijn tuin een atoombom vindt. Deze man dreigt de bom te la ten ontploffen, zo de regering niet beslist tot een ontwapening over te gaan. De strijd van een idealist te gen het volledig mechanisme van de bu- rokratie "War game" en "De bom" - vrijdag 20 februari org. anti-kernkomitee ninove - Lm--

Klokzjiel | 1981 | | pagina 4