Come on, let's kwis again HENGELRUBRIEK toBOE3B««SBOBn^aS32jai Bij het verschijnen van deze krant, is de zesde aflevering van het kwistornooi van Ninove reeds aan zijn tweede avond toe. Over dit evenement, niet meer weg te denken uit het ninoofs ontspannings- (of is het spanning^-) leven, hadden wij een gesprek met Jean-Luk Franchet, de stuwende kracht achter deze organisatie. daarom een oproep tot alle handelaars, simpatisantenof wie maar wils prijzen zijn nog altijd welkom. Verder valt het op dat er telkenjare ploe gen zijn uit steden buiten Ninove, maar toch zo weinig deelnemers uit de ninoofse deelgemeenten. Drempelvrees, gebrek aan interesse? Ook de redaktie van 't Klok- zjiël zit met dit probleem. Kom op, men sen van Meerbeke, Lieferinge, Aspelare,en noem maar op, werk mee, maak van 't Klok- zjiël ook uw stadskrant) Jean-Luk bladert in zijn archieven, de winnaars van vroegere edities in 76, de jong-socialistenmet Anita Milo, Manfred Janssen, Jackie De Ridder, Luk Van Oudenhove, Hugo Van der Kelen. in 77» O.S.K. Dniversitas, met Mark Van der Perre, Rik Van HauweMaurits Van der Haegen, Elie Raes en Michel Van der Fraenen in 78, de Karnavalraadmet Alain Wachtelaer Jan HeypVan Alfaene, M. Van Droogen- broek en Eddy Matthijs in 79, Marianne, met Urbain en Freddy Verekens, Erwin SchoupHugo Van der Ke len en Anita Milo in 80, C.S.C. Toekoer, met Walter Vermeu len, Bourguignon, W. Van Rossen, Walrae- vens en R. De Vleeschouwer Jean-Luk ontvangt ons in zijn riante woonst op de Pollareberg, oord van ver blijf van zovele ninoofse prominenten. Vanuit de werkkamer hebben we een prach tig zicht op de slordig kronkelende Den der tussen zijn eeuwig groene meersen. Het doet goed aan het hart te bedenken dat deze heerlijke brok natuur veilig is voor alle eventueel B.P.A. geknoei en degelijke meer. On n' est jamais mieux servi que par soi-même Maar kom, daar is de schattige dochter met een eerste)pintje en ondertussen is vader Jean-Luk, nippend aan een whis- kietje, enigszins weemoedig herinneringen aan het ophalen aan de kultuurraad in den tijd van klein Ninove. Ze zaten met een probleem, namelijk ieder jaar aktivitei- ten inrichten in samenwerking met de drie fondsen, Willemsfonds, Davidsfonds en C.S.C. De mentaliteit die in deze kringen heerst kennende, kwam het er op neer dat dit een opgave was, waartegenover die ge steld door de sfinx in het niet verzonk. Een "neutrale"aktiviteit op kultureel gebied waarbij geen heilige huisjes wor den ingestampt noch op al te gevoelige teentjes getrapt, en die toch een ruim pu bliek aanspreekt..Begin er maar aan. En toch, zoals Thebe destijds, vond ook de ninoofse kulturele raad zijn Oedipoes die het raadsel oploste. Een zekere Jacques De Ridder kwam met de melding dat er in Dendermonde reeds enige tijd een kwistor nooi doorging, met steeds stijgend succes. Kontakt werd opgenomen, de dendermondse koe werd bij de horens gevat, de kulturele raad schreef zich in. Met welk succes I Twee jaar na mekaar wonnen zij het tor nooi, met zoveel bravoure dat jaren later ninoofse groepen die in Dendermonde deel namen, nog steeds met vrees en ontzag wer den onthanld. Het hek was van de dam, de raad nam in gro te trekken de formule over en lanceerde een oproep tot deelname. Onmiddellijk bleek dat zij roos hadden geschoten 24 deelnemende ploegen, 4 avonden een stamp volle zaal Roxydenderend succes. De za'ik werd geen eendagsvlieg, zoals het succes der volgende jaren bewijst s steeds meer en betere ploegen, ook de jeugd, die vol gens sommige kuituurmensen met een grote k aan niets meer interesseert, werd warm, en nu, de zesde uitgave, zitten we met niet minder dan J8 ploegen, met alle pro blemen van een organisatie die zichzelf dreigt boven het hoofd te groeien. Jean-Luk, een whisky ingietend s de proble men werden groter, maar er was het ent- oesiasme van de deelnemers en toeschouwers, de medewerking van het stadsbestuur en talrijke plaatselijke handelaars! enz, om telkens weer het moreel van de organisa toren op te vijzelen. Welke zijn de belangrijkste problemen? De zaal Roxy wordt te klein voor het groot aantal deelnemers en supporters, politiek gekleurde zalen stellen een probleem, en een stadszaal of kultureel centrum, ja, voor wanneer? Verder stelt zich steeds akuter het probleem van de prijzen meer ploegen betekent meer prijzen, die steeds duurder worden of moeilijker los te krijgenj 2de Kwisjaar de jury v.l.n.r. i Rammeloo, Aerts, Verekens, Franchet, De Ville, Daumerie en aan het scorebord De Clercq Alleszins hebben de initiatiefnemers met hun kwis een braakliggend terrein aange sproken en dit geeft te denken voor even tuele andere initiatieven. Wat betreft de huidige uitgave, verkregen de mensen van de kulturele raad de mede werking van Fotoklub Focus die instaan voor dia's, bandopnames en dergelijke. Verder is weer een info-vergadering met inspraak voorzien, die dit jaar doorgaat kort na kwis zelf. De kwis is inderdaad niet bedoeld voor de inrichters, wel voor de ploegen. Also sprach Jean-Luk Franchet, en terwijl hetzoveelste pintje wordt uitgeschon ken kunnen we er niet an weerstaan ook ons steentje bij te dragen en we geven ook een prijs, de prijs van 't Klokzjiël, 5 abonnementen waarde 5 X 390 F voor de samengevoegde uitslagen op de rubrieken Aktuele geschiedenis, Aktualiteit en Ne derlandse taal. Jean-Luk bedankt ons, maar veeleer moeten wij, samen met de honderden kwissers die al die jaren hebben deelgenomen aan het tornooi, hem en zijn medewerkers be danken. Dat de periode eind januari-begin februari voor velen sinoniem is geworden met kwis, is te danken aan de onverdroten inzet van al deze mensen. Dank u, en nog vele jaren! MZF. Volgende kwis vrijdag 6 februari, 20 uur. Finale zaterdag 14 februari, 14 uur. Prijsuitreiking met kwis-dansants 20 uur. WgfrX-feflf gen handelen Hoe is het blijvend succes te verklaren? Misschien aan de bedoeling van de inrich ters om alle vakidiotie zoveel mogelijk te weren en de algemene kennis, ontwikkeling te laten primeren. Daarom worden de rubrie ken zo representatief mogelijk gekozen, en wordt meer en meer de nadruk gelegd op de rubriek varia, waarvoor immers geen specifieke voorbereiding en "blokken" mo gelijk is. Dat het prijzenpakket niet de hoofdrol speelt, bewijst de stijgende deel name van jeugdige ploegen. Deze vallen meestal buiten de prijzen, door gebrek aan ervaring met de perioden waarover vele vra- TECHNIEK, TAKTIEK IN DE HENGELSPORT Hetgeen volgt weet ik reeds bij voor baat dat velen met sceptische blik dit relaas zullen lezen en effekens... schuddebollen. Integendeel zullen er anderen zijn die der wel wat zullen van onthouden en misschien eens over schakelen op die andere manier die ze nooit probeerden of misschien kenden. Jaren en jaren werden reeds boeken uit gegeven over de hengelsport, jarenlang wordt een techniek vooropgesteld door die of gindse en steeds bleven de be twistingen,hoe, met wat, wanneer. En gezegd zoals het is, zo gemakkelijk gaat het nu ook niet. Het verschil waar ons aan te passen op dit water, op deze rivier, die vijver, het verschil bijvoorbeeld van visvangst hier bij ons, Nederland, Frankrijk, Duitsland zelfs Ierland als u wilt, kan dusdanig groot wezen dat men na ontleding een kleine Larousse zou moeten opstellen. Of men nu een Maury, De Boer, Duborghel, Kees Ketting of Kremers leest dan komt men aan een algemene lijn...er wordt aangepast volgens het water waar men vistbuiten dat de een wat meer ver telt dan de andere..waar ligt nu de werkelijkheid. Tienduizenden vissers trekken er wekelijks op uit in de stil le hoop wat brasem of voorn te vangen, duizende keren 's avonds terug ofwel "bredouille"onbeduidend en slechts "enkelen" mogen van een vangst spreken. Verwonderlijk is, dat het toch nog dikwijls dezelfden zijn die een mooie vangst mogen boeken, bezitten zij het "wondergoedje"? Op die "wonderen" wordt er later nog te ruggekomen, maar laat ons niet vooruit lopen...in elke sport kan men de mannen terug vinden, die wat meer kennen dan een andere, laat ons nu vooropstellen dat elke sportman even sterk, even slim, gelijke technische wapens bezit, dan komt men nog tot de konklusie dat de A nog voor de B komt. Vergelijk de bil- jartsport, iedereen dezelfde tafel, de zelfde keu, -hetzelfde krijt, dezelfde ballen, dezelfde jaren ondervinding, vergelijk de wielersport, voetbal, men kan zo tot in het oneindige verder plui zen en men komt altijd terug tot EEN SLOTSOM...er zijn supers, goeie, half goeie en zij die niet voorbestemd zijn. Toch durf ik beweren dat er onder de halfgoeie, goeie kunnen gekweekt of op geleid worden. De vraag stelt zich... wie Ik zal en kan niet zeggen dat ik de allesweter ben, maar proefondervin delijk heb ik moeten ondervinden en be kennen dat ik zonder de kundige oplei ding van "Stoeker" er momenteel ook niets zou van teweeg gebracht hebben. Het is er steeds bij gebleven wat er te doen viel op een kanaal en wat op een vijver, hoe men eerst "kleintjes" moet leren vangen, opmerkzaam blijven bij de beet, hoe reageert de vis na zekere tijd, worden de beten schichtiger, drijft de beet weg, stekende pen, die pe beten...hoe moet men reageren, dient de draad niet omgevormd te worden. Als men dan het geluk gehad heeft zich te mogen meten met de "groten" en als men voelt dat g'er kunt met meelopen en d'er soms ne -keer over springen, dan kan men in zich zelf voelen dat men op de goede weg staat. Wil daarom niet zeggen dat je dat moet meevolgen, want nu in deze werkelijke "dure"tijd is het best mogelijk dat de pijp aan maarten wordt gegeven. Een ding, ben ik vast en zeker van over tuigd, het groot geheim der visserij ligt bij u, u kunt uw kansen met 50 vergroten bij het volgen en verifiëren van het bijhouden van een goed materi eel, een voeder waarvan U de reakties moet kunnen ontleden volgens de soort vis, bodem van het viswater, stil of Vervolg biz II

Klokzjiel | 1981 | | pagina 10