't Klokzjiël op de gemeenteraad 22JAN Wordt het «INDERDIT AUX ETRANGERS» verboden te Ninove? FRONT NIEUWS Om 19u30' stipt opent 1urgemeester Cosijns de eerste zitting va*i 1981. Hij wenst de raadsleden het beste voor het nieuwe jaar. Zijn woorden zijn nog niet koud of er wordt al het woord gevraagd bij ordemotie. De eerste is Hevr.De Kegel (V.U.). Zij doet haar beklag, over het feit dat zij en vele anderen op Ij januari tevergeefs vóór het stadhuis in de kou heeft gewacht op de Schepen van Sport, i)hr. Stevens, voor het openen van de nieuwe sporthal. Ondertussen werd daar al duchtig aan sport gedaan en de raadsleden hebben officieel nog niets gezien van dit nieuwe complex. Dhr.Stevens antwoordt dat hij op 15 januari weerhouden werd door een ongeluk en zich liet veront schuldigen. Door een vergissing van een bediende werd de afspraak verkeerd be legd aan het Stadhuis. Ku zal de offi ciële .opening plaats hebben o: 23ja nuari,maar in de sporthal zelf. De sportverenigingen was toegezegd de sporthal te gebruiken van zodra de sportvloer klaar was. Die zijn natuur lijk allen komen opdagen, alhoewel het uurrooster nog niet volledig op punt stond. De officiële opening kon nog niet plaats hebben, daar de cafetaria nog niet klaar was. De verlichting was uithet plafond gevallen n.v.d.r.) De Riemaecker:De eerste die de sporthal MOEST bezichtigen was de gemeenteraad! Nu heeft iedereen reeds gebruik gemaakt van het nieuwe gebouw en nu komen wij het laatst. De Schepen is tekort geschoten! GESTAPO De tweede die het woord vraagt bij orde motie is Norbert Coppens (C.V.P.);ïïij vindt het schandalig dat er affiches en horden van het C.V.^.-bal in Denderwindeke werden verwijderd door de POLITIE, zelfs aan privé woningen De agenten handelden in opdracht van de politiecommissaris. Tijdens hun opruimingsactie namen ze wel de tijd op die er nodig voor was, waar schijnlijk om later de rekening te kunnen sturen Na telefonisch en schriftelijk kontakt met de Burgemeester, die van niets wist, komen de agenten terug naar Dender windeke. Nu wordt er aangeklopt hij de woningen waar affiches '-erden weggenomen. Pc Riemaecker:Dat zijn Gestapo manieren De vragen die gesteld worden zijn: '"ordt U hiervoor vergoed'' "erd er schriftelijk of mondeling gevraagd om affiches op uw gevel te olakken" Op een plaats werd door één van de agenten zelfs gezegd dat men zich beter met zo 'n zaken niet zou bemoeien.Dit alles roept beelden op uit het recente oorlogs verleden of laat denken aan acties van politie in Rode of Fascistische landen! liet strafste is dat men eerst de affiches aftrekt en nadi en 'weerkomt om vragen te stellen Antoine Callebaut luistert genoeglijk naar het betoog van zijn medestander. "Moet Denderwindeke zwijgen"" vraagt Norbert Coppens zich af. Op andere plaatsen wordt alles toegelaten. Is d4t nu de democratie te Ninove" De Burgemeester is burgemeester voor iedereen en tevens hoofd van de politie. Tn plaats van sommige C.V.P.-ers te achtervolgen zou de politie beter instaan voor- de rust en. de veilig heid die nogal te wensen overlaat. i'e Burgemeester: Na kontakt met de commissaris kwam ik te weten dat er op ?3 plaatsen onwettig werd publiciteit gemaakt; De Commissaris vorderde de werklieden van Openbare Werken op om de panelen te ver wijderen. Tk schreef een brief terug met de vraag of ikzelf dan geen affiches nar hangen op mijn garagepoort. De commissaris antwoordde dat de Edingsesteenweg een Toeristische weg Is, waar men schriftelijk toestemming moet vraren voor het aanbrengen van publiciteit De Riemaecker rood van colleire vliegt uit: Het is erg als men ergens binnen gaat met vragen waar er een affiche voor de venster hangt, rat hebben we nog nooit beleefd in Ninove De politie moet onpartijdig blijven Wij vragen sancties voor die agenten en hun "patron". Als nrotest trekken we ons terug voor al de punten die gaan over de politie, ook over het toekernen van een eindejaars- Dremie Timmermans; De actie van de politie fririf niet uit van de meerderheid.wij moeten de demo cratische vrijheden beschermen. Het gaat niet on, reglementen toe te passen om de vri je meningsu^'t" ng te beknotten De Ri emaecker; Als de commissar-'s oorlog wil hij zal hem hebben. Hij zou beter een boeksken kopen over wellevendheid. Hij heeft nog nieteens zijp adjunct voorgesteld. Moest ik die madam tegenkomen, ik ken ze niet. OPENBARE ZITTING 'Daar Dhr. Waltni'el later zal komen, worden de IP eerste punten die gaan over leningen, overgeslagen. Wij be landen direkt bij punt 13 dat gaat over het B .PA.-Cultureel Centrum over de aankoop van een huis gelegen Oude Kaai 8 te Ninove.De volgende punten worden stuk voor stuk besproken, steeds met opmerkingen van het "schaduw kabinet":De Riemaecker. Uitroepen zoals: "Uw dossier is onvolledig, Dat plan trekt op niets; we weten niet waarover het gaat" komen voortdurend terug. Vanaf punt 39 komt Clement Prieels (C.V.P.) met een aantal voorstellen. Het eerste voorstel gaat over de betoela ging van de socJ«-culturele verenigingen. Hij wil dat het geld van verenigingen,die géén verslag binnen gestuurd hebben, en dus géén recht hebben op betoelaging, zou verdeeld worden onder de wél werkende verenigingen. Dit is volgens de Schepenen Moens en "'altniel, die ondertussen is binnengekomen, technisch niet mogelijk. De verenigingen werden bij naam genoemd in de begroting. Dus blijven deze over schotten staan als ongebruikte kredieten. Als Prieels blijft aandringen roept Moens uit dat reeds 70% van de subsidies naar de katholieken gaat! "Gij zijt de kampioen van de subsidiëring". S.Per Moens weert zich als een duivel in een wijwatervat. Bij de stemming over dit punt zegt de meerderheid neen, de C.V.P. ja en de V.U. onthoudt zich, daar ze van oordeel zijn dat het dossier eerst aan de Kulturele Raad dient voorgelegd te worden. Bij de interpellatie van Prieels over de gezinsraad komen we te weten van Schepen Moens dat deze raad maar niet van de grond komt sedert dat hij geen voorzitter meer is. De Gezinsraad is niet meer hijeen- geweest omdat er ruzie is ontstaan tussen personen van het dagelijksbestuur. Als er terug -^ordt aangeknoopt met het begin van de dagorde over de leningen,nu in het tM jzijn van "cheoen "altniel, is er even hilariteit. Bij het punt dat gaat over de lening ter vereffening van de erelonen verschuldigd voor het opmaken van het ontwerp van aanleg van twee voetbalvelden en kleed kamers te Denderwindeke (Hernof-Kruisveld) merkt De Riemaecker op dat het officieel organisme waar dit ontwerp is gemaakt, toch vrij duur is. "Als g* op een ander gaat, moet ge ook betalen!" flapt hij er uit, waarop de ganse raadszaal buldert van het lachen. Laat ons deze gemeenteraadszitting hesluiten bii deze komische noot. Tot de volgende zitting. AZAKI WAAROM DIT POLITIEREGLEMENT? Op 27 en 28 maart 1981 organiseert het Ninoofs Pro gressief Front (NPF) een informatie-avond voor en met immigranten "GASTARBEIDERS, LOTGENOOT en LANDGENOOT?". Daarover later meer. Het leek het NPF echter onvoldoende langs een etentje, infostands, paneelgesprek, dans en zang zijn solidariteit te betuigen met onze stadsgenoten uit den vreemde. Daarom werd het plan opgevat een konkrete aktie te ondernemen, die er moet toe lei den dat in het politiereglement van Ninove bepa lingen worden opgenomen die uitingen van racisme of xenofobie strafbaar zouden stellen. De bedoeling is dat volgend voorstel van politie reglement zou toegestuurd worden aan de Burgemeester en aan alle gemeenteraadsfrakties, met vermelding van de namen van alle personen en organisaties die de aktie steunen De gemeenteraad der Stad Ninove, Overwegende dat het noodzakelijk is in onze stad gepaste maatregelen te treffen tot bestrijding van de diskriminatie uit hoofde van huidskleur of na- tionaliteit, Gelet op artikel 78 van de gemeentewet, II BESLUIT Artikel 1 - Het is de eigenaars en uitbaters van lokalen, welke voor het publiek toegankelijk zijn, vérboden de normale toegang tot deze lokalen te verhinderen of te verbieden aan personen of groepen op grond van hun huidskleur of nationaliteit en dit in het bijzonder door het aanbrengen, binnen of buiten vermelde lokalen, van enige zichtbare aan- duiding, die op zulkdanig verbod zou kunnen wijzen. tl Artikel 2 - Het is verboden in openbare plaatsen of bijeenkomsten, door redevoeringen, kreten of be- dreigingen, hetzij door geschriften, drukwerk, prenten of zinnebeelden, die aangeplakt, verspreid, verkocht, te koop aangeboden of openlijk tentoon gesteld worden, door films, liederen, of organisa ties van, resp. de deelneming aan optochten, te trachten haat of geweld te verwekken tegen perso- nen omdat zij al dan niet tot een bepaald ras of volk behoren of vreemdelingen zijn. II ---------- De inbreuken op de beschikkingen van deze verordening zullen gestraft worden met poli- tiestraffen, gaande van 1 tot 7 dagen gevangenis en met geldboeten van 1 tot 25 F of met één van deze straffen alleen. II Artikel 4 - Deze ye^ordenmg zal hekend gemaakt worden zoals voorgeschreven door artikel 102 van de gemeentewet Deze beslissing wordt voor verder gevolg overge- 41 maakt aan de Hogere Overheid. Aldus gedaan en gedelibereerd in zitting van de gemeenteraad der Stad Ninove." Tot daar het ontwerp van politiereglement. Als onze vroede stadsvaderen dit ontwerp aanvaarden, zullen zij, wat betreft artikels 1 en 3, niet de eersten zijn in dit land. Er werden reeds dergelijke verbodsbepalingen opgenomen in de politiereglementen van de gemeenten Turnhout, Kortrijk en Lokeren voor Vlaanderen en Courcelles voor Wallonië. Het artikel 2 is aangepast overgenomen uit het wets- voorstel-Glinne, dat echter nog steeds niet werd goedgekeurd in het parlement en, voor zover wij weten, nog in geen andere gemeente werd weerhouden in een politiereglement. De goedkeuring ervan door onze gemeenteraad, zou een belangrijke primeur be tekenen in België en zou andere gemeenten tot na volging kunnen strekken. Het N.P.F. stelt het als volgt De gastarbeiders werden naar hier gehaald ten dienste van onze industrie. De overheid moet het dan ook als haar plicht beschouwen deze mensen een waardig bestaan te geven.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 3