HET VERGETEN BUURTHUIS VAN MEERBEKE Arbeiders van de stad Ninove zijn voor het ogenblik een toiletgelegenheid aan het bouwen in het achtertuintje van het stadsgebouw. Dit. is het vroegere brandweerarsenaal. Om hier bij te geraken werd er een opening gekapt in de achtermuur. Dit tot grote verbazing van een aanpalende brood- en banket bakker die dacht dat dit zijn eigendom was geworden. Het blijkt nu dat het stadsbestuur dit gebouw toegezegd heeft aan de plaatselijke kaatsklup die hier zijn lokaal zou in onderbrengen.. Wordt dit de aanzet tot een volwaardig Puurthuis voor Meerbeke? DILBEEK MEERBEKE O.C.M.H. KOSTPRIJS? BUURTHUIS LAATSTE rJËHICilTBH Op 19 december '80 werd het Buurthuis van Pollare officieel geopend. Iedereen die het wou, heeft het resultaat kunnen zien, wat er mogelijk is, indien de Stad, met de hulp van B.T.K.- ers (Bijzonder Tijdelijk Kader) de handen uit de mouwen steekt. Het Buurthuis van Pollare is een prachtige realisatie, die een voorbeeld kan zijn voor de rest van de Buurthuizen die in iedere deelgemeente van Groot-Ninove gepland zijn. In de map, die ons werd toegestuurd naar aanleiding van het eerste kongres vancde Socio-Kultu- rele verenigingen der Stad Ninove te Dilbeek, vinden we negen deelgemeenten waar een buurthuis mogelijk kan worden opgericht, of reeds in werking is nl. Appelterre-Eichem, Aspelare, Dender- windeke, Lieferinge, Neigem, Okegem, Outer, Pollare en Voorde. Al deze buurthuizen zouden worden ondergebracht in de plaatselijke oude gemeentehuizen of gemeentescholen die allen eigen dom zijn van de Stad Ninove. "Enkel in Meerbeke en Nederhasselt zijn op dit ogenblik geen ge schikte ruimtes voorhanden" lezen we in de kongresmap. Mogen we hieruit besluiten dat Meerbeke en Nederhasselt nooit een buurthuis zullen krijgen? Meerbeke is de tweede grootste fusiegemeente met méér dan 5.000 inwoners, na Ninove-Stad. Voor Ninove-Stad werd er een Kultureel Centrum gepland. De plannen konden we bekijken op het kongres te Dilbeek. Dat Meerbeke géén behoefte zou hebben aan een buurthuis, is een leugen dat ieder lid van een Meerbeekse organisatie met kracht zal ontkennen. Wie spreekt met bestuursleden van de diverse verenigingen, komt steeds hetzelfde te horen dat er in de gemeente géén of onvol doende geschikte lokalen aanwezig zijn voor tal van activiteiten. Wil men in één van de zalen die Meerbeke rijk is, iets organiseren dan moet men dit maanden op voorhand afspreken. Praktisch iedere dag van de week zijn deze zalen bezet. Ik noem op Yogalessen, danslessen, repetitie van de fanfare, toneel herhaling, oefenstonde van de dansgroep, enz. zonder van de eetfestijnen te spreken voor wielerklups, carnavalverenigingen, voetbalklupspolitieke partijen enz. Dan zijn er nog de aktiviteiten van de jeugdklup, het Davidsfonds, de B.G.J.G., K.A.V. enz. Dit is natuurlijk een goeie zaak voor het ganse dorp, een bewijs dat het gemeen schapsleven er welig bloeit. Maar het is eveneens een waarheid dat de toestand waarin de zalen van Meerbeke zich bevinden, alles behalve iets is, om fier op te zijn. Een tentoonstelling van schilderijen bv. is er bijna niet te verwezenlijken, zonder hulp van panelen of camoeflagedoeken. Het aanbrengen van spots houdt het risico in dat de ganse elec- trische installatie begint te verhitten en de "plomb-kas" begint te druipen van gesmolten zeke ringen. Keren we terug naar een mogelijk buurthuis voor Meerbeke. Links van de kerk staat er een solide gebouw, het vroegere gemeentehuis. Het staat leeg, de wilde duiven vliegen er in en uit. Enkel de beneden verdieping wordt gebruikt voor het bergen van het gereedschap van de grafdelver. Het dak is nog in goede staat, alleen een paar dakvensters zijn gebroken, waardoor er door de vochtigheid een gat geslagen is in het plafond van de eerste verdieping. Enkel een stuk glas, wat mastic en een lange ladder zijn er nodig om verder verkrotten tegen te gaan. Het probleem is natuurlijk wie dit gaat doen? De eigenaar natuurlijk! Bij verdere navraag blijkt dit het O.C.M.W. te zijn. En hier ligt de kern van het probleem. De Stad Ninove is géén eigenaar, dus zou dit gebouw niet ter beschikking kunnen worden gesteld als buurthuis. Volgens ons is het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn verplicht zijn eigendommen te beheren als een goede huisvader. Dus kan het er in de eerste plaats voor zorgen dat het verlaten gemeentehuis niet verder verkrot. Het dan verder laten leeg staan lijkt ons ook niet gezond, als men weet welk gebrek er bestaat aan geschikte vergaderruimte te Meerbeke. Deze nood lenigen is toch ook "Maatschappelijk Welzijn!" Wat is er van dit gebouw dan wel allemaal te maken? Zoals gezegd, de benedenverdieping wordt thans gebruikt door de stadsdiensten als opslagruimte. De eerste verdieping is te bereiken langs een monumentale trap aan de voorzijde van het gebouw. Akkoord, niet ideaal als toegang voor ge- handikapten en ouderlingen, maar daar hield men blijkbaar in de I9e eeuw, de tijd waaruit het gebouw stamt, géén rekening mee. Er is een ruime inkom met links en rechts een kamer van 6x4. Achteraan bevindt er zich een W.C. en een lavabo. Vanuit deze ruimte krijgt men toegang tot een enorme ruime zolder die de ganse oppervlakte (66 m2) van het gebouw in beslag neemt. Iets waar Jean Van Der Schueren zou van watertanden voor het organiseren van zijn Koepoortconcerten, een maal deze zou ingericht zijn. Achter het gebouw bevindt er zich dan nog een grote poort met achteraan een toren (zie foto)die vroeger waarschijnlijk gebruikt werd om de waterslangen van de brandweer te laten drogen. Geschikt voor een liftkoker? Het probleem voor het toegankelijk maken voor mindervaliden ware onmiddellijk opgelost. Al bij al, van dit gebouw is er iets te maken Maar, zult ge zeggen, hoeveel gaat dit kosten en wie zal dat betalen! Deze opmerking gold even eens voor het buurthuis van Pollare (dat 4 miljoen heeft gekost); waar met de hulp van Tijde lijke Werklozen een pracht van een buurthuis is ontstaan. En als we weten dat de kostprijs van het geplande Kultureel Centrum op het einde van de Graanmarkt 88 miljoen bedraagt, dan zal dit ontwerp maar een peulschil betekenen in vergelijking met dit prestige-project. En volgens onze mening Meerbeke heeft recht op een behoorlijke infrastruktuur voor zijn ver enigingen en zijn ganse bevolking. Wat er zo allemaal in een buurthuis kan gebeuren hangt natuurlijk af van wat de mensen zelf willen. Voor grote feesten zal het uiteraard te klein zijn, maar dit is in feite niet de be doeling van een buurthuis. Een buurthuis kan onderdak bieden voor een drietal funkties. Ten_eerste De mensen kunnen er terecht met hun persoonlijke problemen. Hiervoor staan er specifieke hulp verleningsinstellingen ter beschikking, zoals Het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn; Het Open baar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn enz. (Als we weten dat het Kinderwelzijn te Meerbeke gevestigd is op de eerste verdieping van het gemeentehuis en het er onmogelijk is de kinderwa gens bij slecht weder in het droge te zetten, dan kan ons buurthuis hiervoor misschien een op lossing bieden) Ten tweede Het ter beschikking stellen van de nodige infrastruktuur voor de plaatselijke socio-kulturele verenigingen zoals voor bestuursvergaderingen, kleine bijeenkomsten, repetities van kleine groepen, tentoonstellingen, bejaardenklups,enz Ten_derde Het bevorderen van de tussen-menselijke relaties, het stimuleren van de medeverantwoordelijkheid aan het bestuur. Al deze punten kunnen worden samengevat in één zin Een buurthuis is een hulp middel om de kuituur dichter bij de mensen te brengen en een stimulans voor het socio-kultureel leven. Tot zover dit pleidooi met de hoop dat een buurthuis te Meerbeke niet vergeten wordt en dat de geplande buurthuizen in Groot-Ninove er zo vlug mogelijk mogen komen. Detail van de monumentale trap van het oude gemeentehuis. Mooi maar dringend aan herstelling toe. Dit solide gebouw zou kunnen in aanmerking komen als buurthuis van Meerbeke. Het O.C.M.W. is de huidige eigenaar. De dakvensters dienen dringend te worden hersteld. Achteraan bemerkt men de toren die vroeger diende als droogruimte voor de waterslangen van de brandweer. Wordt dit een liftkoker naar de prachtige zolder? C.E.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 9