Keizer Don MORITZ vertelt... WETS (vervolg van pag. 9) 3 Ir— Twee ,jaar Jonkerdrie maal Prins en dus Keizer onder de naam 'Don Moritz Maurice Asselman Hoe begon mijn karnavalkarriere? In de heroische jaren, t jaar zestig, deed ik den bar op de prins verkiezing en het karnavalbal, als karnaval nog in de wasserij was. Ik was toen in rt bestuur van de voetbal, en zoals ge weet is de karnaval begonnen door en met de tenoren van de voetbal, 's Maandags ging ik de bar kuisen. Het was daar een wreed spel, afêrajselijkvuil natuurlijk van bier, whisky en noem maar op. Ik was nog niet goed bezig of de ac cijnzen kwamen binnen. Daar was er ene bij die ik kende en hij mij en mijne frank viel onmiddellijk. Hij vroeg mij "Wie is er hier verantwoordelijk". Ik zei "Ik niet", en ik stuurde hem naar Beireken CoppensZe waren nog niet goed weg of ik vloog op het werk en als Beireken een half uur later bij mij kwam was alles opgekuist en weggemoffeld. Beireken was ook niet van gisteren en had die gasten door gestuurd naar iemand anders, Theo Quick geloof ik (N.V.D.R. dit wordt door Theo bevestigd). JCortom als de accijnzen terugkomen is alles weg. Chance, want in die tijd lachten ze er niet mee gelijk nu. Daarna, een jaar of twee nadien, is het bal van de prinsverkiezing verhuisd naar de garage. Daar deed ik nog enkele jaren de bar, enfin de zogezegde wijnbar In 69 hebben we dan niets gedaan. In 70 zaten we hier met zijn vieren in dit café (bij de Fikken), ik, Mally, Beireken Raes en de Fikken zelf. We waren toen weer een beetje georga niseerd en ik zei, allee, kom toe, ik kan dan maar drie keren jonker zijn toen hebben we het Aktiekomitee gesticht. En we waren zeker met veertig man, en er werd gewerkt en gewerkt, er was geen enkele penskermis of T-Dansant of we waren er. Dan hebben we de stunt uitgevonden van de "Don Moritz Pils". We hebben die "Don Moritz" pinten (gele bierpotten met in 't zwart "Don Moritz" erop n.v.d.r.) in ne café of zes zeven gezet, ze vroegen twee frank per pint meer en die was voor ons. En we waren direkt lekker We hebben ook een paar T-Dansants en bals gegeven. Beireken Raes had toen wriëe gedachten. We gaan hier nekeer een kampagne voeren op zijn amerikaans We vroegen zoveel fanfares dat ze mekaar omver dan geen beslissing uit de bus komen die niemand wenst? Gaat die derde hond niet met het been lopen? Elk systeem is natuurlijk niet volmaakt. Zo zijn we verleden week naar Aalst geweest en daar is het voor de helft jury en voor de helft zaal. Dat is toch ook te betwisten? Vermits dat ge een prins en een jonker moet verkiezen zoudt ge volgens mij zoiets als een volle stem en een halve moeten geven. Dat zou het recht doen zegevieren. KLOKZJIEL Zijn er nog andere punten die ge ver kiest of voorstelt? KEIZER Om eens vooruit te lopen op de gebeurtenis sen hebben we inderdaad aan onze vriend Leon Wets, voorzitter van de karnavalraadbepaalde voorstel len gedaan. Onder meer, voila Leon, karnaval is 21 jaar oud, op zijn hoogtepunt dus en wij menen dat het tijd wordt ons te bezinnen, ons tesamen te slaan en proberen er 20 jaar bij te doen. Wij hebben ons jkopje uitgespeeld, en jullie ook, maar nu moeten wij het eens anders aanpakken. Vermits ik karnava- list ben in hart en nieren en we in Ninove alle ingrediënten hebben voor een schitterende karnaval. Gezien we in Ninove groepen genoeg hebben die aan karnaval iets doen, de ene al meer dan de andere, en daar de Ninovieters bewezen hebben dat ze zeer karnavalminend zijn, pak nu eens karnavalmaandag Zwart van het volk, dat zie je nergens, ongeloof lijk maar waar. Als je dat ergens vertelt geloven ze je niet!Voor twee jaar heb ik de koning karna val van Brussel hier doen komen en die mens kon daar niet bij, hij was gewoon verbijsterd. Dus we hebben wel degelijk alles om hier een fantastische karnaval te maken. Daarom heb ik voorgesteld dat we eens samenkomen en elk zijn gal uitspuwen en dat we dan op zero herbeginnen. Hier heb ik tien door mij voorgestelde punten. Daar zijn geen geheimen bij betrokken en ik ga ze jullie dan ook eéns uit de doeken doen Zij hebben in Ninove een karnavalverbond gesticht dat bestaat uit allemaal groepen. Lang gaat dat niet duren. Onder die groepen zijn er die slechts één maal opkomen en dan ziet ge ze niet meer. Conclusie liepen, we vroegen ne vlieger, maar Beireken wou er ze interesseren zich weinig of niet aan karnaval Don Roberto en Jonker Don Moritz twee. Kwestie als er enen naar beneden viel hadden we er nog enen. Enfin, het is dan gelukt, ik mag wel zeggen dat ik toen veruit de sterkste was. En dat is de schoonste verkiezing geweest die er volgens mij ooit geweest is. Ik zeg niet dat er geen ander schoon verkiezingen geweest zijn. Er was toen een ambianse, iet wreed, ik zat in die ton en wist niet wanneer ik er moest uitkomen en dat volk riep steeds weer "MooooooritzMooooooritz, Die groepen mogen wel nog meedoen maar niet recht streeks aan de karnaval verbonden zijn. Wat ik wel rechtstreeks zou aansluiten zijn een soort staten- generaal van karnaval, met daarin de karnavalraad, de ridders, het komiteit van de jaarprins, het ko- miteit van de keizer, de raadsdames, het komiteit van groen-zwart, het feestkomiteeDoor samen te komen zouden al die groepen die de feitelijke kern van karnaval vormen, reeds iets bereiken, wat nu Mooooooritz minutenlang. Ge weet misschien niet no§ steeds nfet geval is, namelijk dat ze me- Tussen pot en pint, met Mare Mally, Beireken Raes, Jeinke Coppens, de Fikken, Madame Jeanne den haren, allez kom ne man of acht negen, stichten we dan, in afbreken 66, een klein komitee dat opkwam, met een beetje steun van de voetbal, onder de naam van de wijk "Beter laat dan nooit". Dat was dus in 67 dat ik voor de eerste keer naar de prins deed. Tegenkandidaten waren Robert Violon, Libert Vandriessche (die opkwam onder de naam "Liebaert", dat was in die tijd de minister van financien, ge weet nog wel hé? Robert was Don Roberto. wat dat is minutenlang zo in die ton niet weten wanneer eruit te komen enfin ik ben er toch uitgekomen ik dacht dat ze 't kot gingen Daarna hebben we verder gewerkt, ons nog straffer georganiseerd Hoeveel heeft dat eerste jaar u gekost, keizer? Oei, veel, toch wel 120 a 130.000 F. Maar ja, we konden ze uitgeven want we hadden ervoor gewerkt kaar eenvoudig leren waarderen. Ook zouden ze elk hun eigen feestkalender kunnen voorleggen en, ook rekening houdend met de F.E.N. (Federatie Van Euro pese Narren) een officiële kalender kunnen opmaken en daarvan uitgaan om de aktiviteiten te koërdine- ren en te spreiden. Het komiteit van de jaarprins zou dan bv. naar dat feest kunnen gaan, het aktie- komiteit Don Moritz naar een ander... Die werkwijze zou veel efficiënter zijn en veel tijd en geld be- Het is wel veel geld maar als ge eenmaal gelanceerd sParfn en Ninove zou overal vertegenwoordigd zijn **.i am maf nn -i n ilx. zijt kunt ge niet meer terug Het tweede jaar, in 71 echter hebben we bewezen dat Toen waren de kandidaten nog kameraden. Robert Vio- het °°k met wei*ig geld kan. Toen kwamen we met on- oenroor rt.rooHni vrnri^l -F >- ri !.>- TP-r^ 1 en niet op die of die plaats of op mekaar koekeloeren zitten Stefan Ion kwam op een nacht met een valse sleutel bij mij binnen en ze plakten heel mijn kot vol affichen en trapten het af. Kunt ge u dat nu nog voorstellen? In 't begin werkten ze met verf maar later met wit kalk omdat de verf er niet afging. De zwarten van de garage was daar bijvoorbeeld razend kwaad voor. Maar ja, Mare Mally en Jeinken waren in die tijd nog vrije mannen... Bijvoorbeeld, de stoel van de tweede brug, die in t water stond gingen we om 5 uur volplakken voor de stemming. In de dag zouden ze daar toch niet meer aankomen. Om 7 uur gingen we terug en het was al overplakt. Kunt ge dat geloven? Dan was ik jonker, het scheelde niet veel met Robert. Dat was een heel resultaat, surtout omdat we nog een klein groepje waren en niet goed georga niseerd en met weinig geld. Prinses Gaby met Jonker Don Moritz Het tweede jaar, in 68 waren we met Gaby (Van Lon- dersele)ik, gij (op onze medewerker Jean-Pierre Coppens) en Robert Violon die weer opkwam. En toen is Gaby prins geworden en ik weer jonker. Dan heb ik gezegd dat het gedaan was. Weer jonker en nog geen prins. De boeken toe. geveer tweeduizend frank toe. En weer verkozen Kwamen op Marcel Neirinckx, Englebert Coster, en Jef Van de Velde, beter gekend als Jef Kongo. Dat was al in de Cerkel. Dat was het jaar dat er in de zaal een beetje met de briefjes gefoefeld is, hein? Een tijdje dreigde er een uitbarsting maar tenslot te is het toch gearangeerd geworden. Het tweede jaar zijn we doorgegaan en hebben een heleboel aktiviteiten gehad, en als prins moest ik natuurlijk weer opkomen, en ik kon toch ook keizer worden. Van aktiviteiten gesproken, als ik nu zeg van 70 tot nu en dat is elf jaar, dan hebben we ge middeld per jaar 60 a 70 sorties gehad en dan reken ik alleen de sorties buiten de stad. (waarvan heel- wat in 't buitenland.) Tel die van Ninove zelf er bij en (n.v.d.r. zeggen dat de keizer er nog zo goed uitziet. Die moet wel een stalen pens heb ben. Hij grinnikt en bevestigd zelfzeker dat hij nog geenszins van plan is er mee op te houden! Van een karnavalist in hart en nieren gesproken!!!) Iedereen kan dat natuurlijk niet. Het laatste jaar hebben we dat ingekrompen, we werken met een be perkt comitee en zoeken er de bezonderste sorties uit Het derde jaar zijn we weer eens a fond doorgegaan. Het heeft ons weer een schoon som gekost, het re sultaat was er dan wel. Er waren zeven kandidaten. Dit is de eerste en enige keer geweest dat er voorverkiezingen waren. Toen is er iets voorgevallen dat wij zeer betwist hebben. Ik als uittredende prins, moest dus d'office op- Ikomen en tevens deelnemen aan de voorverkiezing. Dat rijmt niet, hé? Ook hebben we steeds hardnekkig het feit van de twee evenwaardige stemmen bestreden. Volgens mij zoudt ge je eerste stem moeten kunnen geven aan de kandidaat die werkelijk je keuze is en de tweede stem aan degene die je onder de andere wenst als je toch je eerste gedacht niet kunt hebben. Misschien hebben ze wel een goede reden om het te doen zoals nu, maar ergens is het toch niet fair. Stel je voor dat je drie kandidaten hebt, waarvan twee even sterk zijn en een zwakkere derde. Al de stemmen van de twee sterke gaan ook naar de zwakke derde! Kan er 1981 de Keizer, de Fikken en Co gaan ter stembus. K00PBEURS Het is cm deze reden dat de Raad sinds verleden jaar een koopbeurs op poten gezet heeft. Steeds hetzelfde probleem dat van een ruimte. Wij vragen geen luxe, geen tapis plein, slechts een ruimte. Daar deze niet ter beschikking ié, roeten wij wel een tent huren, wat een bctn geld kost. Cm deze tent langer dan een dag te kunnen gebruiken hebben wij dus een koopbeurs ingericht die een ganse week duurt en geld ombrengt. Aange zien dit op een relatief korte tijdspanne van enkele maanden moest georganiseerd worden hebben wij er verleden jaar geld bij inaeschoten. Gelukkig hebben wij mensen gevonden die het ver lies hebben bijgepast. Dit jaar hebben wij de koopbeurs beter voorbereid en denken wij er een franksken aan over te houden. Dit franksken over wordt in de kamavalkas cespoten. Daarenboven zijn de Ninofse autodealers akkoord cm in de tent tijdens de vierde week een auto-show te geven. Wij zijn met deze mensen overeen gekemen ook de volgende jaren samen te werken en er in de toekomst een barnum-publiciteit te laten aan voorafgaan, g

Klokzjiel | 1981 | | pagina 11