Historie van het voetbalspel te Ninove. (4) DE LEIDER (DE STRATEEG) Leider OKEGEM wijst OUTER terug3-1 l 12 S3. m hieronder nog een foto van ploeg met Jan Lievens en een ploeg zonder hem. In dit artikel trachten we aan te tonen wat een leider (dikwijls ook een lijder) voor een voetbal ploeg betekent. Hij is een man die als 'primus interpares' de vista, het speldoorzicht heeft. Daar wordt hij mee geboren, dat kan men niet aanleren. Hij heeft ook van Moeder Natuur de feilloze tech niek medegekregen om zijn inzicht in het spelpa- troon, het weten wat er op elk ogenblik moet uitge voerd worden, te realiseren. Hij moet ook weten wat zijn medespelers aankunnen en wat niet, zo tilt hij ze op van goede spelers tot uitblinkers. Een leider is dus niet alleen het brein en de ziel, maar ook de motor van een ploeg. In de hele ge schiedenis van F.C. en V.K. Ninove hebben zich slechts vier spelers honderd ten honderd opgedron gen tot leiders. Jacques Bastin, Jan Lievens, Achiel Mestiaen en later Marc Van Petegem. Hieron der maken wij duidelijk hoe ze hun ploeg op een hoog peil tilden, hoe ze van hun medespelers vedet ten maakten, en hoe die vedetten zonder hen ver schrompelden tot pingelaars. De jaren na de Bevrijding (3 sept'44) kan men qua historie van F.C. Ninove met gerust gemoed somber noemen. In het jaar onzes Heren 1947 pinkt er einde lijk een lichtje in die duisternis. Onweestaanbaar verovert F.C. de rode lantaarn. F.C. slaagt er zelfs in een kloof van vijftien punten te slaan tussen zichzelf en zijn felste concurrent Sparta Gent. Op dertig wedstrijden mag er zevenentwintig maal om een oververdiende nederlaag gekraaid worden, één maal is een gelijkspel niet te vermijden en amper twee keer kreeg de tegenstander F.C. op de knieën. Ondanks heroische weerstand moet onzen F.C. zich tweemaal bij een overwinning neerleggen. Balans F.C. vijf punten, Sparta Gent wel twintig punten. En toch gaat F.C. met de aanwerving van speler trainer Jacques Bastin (ex-internationaal) weer het avontuur zoeken. Seizoen 47/48 Tweede in de eindstand van 2de af deling - Gewestelijk C. Dit mede dank zij de medeplichtigheid van Marcel De Pelsmaecker, een back die zich weerde als de baar lijke duivel zelf. Hij vloog er zo vierklauwens in dat hij meer in alle mogelijke houdingen in het slijk stak dan dat hij overeind stond. (Op school noemden zijn leerlingen hem eerbiedig 'De Pens' en gelukkig kon hij zich voor het bord behoorlijk recht houden of ze hadden hem nog de 'Liggende Pens' geheten) De Jan Lievens - Boys (en bestuur) Staande van links naar rechts Leon Milo Arthur Debbaudt - Roger De Cooman Willy De Petter - Albert Van Rossen - Etienne Pauwels - Voorzitter Edgard Durant - Achiel Van D< Perre - Isidoor Bogart - Frangois Van Wayenberghe Arthur Van Den Bosche - Roger De Nil. Zittend van links naar rechts Taaf Taffyn - Marcel Rombouts - Gaston Van Rossom - Jan Lievens - Jef Vernaillen - Jul Van Volxen - indré De Ruyver - Paul Vleminck. Later is er bij F.C. neg een ander groot speler bij gekomen, Achiel Mestiaan. Die had zo een ragfijne, volmaakte techniek dat hij in het middenveld zo achteloos stond te dirigeren dat er voetbalkenners waren die hem gewoon versleten noemden. Het ging hun te gemakkelijk. De Bastin - Boys Staande van links naar rechts De Cooman - De Pelsmaecker - Taffyn - Van Essche Van Russelt - P. De Jonghe. Zittend van links naar rechts Bastin - Van Rossom - Pauwels Etienne - De Nil - Van Poelvoorde Louis. De Mestiaan - Boys Staande van links naar rechts De Moor Marcel - Van De Kerckhove Felis - Van Ros som Gaston - Van Geyt Pierre - De Seu - Nilleken Zittend van links naar rechts Van Laethem Adrien - Coppens Roger - De Decker Guillaume - Mestiaan Achiel - Colinet Felix. (foto Van Laethem Leo) Staande van links naar rechts De Noor Marcel - Van Geyt Pierre - Van Wayenberghe Fr. - De Petter Willy - Van Kerékhoven - Coppens Roger Knielend van links naar rechts Van Rossom Gaston - D'Herde Etienne - Lievens Jan Colinet Felix - Van Der Stappen Maurice. (foto Van Laethem Leo) Een vedettenploeg uit de pingeltijd Staande van links naar rechts Leysen René (ex-Beerschot I) - Van Geyt Pierre (ex- Aalst I) - De Petter Willy - D'Herde Etienne (ex- Fifa-int. en Daring I) - De Seu - Bendzick (Hongaar) Zittend van links naar rechts André Matté - Galand (ex-int. A en Daring I) - Felix Colinet (ex-E. Aalst I) - Van Der Stappen Maurice - Berkess (Hongaar) Voor een klub als Ninove allemaal supervedetten zonder leider helaas!!! Dank u voor al de foto's Leo! STEFAÏ Tweede elftal Kampioen in hun reeks met 12 over winningen op 14 matchen) Wets - Pensis - Goubert - Steenhoudt - Van Der Schueren - Sonck - De Nil Walraevens - Duym - A. Paul en Muylaert. Het jaar daarop heeft Bastin andere dan voetbal- zorgen en kapt ermee. En hier wordt het nog maar eens overduidelijk wat het voor een ploeg betekent als de leider op het veld wegvalt. Al die andere zogezegde vedetten verliezen onmiddellijk hun voet ballatijn. Ze stuiken als ploeg volledig in mekaar, ondanks regelmatige trainingen en progressieve (dat woord is al ontelbare malen verkracht!) oefeningen, ondanks de aanwerving van twee puike buitenspelers Jef Vernaillen en Marcel Rombouts (1950) en van een 'fameuse' rechterback, Willy De Petter (1951). In 1952 kan Jan Lievens het niet langer aanzien. Na een kruistocht naar Union - St.-Gilloise en S.K. Geraardsbergen, laat hij zich overhalen om in zijn geboortestad voetbalmissionnaris te komen spelen. Toevallig is onze Jan ook een leider. Ze worden kampioen in 2de Gewestelijke - Reeks C. De staarten komen van tussen de benen vandaan. Het is net of ze het allemaal zelf geklaard hebben. En Jan, vraagt ge? Die gaat gewoon zijn weg, Jan heeft nooit naar een merci gehengeld. Van de andere kant is de enige aanmoediging die een speler van hem kan krijgen "Bijt op a sjiek". (Dat zijn dan de voordelen van het beruchte Lievenskarakter Jan en Achiel weg en het was weer uit. Een kennerskrant (Groen-Zwart) schreef in die tijd dat het gelijktijdig uitvallen van Van Rossom, Persoons, Van Kerckhove, De Nil en De Moor de oor zaak waren van het rommelige spel van F.C. Maar nee, waarde kenners, ze hadden in die jaren een ware pleiade vedetten die de hoger geciteerden gemakke lijk konden overtreffen. Lees maar Felix Colinet, André Matté, Adrien Van Laethem, André Van Der Biest, Etienne D'Herde, Maurice Van Der Stappen, Roger Coppens, Pierre Van Geyt, René Leysen, 'De Seu', Van Wayenbergh Frangois Herman Galand, twee onvergetelijke Hongaren en een dito trainer, Marosi, noemde hij zich. Die kwam uit Buda en iedereen had er van meet af aan de pest in. Die knul sprak geen Frans, geen Nederlands, kortom geen enkele taal. Niemand kan zich nog een gebene dijd woord van hem herinneren. Op een dag had hij zelfs het lumineuze idee om een training met ons mee 'te spelen'. Het zicht alleen al bezorgde ons bijna een hartinfarct. Zoals die daar op zijn spillebeentjes stond rond te tippelen! Gelukkig was George Merckx er niet meer bijHij zou gebruld hebben "Wat es da ver en Jeannet, godverdomme Zélfs de 'Seu' stond er sprakeloos bij. Wie heeft de President, Durand, zo een miskraam doen kopen? Wie stond er van de andere kant op dat tijdstip sterk genoeg in zijn schoenen om in het aanschijn van een overbekend zakenman en miljardair te ver schijnen en hem te zeggen President, het spijt me, maar ge hebt de prijs van een super-de-luxe paard betaald voor een ondermaatse ezel. Het zou mij geen snars verwonderen als het een koele kikker als Gaston geweest was. Misschien is die daar met zijn 'Petit' loopbaan bij F.C. begon nen "Geen kritiek op die loopbaan, hé Gaston" Tenslotte had F.C. iemand nodig om zo'n Marosiavon- turen in de kiem te smoren. Later zou hijin de gemoederen-oplaaiende affaire Doorn-Slagmuylder-Ninove-Meerbekebewijzen dat hij dergelijke varkentjes behoorlijk wist te was sen. Ter illustratie van onze stelling geven wij Panters Okegem en S.V. Outer maakten er een zeer snelle, evenwichtige match van, gewonnen door de ploeg die het best de doelkansen benutte. Drie razendsnelle counters van Okegem reten de linkerflank van Outer open, een prachtige center naar de andere kant volgde en telkens was Lieven Van Nerun er als de kippen bij om genade loos af te ronden. Een volwassen hat-trick van de even talentrijke als wispelturige Lieven. Als hij nu eens de nare gewoonte achterwege laat, van na zo'n prachtprestatie er een paar weken met zijn klak naar te gooien, dan schenkt hij samen met die andere bliksem, Cyriel Raes, de Panters van Okegem zeker de titel. Voor Outer ook niets dan lof. De beide ploegen zijn er na jarenlange hemeltergende zwakke prestaties in geslaagd door te stoten naar de top van hun reeks. Prachtig publiek, zeer entoesiast en simpatiek. Als Okegem kampioen speelt worden ze daar allemaal zot. Uit doorgaans weinig betrouwbare bron vernemen we dat de voorzitter, de Heer Willy De Boitselier, gezworen heeft zijn hoed te zullen opeten als het zover komt. Wij wensen hem nu reeds een goede eetlust tOG* Stefan.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 12