4 HENGELRUBRIEK FRONT NIEUWS GASTARBEIDER LANDGENOOT EN LOTGENOOT V. 'lb WAAROM VEIE MANIFESTATIE - GEEN TWEEDE MAAL - LANDGENOOT - LOTGENOOT VOEDERS EN HOE "t.jr.j J J X - ZONDEBOKKEN Het spook van het rechtse terrorisme begint zich meer en meer te manifesteren. Aanslagen op Joodse kinderen te Antwerpen, het station van Bologna, de bierfeesten te München. OOk hier te lande kan men moeilijk voorbijgaan aan het steeds driester optreden van een aantal uiterst rechtse groeperingen. Ook hier werd onlangs nog tegen de gastarbeiders betoogd door een aantal gehelmde VMO-ers. Te Laken werd onlangs een gastarbeider vermoord door een lid van het extreem-rechtse "Front de la Jeunesse". Waarom toch De Tweede Wereldoorlog toonde aan waartoe racisme kan leiden. Het racisme is de invals hoek bij uitstek voor uiterst-rechts om een bredere basis te verwerven, om de mensen tegen elkaar op te zetten, om haat en moord te verspreiden. We moeten de kwaal aanpakken nu het nog kan. De economische crisis wordt erger, zaait angst, onzekerheid en twijfel. Dit gaat gepaard met een toenemend gevoel van onmacht tegenover de machthebbers (de fabrieksbaas, de RVA-directeur, de regering De bevolking gaat de schuldige zoeken bij de machtelozen, bij déze mensen waar ze wél vat op heeft. Vandaag zijn dit vaak: de gastarbeiders. Indien het juist is dat de bevolking vaak racistische reflexen vertoont, dan kan tevens vastgesteld worden dat ook de gastarbeiders maar de "kleine vissen" zijn die evenveel en zeLfs meer op hun kop krijgen. Elke gastarbeider ervaart aan den lijve de dubbelzinnige houding in het "gastland". Hij wordt door de "gastheer" aangetrokken omwille van zijn welbepaalde functie in het productie proces (werken in de slechtste arbeids omstandigheden en tegen de laagste lonen), maar tegelijkertijd wordt hem door allerlei administratieve en juridische reglementen een volwaardig staatsburgerschap geweigerd. De immigrant is (nog) geen LANDGENOOT dus, maar door de plaats die hij binnen de Belgische arbeidsmarkt inneemt kan hij als LOTGENOOT of klassegenoot van zijn belgische collega beschouwd worden lotgenoot van een wel bepaalde soort althans: zonder stemrecht - m.a.w. politiek afwezig, zonder verblijfs zekerheid - m.a.w. juridisch verdacht, klasse- genoot die bovendien het voorwerp is van tal rijke diskriminaties inzake onderwijs, huisves ting, gezondheidszorg enzOf de solidariteit tussen de lotgenoten het haalt op de racistische reflexen, zal afhangen van de werking van uiterst rechts enerzijds en alle democratische en progressieve krachten anderzijds. En daar wil het Ninoofs Progressief Front wat mee helpen aan doen. Daarom nodigt het NPF alle immigranten, demo craten en progressieven uit om op VRIJDAG E7 en ZATERDAG 28 MAART 1981 te NINOVE deel te nemen aan en te komen kijken en luisteren naar de elders in dit blad aangekondigde manifestaties. Op deze wijze hopen we de discussie en de bewustwording te stimuleren rond deze aktuele problematiek. - VOOROORDELEN Alle vooroordelen weerleggen die hardnekkig in stand gehouden worden door een bepaalde pers en gretig overgenomen worden door "jan met de pet", is een onmogelijke opgave: "gastarbeiders zijn gangsters, mijnheer. Zij pakken ons werk af, ze kweken als konijnen en profiteren van onze sociale zekerheid. Waarom ze niet meteen het land uitjagen Er zouden honderdduizenden arbeidsplaatsen vrijkomen Hoe vaak niet komen dergelijke uitingen over de lippen Op de informatiedag zal zeker nog teruggekomen worden op bepaalde van deze vooroordelen. We willen alvast enkele minder gekende feiten op een rijtje zetten: 1. TERUGSTUREN van GASTARBEIDERS Evenmin als de Jodenvervolging, de concentra tiekampen of de oorlog een oplossing waren voor de crisis van de jaren dertig, is het terugsturen van gastarbeiders een oplossing voor de economi sche problemen en de werkloosheid van vandaag. Dit alleen al om nuchtere economische redenen. Zij maken inderdaad structureel deel uit van onze economie omdat ze net dat soort arbeids plaatsen bezetten dat niet direct door belgen zal ingenomen worden. DrMOULAERT van de Leuvense Universiteit berekende bijvoorbeeld dat het wegsturen van elke 1000 gastarbeiders uit de bouwsector, als resultaat zou hebben dat in de belgische economie 17.000 plaatsen verloren zouden gaan. Het is dus niet louter om morele redenen dat het terugsturen van gastarbeiders naar hun land van herkomst te verwerpen valt. 2. KINDEREN VAN VREEMDELINGEN Ook het verhaal over de talloze kinderen van vreemdelingen die op onze kosten kindertoeslag krijgen, is gewoon roddel. Buitenlanders kregen in 1979 in België voor 233.926 kinderen kinder geld, de BeLgen voor 1.605.607 kinderen. Dat komt neer op 2,24 kinderen per vreemde recht hebbende, tegen 1,87 kinderen per Belg. De gast arbeider heeft dus gemiddeld nog geen half recht hebbend kind méér dan een Belg. Dat is heel wat anders dan de verhalen over tien of meer kinderen Wat velen niet weten is dat het aantal kinderen dat in niet-EEG landen voor kinderbijslag in aanmerking komt, beperkt werd tot vier per rechthebbende, en bovendien het bedrag beperkt werd tot ca F 500,- per maand en per kind. Wat erop neerkomt dat een Turk die zijn kinderen in Turkije Laat opvoeden, maximaal F 2000,- kinder bijslag kan krijgen, terwijl diezelfde kinderen in België ruim F 10.000,- "waard zijn". Ook al betaalt deze Turk evenveel af voor zijn sociale zekerheid. 3. PROFITEURS OP DE DOP Dat gastarbeiders zouden profiteren van het werkloosheidssysteem, is eveneens een valse voorstelling van zaken. De werkloosheid onder de gastarbeiders is wel groot (15%). Dit heeft evenwel méér te maken met het feit dat ze in structureel-zwakke sectoren werken, en dus het eerst kans lopen om op de dop te vliegen, dan met hun "luiheid" of onwil tot werken. Want RVA-ci jfers wijzen uit dat de vreemdelingen minder lang werkeloos zijn dan Belgen; misschien omdat ze minder kieskeurig zijn, maar ook omdat ze financieel veel zwakker staan. In de werkloosheidsreglementen zijn bovendien tal van discriminaties ingebouwd. Zo verliezen de vreemdelingen hun recht op dopgeld zodra hun verblijfsvergunning verstreken is. Ze verliezen dit recht ook 60 dagen na het verstrijken van hun arbeidsvergunning. Ze worden deels uitge sloten van de regelingen betreffende het B.T.K. en tewerkgestelde werklozen. Veelal kunnen zij hun arbeidsdagen, gepresteerd in hun land van herkomst, niet laten meetellen om recht te krij gen op vergoeding wanneer zij in België werkloos vallen. Jonge Marokkanen die in België gestu deerd hebben kunnen na hun studies van deze vergoedingen niet genieten enz..enz..enz. 4. MISDADIGHEID Inzake kriminaliteit onder de gastarbeiders zijn de misvattingen al even talrijk. In Brussel zijn er bijvoorbeeld 20% vreemdelingen. Hun aandeel in de totale misdadigheid lag in 1978 tussen de 10 a 15% Maar in een bepaalde pers worden deze zaken steeds met luide trom verkondigd. - INTEGRATIE Het is duidelijk dat de grote meerderheid van de hier verblijvende vreemdelingen waar schijnlijk nooit meer terug zal gaan naar hun moederland. Ze willen dit echter zelf nooit volledig uitsluiten, ook de tweede generatie niet (dus de hier geboren kinderen van gast arbeiders). Vandaar dat zij toch nog hun eigen kuLtuur trachten in ere te houden. We zullen dus moeten de gastarbeiders leren aanvaarden zoals ze zijn, nl. met andere leefpatronen, met een andere levensvisie, andere vooruitzichten. Dat dit niet gemakkelijk is, weet iedereen. Maar een degelijk immigrantenbeleid moet erop gericht zijn dat deze mensen in onze samen leving zo goed mogelijk geïntegreerd worden, opgenomen worden, maar ze toch toe te laten hun eigen keuzen te maken, rekening houdend met hun eigen specifieke noden en problemen. Namens het N.P.F., D.D.T. Het onderwerp "voeders" is sinds "tientallen jaren het grote vraagteken der visserij. Bestaan er geheimen, bestaat het wondervoedertjezijn er toch vissers die de geheime, uitzonderlijke formule bezitten??? Grote internationale vedetten beweren en:bevestigen zelfs dat al die geheimdoenerij "bla bla" is, MAAR, toch zeker zijnde, bezitten zij een voeder dat hun het maximaal rendement oplevert, en nu geloof ik hen wel wat betreft "apothekerij"want zoals reeds gezegd, u kunt evengoed een kliniek of laboratorium openen, maar geen enkele van hen zal u wat wijzer maken en u hun WERKELIJKE samenstelling geven. Het is geweten dat zelfs met de wapens in de hand men ze moet kunnen bewerken en dat is een ander paar mouwen!! Laat ons niet vooroplopen, maar wel op geleidelijke, logische voet de stier bij de horens pakken. Nog niet lang geleden werd op T.V. een hengelrubriek verzorgd en werden vragen gesteld aan Marcel Van den Eynde, oud Belgisch kampioen, oud wereldkampioen. Van den Eynde is nu precies niet de visser van het toeval, "zuiver" beschouw ik hem als een der beste "all roud" vissers van de hengelsport. De vraag werd hem gesteld "hoe wordt een voeder samengesteld". Ter- tijde had hij zeker en vast en vlug het antwoord ge geven... chapelure, mergel en beestjes, nu wordt dat antwoord gegeven op een gans andere manier, b.v. d'er is een licht voeder samengesteld uit d'er is een grondvoeder samengesteld uit...., d'er is een samenstelling voor de kleine vis waar men mergel bij mengt enz.. Er wordt van die mergel niet te veel meer gesproken zoals tertijde en daarom geloof ik niet te erg in mergel. Zeggen of beweren dat een mergelmengeling geen resultaat opbrengt of zou op brengen ware leugen, maar beweren dat men NU met mergel kampioen vist, dan zit het geloof op een laag pitje. Onlangs nog had ik het genoegen mensen in aktie te zien, zoals bv. Royo, Morziéres, Hébert, werkelijk van de grote Franse klas en nog anderen, EN d'er kwam GEEN mergel bij te pas, wel een EIGEN samenstelling. Ik ben ook geen mergelist en mijn visserij gaat ook goed. Als men zegt 'eigen voeder' wil dit niet zeggen dat de samengestelde te koop gestelde pakjes niet voldoen aan de vereisten, ver re van, maar morgen is dat pakje er juist niet, wat dan aangevangen? Onmisbaar zijn de ingrediënten die men nodig acht om zijn amorce samen te stellen en nog, maak er dan geen 'pateeken' van met 31 smaken. Daarom en alvorens ons enkele 'zelf' voeders te fabriceren, kan de analyse van sommige ingrediënten ons van groot nut wezen, bijvoorbeeld polenta-mager, openspreidend maisbloem-bindendmin of meer voedend, bodem en lichtvisserij witte maisbloem- idem maar magerder witte arachide-klevendvoedend, bodem geroosterde arachide-min of meer klevend, voedend, bodem en lichtvisserij vette arachide weinig bindend, zeer vet, zeer voedend, bodem en lichtvisserij notenmeel—klevendvoedend, vet, bodem en kleurt sterk het voeder gemalen kemp-voedend, vet, openspreidénd, bodem. Voor de lichtvisserij geen te grote hoeveelheden rijstmeel-openspreidendweinig voedend, mager, licht visserij zonnebloem-weinig klevend, vet, voedend, licht soja—weinig klevend, lichtvisserij wauwbloem-weinig klevend, voedend, min of meer vet, bodem en licht manioc-zie rijstmeel, iets meer bindend platte mille-openspreidendweinig voedend, mager, licht en tussen twee waters krijt-lichtvisserijkleurt biscuit-klevend, voedend, min of meer vet, licht en bodem, voor brasem beschuit-klevend, voedend, mager, licht en bodem melkpoeder-klevend, voedend, vet en mager, oppervlakte kurkpoeder (liège)-openspreidendlichtvisserij daphnies-lichtvisserij coconoot-geroosterd-weinig klevend, voedend, vet fénugrec-sterke reuk kolanoot-ophitsend, bitter aloes-idem en lakserend Zoals u ziet, de lijst is lang maar verre van vol— ledig, al moet gezegd worden dat "voorgaanden" het meest worden gebruikt en met succes, INDIEN ge bruikt als bij ballast en niet zoals 20 personen in een 2 P.K. Vervolg de samenstelling Fikken Syroit.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 13