PRINS VERKIEZING een lange dolle nacht DERHAGE OMDAT IEDEREEN RECHT HEEFT OP EEN MENS WAARDIG BESTAAN DE PRINS, Don August. Jonker voor '81, Don Johnnv. 1981 werd uitgeroepen tot het Jaar van de Gehandi capte, dit is natuurlijk een zeer lovenswaardig idee; maar wat zal dit veranderen aan de bestaande toestand van miljoenen minder-validen over gans de wereld? Die grote akties hebben weinig of geen zin als er geen individuele bewustwording gebeurt, die kleinschalig door drukkings- en aktiegroepen con creet iets wil veranderen. Wij presenteren U hier één van die plaatselijke organisaties die er daad werkelijk iets willen aan doen VZW SCHOONDERHAGE i?2£_Eï2i.2££_Schoonderhage Schoonderhage is een project op touw gezet om een degelijke opvang van de niet-werkende volwassen ernstig mentaal gehandicapten in de toekomst te verzekeren Op 17 september 1979 werd het dagcentrum in St. Lievens-Esse geopend, waar nu 15 "gasten" een per manente opvang gevonden hebben-. In de toekomst plant de VZW een volwaardig bezig heidshome - opvang dag en nacht - te Pollare, Ninove 2* jl?2£_is_het_dagcentrum_Schoonderhage_en_waar is het_gelegen? Het is een aktiviteitenmilieu afgestemd op.de spe cifieke mogelijkheden, behoeften en belangstellings sfeer van de gehandicapten. Tijdens de 6 tot 8 uur aanwezigheid per dag wordt vooral de verruiming van eigen mogelijkheden der deelnemers beoogd. Hierin wordt vooral het aksent gelegd op het bevorderen van de sociale redzaam heid, het zichzelf leren behelpen. Het is gelegen in het Oostvlaamse dorp St. Lievens- Esse, op het landelijk gehucht Schoonderhage nr. 34 3Hoe_ontstond_de idee? Een aantal medewerkers van de VZW Beschermcomité van het Gehandicapte Kind, gehecht aan het Rijks instituut voor Buitengewoon Technisch Onderwij, MolendreefAalst werden zich bewust van een nij pend probleem. Een groot aantal leerlingen die de school voor "buitengewoon onderwijs" verlaten weten waarheen. Ze gaan werken, ofwel in een bedrijf, of wel in een beschutte werkplaats. Dit laat hen toe deel uit te maken van ons produktieproces en zo een zekere zelfstandigheid op te bouwen. Een ander belangrijk deel van de leerlingen, eens 21 jaar, kunnen niet terecht in een gewoon, noch in een beschermd werkmilieu. Dit, omdat ze de taken die daar geëist worden niet aankunnen. Hetzij door de aard van het werk zelf, hetzij door het tempo of door het werkmilieu. Het is spijtig, maar we stellen inderdaad vast, dat ook in de beschutte werkplaats het werktempo te hoog opgedreven wordt, "handwerk" etc. Dit om ekonomisch rendabel te zijn en zo te kunnen voortbestaan. fear komen deze mensen dan terecht? Dfwel blijven ze voorlopig in de beschermde sfeer iran hun eigen thuis, ofwel worden ze opgenomen in een instelling, (vroeg of laat komen ze uiteinde lijk allemaal in een instelling.) VZW Schoonderhage wil daar iets aan doen. Haar onze mening, en ongetwijfeld voelen velen het zo aan, komen de gehandicapten, deze andere mensen, iaar terecht in een zeer onvrijautoritair en af stompend milieu. De zeer zekere aanwezige kwaliteiten van deze men sen, meestal op sentimenteel en kreatief gebied, iunnen nog weinig aan bod komen. Soms komt dit door ie aard van de instelling zelf grote vervreemden— ie gebouwen, streng wetenschappelijk personeel, het neestal te groot aantal opgenomenen. In veel gevallen ligt het aan de AANPAK "lastige" nensen worden gekalmeerd (o.a. kalmerende middelen, etc.) en worden op deze manier beroofd van hun eigenheid en persoonlijkheid. We zijn er dan ook van overtuigd dat deze mensen daar zeker NIET THUIS horen Spijtig genoeg zijn in onze streek, en ver er bui ten, de betere oplossingen schaars om niet te zeg gen onbestaand. De Belgische staat schiet hierin schromelijk te kort als initiatiefnemer. Dm aan deze andere mensen een menswaardig bestaan te geven, is een heel apart leefmilieu nodig waar de prestatie-gerichte eisen van onze samen- leving niet bestaan. waar de tragen even belangrijk zijn als de vlug gen. - waar de kreatieven evenveel gewaardeerd worden als de sportieven. - waar iedereen zichzelf kan zijn. Met dit als intentie ontstond het projekt Schoon- ierhage Wa.t_z i j[n_de_bez igheden? Mies wat in principe, elke mens aangenaam vindt, zo eenvoudig is dat. Vriendelijk omgaan met elkaar, de nodige huishoudelijke aktiviteiten, groenten kweken, oogsten, brood bakken, wandelen, bezoek ontvangen, muziek beluisteren en maken, knutselen, spelen of gewoon naar de bomen kijken. We zullen dieren houden, verzorgen, bekijken en vertroetelen. Onze deuren zullen OPENSTAAN voor al wie een poosje met ons wil meedoen. Vriendelijk, spontaan en krea tief zijn, dat zijn de waarden die op het voorplan staan te Schoonderhage. Dit is de lijn die door al onze bezigheden loopt een samenlevingsvorm die niet is afgestemd op eenzijdige kapaciteiten, maar waar evenveel ruimte is, voor wie stil is of luid ruchtig, wie moeilijk is wordt er niet weggestuurd. 5. Enkele_graktische_i.nlichtingen_over_het dagver blijf - Elk kind wordt dagelijks opgehaald en terugge bracht per bus; - Het dagcentrum geeft elke werkdag 6 tot 8 uur boeiende begeleiding voor uw kind; - Per dag een volledig middagmaal, (soep, aardap pelen, groenten, vlees en dessert) en in de na middag nog het vieruurtje (koffie met een taart je); - Een team van bekwaam personeel staat dagelijks ter beschikking (opvoedend, psycho-medisch, so ciaal personeel) Deze werden aanvaard op grond van hun engagement en verantwoordelijkheden t.a.v. de kinderen; Iedereen kan op gelijk welk moment een bezoekje brengen. Alle dagen zijn bezoekdagenl - Al het personeel en vooral de verantwoordelijke, zal steeds bereid zijn om met U alle problemen of opmerkingen te bespreken, zodat dit nog kan bijdragen tot een betere benadering van de dag— verblijvers. - Er is een kleine bijdrage per dag voorzien, die op het einde van elke week afgerekend wordt. - Uw medewerking is altijd welkom. Het spreekt vanzelf dat voor deze projekten heel wat geld nodig is, een groot deel wordt weliswaar gesubsidieerd maar een beginkapitaal is onontbeer lijk. Daarom ontstond de idee een vereniging op te rich ten De vrienden van Schoonderhage", dit in elke gemeente van Groot—AalstDeze mensen zouden een aantal akties voeren om Schoonderhage financieel en moreel te ondersteunen. De eerste stap wordt gezet in Ninove VZW Schoonderhage houdt de bier stand "Witkap" open op de karnavaljaarsbeurs van 27 februari tot 7 maart. De brouwerij Slagmuylder was zo vriendelijk om deze geheel gratis ter onze beschikking te stellen. Misschien tot dan Voor meer inlichtingen Willy de Dobbeleer Linkebeekstraat, 21 9490 DENDERWINDEKE Fons Schorreel

Klokzjiel | 1981 | | pagina 3