JEUGD dan schrijf ik een brief 1 december aan het kabinet van de staatssecretaris voor streekeconomie en ruimtelijke ordening: ■Betreft gewestplan: voorstel tot aanpas sing van de sektor gelegen tussen Burcht- dam, Désiré De Bodtkaai, Ringlaan en steenweg naar Brussel. Gevolg aan ons telefonisch onderhoud zend ik u in bij lage een uittreksel van de gemeente heden in de omgeving van de Denderhoutem- baan en de voorzieningen inzake woonuit- breidingsgebieden in de verschillende wij ken van de stad"(onderlijning door ons; JT: Het is een halve beslissing, ge ziet dat daaraan. Het schrappen van de Okegem- baan, die er eerst op mijn initiatief was ingekomen, maar door mij weer teruggetrok- --ken met het voorstel te doen, het alterna- raadsbeslissing en een on we p - t±eve voorstel van een WOOnuitbreidingsge- tuurplan voor bovenvermelde sektor, die in het kader der voorgenomen definitieve vastlegging van het gewestplan door ons wordt voorgesteld. Ik bracht deze aange legenheid ter sprake op de vergadering van de streekcommissie als alternatief voorstel voor de inplanting van een woonuitbreidingsgebied, dat eerder werd vastgelegd tussen de Okegembaan en de spoorweg. Gelet echter op de vele be zwaren terzake werkten wij dit alter natief voorstel uit. Maar op de streek- bied binnen de oude stadskern (Burcht- dam). Ge ziet dat daar relatie lag, maar dat men dus de zaak niet af heeft ge maakt en er dus werkelijk een vergissing is. Een zuivere vergissing in het notu leren van de beslissing van de minister. Maar er is geen vergissing in het daar in te tekenen hé! KL: Daar ligt juist de betwisting. Is de kaart bijgekleurd of heeft men de be slissing niet opgenomen in de tekst van commissie, waarop een laatste lezing werd Het Koninklijk Besluit? gehouden van het definitief advies vroeg -u men mij dit voorstel in te dienen bij ü£-! Juxst. Maar dat is de politieke be- het hoofdbestuur van stedebouw en dus ook bij de dienst van de staatssecre taris. Ik doe op u persoonlijk beroep om dit alternatief door te drukken, daar het de enige mogelijkheid is binnen de oude stadskern een woonuit breidingsgebied te voorzien. Ik meen trouwens te weten dat op planologisch vlak het advies gunstig is." En dan schrijft de staatssecretaris: "In goede orde ontving ik uw schrij- slissing, zoals er 101 politieke be slissingen zijn van de minister wanneer hij het gewestplan vastlegt. Want ge moet dan weten, indertijd was er nog zo geen Vlaams executief dat bevoegd was en de minister had de totale bevoegdheid om dat - hem alleen - vast te leggen bij Koninklijk Besluit. De minister liet zich wel politiek beschermen, uiteraard, af dekken zoals men dat zegt, door de meer- derheidsgroepen te raadplegen. En in het ven van 1 december, waarbij u ons in ken- comité, het ministercomité voor Vlaamse aangelegenheden (.een adviescomité, men had toen nog geen gewestvorming zoals nu) met VU, CVP en SP Wel ik kan u zeggen, want daar bestaan geen notulen nis stelt van het struktuurplan, Burcht- dam genaamd, en waarbij een zonewijzi ging van het ontwerpgewestplan wordt voorop gesteld. Ik kan u verzekeren dat bij het opmaken van het definitieve Ko ninklijk Besluit in de eerste helft van volgend jaar speciaal zal worden onder zocht in hoeverre de mogelijkheid bestaat op uw voorstel in te gaan. Zodra van de streekcommissie enig advies hieromtrent ontvangen wordt, kan de procedure worden ingeschakeld in de procedure van het ont werpgewestplan. Maar goed, dat is de laatste aktie van Jacques Timmermans, er politiek nog al tijd bijblijvend dat dat dé oplossing maar daar kan men over diskussieren. van, dat een werkgroep, politiek dan, gezegd heeft: de Burchtdam kan daar in. En de minister heeft dus ook wetens en willens de Burchtdam als woonuitbrei dingsgebied ingetekend of laten in tekenen, maar dan is er een vergis sing in de onvolledigheid van de no tulering van het Koninklijk Besluit. En het andere is allemaal gefantaseerd en uit de lucht gegrepen, zoals Van de Perre nu zelf toegeeft dat het maar een hypothese is. En dat is straf! Dat men zo een fla- op het gewestplan, definitief KL: Maar dat is al een stap verder. Laat ons even herhalen hoe ver wij nu zitten. In het definitief advies van de streek commissie van 1 augustus staat de Okegem baan nog als woonuitbreidingsgebied? JT: Ja, maar daar stel ik het alterna tief voor. KT,; Een alternatief dat niet is opge nomen in het definitief advies. Het wordt afgewezen. JT: Jaja, het wordt afgewezen, zogezegd, niet ten gronde, maar omdat de procedu re gedaan is. Juridisch kan men zeggen, het is niet opgenomen in het advies. KT,» De zaak komt dan op de gemeenteraad van 17 november 1977» waarna gij op 1 december een brief stuurt naar de be voegde staatssecretaris. Gij krijgt dan een brief terug, in feite een brief van ontvangst, met de melding dat zij de wijziging in verband met de Okegembaan en de Burchtdam in het Koninklijk Be sluit van het daaropvolgend jaar JT: i.. zullen trachten op te nemen. Ja. KL: Vindt gij het niet straf, dat gij en kel en alleen op die basis het vooront— werp voor BPA—Burcli"fccL3.iii "fc©r s"b©miping lsgt toenaam situeert en zegt dat en dat en dat Ik kan alleen maar zeggen: Het was een politieke beslissing van het bevoegd staatssecretariaat, waar Jacques Timmermans geen hand in heeft (de staatssecretarissen voor streek- ekonomie en ruimtelijke ordening waren in de betrokken periode achtereenvol gens Mark Eyskens en Paul Akkermans, beiden CVP, nota van de redaktie). Ik heb daar politiek wel voor gestreden. Maar er is toch een groot verschil tus sen politiek voor iets uitkopen en met volle overtuiging verdedigen Ik doe dat nog. Ik doe daar geen stap voor ach teruit. KL: Blijft toch dat gij het u - laat het ons zo stellen - toch ver geris keerd hebt om BPA-Burchtdam te lanceren, zonder dat er iets op papier stond? JT: Ik had de politieke zekerheid! KT.; Ln het eindbesluit van de streek commissie staat niets op papier? JT: Het verscheen toch in het Konin klijk Besluit! KL: Ja, maar alleen op de kaart. JT: Wel, ja, goed, maar dat is mijn zaak niet. de tekst worden bijgewerkt zodat hij overeenkomt met de kaart? op de gemeenteraad van 19 januari 1978 en KL: Wat moet er dan nu gebeuren? Moet een principeovereenkomst sluit met de groep I voor het bouwen van 280 wonin gen in die zone op 25 juni 1978. 9^, had eigenlijk geen enkele zekerheid dat de staatssecretaris met uw voorstel zou akkoord gaan. JT: Lk had vanuit de streekcommissie de zekerheid dat de Burchtdam een woonuit breidingsgebied zou worden. De uitein delijke verandering in het gewestplan is gewoon een politieke beslissing van de minister, van de bevoegde staatsse cretaris. KL: Hoe komt het dan dat de wijziging niet opgenomen is in de tekst? JT: Dat is de vergissing. Men moest het dus in de tekst neergeschreven hebben. Want inderdaad, afwijkingen moeten geno tuleerd worden in de Koninklijke Beslui ten. En dat is niet gebeurd. stadscentrum, waar zijn KJ,:In het Koninklijk Besluit weigert men er noc? moaelijkheden dan de ingesloten zelfs het woonuitbreidingsgebied Okegem- crronden van de Burchtdam, lager gelegen baan "gezien de ruim voldoende mogelijk- zure weiden JT: Dat kan, maar gelet op wet er ge- beurd is, de kritiek Is dat politiek nog mogelijk? Er is alleszins een ver gissing, niet bij het intekenen van de kaart, wel bij het notuleren van de tekst van het Koninklijk Besluit. Ik durf dan ook ieder onderzoek afwach ten. Ik zeg u daarover: Jacques Tim mermans heeft daar niet meer aan ge daan dan een ander. Tot zover Klokke Timmermans over de Burchtdam. De klepel beroer de ook andere onderwerpen, maar daarover een andere keer. De kar naval heeft ook zijn rechten en dus tot zover dit Interview door DE DECKER RUEIJN VANDE WINKEL GEORGES ïsmaax- uaax- mu uibx. uvex- grante beschuldigingen met naam en Bn ik zie dan inderdaad dat het verschijnt ?„orianm ft Tl !7.ftP*t: d Nieuwe initiatieven van de stedelijke jeugdraad. Samen met de kulturele raad, inrichter van het aarlijks kwistornooi, is de stedelijke jeugdraad (1) een van de aktiefste gemeentelijke raden. Tot de initiatieven van de jeugdraad behoren o.a. de jaarlijkse jeugddag, en tot 1979 vakantiewer king. Ook voor 1981 heeft de jeugdraad voorstellen en initiatieven geformuleerd welke - naar de eerste geruchten - vrij gunstig, zelfs positief werden ontvangen door het gemeentebestuur ofschoon er geen definitieve beslissing werd getroffen over dat wat de werkende ouders en hun kinderen het meest aanbelangd de vakantiewerking. Door het niet aanvaarden van 2 BTK voorstellen door de betrokken ministeriële diensten wordt het "voor dit jaar uiterst moeilijk een zelfde organisa tie aan de dag te leggen voor deze werking als (het) vorig jaar het geval was" Anderzijds kan tengevolge van de gebeurtenissen van vorig jaar (2) "De vrijwillige inzet van een aantal mensen voor deze zaak, zoals v66r twee jaar het geval was, kan niet gevraagd worden nadat dezen door de uitvoering van het projekt vorig jaar op on verwachte wijze aan de kant werden gezet." (2) Nochtans blijft de jeugdraad hopen dat ze de va kantiewerking degelijk zal kunnen organiseren. Dit door een nieuw BTK projekt dat zou ingediend worden door het schepencollege of door de aanstel ling van twee tewerkgestelde werklozen die ook bin nen de jeugddienst een taak zouden krijgen. Inmiddels heeft het schepencollege zijn goedkeuring gegeven aan de jeugddienst en zal er eerlang een gewetensbezwaarder worden aangevraagd voor deze dienst. Gelijktijdig met de jeugddienst zal ook begonnen worden aan de organisatie van de uitleendienst Deze zou erin bestaan dat "een aantal zaken (zouden aangekocht worden) die de jeugdverenigingen niet dadelijk in eigen bezit hebben en die ze kunnen ontlenen, mits waarborg, in een uitleendienst, be heerd door de jeugdraad Een lijst met priori teiten van aankoop zal opgesteld worden na advies van de onderscheiden jeugdgroeperingen" (2) Hier bij wordt vooral gedacht aan een filmprojektor met scooplens en scherm en aan een diaprojektorAnder materiaal zal aangekocht worden volgens de nood zaak en de financiële middelen waarover de uitleen- dierst beschikt. De financiële middelen van de uit leendienst worden gevormd door de jeugdraad, die een deel van haar werkingskosten voorziet voor deze dienst, en door de jeugdverenigingen die allen so lidair een deel van hun subsidies afstaan aan de uitleendienst. Hierbij diendr vermeld dat deze finaxr ciële regeling het resultaat is van een algemene wil en eendracht van al de jeugdorganisaties om deze uitleendienst op te richten. Een ander oud verzoek, die voornamelijk komt vanuit de scoutsverenigingen, is het kampvervoer. Het jaarlijkse afhalen en terugbrengen van het materi aal naar de uitleendienst en het yeryoer ervan van en naar de kampplaatsen is voor de verenigingen een zware uitgave. In de tijd van klein ninove werd de beslissing van het schepencollege over het kampver voer jaarlijks uitgesteld met als "begrijpelijk antwoord een tekort aan de nodige vervoermiddelen. Ondertussen wijzigde de toestand om dit gehied zo danig dat nog moeilijk deze rede kan ingeroepen worden, daar Ninove, mits een goede aanpak en orga nisatie, over voldoende kamions en chauffeurs kan beschikken om deze 'nutsvoorziening' voor honderden jongeren van de stad te realiseren" (2) Alhoewel het schepencollege zich nog niet definitief heeft uitgesproken over het kampvervoer hoopt de jeugd raad op een gunstige beslissing ten voordele van de jeugdverenigingen. PERISKOOP 1de jeugdraad is een adviesraad die werkt onder voogdij van de schepen van kuituur. 2. mededeling van de jeugdraad. 3. zie kloksjiël nr 3 en 4 jg L.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 6