rijmen en dichten P35 5 DE STEDELIJKE BIBLIOTHEEK JEUGDAFDELING (liekes- en dichtrubriek) tiW 3^ 3 1 J5 11 UITLEENAFDELING JEUGD a GA MAAR/ Wie zich een jeugdbibliotheek nog steeds inbeeldt als een stofferig allegaartje dit 20 maar naast de grote bibliotheek voor de volwassenen beheerd wordt, moet zeker even langsgaan in de Ninoofse stedelijke bibliotheek, afdeling jeugd. Een keurige volwaardige bibliotheek, beheerd als de volwassenen-afdeling, waar de jongeren rustig in de open rekken hun boeken zelf kunnen kiezen, of kun nen snuffelen in een van de fichebakken om er de een of andere titel te vinden die ze onmogelijk kun nen achterhalen in de rekken zelf. De stedelijke bibliotheek wordt algemeen beheerd door R. Wouters, die de gebruikers van vroeger zeker kennen van in de tijd dat hijzelf nog achter de toog stond en alle administratie zelf deed. Ondertussen is de bibliotheek verhuisd, het aantal personeelsleden werd verhoogd en het aantal openings uren werd haast verdubbeld. "Dat heeft er allemaal toe geleid, zegt R. Wouters, dat het aantal uitleningen op enkele maanden tijd verdubbeld is. Niet alleen voor de jeugdbibliotheek maar ook het aantal uitleningen voor de volwassenen heeft dezelfde evolutie gekend." "Als je wilt, zal ik je even de cijfers geven", en hij leidt me naar boven, naar zijn bureel, na mij eerst, linkweg, langs het info-hoekje geleid te hebben. "Hier kan je allerlei informatie vinden. Voorbeeld tijdschriften, affiches en zelfs de treingids kan je hier vinden. Er is echter een pro bleem voor deze dienst en dat is om van de officiële diensten zelf zaken los te krijgen." Terwijl we verder gaan naar boven zegt hij plots "Heb je vandaag 'Le Monde' al gelezen of lees je liever de 'Frankfurter Algemene','Daily Telegraph' of 'Het Laatste Nieuws', 'Het Volk' of 'De Morgen'? Al deze kranten en nog vele andere dagbladen en tijdschriften kan je hier vrij inzien, in de lees zaal In het bureel gekomen, haalt hij triomfantelijk de cijfers te voorschijn Volwassenen 1979 1980 boekenbezit 11.372 11.870 uitleningen 21.928 25.766 Aanwinst 3.804 Afvoer 2.862 Jeugd boekenbezit Uitleningen Aanwinst Afvoer 1979 3.153 9.261 1980 3.800 12.721 2.165 1.518 Over de nieuwe aangestelde bestuursraad kan hij nog niet zoveel vertellen. Ze hebben tot nu toe slechts enkele vergaderingen gehad. Het is nog een kwestie van de nieuwe organisatie te leren kennen. "Vroeger gebeurde alles rechtstreeks met het stads bestuur en ik had zeker geen last om van de offi ciële instanties alle faciliteiten te verkrijgen." Nu zal hij samenwerken met de pas aangestelde be stuursraad onder voorzitterschap var. de schepen van kuituur de Heer W. Moens. Wat wel veranderd is, eigenlijk een struktuur- wijziging die reeds bestond voor de installatie van de bestuursraad, is de splitsing tussen de jeugd bibliotheek en de volwassenenbibliotheek. "Zoals je kunt uitmaken uit de cijfers werd het werk te omvangrijk en heb ik de bibliotheek ge splitst, eigenlijk is het het werk dat verdeeld is. Het is Schamp, j. j-jg verantwoordelijk is voor de jeugdbibliotheek. Al de diensten samen:jeugd- en vol wassenen, info-hoek, leeszaal blijven een geheel en vormen samen de S.O.B. (Stedelijke Openbare Biblio theek). En onmiddellijk valt ze in "De hoofdbilio- thecaris had me gevraagd om de jeugdbibliotheek te organiseren. Iets wat ik heel graag aanvaardde.Wat ik vooral nastreef is dat de kinderen zich vrij voe len en dat ze zich gelijktijdig betrokken voelen bij het bibliotheekwerk. Zo is het hun o.a. mogelijk om mee te helpen bij de administratie het in- en uit schrijven van de boeken, en het terugbergen van de boeken. Nu dat er meer openingsuren zijn en meer personeel, krijgt de jeugdbibliotheek en de ganse S.O.B. veel meer mogelijkheden. Meer werk, maar ook hoopvolle perspektieven. Penskoop. UITLEENAFDELING VOLWASSENEN maandag 12 - 20 dinsdag 12 - 20 woensdag 12 - 20 donderdag 12 - 20 vrijdag 16-20 zaterdag 12 - 20 "Het afvoeren van de boeken is gewoon een noodzaak. Het zijn vaak verouderde boeken die zelfs niet meer gelezen worden, die dan vervangen worden door re cente werken." Er zijn nu ook stripverhalen verkrijgbaar? merken we plots op. "Ja, maar, in feite is een strip verhaal niet bevorderlijk voor de leesgewoonten van jongeren, maar anderzijds kan een goed stripverhaal geen kwaad als het geen gewoonte wordt." maandag 17 - 20 dinsdag 17 - 20 woensdag 14 - 17 donderdag 12 - 15 vrijdag 16 - 19 zaterdag 14 - 17 De lente is in 't land. De blommekes komen open, de botten schieten. En om dat er nog zo een en ander open en aan 't schieten gaat, is er zeker reden ge noeg om samen een lieken te kwelen. Dat van die vogels is zeker niet uit de lucht gegrepen, wanneer we dit lied meezingen met de ninoofse volksmuziekgroep "Voljeir Stekelig wordt het lied als er ook nog biekes aan te pas komen. Daarom: uitkij ken geblazen en vergeet niet om te zet ten in 't ninoofs. STEKELIG LENTELIED (Rufijn) Weet er mij niemand van een lief want ik ben maar ne slechten dief ik voel de lente in mijn bloed 't is daarmee da'k naar buiten moet. Ik spring rap uit mijn piepenhol de bomen staan met blommen vol alles dat groeit, dat zit in 't grien maar nieverans een vrouw te zien. Ik snuffel overal in 't rond ik voel het gras, de malse grond maar ik vind daar niet watda'k zocht want dat komt boven uit de locht. Ja, dat is straf, geloof mij vrij 't geen dat daar vliegt, dat is een vrouw maar dat ze zoemt gelijk een bie dat en betrouw ik mij toch nie. Ik pak ne sprong en met nen duik lig ik hier plat op mijnen buik en als ik opkijk, is z'al ver al da'k nog zie is hare steirt G X) Gr Maar als ik rechtkom met ne zucht voel ik ne steek in mijne rug het is nen angel van dat wijf ik zit met een gestoken lijf. Maar dat en is nog alles nie want dane stekker van die bie die blaast mij op lijk nen ballon zoda'k ik van de grond af kom. En zover heeft ze mij gebrocht ik vlieg hier ook al in de locht maar als ik nu een maske zie ben ik gevaarlijk als die bie. Ik vlieg rond haar ne keer of drij en vraag: komt ge niet mee met mij want mijne stekker is berucht die laat u vliecren door de lucht. Uit de ingezonden poëzie, pikten we deze maand het gevoelige "Ga maar" van de in Denderwindeke wonende dichteres Lenni en een ongetiteld gedicht van Dirk, van wie we reeds meermaals publiceerden. Je kunt zelf ook inzenden, zowel gedichten als (ninoofse) liedjes en rijmen, al dan niet J m (1*1 (a W) rut-nwW Vtw\. eew tiA UaxhÏ cfe. nc 5&ck-£L<v\ Jï2_ c X? c Ok. V©& dl fit l<~r^xcKn yruxJr 7 zelf gemaakt. We pikken er de mooiste uit Vermeld steeds naam en adres. Voor het volgende mei-nummer zoeken we vooral tek sten (+ev. muziek) van liedjes in ver band met I mei en 8 mei(bevrijdingsdag) ga maar m'n kind, waarheen, naar wie? je ogen zijn moe, je hart hoort mij niet toe enkel jouw wereld telt, ik niet meer. ga maar, vertel de mensen jouw leed. Ik vraag niet waarom, kan het, 't kan wel? ik zeg alleen, ik wou, ik had jou ga maar, m'n vogel, vlieg zonder zucht blij als een meeuw bij blauwe lucht. bloed van mij, gespleten meisjeshart ga maar - de wereld is hard witte duif op de binnentuin vogel, vlieg naar de hoogste kruin breek je mijn hart! neen, het is groot kom terug als de wind, de deur open in nood ga maar, en blijf, zo lang jij het wilt 'n moeder heeft nooit voor zichzelf haar kind. Lenni december 1980 omdat we mensen zijn hebben we getallen en het optellend vermenigvuldigbare eenheid van tegenstrijdigheden zalig de onzekerheden en de verrassingen van het onzichtbare mijn wereld er bestaat geen heden alles is verleden zelfs dit reeds toekomst is pure hoop wie geeft er trouwens om wat luiheid de rust misschien of stilte eenzaamheid sereniteit of pretentie in de oorsprong nou ja'stilte dan maar want het ene woord brengt het andere mee het oncommuniceerbare onbegrijpbare dialogen als spoorweglanen twee het simpelste getal na alleen een dirk 13 - 12- '80

Klokzjiel | 1981 | | pagina 11