CARDOEN T0NEELT0RN00I UIT DE KEUKEN. COCKTAILS ONZE GENERATIE De vakantie, en zomerse weekends en lange zwoele zomeravonden zijn er terug en samen met hen het verlangen naar een goeie frisse cocktail, die men gezellig samen kan drinken. Maar 's anderendaags, och heer, och god ja, dan voelt men heel goed die manelijke kat in zijn hoofd. Daarom, niet ge- zurd hierbij, enkele cocktails waarbij men gegaran deerd geen kater op bezoek krijgt. LEMON SQUASH 3 glazen water, suiker naar smaak, 2 citroenen. Was de citroenen, snijd ze in kleine fijne schijf jes. Plaats ze daarna in een glazen bowl-kom. Voeg suiker bij water en laat alles koken. Giet het kokend water over de citroenschijfjes en laat alles langzaam afkoelen (zeker niet in de frigo plaatsen.) Neem de citroenschijfjes uit de afgekoelde drank en gekoeld opdienen met gebroken ijs en verse citroen schijfjes. x Nadat de citroenschijfjes uit de drank werden ge nomen mag deze hooguit een 2-tal dagen in de frigo geplaatst worden. Maar niet iedereen is verzot om zo maar direkt iets koels te drinken. Het is trouwens heel ongezond om bezweet, koude dranken te drinken en velen geven er de voorkeur aan om zich te verfrissen met een warme haast gloeiende drank. TURKSE KOFFIE. Per tas (mokkatas 1/2 van een koffietas) neemt men 1/2 tas koffie (heel fijn gemalen), 1 tas wa ter, 1/2 S 1 tas suiker. Men giet de koffie, water en suiker samen in een pan en laat alles kokend opkomen. Men neemt de pan vluchtig van het vuur en laat onmiddellijk alles opnieuw koken. Men herhaaltzulks 2 a 3 maal. Na dien giet men de gloeiende koffie voorzichtig in de tassen. In het oude Rome, en ook tegenwoordig, giet men de gloeiende koffie op ijsblokjes en versiert men de tassen met slagroom op smaak gebracht met suiker en kaneel Zijn de Turken koffiedrinkers, dan zijn de Maghreb- bewoners, en zeker de Algerijen, gekend voor hun thee. THEE OP ZIJN ALGERIJNS (per tas) 1 lepel groene thee (bij voorkeur Gun Power), 1 lepel munt, suiker, 1 tas water. Meng de groene thee en de munt samen en laat ze ge durende een tijd trekken i,n het kokend waiter, Voeg er langzaam de suiker aan toe. Heël langzaam zodat de suiker volledig kan smelten. Het brouwsel moet wel sterk zijn en heel zoet. Het opdienen met zo mogelijk een vers blad munt in elk theeglas. Men kan het brouwsel gieten in een met ijsblokjes ge vulde tas. Dan bekomt men IJSTHEE. x Men gebruikt bij voorkeur verse muntbedden zo uit de tuin geplukt, maar men kan de thee ook bereiden met gedroogde munt. In geval men pepermunt ge bruikt i.p.v. gewone groene munt kan men de suiker vervangen door honing. En om te eindigen enkele echte zomerse cocktails welke naast de Lemon Squash zeker geen mal figuur zullen slaan. ZOMER PUNCH voor 4 personen 1/4 appelsap, 1/4 ananassap, 1/2 appelsienensap, citroensap, kersen naar keuze,cinna mon, 6 tot 8 kruidnagels, honing, ijsblokjes. Zet in een pan het appelsap, de kruiden en de honing Laat alles gedurende een klein kwartiertje opwarmen. Laat alles afkoelen in een punchbowl. Voeg er het appelsienensap en het ananassap aan toe. Afdekken en laten afkoelen. Bij het opdienen plaats ijs in elk glas, versier het met een schijfje appelsien en enkele kersen. Gekoeld opdienen. een andere bereiding op basis van Turkse koffie is KOFFIE MET EI (voor 2 personen) 1 rauw ei, 2 dessertlepels suiker, 1 snuifje vanil le, 2 tassen koude sterke koffie, ijs (de suiker en vanille samen kunnen vervangen worden door gevanil- 1 eerde suiker.) Plaats alles in de opgegeven volgorde in de mixer ijs, het ei (het wit en het geel), de suiker, de vanille. Alles goed schudden in de mixer (of shaker) Opdienen met ijsblokjes. Of geeft men de voorkeur aan een eenvoudig en vlug bereidde TANGO per persoon 1 glas melk, ijsblokjes, 2 dessert lepels flavouring (grenadine, aalbessenstroop, ana nassap, sinaasappelstroop, Alles goed mengen in de shaker of met de mixer en koel opdienen. En als slot een nieuwkommertje bij de zomercocktails KLOKZJIEL (voor 2 glazen) 1 glas appelsap, 1+2 glas pompelmoessap (grapefruit) 1/2 glas sinaasappelsap, ijsblokjes. Het gordijn is gevallen, de akteurs en aktrices af- geschminkt en de laatste rekwisiteiten zijn naar huis meegenomen. Het toneel tornooi van de stad Ninove is afgelopen. Vier avonden lang hebben we ons tussen Meerbeke en d'Windeke verplaatst om evenveel voorstellingen te zien in 2 verschillende balzalen. Ronduit gezegd, voor toneelakomodatie in de zalen, is er ronduit geen voorziening. Spots en projektors worden zo maar gehangen waar er maar enige mogelijk heid was. De stoelen voor het publiek worden zo maar op rijen gezet met op sommige plaatsen de ongeloof lijke deskundigheid dat alle hoofden juist in el- kaars lijn liggen. Kortom amateurstoneel in bouwvallige balzalen en nochtans hebben de verschillende kringen hun best gedaan en slaagden er ook in om een behoorlijke prestatie te brengen. De opvoering van dewelke we het meest genoten heb ben is "Een beeld van een man" en we durven dan ook te hopen dat deze voorstelling zeker bekroond wordt. Op het ogenblik dat we nu schrijven is de uitslag nog niet bekend. "Een beeld van een man" bracht ons een plezierige komedie die vlot en zelfs snel gespeeld werd door een gelijkwaardige casting, wat zeker de opeenvol gende gags, en de komedietintjes tot hun recht brachten. Het decor werd somber gehouden, zodat het homogene spel van de akteurs en de gags van de to neelpersonages nog sterker tot hun recht kwamen. Als aanvulling, maar zeker niet onbelangrijke op merking, moet hier zeker benadrukt worden, dat het de enige opvoering was waar de belichting zodanig geregeld was dat de hinderlijke schaduwen op het decor en de dubbel schaduwen volledig verdwenen waren Dit is zeker een pluspunt voor een amateursvoorstel ling waar maar al te weinig aan de belichting ge werkt wordt. De overige voorstellingen van de andere gezelschap pen zijn zeker noemenswaardig, het decor en het spel van de vaders en moeders in "killeki11ekiTde grootvader - die verkocht werd -, de tuin ier die zoveel zusters had dat hij niet wist naar welk huwe lijk te gaan en de lange bedankingen van de d'Win- dekse regisseur P. Coppens. Een spijtig facet van het toneel tornooi is dat het "Schoolgezel schap" slechts een 14-tal dagen na het afsluiten van het tornooi haar voorstelling geeft. J.-P. C. Wie herinnert zich niet Petrus Uyttendaele, bijge naamd Pië Van Karten. Deze persoon heeft zijn laatste jaren gesleten op de trappen van de Koe poort. Daar kon men hem zien liggen, het zware, logge lijf, uitgestrekt, en steeds een pijp in de mond De maat van zijn hoofd was niet bij benadering te schatten. Hij woonde toen in de inmiddels verdwe nen Twijndersweg, maar had vele jaren in de St. Jorisstraat gewoond. Petrus was vroeg weduwnaar geworden, en was achter gebleven met 3 kinderen, Alois, Aimé en Leine Deze laatste woont nu nog steeds in het strotjen en heeft daar, als flinke matronne, een schoon huisgezin gesticht! Petrus verdiende zijn brood als fruitplukker, wat meebracht dat hij lang en veel van huis was, en zijn drie voornoemde kinderen steeds alleen waren. Zij woonden in een van de kleinste huizekens van het strotjen en moesten maar voor alles zelf zor gen. Petrus had een systeem ingevoerd dat, tijdens zijn afwezigheid, de kinderen al wat zij nodig had den op de poef konden gaan halen bij Jeannetteken in het klein strotje (Korte St. Jorisstraat). Deze schreef dan alles op en als Pië dan naar huis kwam, ging hij .alles vereffenen. Het spreekt van zelf, dat de kinderen slechts dat kregen wat ze echt nodig hadden, wat niet belet dat ik meermaals, maar dan voor eigen gebruik, ook wel iets ging poefen, op naam van Pië Van Karten. De zoon, Aimé, was niet erg gezond, en is dan ook er jong gestorven, Alois, (Wies Van Pië Van Karten) is enkele jaren geleden ook als een sukkelaar ge storven, maar heeft toch zijn plaatsje verworven in de annalen van het strotje! Wat wij allemaal met Wies uitgestoken hebben, vergt een boek apart, maar ik zal er mij toe beperken een paar anekdoten naar voor te brengen. Op zekere dag in de vakantie, waren wij allen bezig met spelen in ons "Hoofd kwartier" bij Regine Van Dosjes! Dat was het groot ste huis van 't strotjen en daar waren stallingen en zolders en kamers met de macht. Dit gebouw gaf uit op de Vestbarm, en wij mochten daar spelen op voorwaarde dat, als er bij Ondine Van Dosjes te werken viel, dat wij allen meehielpen. Het was in de voormiddag en wij speelden met een ganse hoop, "Plesj af". Dat was een spel waar al leman zich moest wegsteken, en een persoon daartoe aangeduid, moest trachten hen te vinden. Op zeker moment zie ik dat Wies in een koffer kruipt. In- stinktmatig loop ik daar naartoe en steek van buitenuit een spie in het slot van de kofferzo dat Wies uit de koffer niet meer kan, en ga mij dan ook wegsteken. Hoe het mogelijk is, zullen maar weinigen geloven maar door de euforie van het spel, was ik werkelijk vergeten dat Wies in de koffer zat. Rond de middag gingen wij allen naar huis eten en dan was het voor gans de bende verzameling gebla zen, om na de middag te gaan zwemmen in de kleine Dender. Het is 4 uur in de namiddag en opeens zie ik op de horloge van de kerk, en ik zie het ge laat van WiesNiemand van gans de bende had bemerkt dat Wies afwezig was. Ik begon te roepen en te huilen en op mijn blote voeten ren ik door de weide door distels en al, direkt naar het huis van Regine Van Dosjes, waar Wies nog steeds in de koffer zat. Mijn hart klopte in mijn keel toen ik er de spie uithaalde en het deksel opendeed. Wies lag daar in de koffer met uitpuilende ogen van te schreien en hese stem van te roepen. Hij had minstens 5 uur in de koffer gelegen. Zonder een woord van opstand of verwijt is Wies naar huis ge gaan, en 's anderendaags was alles vergeten en speelde Wies weer mee, als naar gewoonte. Ik wil hier nogmaals op drukken, dat ik alles naar waar heid vertel. Al de inwoners van 't strotjen zijn daar getuigen van. Ik heb veel, veel slagen ge kregen van mijn grootvader, maar ik verdiende die meestal ook. Zijn slagzin was "Het kwaad is in U gebakken! Zoals ik in voorgaande uitgave verteld heb, hadden de kinderen van onze generatie niet veel snoep of dergelijks te verteren. Dat mocht daar bij de men sen niet "vanaf". Zo zochten wij dan zelf iets gereed te maken, pa tatten in het vuur, een zakje vanillemeel in water enz Op zekere dag, hadden wij in de beek op de Oude Kaai, vodden en alle andere afval gaan halen en hadden dit alles gedroogd rond de stoof, bij Wies Van Pië Van Karten. U kunt zich voorstellen, hoe het er in dat huis uitzag. Natuurlijk was Pië Van Karten weer afwezig, en had ik aan allen, aanwe zigen en helpers wijsgemaakt, eens alles gedroogd, wij dit gingen verkopen. Met de opbrengst ervan gingen wij palappen (dprfriekoeken) bakken! Zo gezegd, zo gedaan! Ik als kok, zou er voor in staan dat alles goed ging. Met het paar franken dat wij hadden, kochten wij bloem en gist bij Pesjalekes op de hoek van St. Jorisstraat-Statie- straat waar nu de Radio-Centrale geweest is! Ik maakte het beslag, en om alles rap te gaan zou ik maar één palap bakken, maar dan een heel dikke. Bij gebrek aan pan, bakten wij de koek op het dek sel van de stoof. (Op de platinne.) En ik zie het nog gebeuren, door het feit dat ik daar veel te veel gist had ingedaan, begon die koek, zoiets als te borrelen, springt open, en krijgt Wies een gans deel van de hete deeg, in het gelaat. Men kon hem horen huilen tot beneden het strotjen, gans de bende vloog de straat in, en de geburen hebben dan natte doeken op Wies zijn gelaat gelegd. Naderhand bleek het toch niet zo erg te zijn als eerst werd gevreesd. Maar Wies heeft daarvoor niet kwaad ge weest Het spreekt vanzelf, dat ik voor de rest van de dag, door mijn grootvader aan "mijn geliefkoosde pijl" werd vastgebonden. wordt vervolgd. MARCEL CARDOEN. Ondertussen werd de uitslag van het tornooi bekend gemaakt Prijs voor de beste hoofdrol Julien Kestemont van "De ware vrienden" voor zijn rol in "De Verkochte Grootvader". Schaal voor de beste bijrol Cindi De Vidts van "Jeugdklub Dansana" voor haar vertolking van "Dicky de tuinjongen" terwijl Dan sana eveneens door de jury bekroond werd met de Prijs voor de beste regie Voor de regie Edgard Barbé van "Een beeld van een man" Prijs van het beste speelmoment "Jong leven" uit d'windeke voor "Het regende die dag". De eerste prijs van het tornooi ging naar KAV-KVLV die met haar opvoering van "Killekillekil" voor de tweede maal de wisselbeker van het tornooi in de wacht sleepte.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 6