KAATSKLUB EENDRACHT NINOVE STRIJDEN VOOR DE 6de PLAATS. m O KAATSLOKAAL DE SPORTHALLE EEN EIGEN LOKAAL, VETERANEN- EN JONGERENPLOEG Binnen enkele dagen begint het kaatsseizoenGroot Ninove heeft op 't ogenblik 2 ploegen die in de hoogste afdeling spelen, voorwaar een luxe op sport- J gebied Als inleiding tot het seizoen spraken we met 2 be stuursleden van Eendracht Ninove. Eendracht Ninove speelde verleden jaar kampioen in de tweede reeks. Het eerste wat ons natuurlijk interesseert is, wat is er van de ploeg geworden nu zij verleden jaar kampioen werden? Zijn er wijzigingen en zo ja, de welke? "Welja, verleden jaar hebben wij kampioen gespeeld. We hebben geen enkele speler van onze kampioenen- ploeg laten vertrekken. Wat wel veranderd is, is dat er twee definitieve transferten zijn nlWalter Meuleman die van Merchtem komt, en Luc Verset, uit Rebaix. Dat zijn twee hele goeie leveraars en die krijgen bij ons naar alle waarschijnlijkheid een plaats aan de koord. Verder is er niemand vertrokken. Alleen de optie op Carlos Denollin werd niet gelicht. In feite hebben we dus een kern van zes spelers Baucq, Jacquard, Siscot, Haustraete de twee nieuwe lingen Maar het blijft niet bij die zes spelers alleen. Eendracht Ninove heeft ook zijn eigen kweek die nu reeds regelmatig wordt opgeroepen voor vervanging in de eerste ploeg. Dit niettegenstaande het grote verschil in kategorie tussen beide ploegen. Speelt de eerste ploeg in de hoogste klasse, de tweede ploeg; speelt in lagere één, dit is ongeveer 4 reeksen la ger. "Een ongelooflijk groot verschil" zeggen ze zelf. Maar bestaat er geen gevaar dat je teveel zult terugvallen op die vaste kern van de zes spelers? "Er is een verschil tussen de vaste kern, met die start je en de losse kern. In de losse kern die met spelers als o.a. W. Cooreman, M. Van Snick, J. De Nil, D. Malbecq, M. De Slagmuylder, als het ware de reserveploeg is, waaruit kan geput worden." Het is uit de losse en de vaste kern samen dat de ploeg wordt samengesteld. Nu dat Eendracht in hogere "Als ge een vergelijking wilt haast 80 van de één speelt, is het aantal matchen ook veel hoger. ploegen zijn Waalse ploegen, de rest zijn Vlaamse Niet alleen al de kompetitiematchen zijn verplichtend ploegen en enkele Brusselse. Willen we aan de top maar door de kaatsbond zijn we ook verplicht om naast meedraaien, dan zijn we praktisch verplicht op de 10 erkende tornooien ook deel te nemen aan de Waalse spelers beroep te doen. En als ze uit de bekerwedstrijden. Daarbij komen nog de oefenlutten en streek van Edingen, Soignies of Geraardsbergen-Les-maar is eveneens in het voordeel van Meerbeke. het betere kaatsers dan hier in Vlaanderen of zijn er andere oorzaken? richt (café-ploegen)ze vinden ook dat de stad initiatieven zou moeten nemen, om de jongeren zelf aan te zetten tot het kaatsen en waarom geen jeugd- kompetitie inrichten? Dat zou zeker het wijkleven stimuleren en de ambiance rondom de veteranenploe- gen verhogen? Dat moet toch mogelijk zijn? Zo een jeugdkompetitie is niet alleen voor ons interessant de kermistornooien. In het totaal betekent zulks een 80-tal lutten per jaar. Maar hoe groter het aantal lutten, hoe groter de risico's gekwetste spelers te hebben." Hoe was het verleden jaar met de gekwetsten. "We hebben nogal tegenslag gehad in die zin dat Siscot zijn pols heeft gebroken, Denollin had een minuscus, Baucq een liesverrekingEen geluk dat we te sterk waren anders anders hadden we wel enkele problemen gehad." Maar ook tijdens andere seizoenen hadden ze gekwet sten. Is het kaatssport dan een zo gevaarlijke sport? "Er zijn natuurlijk heel weinig kontakten tussen de spelers, maar het is vooral bij het leveren dat er ongelukken gebeuren. Dat is nogal een korte en bruske beweging. Ook de staat van het terrein is soms de oorzaak van ongevallen o.a. voor Siscot, die was uitgegleden op het natte asfalt. Maar het is vooral in het begin van het seizoen dat er het grootste risico bestaat om ongelukken te hebben, vooral spierverrekkingen. Wat wil je, de spelers hebben dan bijna een ganse winter niet gespeeld." Is er dan geen enkele mogelijkheid om te trainen tijdens de winter? "Iemand die op het niveau van eerste en tweede na tionaal gaat kaatsen, ligt tijdens de winter zeker niet stil en hij doet zeker aan konditietraining Maar toch is dat wat anders dan spelen. Maar waar we'vooral over ontgoocheld zijn, is dat er in de pas ingehuldigde sporthalle geen kaatsmuur voorzien is. Als je je inbeeldt dat er in een stad zoals Ninove, twee ploegen in de eerste afdeling spelen en er wordt een sporthalle gebouwd! Ja, dan zou men er tenminste moeten aan gedacht hebben om een kaats muur te voorzien, dan had men in de winter tenminste kunnen trainen i.p.v., zoals nu een paar weken voor de aanvang van het seizoen, een paar oefenlutten in te richten. Pak nu dat het nog enkele weken slecht weer is, wat moeten we dan doen? En tenslotte wat kost zo een kaatsmuur? Praktisch niets, ze moeten toch muren bouwen om het gebouw te ondersteunen, waarom dan één ervan niet als kaatsmuur voorzien? Beeld je in dat ze in Geraardsbergen, een stad die volledig aan 't uitsterven is op het kaatsgebied, wel een kaatsmuur hebben! Sommige kaatsers doen aan wintersport (voetbal, basket). Ze komen, nu dat het weer ietsjes beter wordt, samen om onderling enkele spelletjes te kaatsen, maar veel meer kan men niet doen." Van waar komen de meeste spelers van Eendracht Ni nove? "Van de kanten van Soignies, Charleroi, uit Namen en uit Aalst." Zo gezien zijn er nogal veel Walen in de ploeg? Zijn sines komen, zijn de verplaatsingsonkosten lager, dan als men bijvoorbeeld van Baasrode of Wieze komt. Met de reisonkosten moeten we tegenwoordig wel rekening houden, want ze beginnen nogal hoog op te lopen." Er is een bepaald ogenblik sprake geweest van een Vlaamse en een Waalse afdeling op te richten? "Dat was niet in eerste, wel in tweede nationaal. Het was een voorstel van Baasrode en Wieze. Het opzet was om de tweede nationale in 2 te splitsen in een Vlaamse en een Waalse reeks. Als men dat zou doorgevoerd hebben, dan zou de kwaliteit van het spel enorm geschaad zijn. Om bijvoorbeeld een volledige Vlaamse tweede klas te krijgen, moest je de Vlaamse ploegen van de tweede klasse en die van de derde klasse samen voegen. Het peil van het spel zou nogal naar beneden gebracht zijn. Ook de publieke belangstelling zou enorm dalen en het kaatsspel zou financieel niet meer houdbaar zijn. Tenslotte, het publiek komt om een mooie wedstrijd te zien. Zouden er voldoende Vlaamse ploegen zijn, die op een behoorlijk niveau spelen, dan zouden er geen problemen zijn om een Vlaamse afdeling op te richten. Maar we stellen juist het omgekeerde vast, Aalst is verdwenen, Geraardsbergen is van hogere drie naar lagere één gedaald enz "Wij zijn bereid een dergelijke competitie te helpen inrichten." Zo gezien spelen de café-ploegen en de cafés in het bijzonder nogal een belangrijke rol in het kaats spel? "Het kaatsspel begint doorgaans om 3 uur in de na middag en duurt tot omstreeks 7-8 uur 's avonds. Het is toch normaal dat je tussenin iets gaat drin ken. Daarbij je moet maar eens gaan kijken naar die moderne pleinen, die ze aanleggen, temidden van parken en sportcentrum. Op zo een plein is veel minder ambiance dan op zo een oud plein temidden van het dorp of van een woonkern." Hebben jullie een kantine? "Wij hebben, laat ons zeggen, een kantine omdat Albert Wachtelaer en zijn vrouw ons hun huis ter beschikking stellen. Dankzij hen kunnen we een kan tine openhouden, anders hadden we niks." En voor het eerst en de enige maal tijdens het in terview krijgt het gesprek een wrange bijsmaak. Geen haat, maar meer de uitdrukking van een onge lijk, onrechtvaardig behandeld worden. "Wij hebben horen zeggen, 't is maar van horen zeg gen, maar waar rook is, is er vuur, dat de ploeg Wat is de oorzaak van de teleurgang van die ploegen?uit Meerbeke van de stad of van het O.C.M.W. in het "Dat is nogal veelzijdig. Vaak zijn het de bestuurs-centrum van Meerbeke, vlak bij hun kaatsplein een leden die te oud worden en die alle interesse ver- gebouw ter beschikking heeft gekregen, dat volledig liezen. Wij hebben het geluk gehad om vorig jaar werd ingericht door het gemeentepersoneelals lo- veel nieuwe leden te rekruteren. We hebben nogal kaal van de kaatsklub. Het schijnt zelfs dat de veel jonge mensen aangetrokken en dat brengt dan ookwerken onder persoonlijk toezicht stonden van een nieuwe ideeën bij. Eigenlijk zou je kunnen zeggen lid van het schepencollege. De gemeente zorgde vol- soort zoekt soort' en zo hebben we dan een verjongdledig voor het aanleggen van de kleedkamers, sani— bestuur." tair, enz... We vinden het een heel goed initia- En de spelers, in welk gebied wordt er het meest ge-tief, dat de stad op zulke wijze, de kaatsklub van rekruteerd? Meerbeke steunt, en financiële middelen verschaft, "Het ideaal speurgebied is het achterland van Les- dus in feite sponsortMaar we rékenen erop dat de sines. Het is een gebied vol dorpjes die het best testad ons gelijkaardige faciliteiten zal verlenen." vergelijken is met Zandbergen. In zo'n buitendorp ®n lachend vervolgen ze dat de stad misschien het hebben ze daar niets anders dan kaatsen, het is er oud hotel-café "de Sterre' zal opkopen. Eigenlijk de enige vorm van ontspanning. waarom niet, het gebouw zelf zou dan ook voor Hier in Ninove hebben ze veel meer uitgangsmogelijk-andere doeleinden bruikbaar zijn. (tentoonstelling, heden en nu dat de sporthalle is bijgekomen, krij- kleine concertzaal) en ze vervolgen "Zo we over gen de jongeren ook op sportgebied veel meer moge— geen kantine kunnen beschikken, of op een andere lijkheden. In die streken hebben ze als het ware de manier niet gecompenseerd worden door de stad, dan kaatsbal in de wieg meegekregen. In die dorpen heb- zouden we dit interpreteren, dat de stad onze klub ben ze gewoon niks anders dan een kaatsplein en twee cafés." In feite geven ze er de voorkeur aan om in eigen streek te rekruteren, maar er moet toch ook een interesse bestaan vanwege de jongeren? "Bij Eendracht vindt men het wel prachtig dat er door de stad een tornooi voor veteranen wordt inge- diskrimineert t.v.v. Meerbeke, wat ons ten zeerste zou spijten. In dat geval zullen we niet nalaten onze supporters en de ganse bevolking van Ninove hierover in te lichten. We kunnen niet geloven dat de stad ons gaat laten vallen en we rekenen er op dat eerlang door de bevoegde instantie met ons kontakt wordt opgenomen." Hebben jullie bijzondere inkomsten of sponsoring? "Nee. Buiten Schoenen Iris van op de Centrumlaan,

Klokzjiel | 1981 | | pagina 9