rijmen en dichten,. (liekes- en dichtrubriek) Aan de oever van de Dender. MARIANNELIED. H. Neuckermans vervol Tiin pa 3 Op II april had een denderbetoging plaats. Met een volgeladen boot met manifestanten vaarden we dit keer de dender af van Geraards- bergen tot Denderleeuw waar te voet verder werd betoogd voor zuivering van de dender en tegen het stort van de vlamoven aldaar. Deze bootaktie is nu reeds de derde. De eer ste vond plaats op een zelfgemaakt vlot en bij die gelegenheid werden een paar liedjes gemaakt die nu opnieuw werden gezongen, o.a. deze gewijzigde versie van het bekende lied van Russische oorsprong (tekst Marcel en Rufijn) Aan de oever van de dender diep verscholen in het riet zat een arme kleine kikker bij zijn moeder op de knie. Ziet ge daar, zo sprak de moeder ziet ge daar de schouwen staan 't zijn de moordenaars van uw vader 't is 't fabriek die't heeft gedaan. Op een morgen, sprak de moeder ging hij zwemmen in het riet maar het vuil en de chimieken nee, dat zag uw vader niet. Hij kwam weder half aan't sterven kwakkerdekwak en 't was gedaan en 't fabriek deed elk geloven 't is de schuld van den ooievaar. Godverkwakkezei de kleine en hij sprong van hare schoot 'k zal hen eens een peer gaan stoven ook al ga ik er van dood. Hij riep alle kikkers samen en hij deed hen het verhaal en toen zij het ieuws vernamen maakten zij een hels kabaal. En ze kwaakten en ze kwaakten langs de dender, langs de baan tot het lied de mensen raakte en ze 't goed hadden verstaan. Hoort gij niet die kille huiver in hun lied daar in de sloot hoort, ze willen 't water zuiver anders gaan we allen dood. Ter gelegenheid van I mei, de dag dat dit nummer verschijnt en het feest is van de arbeiders en alle progressieven, drukken wij hier het oude lied van Marianne, symbool van verzet en revolutie (p.C. de Ruijter naar het Frans Muziek Léon Trafiers) Ik ben Marianne, proletaren! Mijn naam is overal bekend. 'k Draag op mijn losgewonden haren de rode muts der vrijheidsbent. 'k Ben uit het ruwe volk geboren. De dag, dat 't uur der vrijheid slaat zal hij als man mij toebehoren, die 't moedigst aan mijn zijde staat. Ga, ga, Marianne! Voer ons aan, verlos de maatschappij van de tirannen en maak ons vrij en maak ons vrij Gij, norse smid, gij, die bedolven In 's aardrijks schoot geen dag aanschouwt, Gij, die moet zwerven op de golven. Gij, akkerman, die 'tland bebouwt Uw meesters, -lage parasieten- Bevelen u 'Gelooft aan God! Wijl zij een hemel hier genieten En gij een hel tot schande en spot. refrein Wanneer de grijsaard, neêrgebogen Het leven lijdende verlaat; Wanneer uw dochters, vuig bedrogen, Tot schande lopen langs de straat; Als 't zwervend spook vna 't arbeidstaken Met al zijn wee te voorschijn treedt, Dan vloek 'k hen, die hun plicht verzaken, En de oorzaak zijn van zoveel leed! refrein Nog altijd zie ik cm mij henen. Mij lokkend met gestolen geld, Die kaalkop met zijn krcmme benen 'Baron van List tot Ruw Geweld! Van afschuw voel ik mij gedrongen, Hem te verplett'ren met den voet, En 't ongediert met al zijn jongen Te went'len in zijn eigen bloed! refrein Ik haat den krijg der dwingelanden, 'k Haat altaar, kroon en veldheerstaf, Het vrijheidsvuur noest hen verbranden Die ons verdrukken tot in 't graf. 'k Zal die ontmenste teugelhouders, -Vampieren dezer maatschappij- Het brandmerk drukken op de schouders En ketenen in slavernij 8 mei wordt de dag van de bevrijding van het nazisme gevierd. Tijdens de bezetting werden liedjes gezongen door het volk, zoals dat telkens in zo'n omstandigheden gebeurt, die de spot drijven met de dwingeland en ook de hoop uitdrukken dat hij verdreven wordt. Typisch is dit spotlied dat gezongen werd in dialekt op de wijs van "Lily Mariene". Er zullen nog wel variaties en strofen bestaan. Indien lezers die kennen of andere ninoofse liedjes, dan namen wij die graag op. Hebt ge van ze leven Hitier al gezien Met zijn klein moestasjken Al van een haar of tien Hij zou zo geiren naar Rusland gaan De Rus verslaan, dat zal niet gaan Hij zal wel lopen gaan (bis) Wacht tot in de zcmer G'en hebt nog niks gezien Den Engelsman zal komen Al met zijn vliegmachien Met chokolat en witte bloem Den Dosj is verdoemd, den Dosj is verdoemd Met zijn verdamde bloem (bis) HN Neen, in teorie is alles te kweken. De ene teelt levert uiteraard meer problemen dan andere, maar dat heb je ook in de gewone tuinbouw. De 'fil rouge' die we konstant in ons hoofd moe ten houden is de onkruidbestrijding. Daar stam men we alles op af en is ook onze beperkende faktor. Dit jaar kweek ik vooral ajuin, aardappelen, kolen, wortelen, prei, pcmpoen en spinazie. Ver leden jaar hed ik twee verschillende groenten staan. Alleen kan je dat onmogelijk volgen. Om een grotere keuze in ons aanbod te krijgen en ook cm een betere teelttechnische opsplitsing per bedrijf te krijgen hebben we dit jaar een koöperatie opgericht met andere bio-telers uit de streek. Zo produceert de koöperatie bijna het hele ganma van groenten. Ook op gebied van vruchtafwisseling is dat interessant. Eens de onderlinge afspraak gemaakt, moet je je daar natuurlijk aan houden. HONGER IN DE WERELD HN Wat we praktisch gezien moeilijk aankunnen in deze vorm van tuinbouw zijn grote oppervlak ten, bv. 10 ha. ajuin. Er is niet alleen een technisch probleem van onkruid beheersing, maar we zijn er ook niet voor te vinden cmdat het niet strookt met de biologische wetten. Maar het verbouwen van grote oppervlakten is ook ekono- misch niet gewenst. Men is beter gediend met 10 bedrijven van 5 ha. dan met 1 van 50. Daar kun nen i.p.v. 1 gezin 10 gezinnen van leven. Rendabiliteit en leefbaarheid van bedrijven is een rekbaar begrip. De ene mens is vlugger te vreden dan de andere. Alles hangt van verwach tingen af. Belangrijk in deze gedachtengang is het gebrek aan leefbare prijzen voor landbouwprodukten Heel wat kleinere bedrijven zijn verlaten cmdat de boer niet verdiende waar hij recht op had. Dat is ook de vergelijking die kan getrokken worden met het voedselprobleem en de derde we reld. Sottmige mensen zeggen dat je de voedsel schaarste alleen kunt oplossen door nog hogere produktie in de scheikundige land- en tuinbouw en dat bioteelt een stap achteruit zou zetten. Daarentegen stellen wij dat die hogere produk- ties toch nooit geraken waar ze dan wel zouden moeten kernen overproduktie gaat hier naar het stort om de prijzen te beheersen Het is niet alleen een probleem van verdeling maar ook van eigen produktie. Door de belachelijk lage prij zen die in de derde wereld aan landbouwproduk ten wordt beteeld is produktie niet interessant voor vele kleine bedrijven, wel voor immens grote boerderijen die door enkele rijken worden uitgebaat. Die produktie is dan nog afgestand voor de uitvoer naar het rijke Noorden. Je ziet vlug dat er een ekoncmische oorzaak is. U bent tuinbouwer, bio-tuinbouwrermaar is het ook mogelijk cm aan biologische landbouw en zelfs aan bio-veeteelt te doen HN Bij de landbouw is men verplicht cm bepaal de teelten te zetten die dienen als voeding voor de dieren bieten, maïs, Het is ook wel mogelijk cm aan biologische veekweek te kunnen doen maar dan val je volledig onder de landbouw, waar ikzelf het steeds over tuinbouw heb. Nu, ik ken wel een bio-landbouw bedrijf in Wales en die bewerkt 600 ha.Het is dus wel mogelijk en ook hier in Vlaanderen zijn er een tiental gemengde bedrijven die met succes aan landbouw doen. Maar wij als tuinbouwers zijn beperkt in oppervlakte, maar het is een beperking eigen aan de tuinbouw. Maar wat we vooral trachten is een voldoende produktie te hebben cm de plaatselijke markt te bevoorraden. Dit is prioritair. Langs de koöperatieve leveren we aan de groot handel en aan plaatselijke winkeliers in Aalst, Halle, Brussel, Ninove 'de korenaar'Savooi straat enzmaar de grootste afname gebeurt nog steeds in Antwerpen. Antwerpen is een centrum van de makro-biotiek. Het is normaal en ook gewenst dat de konsumenten garanties eisen over de biologische waarde van onze produkten. Zowel de groenten als vooral de gronden worden regelmatig gekontroleerd op hun biologische zuiverheid. Tot nu toe gebeurde dat in het labo van de Land- bouwtfakulteit van de Rijksuniversiteit te Gent. Nu gaan de bodemstalen naar een labo in Duits land Herborn waar volledige mikrobiologische proeven worden gedaan. Daaruit leren we ook veel over onze bodemvruchtbaarheid. Voor een stuk staat dit hier in Vlaanderen nog alloriaal in zijn kinderschoenen. We hebben nog een lange weg af te leggen en vooral veel werk. j.pierre, april '81 Vervuiling van het Denderbekken, onderzoek h. De Brabander - 1976 Zone Bevolking Landbouwgrond Veeteelt Industrie Opp. in Km2 Aant./Aand. (1) Opp. in Ha/Aand. (1)Aant./Aand. in I.E. (1-2) Aant./Aand. in I.E. (1-2) (1) aandeel bedoelt aandeel in de vervuiling. (2) I.E. inwonersequivalent dit is de ge middelde vervuiling door 1 inwoner. Uit onderzoeken blijkt dat bv. per 1 rund 10 I.E. en per varken 2 I.E. mag worden voor opgesteld. Dit betekent dat 10 runderen evenveel vervuilen als 10 inwoners en dat de vervuiling van 1 varken gelijk is aan deze van 2 inwoners. (3) de procentuele uitdrukking in het totaal van de vervuiling. Mariannelied P. C. de Ruijter naar bet Frans MuziekLéon Trafiers der Lwy - heids bent 'fcoen het we volk ge - De daadot t töe-be- Ath 313 54 076 12% 26 179 ha 32% 512 574 24% 6. 596 1% Lessines 158 22 624 5% 11 281 ha 14% 247 000 11% 20 170 4% Geraardsbergen 326 65 569 15% 19 312 ha 23% 484 066 24% 31 457 6% Ninove 181 56 523 13% 10 001 ha 12% 280 638 17% 35 858 7% Aalst 175 155 012 35% 8 136 ha 10% 200 276 12% 269 305 51% Dendermonde 138 88 560 20% 7 810 ha 9% 210 432 12% 164 687 31% Totaal (3) 442 364- 14,7% 82 722 - 2,8% 1.934 986- 64,8% 528 074- 17,7%

Klokzjiel | 1981 | | pagina 10