llditoriaa 't SCHIETKOT (lezersbrieven) INTERDIT AUX ETRANGERS Roxy aan Georgette EL SALVADOR WIJ VIEREN 1 JAAR KLOKZJIËL OPEN KAART. Waarde redaktie, Indien u dat kan \an dienst zijn, stuur ik u de tekst i. v.mhet worstel \an het politieregle- ment ontrent de bordjes 'Interdit aix étran- gers' U zal merken in de tekst dat ik t.a.w schepen Waltniel niet vroeg can invloed aan te wenden, doch alleen maar cm te infcimeren. zie arti kel nan AZAKI in jongste Klokzjiël Het worstel \an het politiereglament komt waarschijnlijk op de agenda \an de goneenteraad nan mei e.k. Naar verluidt zou burgemeester Cosyns door de politiekanmissaris een onderzoek hebben laten instellen naar de cafe's waar dergelijke bord jes zouden uithangen. Volgens het nerslag nan de politiekamissaris zouden er geen zijn. Het N.P.F. telde er onlangs neg een nijftal. met genegen groet, Urbain Verekens. In 't Klokzjiël van april vernam ik dat Georgette De Kegel op de gemeenteraad van 12 maart er de burgemeester op wijst dat er bij een schoolfeest van haar zoon i>: de door mij uitgebate zaal drugs te koop zouden zijn aan geboden. Indien de zoon van mevrouw dit werkelijk zou gezien hebben, wat ik sterk betwijfel, kon hij dit best aan mij komen zeggen. Dan had ik ten minste de kans gehad om zelf de nodige maatre gelen te nemen. Dat geldt ook voor mevrouw De Kegel zelf. Zij moet beseffen dat het vertellen van dergelijke zaken op een openbare gemeenteraadszitting, en dan nog voortgaande op pubergrootspraak, gelijk staat met het bezwadderen van de naam en de faam van mijn zaak en mezelf als uitbaatster. Haar optreden kan, door een verkeerd begrijpen van de publieke opinie, voor mij broodroof be tekenen, wat, naar ik hoop, toch haar bedoe ling niet is. Een diskrete aanpak had dit alles kunnen ver mijden. Heeft mevrouw deze roddelpolitiek dan zo nodig? J. Hellinckx, uitbaatster van zaal Roxy. Een paar bemerkingen bij de brief van AAKN in '"t Klokzjiël" van april 1981. - Denkt AAKN werkelijk dat hij inzicht heeft in wat er gebeurt in El Salvador Hoe kan iemand een oordeel vellen over wat er ginder gebeurt als hij zich alleen kan baseren op een mengsel van juiste, gebrekkige, valse, gerichte of onvolledige informatie - Heeft AAKN al gelezen wat Mgr. Arturo Rivera y Damas, aartsbisschop van El Salvador gezegd heeft over de situatie in zijn land Mgr. Rivera vraagt dat de USA, de USSR, Cuba en Nicaragua de wapenleveringen aan zijn land stopzetten. Hij is er verder van overtuigd dat het Salvadoriaanse volk geweld afwijst en de junta als het 'minst kwade' aanvaardt. Mgr. Rivera onderstreept verder dat de regerende junta inmiddels de strijdkrachten, die er vaak van zijn beticht terroristenbenden te steunen, beter onder kontrole heeft gekregen sinds Duarte in december vorig jaar president werd. Volgens Mgr. Rivera is de zo gesmade landbouw hervorming in geen geval op een mislukking uitge lopen. Mgr. Rivera is ongetwijfeld iemand die over betere informatie beschikt dan AAKN en die ook niet kan beticht worden van vooringenomenheid. gebaseerd op artikels uit De Standaard van o.a. 14/3 en 26/3 en op verschillende artikels uit de Gazet Van Antwerpen.) - Waarcrn pleiten mensen als AAKN voor de 'Volks oorlog' President Duarte probeert El Salvador langs vreedzame weg tot een darokratie om te vormen. Waarcrn krijgt hij dan geen kans AAKN weet ongetwijfeld wel dat 'volksoorlogen' en 'Revoluties' bijna altijd leiden tot de ver vanging van één diktatuur door een andere. De voorbeelden zijn jammer genoeg talrijk Rusland, Vietnam, China, Cuba, Ethiopië, Angola, Nicara gua, enz Geef El Salvador een kans, cm zonder vreande inmenging dus zonder Cubanen, Nicaraguanen, Sovjets of Amerikanen haar eigen lot in handen te nemen. En de weg die president Duarte, ge steund door de vrije wereld, kiest is de ENIGE weg die leidt naar een duurzame vrede in een echt demokratisch, vrij El Salvador. ■El Savador verdient die kans Vernoesen Alain. ANTWOORD VAN HET A.A.K.N. El Salvador, de kleinste republiek van Centraal- Amerika, is een land waar een handjevol families het lot van 4,5 miljoen mensen in handen heeft, waar militairen al een halve eeuw aan de macht zijn, waar 2% van de bevolking 60% van het land bezit. De bevolking kan ingedeeld worden in de volgende groepen 1. De heersende klasse. de grootgrondbezitters dit zijn de eige naars van onmetelijke plantages van o.'m. koffie, katoen en suikerriet. de industriële burgerij dit zijn de eigenaars van de fabrieken. de financiële groep vormt de top en heeft belangen investeringen in alle takken van de ekoncmie koffie-, katoen- en suikerproduktie, bankwezen en toerisme. De heersende klasse vertegenwoordigt ongeveer 10% van de bevolking. 2. De middenklasse. Daartoe worden gerekend de ambtenaren onder wijzers, priesters, de vrije beroepen advokaten, dokters en de kleinburgerij van het platteland en de steden. Ongeveer 15% van de bevolking behoort tot de middenklasse. 3. Het proletariaat. Het grootste deel van de bevolking f 75% be hoort tot het proletariaat Onderaan staan de daglonersHet zijn de arme boertjes, die geen eigen grond hebben cm te bewerken. Het enige wat ze bezitten is hun ar beidskracht, die ze moeten proberen te verkopen. Ze zijn voortdurend op zoek naar werk. In de oogsttijd kunnen ze aan de slag als seizoenar beiders, maar de rest van het jaar blijven ze meestal werkloos. Ze vormen de armste bevolkings laag van El Salvador. Gemiddelde inkemens van minder dan één dollar per dag vormen geen uit- Naast de dagloners zijn er de campesinos die wel een eigen lapje grond hebben, maar te klein cm ervan te kunnen leven. Ook zij kennen een schrijnende armoede. Tenslotte zijn er de arbeiders. Zoals in alle Latijns-Amerikaanse landen, trekken vele mensen die op het platteland een uitzichtloos bestaan leiden, naar de stad in de hoop er werk te vinden in nieuwe industriële inplantingen, ondernemingen en ateliers. Voor velen van hen blijft dit een ijdele hoop. Zij bevolken de krottenwijken rond de steden. De cmstandigheden waarin boeren en arbeiders leven zijn nog altijd dezelfde als vijftig jaar geleden. Eisen gaande van watervoorziening en elektrici teit in de achterbuurten, tot landhervormingen op het platteland, stuiten nog altijd op dezelfde onverzoenlijkheid en worden nog steeds beantwoord met brutale repressie. Objectieve waarnemers o.a. van internationale humanitaire organisaties, stellen dat in El Sal vador een oorlog aan de gang is tussen twee duidelijk aanwijsbare kampen. Aan de ene kant staat het volk, georganiseerd in het FDR. Aan de andere kant staat een kleine groep de '14 rijke families', de militair-kristendemokratische junta, het leger en de politie, de OROEN en een aantal rechtse terroristengroepen. Zij genieten de volle militaire steun van de Verenigde Staten. Op 15 oktober 1979 zou een groep jonge legeroffi cieren diktator Rcmero omverwerpen en plechtig beloven belangrijke hervormingen door te voeren, waaronder ook een herverdeling van de grond. Twee faktoren in El Salvador hebben dit plan doen mislukken. Aan de ene kant waren er de tegenstel lingen binnen de oligarchie verzet van de groot grondbezitters, die de brutaalste uitbuiters zijn, tegen de aantasting van hun privileges en binnen het leger harde lijn van Gutierrez Garcia te genover de gematigde lijn van Majano En aan de andere kant was er de radikale opstelling van het volksverzet, dat de truuk doorzag en fundamentele hervormingen bleef eisen. Het volk van El Salvador had zich georganiseerd In juni 1980 is het eerste nunmer van 't Klok zjiël verschenen. Dit meinunmer is het elfde en dus laatste nunmer van onze eerste jaargang. Ons 1 jaar bestaan zit er dus op en dat dient ge vierd Dat we mógen vieren, daarover zult u het wel met ons eens zijn, lieve lezer(es)als we hier even de resultaten van één jaar werking in feite één en ha" fde voorbereiding meege rekend open op tafel leggen 't Klokzjiël verschijnt sinds het begin op 1000 exemplaren. Daar het aantal verkoopspunten in het begin zeer beperkt was, dienden we die sta pel papier voor het grootste deel op straat, in café's, op feesten, kermissen en braderies van hand tot hand aan de man en de vrouw te brengen. Naargelang de maanden verliepen, won onze krant vertrouwen. Het aantal abonnees steeg crescendo, zodat we ons nu reeds op 300 abonnees kunnen verheugen, wat zeker niet wienig is voor een 1- jarige stadskrant. De lijst van verkooppunten hebben we in de twee laatste nummers gepubli ceerd. Het zijn er 20 voor de buitengemeenten en 40 voor Ninove-stad, als we ons nieuw verkoop punt, café 'In de Nieuwe Wijk' in de Pollarestr. en ons redaktieadres meerekenen. Weinig zijn er dat dus niet en aan al deze verkopers gaat onze welgemeends dank, ook aan hen die in eigen kring ons blad verspreiden. Wat de inhoud en de stijl betreft, hopen we nog steeds de soms scherpe, soms vrolijke pen te hanteren, om u over uw stad te informeren. Het oordeel is aan u, kritisch lezer. Onze dank gaat hier ook naar de sympathiserende personen en verenigingen die ons stukjes en informatie insturen. Metyal onze medewerkers en met u, trouwe lezers en lezeressen, maken we rendez-vous op onze NACHT VAN DE ZJIELEN op Z9 mei, 20 u. in 't Boerkenshof in Outer, aan de kerk. Wemaken er een groot feest van en bij wat volksmuziek, een sketch en de platen van de D.J.drinken we op de toekanst van 't Klokzjiël. met welgezinjde groeten, de redaktie. in het FDR en was niet meer te sussen met mooie beloften. Zij eisten een onmiddellijke verbete ring van hun leven zij wilden land, werk en voedsel. Toen duidelijk bleek dat de junta hele maal niet van plan was ook maar enige verbetering te brengen in hun erbarmelijke levensomstandig heden, verloor ze elk krediet bij het volk. Daar door verloor de junta ook de steun van alle poli- tieke partijen. Ze verlieten de regering. Alleen een klein deel van de kristen-demokrati- sche partij bleef. Deze enkelen zonder achterban, werden van dan af enkel nog gebruikt als een denokratische fagade voor de internationale pu blieke opinie. Door de kristendemokratische partijen, ook bij ons, wordt hardnekkig vastgehouden aan de stel ling dat het gaat cm twee extremisten, waartus sen de regeringsjunta een volksvriendenjke koers probeert te varen. Men blijft de woorden van de junta-mensen Duarte, Ehrlich,geloven en schrikt er voor terug ze te toetsen aan de feiten, zelfs al worden die gerapporteerd door onver dachte instellingen als de Socorro Juridico van het aartsbisdom San Salvador, de Kommissie voor de Mensenrechten en Amnesty International. Ern stige vragen op basis van bewezen feitenmateriaal worden niet beantwoord en buiten de diskussie gehouden zoals - Hoe kan de kristenderrokratie het verantwoorden dat zij steun geeft aan een regime dat verant woordelijk is voor 10.000 tot 12.000 doden ten gevolge van overheidsrepressie in 1980 - Hoe kemt het dat de schuldigen van de moorden op Mgr. Rcmero en anderen nog niet werden opge pakt, ook al beweren verschillende getuigen dat Duarte en andere juntaleden weten wie het zijn - Wat doet men met de getuigenissen van de buiten landse bisschoppen, die aanwezig waren op de begrafenis van Mgr. Romero en die verklaarden dat vanuit regeringsgebouwen op de rouwende massa werd geschoten De kristendemokratische partijen lijken tot nu toe in hun feitelijke politieke opstelling, op de eerste plaats de getrouwe vazallen van de V.S. te willen zijn. Daarvoor zijn ze bereid de ogen te sluiten voor een volkerenmoord, die tot de ergste vervolg pag. 8 Een kritisch-satirische stadskrant, zoals 't Klokzjiël zal of~zou moeten worden, staat of valt met de betrokkenheid en de inbreng van zijn lezers. De lezersrubriek kan hiervoor een belangrijke bijdrage 1everen In principe worden alle brieven opgenomen die betrekking hebben op Groot-Ninove of op de inhoud van de krant. Wij noemen onze rubriek 't SCHIETKOT Dit wil zeggen dat hier Groot-Ninove a 1s schiet- kotkan gebruikt worden waarin zowel bloemen als giftige pijlen kun nen worden afgeschoten. Er is één kleine nuance 't is gratis voor niks maar de uitbater mag terugschieten. De redaktie zal zich houden aan de volgende spelregels 1. Zij houdt zich het recht voor brieven niet op te nemen die geen betrekking hebben op Groot-Ninove of op de inhoud van de krant. 2. Anonieme brieven worden vertikaal geklasseerd; dit wil zeggen recht in de vuilbak. Op eenvoudig verzoek echter wordt de naam van de schrijver niet voluit geschreven. 3. Zij houdt zich het recht voor té lange brieven in te korten, ech ter zonder de inhoud en de strekking geweld aan te doen. 4. Kritische brieven van persoonlijke aard moeten geargumenteerd en/ of met bewijzen gestaafd worden. Met inachtneming van deze regels nodigen wij iedereen uit die iets kwijt wil over het leven in Groot-Ninove en daarmee misschien nergens anders terecht kan schrijf ons Wij zullen het aan 't klokzjiël hangen, zelfs indien je in je brief voorstelt de redaktie aan datzelfde klokzjiël od te hangen

Klokzjiel | 1981 | | pagina 2