C.V.P/ers VERLEYSEN en PRIEELS Woonuitbreidingsgebied Burchtdam is een vergissing en moet terug groene zone worden. Aan alle lezers, die spijtig genoeg! tot nog toe onze en andere geschriften over de Burchtdam nog niet hebben gelezen sorry, maar het dossier is te cmvangrijk geworden cm het hier - al was het nog zo beknopt - andermaal uit de doeken te doen. Het enige, wat wij voor deze achterblijvers nog kunnen doen, is een opgave van alle artikels, die de stadskrant tot op heden wijdde aan de affaire Burchtdam. Al deze nunmers zijn overigens nog te verkrijgen NR. 2, juli 80, p.3 Visie van de Werkgroep Leefmilieu Groot-Ninove op BPA-Burchtdam en interview met Dirk Van de Perre. NR. 3, augustus 80, p. 10 Voorstellen van de Werkgroep in verband met de ontwikkeling van de Burchtdam en Ninove-rechteroever. NR. 7, januari 81, p. 3 en NR. 8, febr. 81, p.5 Verdere evolutie van en gegevens over de affaire met een verklaring wat een geest gewestplan is, hoe het tot stand kant, enz. In dit laatste verband is vooral NR. 7 van belang, ook voor een goed begrijpen van onderstaand interview. NR. 9, maart 81, p. 5 Timmermans hangt de Burchtdam aan 't Klokzjiël. Na dit laatste artikel konden wij het ons uite raard niet laten ook de CVP-kat de bel aan te binden. Voor poes speelden Wim Verleysen, ex-CVP- senator en voorzitter van de Regionale Carmissie voor Advies ofte Streekkonmissie voor Oost - Vlaanderen ten tijde van het opstellen van het gewestplan Aalst en dus bevoorrechte getuige, en Clement Prieels, CVP-gemeenteraadslid en ACW- verbondsekretaris voor het gewest Aalst. De goede naam van beiden én van Clement Prieels én van zijn ACW waren eveneens in het gedrang gekcmen. Wanneer wij die zonnige woensdagmiddag vóór Pasen met enige vertraging het hol van de leeuw beter bekend als De Kring of Ons Huis bereiken, staan de heren Verleysen en Prieels ons dan ook met popelende hartjes op te wachten. KLOKZJIËL Misschien beginnen met dezelfde vraag als bij Jacques Timmermans. Wat is er volgens u gebeurd met het gewestplan Hoe is het woonuit breidingsgebied Burchtdam erop gekcmen Volgens schepen Tiirmermans is alles wettelijk in orde, eventueel met procedurefouten. Ik meen te weten dat de heer Verleysen een andere mening is toe gedaan. Volgens u zou het een vergissing zijn WIM VERLEYSEN Dat is evident zo. Op het dëfi- nitieve gewestplan kunnen alleen ingetekend wor den deze afwijkingen van het ontwerp-gewestplan waarover advies uitgebracht werd. Dat advies kon gunstig of ongunstig zijn, het was aan de staats- sekretaris voor ruimtelijke ordening van dan te oordelen of deze voorgestelde wijziging al dan niet aanvaardbaar was. Wanneer de staatssekretaris een andere mening was toegedaan dan de streekkcmmissiedan moest hij zeggen waarcm hij de kcmmissie niet volgde. Gezien er tijdens de besprekingen van het ont werp-gewestplan nooit over de Burchtdam gespro ken werd, moet juridisch gesproken de bestem ming van de Burchtdam in het definitieve gewest- m CLEMENT PRIEELS plan identiek zijn aan deze in het ontwerp- gewestplan groene zone, n.v.d.r. KL In de streekkcmmissie is er nooit gesproken over een bestemmingswijziging van de Burchtdam van groene zone in woonuitbreidingsgebied WV Niet tijdens de periode van het onder zoeken van de bezwaren of van de initiatieven, die genomen werden door partikulieren of door openbare besturen in verband met het ontwerp- gewestplan. KL Dus niet vóór 1 augustus WV Vóór 1 augustus is daar nooit over gespro ken. Ten andere, ik geloof niet dat er iemand is, die dat beweert. KL Neen, maar schepen Timmermans zegt wel dat hij bij de tweede lezing van 29 augustus de Burchtdam ter sprake heeft gebracht en dat men op de kommissie zou gezegd hebben richt u daarvoor rechtstreeks tot de staatssekretaris. WV Ja, ik zou eerst willen spreken over die tweede lezing. Er is geen tweede lezing geweest! Gezien wij op 1 augustus midden in de verlof periode zaten en er enkele leden zich beklaagden dat zij nog niet de tijd hadden gehad cm dat zeer omvangrijk verslag te lezen, hebben wij gezegd wij beëindigen het werk vandaag, maar de leden die menen dat er onjuistheden in staan, krijgen tot de volgende vergadering tijd on dat in te dienen en dan zullen wij onder de vorm van een addendum deze wijziging voorstellen. Wat is er nu gebeurd op volgende vergadering van 29 augustus Daar heeft Jacques Timmermans ge vraagd cm de bestemming van het waonuitbrei- dingsgebied aan de Okegembaan te wijzigen, het opnieuw zijn oorspronkelijke bestemming te geven landbouwzone, n.v.d.r. en aan de Burchtdam een andere bestemming te geven. Dat was een nieuw initiatief, dat kon de streekkonmissie niet aanvaarden omdat de periode van het onderzoeken afgesloten was. Wij konden toch niet tot in der eeuwigheid daar blijven over voortdoen ge moogt toch niet vergeten dat wij aan het gewest plan Aalst 26 vergaderingen en 3 met de voltal lige kcmmissie. Dat was zeker een tegenslag voor Jacques Timmermans, maar ja KL En is er toen gezegd ge kunt dat recht streeks bij de staatssekretaris doen WV Neen, dat is iets wat onmogelijk is. Waar uit Jacques dat afleidt, weet ik niet. Daar is nogal tamelijk lang over gediscussieerd, want Jacques Timmermans zei "Hebben de gemeenten dan niet het recht cm nieuwe initiatieven te nemen Ah ja, de gemeenten hebben natuurlijk dat recht. Elke gemeente kan via een Bijzonder Plan van Aanleg BPA zolang er geen Konink lijk Besluit over het gewestplan is, zolang het dus nog een ontwerp-gewestplan blijft, initia tieven nemen cm wijzigingen aan het ontwerp te brengen. En dan zou de streekkommissie adviseren. Ofwel zeggen wij verwijzen naar ons vorig verslag en gaan niet akkoord met wat wordt ge vraagd. Ofwel zeggen wij menen dat de argu menten van het stadsbestuur van dien aard zijn dat wij daar gunstig advies kunnen over geven. Dus dat kon. KL Waarcm is dat dan niet gebeurd WV De grote moeilijkheid is wel geweest er bestond een zekere vrees dat de normale wettelij ke procedure met een BPA niet zou beëindigd zijn, vooraleer het Koninklijk Besluit zou getroffen zijn. Zodanig dat dat dus een slag in het water zou zijn geweest. En dan heeft Jacques Tinmer- mans gevraagd "Waarcm niet werken met een struktuurplan Dat gaat veel sneller." En daar op is er inderdaad van mijnentwege een zeer scherpe reaktie geweest een struktuurplan be staat wettelijk niet, heeft geen enkele juridi sche waarde. De streekcnmissie had geen recht cm dergelijke dokumenten te bespreken cmdat ons dat niet mocht worden voorgelegd. En daarop heb ik gezegd "Met dergelijke zaken moet ge niet bij ons komen. Gaat ge daarmee naar Brussel, dat moet ge weten. Maar bij ons komt dat niet. Ik zal er mij steeds tegen verzetten dat iets der gelijks besproken wordt. Heeft hij nu uit die woorden besloten "wel dan gaan we naar Brussel"? Jacques kennende is dat aannemelijk. Maar dat wij zouden gezegd hebben "gij kunt dat doen" is niet juist. En wat hij gezegd heeft in uw blad, namelijk dat er in het verslag van de streekkcmmissie zou opgetekend WIM VERLEYSEN zijn dat er nog wijzigingen rechtstreeks mochten overgemaakt worden, dat is een verkeerde inter pretatie van het woord "wijzigingen". De bedoel de wijzigingen waren ALLEEN tOGELIJK wanneer er onjuiste adviezen zouden zijn, die konden ge wijzigd worden. Maar niets nieuws KL En hij heeft daarop naar de minister ge schreven WV En een antwoord gekregen. KL Dat ze zouden proberen van het er in op te nemen Of niet WV Dat is verwonderlijk. Ik weet dat niet, vünt ik heb dat antwoord niet gezien. Maar, ik moet rechtuit zeggen dat het mij zou verwonderen dat de staatssekretaris bereid zou zijn van in het gewestplan iets op te nemen, wat niet vol gens de reglementaire regels van het spel binnen komt, namelijk zonder een advies van de streek konmissie. Dat is volgens mij onmogelijk. KL De staatssekretaris schrijft wel dat "zodra van de streekcnmissie enig advies hieromtrent ontvangen wordt, de procedure kan worden inge schakeld in de procedure van het ontwerp-gewest plan". CLEMENT PRIkki,S Dat is toch geen toezegging. Dat is alleen maar een normaal logisch antwoord. De vraag is nu is dat gebeurd, is er een advies van de streekkcmmissie gekcmen KL Is er achteraf op de streekkcmmissie nog gepraat over de Burchtdam WV Dat is een hele historie. Ik ga hier aan geen poj .ék doen, maar ik zou zeggen dit is een schoolvoorbeeld hoe een gemeentebestuur niet moet werken. De stad Ninove heeft een struktuurplan gemaakt en naar Brussel gestuurd. Het struktuurplan is niet in de streekkcrrmissie gekcmen, daarover heeft de kcmmissie geen advies gegeven. Waarschijnlijk ingevolge de briefwisse ling die zij dan hebben gevoerd met de staats sekretaris ik zeg waarschijnlijk, want daar weet ik als lid van de karmissie niets van is er dan een dossier van de stad Ninove in de konmissie gekcmen. Een dossier dat dus de naam droeg van voorontwerp. Dat dossier was zo ge brekkig opgesteld, dat wij hebben moeten zeggen: dat kunnen wij niet bespreken, wat hier staat. En er zijn aan Ninove aanvullende inlichtingen gevraagd, die dan één a twee maand nadien binnen gezonden werden. En opnieuw heeft de kcmmissie gezegd "dat is hier geen voorontwerp van een BPA" de kleuren zijn de wettelijke niet, het type van de woningen is niet aangeduid zoals in het Koninklijk Besluit voorgeschreven enz. Een dergelijke gebrekkelijke zaak kon door ons een voudig niet geadviseerd worden. Wij stelden dus vast dat Ninove niet wist hoe het moest. De kcm missie zou dus aan de hand van dit dokument zeg gen aan de stad Ninove hoe het wel moest. Zodat zij er eindelijk een ontwerp-BPA konden van maken. Een advies is er tijdens mijn voorzitterschap -van de streekkcmmissie niet gegeven. Dat kan ik met alle stelligheid zeggen. Dat is nu bijna 4 jaar geleden, maar er is geen advies gegeven, cmdat er nooit een volledig dossier o.a. met de bezwaren van de bevolking werd voorgelegd. KL Op 22 mei 1978 nam u ontslag als voorzitter van de streekkcmmissie yervol„ vaa pag#11

Klokzjiel | 1981 | | pagina 4