ALGEMEEN POLITIE- REGLEMENT GROOT NINOVE: deel IIWiens Openbare Orde 't Schietkot (vervolg pag.2) Sinds 24 maart 1981 heeft het nieuw Algoneen Po- litiereglane'nt A.P.R. kracht van wet op het grondgebied van Groot-Ninove. Buiten de bepalin gen betreffende de doorgang van beerruimers door het stadscentrum, werd het reglenent ongewijzigd goedgekeurd door de Gouverneur. Ondertussen verschenen reeds de eerste delen van het APR integraal in Ninove-Info, de Denderklok, enz. Gemeenteraadslid VERCKENS Urbain schreef in zijn rubriek 'Dag aan dag' van het weekblad 'Voor Allen' van 27/3/81 dat er met het APR dus nu moet rekening gehouden werden doch "Wakker moet je er nochtans niet van liggen want dit reglement bestaat in feite reeds jaren. ALLEEN WERD HET NU AANGEPAST AAN DE EVOLUTIE VAN DE TIJD. Nieuw o.a. is wel een afdeling in ver band met het uitvliegen van reisduiven. Kan nou Urbain dat er meer is aangepast aan de evolutie van de tijd dan alleen enkele artikelen i.v.m. de duivemelkers, mocht reeds blijken uit onze bijdrage van verleden maand. Tenzij men natuurlijk het inkrimpen van demokratische rech ten in deze krisistijd, met voorspelbare scherpe sociale onrust, gewoon afdoet als een 'aanpas sing aan de evolutie van de tijd' Men kan zich echter serieus de vraag stellen in wiens kraam deze 'aanpassing' past. Naar onze bescheiden mening zeker niet in het kraam van de danokratische progressieve beweging, wiens vrije meningsuiting en betogingsrecht op een on dubbelzinnige wijze werd ingeperkt. Maar laat ons eens verder bladeren in het APR HET PRIVATIEF GEBRUIK VAN DE OPENBARE WEG Onder deze welluidende titel behandelt het APR in een elftal artikelen zeer behartenswaardige zaken die zouden kunnen gebeuren 'op de open bare weg, op de begane grond alsook erboven en eronder,en waardoor een inbreuk wordt gepleegd op de veiligheid en het ganak van de doorgang' Het betreft hier o.a. regelingen betreffende zonnetenten, damppijpen, fietsstallingen, span doeken, eetkramen en leurdersbedrijven. Zij kunnen allemaal door de politie van de openbare weg verwijderd worden, op kosten van de overtre der. 'Dweis mor welgezinjd' zoals we zijn, richt onze aandacht zich automatisch op die artikelen waarin de vrije meningsuiting of andere demo cratische vrijheden dreigen in het gedrang te kernen, indien toegepast daar anti-volksgezinde elementen en voorstanders van het sterk regime "Art. II - Behoudens voorafgaandelijke schrif telijke toelating van de burganeester is het ver keer met reclametoestellen en reclamewagens, alsmede het gebruik van luidsprekers, geluidver sterkers en geluidvoortbrengende toestellen op de openbare weg verboden. De dragers van reclamevoorwerpen moeten langs de boord van het voetpad lopen (n.v.d.r. is dit op of naast het voetpad?).Zij mogen niet blijven staan.De bestuurders van reclamewagens mogen niet parkeren. Het gebruik van luidsprekers, geluid versterkers en andere geluidsvoortbrengende toestellen, alsmede het rondrijden in kolonne met reclamewagens is totaal verboden, in het stadscentrum op dinsdagvoormiddagen, zaterda gen, zön- en feestdagen. Dit verbod geldt niet voor politieke partijen,gedurende 14 dagen die aan de verkiezingen voorafgaan, of gedurende een termijn die door de burganeester wordt bepaald. Het blijft echter ook voor deze laatsten gelden in het stadscentrum op dinsdagvoormiddag. De natuurlijke of rechtspersonen die de beoogde toelating hebben bekemen,zullen deze op elk ver zoek van de politie vertonen. Het bewijs van betaling (kwijting) van de belastingen, voorzien bij het belastingsreglenent op toestellen of voertuigen met luidsprekers voor het maken van de reclame, zal eveneens op elk verzoek van de politie vertoond worden, behoudens in de geval len van vrijstelling bepaald bij dit belastings- reglement. BEDENKINGEN De hoofdbedoeling van dit artikel 11 lijkt duide lijk het voorkemen dat reclamekaravanen tegen elkaar oproepen en dit meer bepaald op markt- en rustdagen. Waaraan misschien niet gedacht werd bij de redak- tie van deze tekst, maar waar wel misbruik van gemaakt zou kunnen worden in tijden van sociale onrust of bij manifestaties, is het feit dat men zich op deze tekst zal kunnen baseren cm mega foons, onontbeerlijk in bepaalde situaties, in beslag te namen zo er daarvoor geen schriftelijke toelating werd gevraagd. Bij het aandachtig nalezen van de tekst valt het ook op dat het iedere ninovieter in feite verbo den wordt zijn radio of casette-recorder op de openbare weg te gebruiken zonder schriftelijke toelating. Een slordigheidje in de tekst, of is dit werkelijk de bedoeling De praktijk zal het moeten uitwijzen. Men is verwittigd. Naar onze bescheiden mening legt art. 137 noch tans reeds een duidelijk genoeg verbod op be treffende eventuele lawaaihinder die kan voort vloeien uit het gebruik van radio's e.d. op de openbare weg "Art.137 - Worden bestraft met de staffen bepaald bij artikel 167 zij die overdag lawaai of rumoer veroorzaken waardoor de rust van de inwoners verstoord wordt, wanneer dit lawaai of rumoer zonder noodzaak veroorzaakt wordt." Bij dit artikel moet wel opgemerkt worden dat het de politie zal zijn die 'de noodzaak' van dit lawaai zal bepalen. Wij twijfelen er bijvoor beeld sterk aan of de politie ook zal opitreden in dien er in de fabrieken "zonder noodzaak" (want voorkoombaar mits de nodige investeringen) (lang zaam) doofmakend lawaai wordt voortgebracht die de rust (en de gezondheid) van de omwonenden en werk nemers verstoort. VERSPREIDING VAN DRUKWERKEN "Art.14 - Niemand mag dagbladen, geschrif ten, tekeningen, prenten, aankondigingen en welke drukwerken ook in de straten, koffiehuizen en an dere openbare plaatsen verspreiden of verkopen, zonder voorafgaandelijke toelating van de burge meester Deze bepaling is niet van toepassing op de ge schriften en drukwerken betreffende de verkiezin gen, noch op deze van politieke, filosofische, so ciale of culturele aard. Nochtans, in geval van verstoring van de openbare orde, rust of veilig heid in hoofde van de verspreider of verkoper of van de personen die hem vergezellen, zal de poli tie kunnen tussenkomen cm een eind aan de ver spreiding te stellen. (onderlijning van ons, n.v.d.r.) ANDERMAAL BEDENKINGEN Dit artikel 14 lijkt op het eerste zicht weinig problemen te kunnen opleveren, daar dus alleen de verspreiding van drukwerken zonder enige politieke, filosofische, sociale of culturele inhoud (vb.re- klame drukwerk, geen verkiezingspropaganda) een voorafgaandelijke (schriftelijke toelating van de burgemeester vereist. Het venijn zit hem echter in de staart Een praktijk-voorbeel zal dit verduidelijken (zie ook 't Klokzjiël nr 5) Op 26 september '80 gaan medewerkers van deze krant (een drukwerk van onbetwistbare politieke, filo sofische, sociale en/of culturele aard -schrappen wat niet past) het maandblad verkopen op de markt aan de ingang van een tent waar E.H.Voor zitter Leo TINDEMANS de Ninovieters kcmt toespre ken. Na enige ogenblikken kcmt de daar aanwezige politie, op aanvraag van C.V.P.-mandatarissen, tussenbeide cm een eind aan de verspreiding te stellen. Gevraagd naar de motivering van dit in grijpen wordt gezegd dat de politiecommissaris (niet aanwezig op de plaats van het gebeuren) hiertoe had bevolen zich baserend op de zinsnede "verstoring op de openbare orde"Nochtans ver liep alles zeer rustig, daarvan zijn er genoeg getuigen, verliep de verkoop vlot, en werd in de verste verte nergens de openbare orde, rust of veiligheid ook maar iets gestoord. Zo zie je maar dat het niet de openbare orde is die hier bepalend was voor het politieoptreden, maar wel de orde zoals die op dat ogenblik door de C.V.P.-organisators werd bepaald. Voor de "kris- ten-demokraten" is de verkoop van een"weinig- C.V.P.-gezind-blad" (dixit De Denderklok) blijk baar per definitie verstoring van de "opienbare orde". Dat de politiecamiissaris op de aanvraag tot stillegging inging, getuigt van serieuze wil lekeur. (wordt vervolgd) van onze eeuw moet gerekend worden. Volgens het jaarrapport 1980 van Amnesty Inter national is El Salvador het land waar de repressie relatief de meeste slachtoffers ter wereld maakt. In de wereldpers werd aan deze moorden slechts aandacht besteed als het ging cm hele grote aan tallen of bijzonder prominente personen. Maar de duizenden gewone mensen, arbeiders en campesinos, werden voorbijgezien. Enkele gruwelijke voorbeelden - Ernesto Salvador Lopez Musto, 17 jaar, student aan het Instituut Manual José Arce Op 23 juni van dit jaar 1980 cm 11.00 uur 's morgens werd hij gevangen gencmen toen hij op de bus stond te wachten aan de woonblokken van de woonwijk Malaga. Hij werd gevangen gencmen door een reserve-eenheid van het nationale leger, die zich in de buurt van de bushalte bevond. Wat later kwamen soldaten in een jeep van het leger voorbij, die in de wijk Malaga patrouilleerden. Op bevel van een officier die in de auto met nationale nummerplaat moet hebben gezeten, zeg den zij tegen de soldaten van de reserve-eenheid: Zet die jongen tegen de muur en fouilleer hem. Wat onmiddelijk gebeurde. Ernesto Salvador was nog minderjarig, waardoor hij geen identiteits papier bij zich had. De soldaten vonden een liefdesbrief, die een schoolvriendin hem even ivoordien moet hebben gegeven, want zij had ge- ruime tijd bij hem aan de bushalte gestaan, waar na ze was weggegaan. Op het einde van die brief ihad ze geschreven Hasta la Victoria Siempre tot de overwinning Toen hij door de solda ten bewaakt werd totdat hij in één van de auto's zou worden weggevoerd, vernam een tante die in hetzelfde gebouw in de wijk Malaga woonde, dat haar neef ging worden gevangen gencmen. Zij kwam onmiddelijk toegesneld en vroeg aan de soldaten waaron zij Ernesto meenamen. Zij antwoorden Zie eens wat hier in deze brief staat Hasta la Victoria Siempredat is een misdaad." Dat waren de laatste voorden van de soldaten, vooraleer zij hem naar een onbekende bestenming meenamen. Ernesto Salvador is nog steeds vermist, uit Het rapport van de Salvadoriaanse Kcm- missie voor Mensenrechten. Deze kommissie tracht lijsten aan te leggen van verdwenen en vermoorde personen. Die worden dan gepubliceerd met een vraag om opheldering. De kanmissie wordt geducht door de machthebbers, mede door de internationale kontakten en de inter nationale erkenning van haar werk. - Edgar Eimundo Ramos Lopez, Carlos Cativo Varela en vijf andere studenten werden op 19 juli door gemengde troepen van het leger en de veiligheids diensten gevangen gencmen in de buurt van de Hogar del Nino. Uren nadien werd het lijk van Ramos Lopez samen met andere lijken in de omge ving van Antigua Cuscatlan teruggevonden. Het lijk vertoonde sporen van verschrikkelijke folteringen. uit Rapjport van de juridische dienst van het aartsbisdom San Salvador." - Op 25 juli werd de boer Trinidad Cruz Lopez, 75 jaar oud, afkomstig van het kanton Concepción, in het rechtsgebied El Carmen, in het departement Cuscatlan, door leden van de kantonale patrouil les van Concepción, Santa Lucia en San Sebastian opgepakt. Hij werd naar de openbare gevangenis van het stadje El Carmen overgebracht. Naar wij vernemen hebben werd Cruz Lopez door dezelfde mannen opgepakt als José Hrenandez, een student die daags voordien in het kanton Concepción ge vangen werd gencmen. Het lijk van José Hrenandez werd in de omgeving van Cojutepieque teruggevonden, het was in stukken gehakt en de geslachtsdelen waren verminkt. uit Rapport van de juridische dienst van het aartsbisdom San Salvador." N.B. De stem van de progressieve kerk wordt hoofdzakelijk vertolkt door de dienst Socorro Juridico juridische hulp van het aartsbisdom San Salvador. Deze dienst publiceert regelmatig rapporten over de repressie in het land. Zij organiseert ook konkrete vormen van hulpverlening, m.n. voor de opvang van groeiend aantal binnen landse vluchtelingen. Dat de oorlog in El Salvador blijft voortduren heeft in belangrijke mate te maken met de steun die de junta krijgt uit het buitenland. Het is vooral door de wapenleveringen van de V.S. dat de volkerenmoord plaats vindt. Een echte oplossing voor de onmenselijke situatie in El Salvador dient te vertrekken van een res- pekt voor het fundamentele recht op zelfbeschik king van het Salvadoriaanse volk. Dit respekt eist dat men zijn steun onttrekt aan hen die met bloedig geweld dit recht aan het volk onthouden. Konkreet betekent dit een veroordeling van de Salvadoriaanse junta en een erkenning van het FDR als vertegenwoordiger van de rechtmatige eisen en verlangens van het volk van El Salvador. Elk andere politieke stellingname, waarbij enige ruimte gelaten wordt voor hen die op dit ogenblik moord en terreur zaaien bij het Salvadoriaanse volk, betekent medeplichtigheid aan de dood van vele duizenden die gevallen zijn en die nog zullen vallen in de komende weken of maanden A.A.K.N. D.D.T.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 8