35 jaar F.O.S.: MASTER ROBERT VIOLON v v-ifrfek 1 Robert Violon beter gekend als de master van de scouts heeft zich steeds en is nu nog aktief in de jeugdverenigingen zowel bij de scoutB, waar hij zich nu op een meer diskrete plaats heeft te ruggetrokken als bij de jeugdploeg van de schut tersvereniging. "Om een jeugdploeg te leiden moet men veel tijd hebben en nog veel meer geduld" ze hij. Veel vrije tijd heeft hij eigenlijk niet alhoewel hij veel gezien wordt in de stad hij gaat overal te voet en de weinige vrije tijd wordt bezet door zijn aktiviteiten in de ver enigingen. Voor ons maakte hij wel een uurtje vrij om te praten over de scouts. Bij de master aangekomen liggen de verslagboek en klaar van de 203de eenheid van de BSB "de meeuwen" welke later de FOS-afdeling ninove werd. We kunnen ons natuurlijk niet weerhouden te vragen wat het verschil is tussen POS en BSB? Robert Violon; "Een vijftiental jaren geleden werd de BSB gesplitst in een vlaamse en een waalse afdeling. In wallonië heet dat "Fé - dération des Eclaireurs et Eclaireuses", de PEE en bij ons werd het de POS Federatie voor Open Scoutisme, met de hoofdzetel te Gent." Is er buiten dat nog enig verschil Robert Violoni Eigenlijk wel. Van dan af is de scoutsvereniging de POS een gemengde ver - eniging voor jongens en meisjes. Vroeger had men naast de BSB: Boy Scouts van België ook de Girl-Guides, de meisjesgidsen. Dat waren beiden gescheiden organisaties ook hier te Ninove. De meisjesgidsen stonden onder de leiding van juf. Baekerood en hadden hun lokaal in de meisjes school de huidige stadsbiblioteek in de Dreef en wij dan rust hij even "Wij hebben zo een beetje overal ons lokaal gehad. Eerst in de ver laten fabriek van den Pnion aan de dender la ter zijn we herhaaldelijk verhuisd omdat ons lo kaal te klein werd of omdat het door brand ver - nield werd tot we eigenaar werden van de lokalen en de grond aan de Moeder Tiburcestraat" Een eigen lokaal en onmiddellijk denken we aan de kosten die de verwarming onderhoud en derge lijke meermeebrengt aan het in standhouden van een jeugdtehuis en we vragen ons dan ook wel af hoe de scouts het aan boord leggen om fi - nanciëel die lasten te dragen. "Met de subsidies van de stad is het zeker niet te doen 't is nog niet genoeg om ons ÖCOOfr belasting mee te be - talen" Ondertussen hebben we de verslagboeken in gekeken en stellen we vast dat die vraag eigen lijk onnodig was. Regelmatig richt de POS feesten en festijnen in om zich financieel te behelpen en tot voor enkele jar.en werd er zelfs jaarlijks een nationale schattenjacht ingericht. "Ha die schattenjachten,lacht de master we hebben die nog georganiseerd met de koninklijke horde" De koninklijke horde? "Een horde dat is de naam die gegeven wordt aan een groep scouts en bestaat uit 24 leden. Prins Pilip kreeg zoals de traditie aan het hof het wil zijn scoutsopleiding. Elke zaterdag kwamen de lei ders en welpen van de verschillende scouts - federaties samen en vormden met de prins de koninklijke horde. Dat jaar was ik aangeduid als leider van de prins en met de koninklijke horde gingen we tijdens de schattenjacht het park van het belvédère paleis opkuisen. Maar ik heb nog - al mijne pere gezien met de prins die deed nu 'n keer niks van goed. En wat later was dat weer van 't zelfde tijdens het kamp te Leopolds- burg.Hij kuiste zelf zijn bottinen niet. Ik heb dat allemaal voor hem moeten doen" DE OPRICHTING Maar vóór de oprichting van de POS en de organi satie van de koninklijke horde was de BSB reeds volop aktief in het ninoofse. Hoe werden ze op- 1 Robert Violon: Hier werd de gioep opgericht. gericht?" Hewel,hier in deze kamer is het ge - beurd. Daar stond er een tentje en dAAr was er een kampvuur" en ondertussen wijst hij rondom zich naar de verschillende hoeken van zijn bu reel "Het was in 1945 en ik studeerde aan het koninklijk atheneeum te Gent aan de Ottogracht. Hier in Ninove had ik een groepje opgericht de bloei en bloeien" en elke maand kwam er iemand een voordracht houden.Dit keer was het de heer Wilbaux die kwam spreken over scout- isme. Onze Jacques mijn broer was juist bij het VVKS uitgesloten omdat hij geen gods dienstles meer volgde in de rijksmiddelbare jongensschool en die moest zeker niet overtuigd worden om een scoutsgroep op te richten. Ons eerste lokaal hadden we op de denderhoutembaan en later vestigden we ons aan de Moeder Ti - burcestraat op ons eigen terrein met ons eigen lokaal allemaal gekocht met geld van de POS afdeling" fl) Op dit terrein beleefde de POS talrijke vreug devolle momenten tijdens hun talrijke nacht- spelen of als aankomst punt van de droppings. Het is een plaats waar de scouts weemoedig terugdenken aan de tijd van hooguit een zomer geleden toen ze hier in de schaduw van hogs slanke canada's hun kampen voorbereidfenNu zijn er die bomen niet meer. De scouts heb - ben ze bij gerechtelijk vonnis moeten omhakken omdat ze enkele centimeters te dicht stonden bij een aanpalende eigendom. L'. ABBÉ EN GODDELOOS... Y-A, V .~v K "O* Inhuldiging van het lokaal aan de tiburcestraat v.l.n.r.: De voorzitter v.houderkomitee Master Violon, Deken De Landtsheer en Burgemeester Milo. Over zijn slechte herinneringen spreekt Robert Violon niet. Dat moet men teweten komen van andere scouts, de huidige leiders. Hij geeft er de voorkeur aan om goede herinneringen aan te halen zoals die keer toen ze op kamp waren en dat men hem met "Monsieur l'abbé aan sprak.". Dat was in de Ardennen en niet ver van ons kamp was er een kafee en de bazin begreep niet al te best hoe ik aangesproken werd. Ik werd aangesproken met "master" een gewone aanspreekvorm bij de scouts. De zoon,die had paster" verstaan en had de vertaling ge vonden in het woordenboek: abbé" De ba - zin v-^nd dat het onmogelijk was dat ze l'abbé niet elke dag ontmoette in de kerk meer nog dat ze me zelfs de zondag niet eens in de kerk zag. Maar ze legde er zich bij neer en geduren de de ganse periode van het kamp werd ik door haar aangesproken als "monsieur l'abbé". Als aandenken aan dat kamp hebben de scouts me toen een grote schapulier geschonken". Herd de master toen aanzien voor een katholieke geestelijke er is ook een tijd geweest dat het tussen het WPS (Vlaams Verbond der Katho lieke Scouts) en de toenmalige BSB zeker niet boterde. Dat wa s in de beginjaren van onze oprichting. Herhaalde malen zijn se onze ruit en komen inslaan of overvielen ze ons als we op tocht waren. Van 't een kwam 't ander en ook onze scouts waren geen engelen en overvielen dan de anderen. Dat heeft zo enkele jaren geduurd en toen ging dat over"Eigenlijk kwam langs de jeugukommissie om het zelfs tot een verstand houding tussen al de jeugdverenigingen en de FOS ging zelfs naar een jeugdmis. Na de jeugdmis was er een receptie in het college en ook de monseigneur was aanwezig. Die wou na tuurlijk weten wat ik over de mis dacht. Toen ik hem zei dat ik veel liever de jeugdmis hoorde dan dat gregoriaans gedoe, was de mon seigneur nogal gevat en werd hij kwaad. Ze noemden me toen zelfs de goddeloze". Maar een van de beste herinneringen die master Violon bewaart aan de scouts is zijn deelname aan de werêLd-jamboree in Japan." Eigenlijk was het post-jamboree toen hebben we 14 dagen samen met al de scouts-verenigingen van over al ter werld gans Japan bezocht. Maar zegt hij er dadelijk bij daar heb ik een afzonder lijk verslagboek van gemaakt" en hij begint te vertellen over wat ze toen allemaal meemaakten. En nu voelt men echt aan waarom de master als totero"de grijze wolf" meekreeg en later zelfs de oude grijze wolf werd genoemd en waarom honderden lid werden van dePOS om de grijze wolf te horen vertellen over het Jungle book, Mowgli Baloo en de talrijke andere figuren van Kipling en zo levendig naverteld door de ze grijze wolf met zijn vele herinneringen aan 35 jaar scoutisme te Ninove. COPPENS JEAN-PIERRE (l) De POS had haar eerste lokaal op de dender houtembaan, dan op de dam, nadien in garage hof - ken,gevolgd door de oude gebouwen van de union, dan de turnzaal op de kaai,vandaar naar het post- lokaal op de oude kaai,vervolgens een houten lo kaal in de Kardelootstraat om tenslotte in de Moeder Tiburcestraat terecht te komen. De FOS op kamp. Inhuldiging van het lokaal: de scoutsgroet

Klokzjiel | 1981 | | pagina 11