CARDOEN 11 DE LOTGEVALLEN VAN GUSTJE KNIPPER INGEVALLEN BROOD VAN STEPPEN TOT STINKEN BUILEN ALS BOLKETTEN. Mijn verontschuldigingen acm de lezers Van "'t Klokziël", omdat ik vorige maand geen "komeren- praat" ingezonden heb! Wij waren er namelijk eens op uitgetrokken naar Spanje. Kwestie van al het geld, hetweVke wij met ons "proza" Verdienen, op te maken. Daarbij hadden wij nog het geluk, te kunnen re kenen op de tussenkomst van een oude "Ninoviete- rinne" namelijk Odette De Smet (dochter van Bertha Penne korsetwinkel, hoek Despauteerstraat-markt) welke zich in het koude Spanje over ons ontfermde om ons op tijd en stond wat krachtvoer enne drank te geven, zodat wij met ons mager budget het einde van de reis konden halen. Hartelijk dank aan Odette en Josée (haar Spaanse pracht-echtgenootenne tot wederdienst be reid. Wie zei daar dat de gastvrijheid van de oude belgen niet meer bestond? en nu weer terzake Free Ulin trekt een oogje op mij en wijst veelbe- tekend naar de balk. Ik neem een stuk ijzer dat daar ligt, en van op een trapje peuter ik de steen los, waarop de balk ligt, met het gevolg dat de balk naar beneden komt vlak op het hoof van Gust. Dat deze niet dood was, is een wonder waarvoor ik nog altijd Onze Lieve Heer dank, en getuigde hoe hard de kop van Gust wel was. Hij hield er echter twee builen van over lijk bolketten. Toen wij s avonds naar huis gingen was alles al vergeten en waren wij weer vrienden. Rechtover het huis van mijn grootouders, in de St. Jorisstraat 19, woonden Richard Ulin en zijn 2 zonen en 2 dochters waarvan nog slechts de jongste zoon René (Kanes genoemd) in leven is en het oudershuis nu nog bewoond. Richard was een harde werker en had een boerderij van een drietal koeien. Zolang ik Richard gekend heb, stond hij 's morgens heel vroeg op, nam een kruiwagen, plaatste er een kan melk op en reed er mee naar de melkerij te Outer. Jaren lang, winter en zomer heb ik dat weten doen, steeds met de zelfde gemeten stap, stoïcijns, lijk een robot. Richard, zijn kruiwagen en zijn melkkan, zo heb ik hem steeds gekend en zo leeft hij in mijn ge heugen Maria, zijn vrouw moest natuurlijk ook hard werken. In haar "voorplaatsje" stond een ronde tafel, met een emmer melk en een halve-liter-maat op. Daar verkocht ze melk. En zijt maar zeker, er waren mensen die een kwart liter kwamen kopen, evenals er mensen waren die 5 kg kolen gingen kopen bij "Henken Peerlinck" kolenhandel, in de Twijnders- weg. Maria bakte zelf haar brood en ik moest dat dan wegdragen naar de oven. Toendertijd was dat bij Lowieken Van Der Kelen, vader van de huidige bakker Olivier Van Der Kelen in de Burchtstraat. Lowieken woonde dan in de Weggevoerdestraat tegen den Bareel, en U kunt zich een gedacht vormen, hoe dikwijls ik die twee platinnen met deeg moest af zetten, alvorens ik ter plaatse was. Ik benutte deze pauze om hier en daar een stuk deeg uit te wriemelen, wat uitlegt, dat deze broden altijd "in vielen" en Maria tot wanhoop dreef, omdat ze de reden niet kon gissen. De twee jongens van Maria; Alfred en René hebben ook hard moeten meewerken. Met René ben ik veel meegeweest, de koeien melken. Als extratje mocht ik dan mijn mond breed openzet ten, en mikte, René met de speen van de koe naar mij En ik maar die goede rauwe melk binnenslurpen. Weet gij het nog, hé, Kanes? Zoals gezegd, had Richard van Knipper (bijnaam voor Richard Ulin), ook twee dochters, namelijk Jeannette en Louise. Louise heeft lange jaren het kaatslokaal op de dorpsplaats te Okegem opengehouden, en is over een paar jaar gestorven. Jeannette vroeg weduwe, hield een winkeltje van groenten en nog wat, in de Geeraardsbergsestraat tegen de beenhouwerij Kina. Jeannette is lange jaren dood, doch had een zoon, August, die dan naar het strotjen werd overgeheveld, en evenals ik door zijn grootouders werd grootgebracht. Het is over deze persoon dat ik het nu zal hebben, met al de anekdoten eraan verbonden. Gustje Knipper (Van Laethem August) stond in die tijd een paar trapjes hoger dan wij, gezien hij naar de Ecole Moyenne ging in de Dreef en om naar die school te gaan moest men natuurlijk wat mooier gekleed zijn dan wij normaal gekleed waren. Al bij al, Gust was een goeie kadee, (en is het steeds gebleven) maar zag wat minachtend op ons neer en was in onze ogen, zoiets als een stoeffer, die het altijd beter kon en wist. Dat hij daardoor het mikpunt van onze grappen werd, moest hij er maar bijnemen. Evenals wijvond Gust ook zijn hoofdkwartier op de zolders bij Regine Van Dosjes waar wij altijd samen waren en dit onder geleide van Frederik en Viktor Ulin (zonen van Regine van Dosjes). Zoals reeds vroeger verteld mochten wij daar al tijd gaan spelen, op voorwaarde dat wij hielpen, als er werk was Op zeker moment, zit ik op een schommel'vastge maakt aan een balk dewelke om horizontaal te lig gen op twee stenen rust. Op zeker ogenblik, komt Gust binnen, duwt mij van de schommel, en begint zelf hard te wiegen. Op zeker ogenblik staat op de markt te Ninove, het circus "Semay" met onder meer als artiest de dwerg "Tommeken" Deze was altijd op logies bij "Polle Wedde", in de Peperstraat "Tommeken" kon goed "steppen", dat is anders ge zegd "tapdansen" Dat wij dit allen, probeerden na te doen hoeft geen uitleg. Zo waren wij weer aan ons exploot bezig op ons hoofdkwartier en was onze Gust afwezig, gezien zijn grootmoeder, "Meetje-Wanne" begraven werd, toen er door één uit de bende de opmerking werd Karcel Cardoen samen met de betreurde Henri Deprez in de revue "Waar de school" in 1945* gemaakt, dat onze Gust het weer beter zou gekund hebben. Het was alsof ik van een slang werd gebe ten, en daar wij de Gust ieder ogenblik verwacht ten legden wij een vermolmde plank, over de aalput, welke op de koer uitkwam. Voorzichtig ging ik er eens op dansen en de plank hield het uit. Juist was ik van het "podium" toen Gust binnenkwam, en dit nog met zijn zondaagse kleding aan. Toen ik hem vroeg, of hij reeds naar het circus was geweest en of hij kon dansen lijk "Tommeken" deed ik hem dat voorzichtig voor op de plank, en het is of het juist gisteren is gebeurd. Gust, duwt mij van de plank en begint als een echte Fred Astaire te steppen, krak, krak, en Gust zit tot onder de armen in de aalput Alleman begint te huilen en schreeuwen en Gust nog het meest, en zijt maar zeker dat het niet van plezier was. Zo waren wij allen verschoten. Wij halen Gust dan uit de aalput, en doen zijn kleren uit, leggen hem gewassen in het bed van Regine Van Dosjes en beginnen zijn klederen te kuisen. Wij leggen die op de koer, dewelke uit grote blauwe stenen bestond en terwijl de ene partij water giet, proberen anderen met stijve borstels alles in het reine te krijgen. Gauw is het voorval uitgelekt en komt Richard van Knippers zijn kleinzoon August halen. Van Richard zelf krijg ik een rammeling van jewelste en van mijn grootvader, enkele ogenblikken later, kapi taal en intrest samen. Na de noen wordt ik weer aan mijn totempaal ge bonden, en dit om over mijn laatste heldendaad te mediteren Ik en Gustje Knipper zijn steeds goede vrienden gebleven en heden ten dage als wij elkaar tegen komen, leeft in ons nog steeds de vriendschap, eigen aan de mannen van het St. Jorisstrotjen! Waar of nietwaar Gust? MARCEL CARDOEN. Volgende maand De mannen van Regina van Dosjes. STAD NINOVE 9400 NINOVE, Oudstrijdersplaats 6 Postrekening 000-0019971-86 Telefoon: (054)33 1641 33 16 42 Plenst Secretariaat. Uw brief van Onze refertes S/ 1.754.25 Bijlagen 1 van affiches en/of borden. In antwoord op uw brief ddhebben wij de eer U mede te delen dat alleen mag aangeplakt worden op de officiële aanplakplaatsen, waarvan de lijst in bijlage(l). Daar de in alinea I voorziene borden echter nog niet alle geplaatst zijn, gelieve U zich in verbinding te stellen met onze dienst openbare werken, die U kan inlichten waar deze wel al aangebracht zijn. Uw bijzondere aandacht wordt gevestigd op het feit dat geen enkel alleenstaand publiciteitsbord van welke aard, vorm of afmetingen ook, langs de buurtwegen mag aangebracht worden binnen de twee meter van de grens van de openbare weg, waarin begrepen zijn de grachten, parkeerstroken,taluds, fietspaden, riolen, duikers en bruggen (2). Wat de rijkswegen betreft, raag geen enkel publiciteitsbord geplaatst of affiche aangebracht worden op of langs die wegen zonder gunstig advies van het Ministerie van Openbare Werken, Bestuur der Wegen, Hederkouter, 28 te 9000 Gent en de vooraf- gaandelijke toelating van het college van burgemeester en schepenen (3) Bovendien is de vergunning vereist van de Minister van Ver keerswegen voor aanplakking of publiciteit langs toeristisch beschermde rijkswegen. Wat Ninove betreft, zijn praktisch alle rijkswegen beschermd 4 Verder wensen wij uw speciale aandacht te vestigen op de volgende wettelijke beschikkingen 1 alleen de overheid mag aanplakbrieven op wit papier aan brengen (5) 2 in bepaald^ gevallen moet een fiskale zegel aangebracht worden (6) 3° de naam en de woonplaats van de schijver of van de drukker moet op ieder drukwerk voorkomen (7). Hopend U met deze inlichtingen van dienst te zijn groeten wjj U, met de meest oprechte hoogachting. (1) Algemeen pol itiereglement dd30 oktober 1980 art. 163 (2) Provinciaal reglement buurtwegen art. 1 en 8 (3) K.B. 14 december 1952 (4) K.B. 14 december 1959 en aanvullende K.B.'s (5) Deer. 22/28 juli 1791 (6) Art. 188 e.v. Wb van met regel gelijkgestelde taksen vrijstellingen Wb art. 198 ib. (7) Art. 299 SW. OPENBARE AANPLAKBORDEN. Ninove t Nieuwe Kerk, Leo Moeremansplein, Vuurkruieersplein, Centrumlaan, Preulegem, Vestberm, Nederwijk Appelterre-Eichea Dorpeplein Aspelare Dorpsplein Denderwindeke s Dorpsplein Lieferinge Dorpsplein Nederhasselt s Ninovestraat Neigem Parking kerk - dorpsplein Meerbeke Gemeentehuis, parking Hallebaan Okegem Kerk - gemeentehuis Outer Dorpspb in Outer/Lebeke Groenstraat Pollare Dorpsstraat - Buurthuis Voorde Gemeatehuis - Ophemetraat i y»

Klokzjiel | 1981 | | pagina 8