deel III: PLAKKEN ZONDER GEPAKT TE WORDEN. ALGEMEEN POLITIE- REGLEMENT - GROOT-NINOVE: VOORAF NOGMAALS DE EENPERSOONSBORDJES GESTAPO-PRAKTIJKEN EXPRESSIE - VRIJHEID a - c=s=> "MILIEU" - ONVRIENDELIJKE AFFICHES, ZORRO EST ARRIVE. WAAR MAG MEN NU AFFICHES PLAKKEN? BESLUIT Je herinnert je misschien nog dat we in deel X van deze reeks over het nieuw Algemeen Politie- reglement (APR) voor Groot-Ninove, van leer trok ken tegen het verbod om éénpersoonsborden mee te dragen in manifestaties (Klozjiël nr. 10) Uit "wel-ingelichte-bron" vernamen we dat dit punt ter sprake is gebracht op een gemeentelijke partijvergadering van de socialisten, waarop ook de Ninoofse K.P. vertegenwoordigd was. Door één van de aanwezigen werd er o.a. opgemerkt dat deze reglementering het bijvoorbeeld moeilijk zal ma ken snel en adequaat op te treden met protest bordjes bijvoorbeeld bij een "wilde staking" we gens een angekondigde sluiting van Fabelta. Er zou dan zeker niet genoeg tijd voorhanden zijn om de nodige toelatingen te vragen om op straat te komen en om vakbondsmilitanten e.d. spandoeken en borden te laten timmeren die "een dergelijke grootte hebben dat ze minstens door twee personen moeten gedragen worden" (art. 2,c, APR) Als enig verweer tegen deze gefundeerde opmerking werd naar voor gebracht dat, indien zich zo'n situatie zou voordoen, het niet zo'n vaart zou lopen. Er zou gezegd zijn dat de Ninoofse politie niet zo vlug zal overgaan tot automatische inbe slagname van deze éénpersoonsbordjes en indien het zich zou voordoen, men dan nog steeds nader hand kan overwegen deze repressieve reglementering af te schaffen. Bij de bespreking van deze zaak in de partijvergadering bleken de voorstanders van het behoud van de nieuwe vrijheidsbeperkende reglementering het ruimschoots te halen op de tegenstanders Voorwaar een mooi staaltje van krom denken in de gemeenteraad laat men door zijn mandatarissen een reglement goedkeuren waarvan men hoopt dat de po litie het NIET toepast. En indien de politie het toch zou toepassen, dan, dus nadat de politie re pressief heeft opgetreden tegen een legitieme so- ciale-actie en deze hierdoor misschien mislukte, dan pas denkt men er aan de afschaffing te over wegen van deze maatregel. Of de logika op zijn kop En wij die dachten dat politiekers er waren om vooruit te zien... Wij kunnen ons niet van de in druk ontdoen dat de voorstanders van dergelijke reglementering nooit echt hebben deelgenomen aan een sociale aktie of manifestatie, laat staan ge- militeerd hebben in een scherp sociaal konflikt, waarbij de politie meestal elke gelegenheid te baat neemt om het de aktievoerders moeilijk te maken en te intimideren. Dit nieuwe APR biedt op een schaaltje mogelijkheden aan om stokken in de wielen te steken bij elke strijdbare situatie. Van een partij als de centrumlijst mogen we niet verwachten dat ze hier van wakker ligt. Maar van de socialisten, die beweren op te komen voor de onderdrukten en voor de bescherming van het recht op staking, betoging, voor de vrijwaring van de vrije meningsuiting.hadden we echt wel beter verwacht. Of zijn we naïef? In het APR staan nog artikelen die betrekking heb ben op de vrije meningsuiting. Meer bepaald i.v. m. het afficheringsrechten daar willen we het nu over hebben. dus twintig borden aan 16.550 Fr. 't stuk, ge plaatst door eigen stadspersoneel Terecht merkte meester-plakker Callebaut op dat de afmetingen veel te klein zijn op zo'n bord kun nen amper 3 affiches van bijvoorbeeld notarissen worden aangebracht. Wie nadien komt mag onver- richterzake terug naar huis. Schepen Timmermans beloofde dan ook dat er op som mige plaatsen twee aanplakborden naast mekaar zul len geplaatst worden. Tevens zou na de eerste proefperiode de mogelijkheid voorzien worden om nieuwe voorstellen te doen. De laatste maanden is er in Ninove heel wat te doen geweest rond het optreden van de "ijzeren" politiekommissaris tegen het aanplakken van af fiches door de Chiro en andere "subversiene" organisaties. Met nooit geziene ijver werden, op kosten van de "overtreder", bordjes en affiches verwijderd door in der haast opgetrommeld stads personeel. Er werd door de politie aangebeld bij eigenaars waar affiches werden aangebracht, om te vragen of ze hiertoe wel een schriftelijke toe stemming hadden verleend enz... Het woord "Gestapo praktijken" is toen zelfs gevallen. De reactie van het plaatsen en beschermen van openbare aanplak- de oppositie, en zeer speciaal van ex-chiro leider TM J a n 1. n v «V/, A *A VA A AA J Tl 1 4~ 1 O A l l A A A V" A A A O ITO en meester-plakker Antoine Callebaut (C.V.P. er me de baard)was (terecht) heftig hier werd ge meten met twee maten en twee gewichten, hier werde onschuldige mensen geïntimideerd, hier werd in naam van de "milieubescherming" op een belachelijk wijze aan donquichotterie gedaan. Het lijkt ons niet overbodig het principieel belang te benadrukken van het recht op aanplakking. Dit is in feite een konkrete uitoefening van het abstrakte grondwettelijk beginsel van "de persvrijheid". Door middel van een affiche kan men een manifestatie aan kondigen, een bericht of idee verspreiden, reklame maken enz Gezien de beperkte financiële middelen waarover de gemiddelde burger, organisatie of aktiegroep be schikt, is het investeren van gemeenschapsgeld in De burgemeester en de meerderheid distancieerden zich van het gebeuren. Zij bleken niet vooraf ge raadpleegd betreffende het eigenmachtig optreden van de politiekommissarisEtienne C. vroeg zelfs bijkomende informatie betreffende de wetsgronden waarop de heer kommissaris zich beroept om zo op te treden. Dit alles haalde de dagbladpers. Hier door voelde de kommissaris zich zo geviseerd dat hij (zeer ongebruikelijk) een lezersbrief liet publiceren in "Het Volk", waarbij hij nogmaals zijn "gelijk" verdedigde. We mogen ons dus zeker nog verwachten aan dergelijk optreden. In het licht van deze gebeurtenissen is het dus belangrijk te weten wat het APR voorschrijft in deze materie. Onder de misleidende titel "Milieubescherming" vinden we in de afdeling "het aanplakken" volgende artikelen terug. "Art. 163 - Het college van burgemeester en sche penen zal de plaatsen vaststellen waar eenieder mag aanplakken. Het is verboden op andere plaatsen accn te plakken" "Art. 164 - Het is verboden de uithangborden en de plakbrieven af te rukken, ze te bevuilen of borden zeker verantwoord. Dit is alleen reeds ver antwoord als tegengewicht tegen de grote en finan- ciëel sterkere politieke partijen of multinationals die door middel van grote gehuurde publiciteits- borden van 20 de konsument en/of kiezer in min dere of meerdere mate beïnvloedt of manipuleert. Maar het is wel typisch dat juist op dat vlak de overheid zo argwanend staat t.o.v. deze demokra- tische mogelijkheid. Men is bang dat de burger wel eens te veel zou gaan gebruik maken van dit recht en, wee, misschien wel eens zou zaken durven aan plakken die ingaan tegen de belangen van de poli tieke of ekonomische machthebbers (cfr het ver dwijnen van de beroemde muurkranten in het huidige China) En dus grijpt men naar alle mogelijke regle menteringen om deze expressievrijheid in te perken. Hypokriet als steeds maakt men hierbij dan gebruik van argumenten als milieubescherming, toeristische wegen, enz... Men ging zelfs zover de gewone burger het verbod op te leggen gebruik te maken van wit papier! Dit papier wordt door een decreet van 22/ 28 juli 1791 (jawel, zeventienhonderd één en ne gentig) nog steeds exclusief voorbehouden voor aan- plakbrieven die uitgaan van publieke autoriteiten, terwijl partikulieren gehouden zijn hun affiches op gekleurd papier te drukken! (Godzijdank wordt dit decreet meestal niet toegepast.) Reeds jaren was er op het gebied van het aanplakken van affiches geen al te groot probleem in Ninove, enkele excessen in volle verkiezingsperiode buiten r beschouwing gelaten. onleesbaar te maken, of er meldingen of tekeningen Elke gemeente beschikte wel over enkele plaatsen in op aan te rengen. publiek of privaat bezit, waar het aanplakken geto- Art. 165 - De aanplakkers zullen de plakbrieven die een gebeurtenis op vaste datum aankondigen, niet mogen overplakken v6ór deze datum voorbij is. De plakbrieven die geen aankondiging bevatten van een gebeurtenis op bepaalde tijd, zullen door de aanplakkers met een datumstempel bekleed worden en zullen niet mogen overplakt worden tenzij na een termijn van vijf dagen. Het is verboden op een zelfde plaats van openbare aanplakking meer dan een exemplaar van een zelfde plakbrief aan te plakken. "Art 166 - Plakbrieven die niet in overeenstemming met bovenstaande artikelen aangebracht worden zul len door de zorgen van het stadsbestuur op kosten van de overtreder verwijderd worden. Dit geldt eveneens voor borden, panelen en derge lijke die zonder toelating van het schepencollege langs of op de openbare weg zouden zijn opgericht.' Als men op basis van art. 163 een schrijven richt aan het gemeentebestuur met de vraag waar nu af fiches mogen geplakt worden, dan, krijgt men vol gend verhelderend antwoord zie dokument 12 en 3. De vraag waarmee iedere aanplakker gekonfronteerd wordt is dus wat is nu een "buurtweg", een "rijksweg" en een "toeristisch beschermde rijks weg". In uw wagen springen, en enkele affiches gaan plakken vergeet het maar. Hier komt menige brief en opzoekingswerk in vergeelde wetsboeken bij kijken. Op de gemeenteraad van 9.04.1981 kan men vernemen dat de openbare aanplakborden waarvan sprake in de boven geciteerde brief 1,8 m x 1,2 m zullen meten. Kostprijs 331.000 Fr. Een serieuze investering lereerd werd. En nu duikt er daar ineens een ij ze ren kommissaris op die zich geroepen voelt om op te treden tegen enkele affiches die Breugelkermissen en dergelijke aankondigen. Zo'n aktie kan alleen voortspruiten uit het brein van iemand die nooit in zijn jonge jaren is gaan plakken voor één of andere goede zaak Hetzelfde kan trouwens gezegd worden van de opstel lers van het politiereglement Langs de ene kant is het dus goed dat er officieel toegelaten plakplaatsen gekreëerd worden hoe meer, hoe liever. Maar in dezelfde adem alle vroegere ge tolereerde plakplaatsen op de zwarte lijst zetten, lijkt mij geen vooruitgang. Het is duidelijk dat men door aan elke kerk een aanplakbord te zetten de nood aan expressie vrijheid niet zal inlassen. Iemand die de Ninoofse bevolking wil informeren door middel van affiches zal automatisch geneigd zijn alle "strategische" plaatsen te versieren met zijn druksel een fraaie affiche op een grauwe muur kan esthetisch perfekt verantwoord zijn en brengt wat kleur in ons stadsmilieu. Milieu-onvriendelijk? Indien je gaat plakken wees je er dan van bewust dat er vele wettelijke en reglementaire addertjes onder het gras zitten. Je doet dit dus best 's nachts; pas dan wel op dat ze je auto niet kunnen aanslaan; laat hem dus een eindje verder staan. Dit was een goede raad van D.D.T. (wordt vervolgd)

Klokzjiel | 1981 | | pagina 9