HENGELRUBRIEK CARDOEN Thuren Banane Co NOG "MYSTIC - RUBIVERS" EN KEMPVISSEN NINOVIETERS EN "OMLIGGENDERS" PRIJS VAN DE STAD NINOVE VOOR PLASTISCHE KUNSTEN 1981. HISTORIE VAN HET VOETBALSPEL TE NINOVE. Het rubriekje van vorige uitgave kende heel wat gezonde weerslag bij tal van vissers. Het moet toch zijn dat nog velen van onze vissersgilde nog hangende blijven op dezelfde manier van "doen" want de tuub is toch al lang in zwier en zou men zelfs als een verouderde stijl kunnen aannemen, maar integendeel het rood "blijft" modern. Zo als gezegd is het verkeerd ophangen of aansmeden van het rood dikwijls de grote oorzaak dat de vangsten nihil zijn of dat menig visje wordt los gehaakt. Misschien werd wel iets vergeten en dat betreft de haakgrootte. Nogmaals vallen wij in een problematisch gat want, hoe is de lijn uitge rust, op voorn, brasem, karper De mogelijkheid ligt erin zich aan te passen, laat ons een voorn haakje voorstellen van 20 tot 16. Op een haak 20 zal het rood gemakkelijk aflopen bij "grote" op zet, ideaal een "round bend" (ronde vorm) haak van 18, zelfs tot een 16, bij brasem een haak van 16 tot zelfs 13 gepanacheerd met één of twee ma den en een punt overgezet met rood, karper het zelfde en zelfs het aardappeltje met rood gezet op het bovenvlak. Dan nog zal men het rood goed moeten bijzetten, de ondervinding en uw bijzoe ken zullen wel een goede oplossing vinden De kempzaadvangst komt op hetzelfde neer. Menig goed "vers de vase" of "madevisser" lukken maar niet met de kempvisserij. Persoonlijk wijt ik de grote oorzaak aan het voeder. Allicht wordt het zelfde voeder gebruikt voor beide visserijen. Wil ook niet zeggen dat het niet lukken kan. MAAR goed te begrijpen dat bij een massale "voederij" met beestjes de visserij een gans ander resultaat wordt bereikt dan bij een berekende kempvisserij De vis wordt bij het eerste geval "overzet" met duizenden kriewelende beestjes en zeg maar, onze vissen vreten hun buiken vol, integendeel is de kempvisserij eerder beperkt op voederen, wordt meer uitgerekend en behoort tot een gans ander type van visserij en aantrekking. Deze behoort tot het genre van "geduld" en dikwijls uren zoe ken en in het voorjaar gebeurt het wel, dat een dikke baard wordt gekweekt, zelfs door de oude ervaren kempvissers Waarom zult U vragen, heel simpel omdat de vis aan kemp moet wennen en eens de smaak weg, dan wordt de kempvisser de "grote" man met de "grote" voorns. Hoe met kemp vissen Eerst en vooral kemp "ko ken". Een middel om goed, half-hard zaad te be komen....zet het zaad te week gedurende een 12- tal uren, achtereenvolgens zachtjes laten koken tot de kiemen uitspringen, het water afgieten en vervolgens enkele malen spoelen met koud water. - Ondervoorzitter Edgar Van Wayenberghe geeft niet af, al moest hij er een dikke baard bij kweken. Probeer het bijgevoegd voedertje, het is geen won- dervoeder maar het valt dikwijls mee neem a. 250 gr. gemalen kempzaad (zo vers en vet mogelijk) meng met b. 2 tassen water laat dit zacht jes koken tot je een witte brei bekomt (niet laten aanbranden) voeg er c. 3 gekookte aardappeltjes bij, dit alles bijeen goed en fijn pletten drup er d. 5 druppels kempolie bij en leng aan met e. chapelure tot het voeder "luch tig" wordt! Vis met 8 lijn, lange, zachtschuivende pen, haak 18, uitloden op 30 a 35 cm, voeder met 5,6 eier- bolletjes, zet tussen de afdrijven enkele zaadjes en, beet of geen beet, blijf zaadjes geven. Pro beer het eens en veel succes Fikken Syroit De onbetwistbare heerseres van het Strotjen was zonder de minste twijfel "VOSSE ONDINE". Zelfs haar echtgenoot, Albert Ulin, bijgenaamd "ALBERT VAN KNIPPERS", een grote en sterke man beet voor haar in het zand. Het was niet voor niets dat sommige mensen Ondi- ne, de "RODE FURIE" noemden. Haar wil was wet en bizonder in haar huishouden was iedereen on dergeschikt. Het dient gezegd dat die vrouw harder werkte dan een man. Bij de familie Ulin- Van Londerzele, baatte men een groenten- en fruithandel uit, en het was Ondine zelf die voor de aankopen zorgde. Daarvoor diende zij naar de vroegmarkten te gaan en moest ze dikwijls om 1 uur 's morgens opstaan. Haar echtgenoot Albert hield zich meer bezig met het bewerken van land ook om allerlei groenten te telen. Ondine en Al- bert hadden vijf kinderen waarvan 4 jongens en 1 meisje Maria. De oudste zoon Frederik, beter ge kend als "Free van Ondine van Dosjes", woont op de Steenweg naar Geraardsbergen, en doet commer ce in oudheden. Met Free steeds goede vriend ge bleven, maar bij zijn vrouw Valentine, is de weel de wat naar haar kop gestegen en zij kijkt wat minachtend op Free zijn broeders neer. (Och God) Zij beweegt zich gaarne bij de "ELITE" maar ver geet daarbij waar haar wieg stond. De tweede zoon Viktor, was eigenlijk de broodwinner van het gezin. Eens de school verlaten, moest hij leuren, met alles wat Ondine naar huis bracht, en zijt maar zeker dat er niets mocht verloren gaan. Hoe dikwijls hebben wij samen met geplekte appelen en appelsienen gaan leuren. De mensen waren toen zo veel niet gewoon als nu, en kochten gretig al wat goedkoop was. Viktor had vele mogelijkheden en is zelf een tijd rijkswachter geweest. Later, na heel wat beslommeringen is hij er in gelukt, een groot en prachtig huisgezin te stichten samen met zijn vrouw Van Brantegem Elizabeth (mijn jeugd liefde) In mijn ogen is Liesbeth steeds een da me geweest en zal het steeds blijven. Wat Lies beth met beperkte middelen gepresteerd heeft om al haar kinderen van de nodige kleding te voor zien, dat kan alleen iemand met gouden handen. Einde goed, alles goed. Viktor en Liesbeth wo nen nu samen op een grote doening te St. Kwintens- Lennik waar hun zoon Helmut een handel in afval- goederen uitbaat. Met gans het huisgezin Ulin- Van Brantegem steeds vriendschappelijke betrek kingen onderhouden Met de derde Arthur, bijgenaamd "BANANE" onderhoud ik nog dagelijks kontakt. Thuren zoals hij ge noemd wordt, heeft heel vroeg zijn thuis verlaten en is op logement gegaan bij "POLLE WEDDE" in de DespauteerstraatDaar kwam hij in kontakt met andere logeurs, meestal mannen van Roeselare. Daar leerde hij de stiel en Thuren werd een uit geslapen handelaar. Hij kon het toch zo goed uitleggen. "Banane'had een tikkeltje zin om te overdrijven en dat werd hem door sommigen kwalijk genomen. Door mij niet, want Thuren is algelijk ne goeien benk, en kan voor ieder de zon in het water zien schijnen. Thuren had zoveel mogelijk heden en capaciteiten, dat hij er op den duur zou van zijn ondergegaan. Al bij al, met hem steeds vriend gebleven, evenals met zijn prachtvrouw Buyl Suzanne, en hopelijk zullen wij het steeds blijven. De laatste, Oscar is zowat van ons weg- gegroeid. Als wij elkaar zien is het al wat maar kan zijn, maar we hebben nooit eikaars gezelschap opgezocht. Ik en de beide broers Viktor en Arthur hebben Oscar grootgebracht in een karretje gemaakt van een Vigorbak en daar 4 wieltjes onder van de seinsignalen van de ijzerenweg (later meer daar over) Oscar heeft het ver geschopt in de handel welke hij thuis altijd gezien heeft. Namelijk groenten en fruit. Oscar doet samen met zijn vrouw Adrienne Sterck nog steeds de markten, en daar groenten en fruit nu niet bizonder goedkoop meer zijn, laat de rest zich raden. De dochter Maria, was maar een ten ger meisje. Van jongsaf moest ze hard werken in het huishouden van Ondine. Veel tijd om te spe len kreeg ze niet. Maria groeide omzeggens nooit volledig uit, en bleef steeds mager als een plank (zonder kwade bedoeling)Niettegenstaande dat huwde Maria nog heel jong en kreeg een paar zonen; en stierf dan op den ouderdom van 25 jaren (in het kraambed) Ontelbaar zijn de guitenstreken en avonturen wel ke wij allen samen beleefd hebben. Zoals men kan denken, hadden onze opvoeders weinig tijd om zich met ons bezig te houden. Die mensen hadden ande re katten te geselen. Meestal waren wij op ons zeiven aangewezen en het viel niet zelden voor dat wij, bizonder als het vakantie was, een gan se dag in het veld vertoefden. Van huize uit kregen wij een paar boterhammen en zo trokken wij op. Het spreekt vanzelf dat wij dit rantsoen moesten aanvullen. Wij maakten dan vuur en wier pen er aardappelen in de asse. Bij de verdeling ervan, kwam natuurlijk verschil van mening, zodat ruzie en vechtpartijen niet uit de lucht waren. Eens had ik aan de pruimen gaan zitten. Wij wa ren met zijn drieën. Ik en Viktor en Thuren. De beide broers letten op (zoals altijd) en ik de boom in. Ik had slechts 14 pruimen. Bij de ver deling kreeg ik en Viktor elk 5 en Thuren slechts 4 pruimen. Omdat hij er niet evenveel had, als wij, liep Arthur weg en ging bij de boer van wie de boomgaard was, vertellen dat ik aan zijn prui men had gezeten. Daar ik uit de baan moest komen waar de boer woonde, stond deze mij af te wachten en kreeg ik een portie pruimen van de bovenste plank. Uit woede schoot ik mij naderhand op Thu ren, maar dan kwam Viktor te hulp, zodat ik aan het kortste eind trok. Op zeker moment komt Viktor me halen, zeggende dat hij aalbessen (zeembezen) mag gaan plukken in hun hof in d'haagskens. In gezel schap van Thuren trekken wij op, maar eens aan de hof gekomen, zegt Viktor dat die bessen niet van hen zijn, maar dat hij en Thuren zou opletten, terwijl ik aan de bessen zat Op een paar sekonden kruip ik door een gat in de haag en ik maar bessen pluk ken, welke ik allemaal in mijn muts leg. Ineens hoor ik het afgesproken gevaarsignaal (fluiten) neem mijn muts met bessen, kruip weer door de haag en op enige afstand van ons komt de eigenaar van de hof afgewandeld. Nonchalant zet ik de muts met inhoud op mijn kop, gebaar mij van krommen haas en wandel met Viktor en Thuren in de richting van de eigenaar van het hof. Gekomen op de hoogte van deze laatste, springt Viktor ineens naar mij en begint met beide handen op mijn pet en de in houd te duwen, zodat het sap van de bessen, langs mijn wangen en nek begint af te druipen tot grote verwondering van de eigenaar van de hof. Het schreien stond me nader dan het lachen, temeer daar ik wist wat mij in zulke toestand te wachten stond, wanneer ik thuis kwam. Het was zomer en snikheet, zodat ik op een paar minuten tijd per- cies een indiaan was. Ik ben mij dan gaan wassen en reinigen aan de pastorijpomp Maar het hoeft geen betoog eer ik daar was, had den mij al de mensen verwonderd bekeken. Een andere maal doen wij allen samen "Plesj af". Nu, tegen het huis van Ondine van Dosjes was de oude brouwerij van Slagmulder. Dat was dan ook een domein waar wij goed mee vertrouwd waren, want wij hadden een truk om daar binnen en bui ten te lopen als wij wilden. Natuurlijk moest gij opletten dat de huisbewaarder die in de Ed- mond De Deynstraat woonde, u niet ving, want dan was het kermis. Zoals hoger verteld, waren wij dan ook aan het spel en had ik mij in een kelder venster gestoken, hetwelk gelijk liep met de straat. Het was reeds goed donker en ik zat stil in mijn schuilplaats. Ineens zie ik de vcjften en de benen van een persoon en gevoel ineens warm water lopen in mijn gezicht. Denkende dat de huisbewaarder voor mij staat, steek ik beide ar men in de hoogte en begin te roepen van "Mijnheer, ik zal het nooit meer doen enz..." De persoon in kwestie die voor mij staat zet het op een lopen, het strotjen af, want hij was lijk naderhand is gebleken nog meer verschoten dan ik. De mannen die reeds waren afgepletst (gevonden) stonden daar natuurlijk te lachen lijk zotten. De vork zat zo in de steel. Albert De Leenheer (Bert van Jefken Kalleballe), broeder van Mariaken uit de gazettenwinkel aan de koepoort woonde toender- tijd ook in het Strotjen. Albert was van de trein gekomen en wou wateren juist in het vensterraam waar ik zat, dit met het gekende gevolg. Later hebben ik en Albert daar nog dikwijls om gelachen, wanneer ik zei dat men niet naar de zee moest gaan om zout water te proeven. MARCEL CARDOEN. Wordt vervolgd met verdere avonturen van de man nen van 't Strotjen. Zoals ge gelezen hebt in Klokzjiël nr. ben ik naar Spanje geweest (omgeving Benidorm)Ik was daar op logies bij een NinovieterinneBelang stellenden kunnen altijd bij mij terecht, Okegembaan MC. Onder impuls van de Heer Walter Moens, schepen van cultuur van de Stad Ninove; en de stedelijke kulturele raad, gaat voor de tweede maal deze wedstrijd door, open voor alle kunstenaars woonachtig in de Denderstreek die de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. De inschrijvingen, 3 werken per kandi daat, werden afgesloten op 31 juli. Met deze werken wordteen tentoonstel ling ingericht vanaf zaterdag 5 tot en met zondag 13 september. De proklamatie der prijzen gaat door op vrijdag 4 september, gepaard met een optreden van het "Van Hal Trio" (piano, viool en klarinet) en met de officiële opening der tentoonstelling. Wegens te drukke bezigheden van onze sporthisto- rikus zal deze Ninoofse voetbalgeschiedenis haar vervolg vinden in ons septembernummer, waarvoor ons ekskuus.

Klokzjiel | 1981 | | pagina 15